Môže ročné dieťa mlieko z automatu?

stastickova
7. sep 2010

ahojte, ešte som malému nedávala vôbec kravské mlieko..len ma tak napadlo že či mu môžem skúsiť dať to čerstvé ked ho tak propagujú namiesto nutrilonu..nie že by som chcela na malom šetriť mlieka mám doma riadnu zásobu lebo ho kupujem v anglicku ale tak som nad tým uvažovala..čo si myslíte?

luciferkax
22. máj 2012

Jasné, je lepšie mlieko priamo od kravičky, ako to krabicové, čo má rok apol záruku :D Len ho minútku prevar

vinifred
22. máj 2012

..na varenie v pohode..do omáčok,polievok..určite je zdravšie,ako tie vodové umeliny v krabici..ale osobne by som do 3 rokoch dávala také,čo je určené pre detičky.. 🙂

zu2za3na
22. máj 2012

ja si tiež myslím, že niekedy boli deti vychovávané na KM...dokonca aj ja som bola, je pravda, že vtedy bolo KM kvalitnejšie a lepšie ako teraz, možno malo menej alergénov ako teraz ,ale keď ho prevaríš, tak podľa mňa v pohode...všetci teraz vychovávajú deti na umelých veciach a preto sú náchylnejšie na choroby...ja si myslím, že keď to nie je potrebné, tak je to zbytočné, čo tak sa spýtať lekára? aj keď si myslím, že ten ti tiež bude odporúčať UM, to sú všetko tie farmaceutické ťahy ako zarobiť

jezibosorka
22. máj 2012

my sme vcera 1x pili KM, budeme mat rok, teda mali sme rozok v mieku na vecru, z umelho mieka mi uz nic jest nechcel, a kravskym nemal problem,vsetko pekne popapal a ani nutit som ho nemusela, kupila som kravske z automatu, doma som prevarila, do flase a mame este aj na dnes,,, za chvilu budeme byvat na dedine a tam budeme mat kozie mliecko od babky .D

mummy01
22. máj 2012

volakedy sa detom v poho davalo kravske mlieko,aj 2 mesacnym detom zeleninova polievka,stava z pomarancov ci podobne.....A moja svokra davala mm do mlieka brandy-to jej poradili na nedonoseneckom 😠 Nech si teda robi kto ako chce ale mm odchovany na takychto chutovkach ma dnes velke traviace tazkosti,chronicky zapal pecene a pod.Tak netreba rozmyslat nad tym ze teraz momentalne nieje nic z mlieka mojmu babu ale treba mysliet aj na buducnost lebo niekde sa to casom prejavy.Ja by som nedavala mlieko vobec,ani z automatu ani z krabice.Je to potrava pre teliatka a nie pre babetka.Potom sa maminy cuduju ze dieta je zahlienene,kasle ci ma zdurene lymf.uzliny.....

bubu98765432
25. máj 2012

Ja mám 2 dcéry a obidvom som od pol roka dávala kravské mlieko. Vozili nám ho domov. Ráno nadojili a doniesli. Prevarili sme a dávali sme im ho. Odvtedy spávajú celú noc a pijú ho ráno a večer. Obe to zobrali dobre ale každé dieťa je individuálne.

radka24
25. máj 2012

Moj maly pije KM od roka a ked som mu dala plnotucne mliecko tak ho zapieklo riadne nemohol sa vykakat asi 2 dni. Potom som zacala davat polotucne a bolo to ok, takze ja by som take silne mliecko nedala, ale ako to tu uz bolo pisane kazde babatko je individualne.

veroninika
15. aug 2012

my sme skusili tiez po roku davat KM z automatu a maly ho znasa vyborne, tak ho pije 1x za den a 1x ma UM, dokonca sa mu upravila stolica, ked pil Nutrilon mal velmi tvrdu stolicu, potom sme presli na UM Hipp, to sa zlepsilo a pri KM nema problem sa vykakat

bambibam
15. aug 2012

U najstaršej som skúsila dávať kr.mlieko po 8 mesiaci(v tom čase sme mali kravu) a zistili sme ,že má alergiu . Ale nebola to alergia na mlieko ,ale na nejakú zložku čo to mlieko obsahovalo,kravička sa proste pásla na lúke a niečo zhltla čo sa prenieslo do mlieka a potom na našu Veju. Takže po alerg.reakcii sme dostali doporučené sojové mlieko a postupne odstupom času prejsť znova na mliečne výrobky, takže je to individuálne,lebo švagrina od narodenia kŕmila svoje dieťa kravským mliekom a malá bola zdravá ako repa.

tehula
15. aug 2012

Reakcie som necitala, ale isto sa lisia. Ja pridam len moju skusenost. Obe deti mi odmietali UM ako aj kase instatne z UM, mohla som to akurat povyhadzovat. Kojila som obe do 12-13mesiacov. Po odstaveni od kojenia som normalne presla na kravske mlieko. Starsej som kupovala z automatu, prevarala a tak davala pit. Mladsej nemam automaty nejako poruke, tak kupujem bio plnotucne mlieko s najkratsou dobou spotreby, aby tam nebolo moc konzervantov. Chuti im.
Mnohe zname ma od kravskeho odhovarali, ze do 3r mam UM ponukat, ale co robit, ked to nechcu. Som rada, ze zatial sme zdravi a kravska bielkovina nam nikomu nerobi paseku.

monikamajova
15. aug 2012

ked budete mať čas prečítajte pohľad odborníka...toto som našla a má to logiku !

