Môže to byť autizmus?

veron_19
18. sep 2022

Ahojte mamičky.
Prosím Vás o radu.
Môj syn mal teraz 3r, od septembra chodí do škôlky a na rodičku mi naznačili, že ho chcú vylúčiť kvôli podozreniu na autizmus, lebo s ním nevedia pracovať . Sme objednaní k psychogičke ale chcem vedieť s čím môžem rátať. U logopedicky sme boli pred pol rokom ale v podstate som sa nič nedozvedela lebo bol ešte malý a dala mu čas na rozviazanie jazyka. Čo sa týka malého: celkový vývin mal v poriadku sedenie ,štvornožkovanie, behanie..dokonca o niečo skôr ako rovesníci. Nechce rozprávať preto som riešila logopedičku. Základné slová ovláda ako aj so zvukami zvierat, zakývať ,tlieskať tiež vedel. Teraz mi zopakuje všetko, vie naratat do 100, pozná čísla, písmená, tvary farby, prsty, asi 10 basničiek a pesničiek. Je odplienkovaný, nemá žiadne rituály, hrá sa normálne vydáva zvuky ako napr auto, skladá lego,puzzle ,vkladačky. Nemá záchvaty hnevu, bez rodičov je v pohode. Ale nereaguje na meno..neotoči sa, neodpovie, na otázku odpovedá tak, že ju zopakuje. Mám pocit, že nerozumie co od neho chcem. Neudržiava očný kontakt nehrá sa s deťmi ale sám...viete mi poradiť či môže ísť o autizmus? Veľmi ďakujem

xsuzannex
18. sep 2022

@veron_19 syn je autista so zhorsenym porozumenim.. tiez zacal v troch rokoch komunikovat len cez ne.. ak chcete, napiste mi spravu..

isis234
18. sep 2022

@veron_19 nemusí povedať,,, stačí keď kývne hlavou...... či sa mu páči prostredie, či učitelka nanho nekričí, ... či tam chce byť, keď sa hrajú ostatné, či sa mu chce kresliť....či by radšej šiel do inej triedy,,, či by vymenil učitelku..(hoc reálne sa to nedá, ale.. možno na nej vidí niečo, čo mu prekáža...) Otázky na ktoré môže odpovedať áno alebo nie.. a to môže i kývnutím hlavy. Synovec rozumel všetko ale veľmi skoro chodil a neskôr začal hovoriť,,, ked sme mu napríklad ukázalai mesiac a povedali to je mesiac. a on.. ano,, a my: zopakuj to... on: ano. Nezopakoval slovo povedané, len ANO. Prišla iná učitelka a on sa zmenil, všetko hovoril

veron_19
autor
18. sep 2022

@ariannazara vnímam to rovnako...len už som fakt na prášky keď z každej strany počúvam ako je moje dieťa choré ,iné a pod... ja som bola v tom, že ide "len" o nejakú formu oneskoreného vývinu reči ale teraz mi všetci tlačia autizmus.

veron_19
autor
18. sep 2022

@amelia89 teraz naozaj neviem odpovedať, či mi ukáže takéto veci...niečo áno, niečo nie. Vonku sa nám myslím ešte nestalo,že by ukázal na lietadlo,auto,psa a pod. A áno, presne tak. Neodpovie áno/nie, ale odpovie slovom na chceš papať? Je odpoveď papať na ideme von je odpoveď von a pod

luciazahornadska
18. sep 2022

@veron_19 Určite by som navštívila psychológa, nech to zhodnotí. 🙂 Ale odporúčam psychológa, ktorý sa venuje špeciálne diagnostike autizmu u detí - Adept v Žiline, Jánošíková alebo Laziková v Trnave, MUDr. Marcinčáková Husárová v Bratislave... 🙂 Vedia urobiť diagnostiku a ďalej nasmerovať. Neviem, čo sa niektoré mamičky čudujú - autistické deti v niečom zaostávajú a naopak v niečom vynikajú... 🙂 Máme doma 4-ročnú autistku, takže viem, o čom hovorím. Držím palce. 🙂

