Môže byť 2 týždňové dieťa chudokrvné z materského mlieka?

danielka1982
24. máj 2012

Zdravím maminky.Mám 2 týždňovú dcéru.Včera jej robili krvný obraz a dnes sme museli ísť k lekárke kôli zlým výsledkom a zároveň na ošetrenie pupčeka..Detská lekárka nám predpísala 6 druhov vitamínov kôli tomu že dcérka je anemická.Vraj to môže byť z môjho mlieka lebo aj ja som chudokrvná ale u mňa vitamíny nezabrali,práve naopak len mi spôsobovali zápchu,bolesti,mdloby.Som aj epileptička.Taktiež v poslednom čase papá málo a častejšie ale grcká..mám pocit,že moje mlieko jej len škodí.Čo robiť?Prejsť na umelé mlieko?6 druhov vitamínov sa mi zdá veľa a na každom iné dávkovanie...

anjelicek26
24. máj 2012

@danielka1982 - chudokrvna mozes byt stratou krvi pri porode a predovsetkym vycerpanostou z tehotenstva. U nas v lekarni maju vitaminy priamo pre dojciace matky. A priorita je predovsetkym oddych, strava 5x denne a postupne sa to da doporiadku. Odstavit 2 tyzdnove dieta mi prijde prilis unahlene. Spoj sa s laktacnou, prejdite tie vitaminy, mozno ti odporuci ine.. zacni sladit melasou, do müsli rano pridaj cucoriedky, ono sa to s tym zelezom upravi.

A malej tvoje mlieko urcite neskodi, je predsa najprirodzenejsie! Rovnako ti moze grckat z UM... ma len dva tyzdne, vsetko sa len uci, rovnako moze mat relux, moze sa prejedat. Treba si na seba zvyknut.

angellinka
24. máj 2012

@danielka1982 urcite neprechadzaj na UM.tvoje mlieko je to najlepsie co mozes svojmu dietatu dat 😉 ako pise
@anjelicek26 chudokrvna moze byt po porode,vsetko sa to ustali.Kup si nejake vitaminy pre kojace matky,jedz plnohodnotnu stravu a vsetko bude ok 🙂

sandracs
24. máj 2012

@danielka1982 Ahoj, som tiež epileptička a mala som aj podobné problémy s užívaním železa. Teraz chodím na infúzie Fe a je to rozdiel -iný život 🙂 Skús sa popýtať tvojho hematológa, či takéto riešenie je vhodné, keď kojíš. Ale svoju anémiu by si mala riešiť, pretože jej zhoršovaním sa Ti nabúra aj spánkový režim. Držím palce.

zuzkat1
24. máj 2012

@danielka1982 urcite nie UM... chudokrvna bola aj moja mala a musela brat zelezo...rychlo sa jej to vsak upravilo... neviem ako to je ked mas epilepsiu u teba so zelezom - myslim ci mozes uzivat...ale u nas sa osvedcilo aj to ze ja som brala zelezo ako doplnok stravy... teda mala mala zelezo aj zo mna...

danielka1982
autor
24. máj 2012

@anjelicek26
@angellinka
@sandracs
@zuzkat1 Ďakujem za odpovede...Veľmi som sa tešila ako budem malú kojiť a čo najdlhšie ale po dnešnej návšteve u lekárky ma prepadlo zúfalstvo,chudokrvná som bola aj pred tehotenstvom...Je to zabijak kojiť malú každú hodinu niekedy dve ale bola som odhodlaná to vydržať ale bojím sa aj že nedostatok spánku mi vyvolá záchvat...aj toho mliečka už mám akosi pomenej...pri deťoch som tiež mala veľa mlieka ale krátko..Napadlo ma aj či nemám slabé mlieko keď je malá tak často hladná a pritom aj tak spapá málo.

anjelicek26
24. máj 2012

@danielka1982 - slabe mlieko neexistuje a ze sa 2 tyzdnove babo budi kazdu hodinu-dve na kojenie je uplne normalne, ved ma zaludocek asi vo velkosti 2€- ky, kolko tam chces na jeden raz dostat? A materske mlieko rychlo travi, ale to je dobre! Zbytocne nezatazuje telicko.