Kravské mlieko je ideálnou potravou — pre teľatá!

Ľudia naučený že kravské mlieko je “dokonala potravina” budú asi šokovaný tým, že dnes veľa prominentných lekárov linkuje spotrebu kravského mlieka už k takmer dvom desiatkam rôznych ochorení deti a dospelých.

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že konzumácia kravského mlieka vedie k nedostatku železa a chudokrvnosti, spôsobuje rôzne druhy alergii, hnačku, ochorenia srdca, koliku, kŕče, gastrointestinálne krvácanie, zápaly dutín, kožné vyrážky, akné, zvýšenú frekvenciu prechladnutí, artritídu, cukrovku, usne infekcie, osteoporózu, astmu, auto imunitne ochorenia a ďalšie. Niektoré výskumy dokonca linkujú spotrebu mlieka k rakovine pľúc, roztrúsenej skleróza a malígneho lymfómu ne-Hodgkinovho typu.

V Americkej spoločnosti, je mlieko z najposvätnejších zo všetkých potravín. Kravské mlieko je dokonca stavane vyššie než obľúbený ‘American Pie’ – Americky jablkový koláč. Čo bude asi tým, že jablkový koláč nemá v Americkom kongrese lobistov a multi-milionový rozpočet na reklamu. Väčšina rodičov tak dnes vychováva svoje deti bez toho aby vedeli o nevýhodách konzumácie kravského mlieka, a v domnienke, že robia pre svoje deti to najlepšie a pomáhajú ich zdravému rastu. V nasej spoločnosti sa hodvábna, biela štruktúra mlieka stala doslova stelesnením poňatia zdravia a čistoty.
“Nutričná výchova” v školách (financovaná z časti mliekarenským priemyslom) nás učí, že mliečne výrobky sú jedným zo štyroch základných skupín potravín ktoré všetci z nás potrebujú pre správnu výživu.

V Amerike, vo Washingtone dnes viac ako 60 najsilnejších parlamentných lídrov dostáva príspevky na volebne kampane z Národnej Mliečnej Rady, čo mliekarenskému priemyslu zaisťuje to, že mliečne výrobky sú a naďalej budú dôležitou ingredienciou školských obedov.

Kravské mlieko je propagovane ako “dokonala” potravina pre ľudí a hlavne pre naše deti. Sme bombardovaný reklamou so silným dorazom na zdravie našich deti, samotne slogany sú viac reklamy na informáciu než snaha predať výrobok. Reklamy nám hovoria, že “Mlieko je dar od prírody”, “Každý z nás potrebuje mlieko”, “Mlieko je perfektne jedlo,” atd. Tato reklama splnila svoj účel dobre, pretože priemerný Američan spotrebuje 375 kg mliečnych výrobkov ročne. Jeden z každých sedem dolárov vynaložených na potraviny v USA, ide na nákup mliečnych výrobkov.

Aby sme odhadli celkový dopad musíme vziať do úvahy psychologicky vplyv tejto masívnej reklamy. Propagácia mlieka a zákulisný vplyv na “nutričné vzdelanie” vytvorili široko zdielaný názor, že kravské mlieko je veľmi zdravý produkt. Tato niekoľko desaťročí trvajúca reklamná akcia bola tak efektívna, že je bežné, že dokonca ľudia, ktorí dennodenne jedávajú mäso, majú pocit, že by mali navyše ešte konzumovať aj mliečne výrobky, aby sa im dostalo dostatok bielkovín a vápnika. Ľudia kupujú kravské mlieko pre svoje rodiny za predpokladu, že tento výrobok poskytuje základnú výživu, pomáha budovať zdravé telo, a že tak skutočne pomôžu sebe a že ich drahocenné zdravie bude v ohrození, ak mlieko piť nebudú.

Napriek tomu však, že mliekarensky priemysel nás vedie k tejto domnienke, mnohý lekári a prominentný odborníci na výživu, dnes hovoria, že kravské mlieko nie len že nie je zdravé pre ľudskú spotrebu, ale naopak môže viest k mnohým závažným ochoreniam. Mliekarensky priemysel ich však označuje za šialencov v lekárskom svete.