kuko55
18. sep 2022

@veron_19 počkaj tak kto ti to všetko hovorí najprv si písala ze p.ucitelky teraz z každej strany
.....nezdá sa mi ze iba kvôli tomu ze nereaguje na meno by po 2 týždňoch učiteľky robili také dramatické riešenia ze ho vylúčia zo škôlky, predsa len sú tam postupy
...najprv by navrhli psychológa nie ze vylúčenie...to je ohromujúce, píšeš sice iba svoj pohlad no aj tak.....musí to byť dost drastické ze niekomu takto vylúčia dieťa zo škôlky😪

veron_19
autor
18. sep 2022

@kuko55 aby som bola presná (snažila som sa písať stučne, keďže mám veľa odpovedí, za čo samozrejme ďakujem) u nás to funguje tak, že dieťa nie je prijaté na celý rok,ale len na 2 mesiace, za ktoré sa má adaptovať. Ak nie sú problémy automaticky to predĺžia, ak problémy sú tak dieťa vylúčia, respektíve nepredĺžia. Toho, že nejaký problém je som si vedomá keďže v 3 r nerozpráva, respektíve rozprava veľmi málo a to že nereaguje na meno som samozrejme vedela ale stále som bola (som) v tom, že je to tou neskorou rečou. Učiteľky to vidia ako problém hlavne pre to, že keď ho zavolajú oslovia ,niečo od neho chcú tak to jednoducho prepočuje. Ale napr keď robí niečo zlé a skriknem na nho menom tak ma opraví, že nie je napr. Lukáš ale Lukáško. Ale nerobi to vždy niekedy na neho môžem volať kričať koľko chcem a ani ho nehne.

palicka
18. sep 2022

@veron_19 čiže kvôli čomu ho vlastne chcú vylúčiť? Mne už hlava, ako učiteľke s kvalifikáciou špeciálna pedagogika, ktorá teda uci viac ako 20 rokov, neberie. Akonáhle je dieťa, ktoré plače druhý deň v skolke, ktoré neurobí na prvé požiadanie čo treba…. vylúčiť! Vylúčiť asi netreba deti… Po dvoch týždňoch takéto radikálne vyjadrenia mi už prídu chore. Autorka- to či má alebo nemá prejavy PAS, nepatrí do kompetencie učiteliek ani mamičiek na MK. Môžu sa k tomu vyjadriť odborníci a teda určite sk nemysli, že to bude na prvom sedení (ak aj hej, potom pochybujem o odbornosti odborníkov). Tiež sa obávam, že takúto diagnózu určiť u trojročného nebude chcieť ani pedopsychiater. Trojročné dieťatko sa vyvíja a vývin je u každého veľmi veľmi individuálny. Ak tvoje dieťatko zvláda to, čo si písala, nie je štandardom, predpokladám, že di to uvedomuješ. Je oproti biologickými veku popredu tak 4/5 rokov. Možno je len kkkoriadne nadané a pani učiteľky by mali zvoliť individuálny prístup a vhodne ho rozvíjať! Drzim palce!!!! A nedajte sa!

kuko55
18. sep 2022

@veron_19 márnosť, môj keď nastúpil bol tiež ako Nemo, rozprával veľmi málo a to aj napriek tomu ze mam sestru slovenčinarku a mala som kopu podkladov.....aj tak to prosto nešlo.....keby mi ho vtedy pred rokom takto otočia tak ma porazí, teraz rozpráva dokonalo, celými vetami aj zložitú syntax ma a parádne štylizuje....aj ja som bola take dieťa, ze som až neskoro začala hovoriť a celým vetami, preto som to brala s pokojom
......ved ak je tvoj malý zaujatý hrou, tak je normálne ze sa viac sústredí a vari je problém prísť a tak nové dieťa osloviť, nie hulakat cez celú miestnosť.....vôbec sa mi prístup tých učiteliek nepáči.....ak je tam ozaj len to oslovenie ...no držím ti palce

kuko55
18. sep 2022

@palicka krásne napísané 👍

kabinka11
18. sep 2022

@veron_19 A napadlo ma, či nemôže mať problém so sluchom. Možno slabšie počuje.