Deti mas uz dost velke na to, aby ti v domacnosti co-to pomohli, ty si preboha lahni a oddychuj, zavolaj svokru, kamosku, tetu, sesternicu hocikoho, kto ti navari, pomoze, kym sa das trocha do poriadku. Lahni si vzdy, ked zaspi mala, maj ju rovno pri prsniku, koj poleziacky. Ulahci si to ako sa len da.

inka070707
24. máj 2012

@danielka1982 mlieko nemoze byt slabe alebo silne, to je len mytus. Materske mlieko je to najlepsie, co moze matka dietatu dat. Netreba hladat cestu, ako prejst k umelemu, ale ako zachranit kojenie. Ani unava nemoze byt prekazkou, jasne, ze tri deti daju zabrat, ale tu by vydatne mala pomoct rodina, aby si mala aj ty svoj oddych, cas na regeneraciu. Ak mas pocit, ze mliecka je menej, skus bylinkove caje na podporu, vineu, kapsule more milk plus, samozrejme pestru stravu, vela tekutin, oddych.. Ja som sa uz rok a pol nevyspala, syncek sa budi stale niekolkokrat za noc, ale nelutujem nic, som stastna, ze stale kojim a syncek to zboznuje 🙂 ta laktacna poradkyna je rozhodne dobry napad 😉 drzim palce 🙂

michaela80
24. máj 2012

@danielka1982 Moja mala bola tiez chudokrvna a mesacna musela az dostat transfuziu lebo mala hgb 78 iba... ale ani raz nepadol nazor ze je to kvoli ze je kojena... myslis ze v UM bude mat viac vitaminov? tiez sme grcali jedna radost, mala reflux..tak isto sme brali rozne vitaminy... .kolko krat som ju musela nakrmit sondou po prste.... ale kojit som neprestala a kojim dodnes mame 22 mesiacov.... kojila som ju niekedy aj kazdych 20 minut a vidis oplatilo sa..teraz je az zavisla na prsku ..pokila ti mala pribera a ma 3-4 tazke pociakne plienky tak to neries...

zuzkat1
24. máj 2012

@danielka1982 slabe mlieko neexistuje, ako vravim neviem ako je to s epilespiou,ale ak to mas nejak pod kontrolou liekmi alebo inak tak daj malu spat k vam a nebudes to vstavanie vnimat tak hrozne,len sa otocis a das prsnik a spis dalej... kojenie je uzasna vec... ja som malu kojila spociatku aj kazdu pol hodinu... lahni si ked kojis aj cez den a to si tiez oddychnes... popripade cez den ked spi tak spi aj ty... no my sme sa teraz dostali do stadia ze papa "iba" 10x za 24 hodin... a to ma 28 mesiacov a papa uz aj normalnu stravu... a vsetko je OK...mozno ta upokoji ze sa narodila ako 3760g a teraz ako 28mesacna ma necelych 12kil....

igiana
24. máj 2012

@danielka1982
Ahoj, ohladom kojenia (aj telefonicky) Ti ochotne pomozu laktacne poradkyne z tejto stranky http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

Co sa tyka chudokrvnosti babatka (zdroj: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p... )
Okolo 6 mesiacov sa objavuje potreba doplniť železo. Príčinou anémie u detí zapríčinenou nedostatkom železa je nerovnováha medzi zásobami železa a príjmom železa na jednej strane a jeho potrebou na rast na druhej strane. Napríklad obsah železa v materskom mlieku i neupravenom kravskom mlieku je rovnaký. No kým z kravského mlieka je využiteľnosť len okolo 10%, z materského mlieka je to 50-80%, podobný rozdiel je i so železom v iných potravinách. Preto pri prechode na príkrmy treba zabezpečiť veľmi dobrý prísun železa. Potrebu železa podmieňuje rýchlosť rastu bábätka. Keďže bábätko si robí zásobu železa až v posledných týždňoch pred pôrodom, deti narodené skôr, deti s nízkou pôrodnou váhou pod cca 3kg alebo deti , ktoré rýchlo rastú, si potrebujú doplniť železo už pred 6 mesiacom. Stačí, ak sa zásoba železa doplní kvapkami, plné dojčenie môže pokračovať. Veľa mamičiek je vystrašených, ak im pediater povie o anémii, nedostatku železa. Je to však bežný jav, ktorým si prejde väčšina detí v období medzi 6-24 mesiacom, ale i neskôr, v obdobiach ďalších rastových špurtov, napr. v puberte. Množstvo železa v materskom mlieku neovplyvňuje množstvo železa, ktoré prijíma mamička. Ak teda bábätku železo chýba, musí sa dopĺňať priamo nemu kvapkami.

hajajanka
28. máj 2012

Presne ako pise igiana, usetrila mi pisanie 🙂