Jedným z prominentných šialencov je napríklad Frank Oski, doktor vied a autor knihy ‘Nepite mlieko!’. Frank Oski je riaditeľom odboru Pediatrickej Univerzity Johna Hopkinsa (Školy Medicíny) a vedúcim Centra Johna Hopkinsa pre Deti. Je autorom, spoluautorom a editorom 19-tich lekárskych učebníc a napísal skoro 300 v lekárskej literatúre uverejnených článkov.

V prvej kapitole svojej knihy, Dr. Oski uvádza: “Skutočnosť je taká: že pitie kravského mlieka je dnes už priamo spojene s chudokrvnosťou a nedostatkom železa u dojciat a deti, a menovanou príčinou kŕčov a hnačiek u väčšiny svetovej populácie. Tiež je to príčinou rôznych foriem alergie a konzumácia mlieka hra ústrednú úlohu pri vzniku aterosklerózy a infarktu. ”

Dr. Oski poznamenáva: “Ak ste však proti kravského mlieka, tak sa stotožňujete s niečím čo je silne ne-Americké,” ale napriek tomu hovorí: “Medzi väčšinou lekárov panujú dnes už závažné obavy o rizikách kravského mlieka!”

Ďalší kritik kravského mlieka je Dr. William Ellis, bývalý Osteopatický lekár a chirurg z Arlingtonu, v Texase, ktorý skúmal účinky mliečnych výrobkov po dobu 42 rokov. Dr. Ellis je označovaný za jedného z najdôležitejších mužov Americkej vedy. Dr. Ellis hovorí, že mliečne výrobky sú “jednoducho nie dobre pre ľudí… a že existujú ohromujúce dôkazy o tom aké sú mliečne výrobky škodlivé pre ľudí, a to ako pre dospelých tak aj pre deti. Mlieko je podľa jeho výskumov a pozorovaní dôležitým faktorom pri zápche, chronickej únave, artritíde, bolestiach hlavy , svalových kŕčov, obezite, alergiách a srdcových problémoch.”

Vo Washingtone, zakladateľ miestnej pediatrickej nemocnice, Dr. Russell Buna bol požiadaný, vymenovať jedinú najdôležitejšiu zmenu v Americkom stravovaní, ktorá by podľa jeho názoru spravila najväčší prínos pre zdravie obyvateľstva, jeho odpoveď znela: “Odstránenie mliečnych výrobkov.”

Dr. Christiane Northrup, gynekológ z Yarmouthu, v Maine, hovorí: “Mlieko je najväčším výrobcom hlienu v tele, spôsobuje záťaž na dýchací, tráviaci a tiež imunitný systém.”.

Dr. Northrup hovorí, že ako náhle jeho pacienti “odstránili mliečne výrobkov na dlhšiu dobu zo svojej stravy, trpeli ďaleko menej infekciami ale tiež prechladnutiami.”

Dr. J. Dan Baggett, pediater z Alabamy, popisuje svoje skúsenosti po šiestich rokoch výskumu, kde všetci jeho detsky pacienti odstránili kravské mlieko zo stravy. Dr. Baggett uvádza:
“Pred zmenou som mal priemere štyri operácie slepého čreva za rok. Za posledných 5 a pol roka, som v tejto skupine mal len dvoch pacientov so zápalom slepého čreva, ten posledný bol pred tromi rokmi. Všetky deti pred zmenou pili mlieko. Dnes nemám ani jediného jedného pacienta s aktívnou astmou. V skutočnosti som skoro zabudol, ako astma vyzerá. Najvýznamnejšia vec, ktorú som sa však naučil, je, že skupina beta-hemolytických streptokokov ktorá za normálnych okolnosti vytvorí infekcie u deti, takto nereaguje, keď sú z diétneho režimu vylúčené mliečne bielkoviny. Začal som to sledovať posledného dva a pol roka a zatiaľ neexistuje jediná výnimka. Kedykoľvek môj pacient trpia streptokokovou faryngitidou alebo pyodermiou, vždy sme dokázali vytvoriť historicky rekord, kde pacient požil väčšie kvantity mliečnych výrobkov do 5 dni pred nástupom príznakov alebo známok ktoré pacienta priviedli do mojej ordinácie.”
Zdá sa teda, že priaznivci kravského mlieka vytvárajú reklamne vyhlásenia, ktoré apelujú podvedome na naše pozitívne pocity a skúsenosti o konzumácii materského mlieka. Všetky cicavce, vrátané človeka, sú v dojčenskom veku živené mliekom matky. Súčasťou samotnej definície cicavcov je žľazová produkcia mlieka a tak poskytovaná potrava pre ich mláďaťa. Každý druh cicavcov vytvára unikátny typ mlieka určený na posilnenie imunitného systému a poskytnutie potravy pre svoje mláďaťa, taká by keď budú od mlieka odstavene bola ich pôrodná váha približne strojnásobená.