veron_19
autor
18. sep 2022

@kabinka11 to sme tiež riešili ale keď ho dokážem naučiť básničky, pesničky tak by v tom nemal byť problém. A napr keď mu poviem pači tak sa otoči lebo vie že niečo dostane. Celý problém je v tom, že keď sa hrá alebo robí niečo čo nemá tak ignoruje cely svet a môžte mu aj zlaté slová rozprávať. Čiže očný kontakt je slabý ale so mnou v pohode i keď len krátky

veron_19
autor
18. sep 2022

@kuko55 keď som sa pýtala tak neplače, obliecť, vyzliecť, zvláda, nebije sa, spava, naje sa sám čiže jediný problém je to,že s ním nevedia komunikovať a ja ho to mám naučiť. Pýtala som sa ako sa učí reagovať na meno ale neodpovedali. Len dodala, že za 2t s ním nenadviazala očný kontakt a že ak bude mať diagnózu môžem mu vybaviť asistentku lebo oni sa nemôžu venovať len jednému dieťaťu ( i keď podľa ich slov sú ostatné deti bezproblémové) ....takže teraz sa snažím zistiť v čom môže byť problém a povedala som, že si neprajem aby ho škatulkovali ako autistu pokial ani ja nemám žiadne odborné vyjadrenie

elizabet173
18. sep 2022

@veron_19 mne to pripadá ako výhovorky, veď v škôlke sú aj deti, ktoré nekomunikujú vôbec, ako sa mu musia špeciálne venovať? V čom je problémový?

dskjhfdlkdjhl
18. sep 2022

@veron_19 Podla toho co dalej pises, tak to bude este velmi sikovny chlapcek a mozno ma ucitelky tak trochu na haku. Tiez nechapem (ucim takmer 30 rokov), ako niekto po 2 tyzdnoch moze urcit diagnozu a este sa vyhrazat vylucenim zo skolky. Natrafila si zrejme na dost tupu ucitelku. Ja osobne by som zasla za riaditelkou a mozno ta bude osvietenejsia.

rebellefleur
18. sep 2022

@veron_19 - neskôr si napísala, že z každej strany počúvaš, že tvoje dieta je ine, choré.. co to znamená, že z každej strany? Kto ti to vraví ešte okrem učiteliek? (Lebo úprimne, to, že nezareaguje na meno, nie je podľa mňa dôvod na vylúčenie a nemyslím si, ze to bude jediný problém, keď to počúvaš z každej strany)

scorpionflower1
18. sep 2022

@stellarstar a na tom je nieco zvlastne? Moja vedela celu abecedu, 10 farieb a vsetky tvary v 20 mesiacoch. Autistka nie je na 100 percent.

stellarstar
18. sep 2022

@scorpionflower1 nie nie je to nič zvláštne. Normálne som sa pýtala

scorpionflower1
18. sep 2022

@veron_19 ten ocny kontakt a oneskorena komunikacia moze byt napr. Asperger, ale aj nemusi. Moze byt intelektovo nadany, ked dobre pocita alebo ked napr. rad kategorizuje predmety. Povie ti len psychologicka. Btw. kresli rad?
Toto sa v statnych skolkach stava casto - pokial nie je dieta standardne idu ho hned vylucit. Ak s ucitelkami spolupracuje, tak neviem preco maju s nim problem. V com je tam vlastne problem? Nespolupracuje s nimi?