Takže absolútne áno, “mlieko je prírodný dar” … ale to musí byt uvedené v správnom kontexte. Je úplné prirodzene, aby cicavce, vrátane človeka, boli živené výhradne mliekom od ich matky. Takže ak hovoríme o materskom mlieku, pre dojčatá človeka, tak áno, “mlieko je ideálne jedlo.”.

A áno, v dojčenskom veku, keď nemáme plne vyvinuté zuby na jedenie pevnej potravy, pre našu kalorickú potrebu a posilnenie imunitného systému, tak áno: “každý z nás potrebuje mlieko.”

Smutným výsledkom desaťročí reklám mliekarenského priemyslu je to, že väčšina ľudí si stále mysli, že tieto vznesene reklamne výroky o mlieku, platia v skutočnosti len na materské mlieko a len pre naše deti. Netušia že tieto reklamne tvrdenia sa aplikujú na ľudí všetkých vekových kategórii, že jednoducho nemusíme vôbec kupovať a piť kravské mlieko, že ho nepotrebujeme.

Dr. Oski vysvetľuje: “Mlieko každého živočíšneho druhu je navrhnute konkrétne na ochranu mláďat. Špeciálne však tak aby každý druh cicavca, dokázal čo najlepšie nabehnúť na normálne kŕmenie jeho druhu danej potravy. Ale ľudia nie len že nepijú čerstvo nadojene kravské mlieko, ale sterilizáciou, odtučňovaním a úpravami kravského mlieka, ho ešte aj ďalej zbavujú jeho prirodzenej ochrany.”
Pýtate sa aký je rozdiel medzi deťmi čo pili materské mlieko od svojej matky a tými čo pili výhradne kravské mlieko?

Dr. Oski cituje štúdiu v ktorej bolo zahrnutých viac ako 20.000 deti, štúdiu prevedenú v Chicagu: “Celková miera úmrtnosti pre deti chovane na materskom mlieku bola 1,5 úmrtia na 1000 deti, zatiaľ čo úmrtnosť pre bábätká chovane na kravskom mlieku 84,7 úmrtí na 1000 deti, počas prvých deviatich mesiacov života. Úmrtnosť na gastrointestinálne infekcie bola až štyridsať kráť vyššia u ne-dojčených detí, zatiaľ čo úmrtnosť na respiračné infekcie bola až 120 kráť vyššia. Štúdia pokračovala ďalej pri starších deťoch. Analýza vykonaná v 8mich Amerických mestách ukázala podobne výsledky. Deti kŕmené výhradne kravským mliekom mali až dvadsať kráť väčšiu šancu, že zomrú počas prvých šiestich mesiacov života. ”

Dr. Michael Taylor, doktor výživy a čleň Americkej akadémie Orthomolekularnej medicíny, súhlasí s tým, keď hovorí, “je to závažná diétna chyba prejsť z normálneho ľudského mlieka na mlieko iného živočíšneho druhu.” Poznamenáva, že by sme si mali uvedomiť aký je obrovsky rozdiel medzi ľudskými deťmi a teľatami. Tomu je aj zodpovedajúci rozdiel medzi mliekom, ktoré je určené na výživu našich deti a tým čo je určené pre teľatá. V rozhovore pre televíziu Dr. Taylor uvádza, že ľudským deťom trvá asi 180 dni zdvojnásobiť svoju pôrodnú Váhu, a že materské mlieko je z 5 až 7 percent bielkovina. Teľatá vyžadujú však len 45 dni na zdvojnásobenie svojej pôrodnej váhy a kravské mlieko je pre tento dôvod až z 15tich percent zlozene z bielkovín. Okrem rozdielu v množstve bielkovín v týchto dvoch rôznych druhov mlieka, existujú aj veľké rozdiely v zložení mliečneho proteínu v materskom a kravskom mlieku.”

Dr. Taylor uvádza, že keby sme mohli izolovať jedno jedine jedlo ako vznik a príčinu alergie, 60 percent z času, by sme úspešne nalinkovali ako príčinu: kravské mlieko.

Podľa Dr. Miloša Krajného, šéfa Imunológie v Ontáriu, v Kanade, prakticky každá štúdia alergie ukazuje mlieko a mliečne výrobky ako vedúci alergén medzi potravinami. Nielen že mlieko rozvíja alergie, ale je tiež zodpovedné za cukrovku, katarakty a osteoporózu!
Kanadská štúdia vedená Dr. Milošom Krajným, zistila priamy vzťah medzi spotrebou mliečnych výrobkov a alergickými príznakmi ako sú napríklad ušné infekcie, astma, migrény, nosné nádchy, a črevného choroby. Po zastavení konzumácie všetkých mliekarenských produktov, v 70tich percentách pacientov sa situácia dramaticky zlepšila, alebo boli dokonca úplne oslobodený od všetkých chorobných príznakov.

Dr. Ellis konštatuje, že príznakmi alergickej reakcie na kravské mlieko u deti je astma, upchatý nos, kožné vyrážky, infekcie hrudníka, podráždenosť a únava.
Dr. John R. Christopher, ND, MH, píše: “Primárny typ bielkoviny v kravskom mlieku je kazeín. Kravské mlieko ma až 20 kráť toľko kazeínu než materské mlieka. Bielkoviny z kravského mlieka sú veľmi dlhé reťazce, a je nemožné aby sa tomuto trávenie dieťaťa dokázalo prispôsobiť. Keď dieťa nedostáva správny proteín, oslabuje to jeho imunitný systém, spôsobujú alergie a mnoho ďalších problémov. Alergie spôsobené kravským mliekom sú veľmi časté.”.
Dr. Joyce Gryboski, riaditeľ kliniky pre detské trávenie na Yalskej Univerzite – Skole Medicíny, stanovuje, že “vidí aspoň jedno dieťa za týždeň, s chronickou hnačkou kde testovanie ukáže, že nemajú nič viac ako alergiu na kravské mlieko, kde vyňatie mlieka z diéty vyrieši problém.”

Ďalší dôvod, prečo mnoho ľudí trpí rôznymi príznakmi chorôb z konzumácie mlieka je to, že väčšina svetovej dospelej populácie nedokáže tráviť “laktózu,” čo znamená, že nedokážu stráviť cukor obsiahnutý v mlieku. Enzým známy ako laktáza je potrebný na trávenie laktózy, a Dr. Oski uvádza, že “vo veku jedného a pol až štyroch rokov, väčšina ľudí postupne stráca laktátovú činnosť vo svojom tenkom čreve a prestáva vyrábať enzým na trávenie mliečneho cukru. Je to jednoducho normálny proces, ktorý sprevádza naše dospievanie. Všetky zvieratá prestanú prirodzene vyžadovať mlieko v období, keď prestanú byt schopne mliečny cukor tráviť. S výnimkou ľudí. Toto však odráža skutočnosť, že príroda nikdy nemala v úmysle to aby sme konzumovali potraviny obsahujúce laktózu po cely nás život. Mlieko je pre nás určené len určíte veľmi krátke životné obdobie. ”

Väčšina ľudí ma zle reakcie na pitie kravského mlieka. Eventuálne Americká Federálna Obchodná Komisia bola donútená podniknúť právne kroky proti reklamným tvrdeniam výrobcov mlieka v Kalifornii.

Stíhala reklamy ako napr. “Každý potrebuje mlieko.” od výrobcov mlieka za to, že sú “nepravdivé, zavadzajúce a klamlivé”. Sťažnosť citovala vysoký výskyt intolerancie na laktózu, alergie spôsobené kravským mliekom a tiež zvýšené riziko ochorenia srdca. Americká Federálna Obchodná Komisia nakoniec vyhrala a producenti mlieka boli nútený prísť na trh s novým heslom pre ich reklamy, ta dnes znie: “Mlieko ma niečo pre každého”.

Zdravotný výskumník, Dr. Kevin McGrady na výsledok súdneho procesu poznamenal: “Mlieko ma pre každého niečo – Pre jedných vyššiu hladinu cholesterolu v krvi, pre iných zvýšené riziko srdcových ochorení a mŕtvice!”.

Tri hlavne dôvody uvádzané lekárskymi výskumníkmi, sú, že mliečne výrobky prispievajú k ochoreniu srdca hlavne ich vysokým obsahom cholesterolu a tuku, spolu s enzýmom v kravskom mlieku ktorý sa nazýva xantin oxidáza (XO). Tento enzým, ktorý spôsobuje problémy len v prípade mlieka sa homogenizuje, spôsobuje ochorenie srdca o poškodení tepien.

Dr. Kurt Oster, šéf kardiológie v Park City nemocnici v Bridgeport, v Connecticut hovorí:
“Študovali sme 75 pacientov s angínou pectoris (bolesť na hrudníku v dôsledku srdcového ochorenia) a artériosklerózou (kôrnatením tepien). Všetkých pacientov sme vysadili z konzumácie mlieka. Výsledky boli dramatické. Bolesti na hrudníku sa znížili, príznaky zmiernili, a každý z týchto pacientov sa dnes cíti skvele. ”