veron_19
autor
18. sep 2022

@rebellefleur už som to písala niekoľkokrát ale skúsim ešte raz. Z toho čo som pochopila je najväčší problém ,že polial sa len hrá je to ok ale akonáhle odneho niečo chcú a zavolajú ho(idu jesť, spať, kresliť, čokoľvek) tak proste nejde musia ísť poňho a dotiahnuť ho za ruku. To iste keď robí niečo čo nemá a skriknu naňho menom tak ho ani nehne. Dúfam je to presnejšie. Áno, z každej strany som zveličila. Rodina tvrdí, že určite nie je, jeho krstná je psychologička a tá vraví, ženejaké znaky tam sú(ale nemá špecializáciu v tejto oblasti) čiže učiteľky tvrdia, že je a teraz keď si čítam reakcie najmä žien čo majú skúsenosť alebo sú učiteľky tak sa bojím, že to naozaj môže byť pravda....

scorpionflower1
18. sep 2022

@veron_19 v skolke, ktoru navstevuje dcera je dievcatko, ktore robi toto iste. Je to sukromna skolka, tuto malu tam mama dala po tom ako ucitelky v statnej skonstatovali, ze "sa neadaptovala" . Vzdy ked pridem po dceru, deti su najedene, oblecene, pekne sa hraju a tato mala bud este v pyzame lezi v posteli alebo tam beha hola 😀 ucitelka mi povedala, ze je to s nou narocne, ale ona ju jednoducho necha tak - ked neje, tak neje, ked chce lezat, lezi.
Moja dcera, ked nieco nechce robit alebo nechce prestat robit nieco, tak sa tvari, ze nepocuje a dokonale zahovara. Urcite chod k psychologovi, ale ja tam nic tak patologicke nevidim, ked s tebou spolupracuje. Uplne si viem predstavit, ze keby ucitelka neprijemne husti do mojej dcery, tak by robila to iste, co tvoj syn. Ide aj o to, ako tie ucitelky s nim komunikuju. Ak mu davaju len prikazy a rozkazy, mozno nespolupracuje z trucu.

veron_19
autor
18. sep 2022

@scorpionflower1 tak on je vo všetkom samostatný len toto chápanie je problém..a na meno nereaguje ani mne...už sme objednaní na dve vyšetrenia tak som zvedavá

scorpionflower1
18. sep 2022

@veron_19 drzim vam palce, ak si najdes cas, napis, ako tie vysetrenia dopadli.

veron_19
autor
18. sep 2022

@scorpionflower1 ďakujem veľmi pekne 🙏

1mina
18. sep 2022

Toto je velmi individualne a neda sa to posudit podla popisup
. Moze byt aj nemusi, nato treba len dobreho odbornika 🙂

judit47
18. sep 2022

Ja nerozumiem tomu ze pises ze ma oneskoreny vyvin reci,malo rozprava ba druhej stranepises ze vie naratat do 100 po anj aj svk a ze vie pesnicky a basnicky?

To znamena ze sa vie namemorovat veci ale nevie och v reci pouzit ?

Ked rata do 100 vie ukazat ze su tri auta (rozunie ze jedno dve tri) alebo aa len spameti naucil povedat?

veron_19
autor
18. sep 2022

@judit47 presne tak. Logopedička povedala,že veci, ktoré má namemorované sa nepočítajú do slovnej zasoby. On pozná veľa slov ,ktoré vie ukázať napr v knižke, vie písmená, čísla (aj na preskačku, nie len poporadí) a vie básničky, pesničky..ale nevie to použiť v komunikácii. Nepovie tri autá, ale spočíta ich postupne (jeden ,dva tri) čísla vie používať počíta asi všetko ešte aj lego. Skúsim priklad vie napr voda, jogurt ale nepovie chcem piť alebo chcem jogurt. Pride potiahne ma k umyvadlu alebo ku chladničke a keď sa ho opýtam chceš vodu? Neodpovie áno ale povie vodu

judit47
18. sep 2022

@veron_19 aha rozumiem tam ide urcite o NKS pkus moze byt kombinacie este s niecom,drzim vam v kazdom pripade palce🙏

veron_19
autor
18. sep 2022

@judit47 ďakujem veľmi pekne 🙏

xsuzannex
18. sep 2022

@veron_19 inak ani moj do 5r nepouzival ano/nie..