Dr. Esselbacher, predseda oddelenia z Harvard Medical School, plne súhlasil. Dr. Esselbacher píše: “Homogenizovane mlieko, vďaka jeho obsahu XO, je jednou z hlavných príčin ochorení srdca v USA”.
Dr. Oski varuje: “Spotreba kravského mlieka od útleho veku môže mat celoživotné následky. Patologicky team preskúmal srdcové cievy u asi 1500 deti a dospievajúcich, ktorý zomreli v dôsledku nehôd. Zistili že mnoho z nich vykazovalo známky chorých tepien v srdci. Dlhodobý výskum sa ukončil konštatovaním, že väčšina dospievajúcich s normálnymi krvnými cievami boli dojčený a nemali vo svojej diéte zakompovaných veľa mliečnych produktov, zatiaľ čo naopak väčšina nájdených dospievajúcich s chorými a upchatými tepnami boli zo skupiny čo neboli dojčený alebo mali vo svojej výžive vo veľkej miere zapracovane kravské mlieko.”. Logicky tak dospeli k záveru, že rozdiely medzi materským mliekom a kravským mliekom boli zodpovedne za zmeny v koronárnych tepnách. ”

Veľa ľudí sa však nedá, mlieko predsa musia piť aby získali vápnik. Naozaj? Nie, toto je ďalší omyl. Najlepší spôsob, ako pridať vápnika do svojho jedálnička, je jest viac čerstvej zelenej zeleniny. Kravské mlieko ma vysoký obsah vápnika, ale doktor Ellis vysvetľuje, že problém je v tom, že sa v mlieku nachádza vo forme, ktorú ľudia nedokážu dobre stráviť a spracovať. Dr. Ellis konštatuje, že pitie mlieka naopak obsah vápnika v krvi znižuje, “Tisíce a tisíce krvných testov ktoré sme na tuto tému vykonali, ukazujú, že ľudia, ktorí pijú 3 až 4 poháre mlieka denne majú nižšiu hladinu vápnika v krvi, než ľudia čo mlieko nepijú vôbec.”

Dr. Ellis dodáva: “Nízka hladina vápnika v krvi zodpovedá podráždenosť a bolesti hlavy. Navyše nízka hladina vápnika u mliečnych konzumentov tiež vysvetľuje, prečo ľudia čo obľubujú mlieko sú tiež veľmi náchylný na svalové kŕče. Vápnik je nevyhnutný pre relaxáciu svalov, nedostatok vápnika spôsobuje svalové kŕče, atd.”

Jedným z najzáväznejších problémov, spôsobených nedostatkom vápnika je osteoporóza, ochorenie charakterizovane stratou 50 až 75 percent pôvodnej kostnej hmoty. V USA, 25 percent zo všetkých 65-rocnych žien trpí osteoporózou. Ich kosti sú krehké a ľahko rozbitne. Mame dokonca prípady keď prasklo rebro z niečoho takého ako malé kýchnutie.

Naše všadeprítomná mliečna reklama viedla k jednému z ťažko vyvrátiteľných omylov o vplyve mlieka na kosti, a to že najlepší spôsob, ako si vybudovať silne kosti je zvýšiť spotrebu vápnika tým, že budeme piť veľa mlieka. Presný opak však tvrdia predný lekársky výskumníci, a to že najlepším spôsobom ako väčšina ľudí môže zvýšiť svoju hladinu vápnika a posilniť svoje kosti je znížiť ich prijem bielkovín, a nie len mlieka ale celkovo znížiť spotrebu živočíšnych produktov. Výskum presvedčivo ukazuje, čo môžeme urobiť viac pre zvýšenie hladiny vápnika v našich kostiach znížením príjmu bielkovín, než zvýšením príjmu vápnika. Dôvodom je, že živočíšne produkty a ďalšie zdroje vysokého obsahu bielkovín sú veľmi kyslé pre nás krvný obeh, a telo musí vyvážiť tuto situáciu tým že začne absorbovať kyslé alkalické minerály pomocou vápnika zo svojej vlastnej kostnej štruktúry. Veľa štúdii, vrátane tých, ktoré boli publikované v Medical Tribune a tiež Journal of Clinical Nutrition, zistili, že vegetariáni majú oveľa silnejšie kosti ako konzumenti masa. Článok v Journal of Clinical Nutrition píše, že vo veku 65 rokov, konzumenti masa mali päť až šesť krát viac nameraného úbytku kostnej hmoty ako vegetariáni.

Keď už hovoríme o mineráloch, ďalší vážny problém spôsobený konzumáciou kravského mlieka, je anémia z nedostatku železa. Dr. Oski uvádza, že 15 až 20 percent deti do veku do 2 rokov v USA trpí chudokrvnosťou z nedostatku železa.
Kravské mlieko prispieva k tomuto stavu dvoma spôsobmi. Po prvé, kravské mlieko je extrémne nízke na obsah železa, obsahujúce menej ako 1 mg železa na liter. 1 ročne dieťa by tak muselo vypiť 24 litrov kravského mlieka denne aby splnilo svoje požiadavky na železo, čo proste nie je možné. Štúdie sa zhodujú v tom, že veľa deti dojčených kravským mliekom pijú aj dva krát viac mlieka než by pili normálne, čo pravdepodobne zodpovedá názoru, že sa snažia podvedome dohnať nedostatok obsahu železa.

Druhým spôsobom, ako kravské mlieko vedie k anémii (chudokrvnosti) a nedostatku železa je, že u mnohých deti sa vyskytuje forma gastrointestinálneho krvácania, ďalej zle absorbovanie železa spôsobené zvýšenou tvorbou hlienu ale tiež hnačkami spojenými s konzumáciou mlieka a mliečnych produktov. “Odhaduje sa, že polovica nedostatku železa u deti v Spojených štátoch je primárne dôsledkom krvácania do gastrointestinálneho traktu, spôsobených konzumáciou kravského mlieka” hovorí Dr. Oski a ďalej píše “Hlien je veľmi častou reakciou na kravské mlieko, najmä u deti… tiež pozorovaná je stolice obsahujúca viditeľné jasne stopy po krvi . Hnačky celkovo zhoršujú schopnosť dojčiat udržať živiny získané z potravy. Okrem zmien v zažívacom trakte, sú tiež časté alergické reakcie, ktoré v niektorých prípadoch tiež vedu k prieniku krvi do čriev dieťaťa. To vedie ku strate plazmy a červených krviniek a celkovo vedie k zníženiu bielkovín v krvi a vzniku chudokrvnosti.”

Hlien vytvorený konzumáciou mliečnych výrobkov spôsobuje tiež iné problémy. Je dobre známe, že mliečne výrobky spôsobujú nadmerne tvorenie hlienu v pľúcach, dutinách a črevách. Dr. Ellis berie na vedomie, že tento prebytok hlienu v dýchacích cestách sa podieľa na mnohých dýchacích problémoch a že hlien eventuálne dôkaze vytvoriť tvrdnúci povlak na vnútorných stenách čriev, ktorý vedie k zlému vstrebávaniu živín, čo spôsobuje chronickú únavu. Tento hlien ďalej spôsobuje aj zápchu, čo môže viest k mnohým ďalším problémom.
Dva veľmi časte problémy s kojencami sú koliky a ušné infekcie, oba problémy sú linkovane ku spotrebe kravského mlieka. Lekárske štúdie zistili, kravské mlieko môže prispieť k týmto problémom buď priamo, kedy dojčenské nápoje obsahujú kravské mlieko, alebo nepriamo, keď sa dieťa kŕmi z prs matky, ktorá je konzumentom mliečnych výrobkov.

Kolika, ktorou trpí jedno z každých piatich deti v USA, sa vyznačuje ťažkými žalúdočnými kŕčmi. Vo výtlačku magazínu Zdravotne Správy sa píše: “Keď matka konzumuje mliečne výrobky, mliečne bielkoviny sa prenášajú do svojho materského mlieka a skončí v krvnom obehu dieťaťa. Niektoré štúdie zistili, že kravské mlieko a jeho bielkoviny (po vypití matkou) dokonca vyvolávajú symptómy koliky u deti kŕmených výlučné len materským mliekom. ”

Pokiaľ ide o ušné infekcie, Dr. Northrup konštatuje: “Tento bolestivý problém je takmer nepozorovaný medzi dojčatami a deti, ktoré nekonzumujú kravské mlieko.”
Natural Health článok tiež uvádza, že “Odstránenie mliečnych výrobkov z jedálnička preukázalo takmer okamžitú kontrakciu (zmenšenie) zväčšených krčných a nosných mandlí, čo naznačuje celkovú úľavu imunitného systému. Rovnako tak lekári experimentujúci so stravou bez mliečnych výrobkov poukazujú na výrazné znížený výskyt prechladnutí, sinusoitídy a ušných infekcii.”

Ďalším častým problémom pre deti sú bolesti brucha. Dr. Oski uvádza vo svojej knihe, že až 10 percent všetkých deti v USA trpí syndrómom, známym ako “opakujúce sa bolesti brucha u deti.”

Štúdie boli vykonane v Bostone a San Franciscu a dospeli k záveru, že asi jedna tretina deti mali príznaky spôsobené neznášanlivosťou laktózy. Jednoduchým riešením bolo odstrániť všetky mliečne potraviny zo stravy a príznaky sa okamžite zlepšili.

Natural Health článok tiež uvádza, že antigény v kravskom mlieku môžu prispieť k artritíde a osteoartróze. “Antigény z kravského mlieka vyvolávajú imunologickú odpoveď v kĺboch, spôsobujúcu bolesť, opuch, začervenanie a tuhosť. Bolesť mizne rýchlo po odstránení mliečnych výrobkov zo strava pacientov. V štúdii publikovanej v Škandinávskom časopise Reumatológia, bola skupina ľudí s reumatoidnou artritídou daná na 7 až 10 dňový post len na vode a ovocných a zeleninových šťavách a čaji. Už počas pôstu sa značne znížila bolesť kĺbov a celková stuhnutosť. Po návrate na diétu s obsahom mlieka a vajec (jediných dvoch živočíšnych potravín v diéte), sa príznaky začali opäť zhoršovať. ”
The New England Žurnál Medicíny tiež konštatuje, že kravské mlieko môže prispieť k cukrovke, k autoimunitným ochoreniam a zhoršeniu schopnosti pankreasu produkovať inzulín.

Natural Health článok tiež píše, že je preukázaná priama súvislosť medzi výskytom rakoviny a konzumáciou kravského mlieka a masla, špeciálne pre riziko vzniku non-Hodgkinovho lymfómu, rakoviny imunitného systému. V článku dodávajú: “Vysoké hladiny bielkoviny kravského mlieka beta-laktoglobulínu boli nájdené v krvi pacientov s karcinómom pľúc, čo naznačuje súvislosť aj s týmto druhom rakoviny.”

Dr. Oski tiež uvádza štúdiu prevedenú dvoma vedeckými pracovníkmi z Michiganskej univerzity, ktorí vykonali rozsiahly výskum o faktoroch súvisiacich z Roztrúsenou Mozgovomiechovou Sklerózou (Sklerózou Multiplex). Čo je neobvykle pri tejto chorobe, je geografické rozloženie obeti tejto choroby, a to nie len v USA ale na celom svete. Je to niečo čo ani proponenti kravského mlieka nedokážu nijako vysvetliť. Distribúcia obeti roztrúsenej sklerózy nemá totiž žiadny vzťah k bohatstvu, vzdelaniu ani kvalite lekárskej starostlivosti ako sa to pri ostatných chorobách ta vidieť. Michiganský vedci skúmali rozloženie choroby v USA a 21 ďalších krajinách a vo svojom konečnom vyhlásení konštatujú: “Jediný významný vzťah je priama úmera medzi výskytom roztrúsenej sklerózy a priemernou spotrebou mlieka v týchto oblastiach. Čím väčšia spotreba kravského mlieka, tým je väčší výskyt sklerózy multiplex.”

Niektoré štúdie dokonca uvádzajú aj možnú súvislosť medzi nadmernou konzumáciou kravského mlieka a kriminalitou mladistvých, na základe štúdie vykonanej v Tacoma, vo Washingtone. Dr. Oski píše: “Keď bola porovnaná diéty mladistvých zločincov, silne kontrastovala s normálnymi dospievajúcimi, dokonca s podobného prostredia. Zistilo sa, že mladistvý páchatelia v priemere spotrebovali takmer desať krát väčšie množstvo mlieka, než ostatný vrstevnici v kontrolnej skupine. Diéta mladistvých páchateľov, sa ďalej vyznačovala tým, že jedli ďaleko menej ovocia, orechov a zeleniny.”

Keď sa teda rozumný človek pozrie na všetky tieto dôkazy, bude sa asi ťažké naďalej sto percentne domnievať, že kravské mlieko je zdravé pre ľudskú spotrebu. Ale čo však budeme piť namiesto mlieka?

Dr. Oski čiastočne odpovedá na tuto otázku tým, že píše “Pre novorodenca, sú tam dve vcelku zrejme alternatívy. Pravý a ľavý prsník zdravej matky! A potom, čo sa dieťa odstaví, nie je dôvoď piť žiadne mlieko. Najlepšou voľbou okrem čistej vody, sú čerstvo extrahovane zeleninové, pripadne ovocne šťavy.”

skorpionik30
15. sep 2012

ja som svoju malu kojila do 1 roka potom bolo potrebne rozhodnut co dalej takze sme presli na umele mlieko slovo umele ho dost vystihuje nakolko vonou naozaj pripomina nieco umelo vytvorene ale tak skusili sme niekolko typov mala zacala mat velmi riedku zelenu stolicu tak sme presli na kravske s tym problemy nema nekupujem ho vsak v automate tiez ma to napadlo ale priamo na tychto automatoch je uvedene ze je nevhodne pre male deti, kupujem teda mlieko plnotucne nie trvanlive a samozrejme ho prevaram v odbornom casopise ktory odoberam som citala nazor odbornicky ktora sice detom kravske mlieko neodporuca ale ako sa vyjadrila uvadza ze vie ze situacia v slovenskych domacnostiach je taka ze mnohe deti ho piju a teda apelovala aspom na to aby to bolo mlieko plnotucne - do 3 rokov ziadne odtucnene mliecne vyrobky neodporucala tu v tejto diskusii som sa docitala ze mamicke pediater odpurcil polotucne dokonca z automatu tak ja uz fakt neviem na koho nazor dat ked kazdy tvrdi nieco ine

milacik10070
23. nov 2017

@zuzanockamt ja ties davam obom synom myslim ze je zdravsie