Môžu to byť kiahne?

brigita2
2. júl 2015

Dobry den mamicky. Poradte tie ktore ste uz zazili kiahne u vasich deticiek. U mojho syna som vcera vecer pri kupani zistila ze ma par vyrazok. Zatial ho to len svrbi teploty nemal. Natrela som mu tie vyrazky fenistil gelom. Mal dokopy asi 4 na dneska ich ma okolo 7. Na hlave ich nema. Len na ruke bruchu chrbatiku. Mozu to byt kiahne alebo len alergicka reakcia na nejake jedlo?

brigita2
autor
3. júl 2015

@cristal777 a dostal to tak po 2 az 3 tyzdnoch?

orlik4
3. júl 2015

@brigita2 hlavne pokoj, všetko sa dá vyriešiť, a kiahne nie sú vôbec žiadny problém.
Na škriabanie treba, aby pil kvapky fenistil - podľa veku. Viem, že môj 4ročný mal tuším 10-15 kvapiek 3x denne. Raz večer nestačí, lebo aj to telo si na to musí "zvyknúť", a večerná dávka mu nemusí stačiť. Môj pil tuším tých 10-3x, a neškriabal sa ale vôbec. Fenistil síce trochu oťapí deti, ale zasa nejdú to piť mesiac, ale len pár dní až týždeň, takže to vydržíte... Niektoré alergické deti ho musia piť nonstop, takže žiadna tragédia... Do toho treba kúpať v hypermangáne. Keď odoznejú teploty, tak aj 3x denne môže. My sme kúpali po 20-30 minút, proste si tie kiahne moje deti doslova užili... Hračky do vody, ružová voda a ide sa... Hypermangán tie pupáčiky riadne vysuší. Moje deti boli jedna veľká kiahňa. STRAŠNE veľa ich mali. A žiadnu jazvu nemajú, všetko sa vysušilo.
Kiahne vraj nesmú zachladnúť, takže preto by sa nemali akože kúpať, ale zasa keď to ustriehneš, tak žiadny problém. Keby zachladli, tak nemusia vyjsť na povrch, a dieťa si nemusí vybudovať imunitu tuším. Ale môžu s tým byť aj iné problémy, ale ja nie som doktor, takže neviem ďalej v tomto.
Natieranie je diskutabilné, niekde som čítala mamičky, že dačo odporúčajú, ale vo všeobecnosti hypermangán stačí.
Ďalej k teplote a kojeniu. Teplota vadí, len preto, že mliečko je príliš teplé, tak aby sa bábo nepopálilo pri pití. Ale akonáhle si ju znížiš pod tých 38, tak môžeš zasa kojiť. No tak si dáš paralen alebo nurofen alebo čo, a keď teplota klesne, tak kojíš ďalej. (Ibalgin a nurofen by sa síce vraj pri kiahniach nemal, ale keď paracetamol je taký slabý, tak ja som napríklad dala aj ten nurofen a nič sa nestalo).
No a práve pri chorobe treba kojiť, pretože tvoje telo robí protilátky ešte skôr, ako sa choroba prejaví, a tie protilátky máš v mlieku. Tým pádom ak aj tvoje druhé bábo chytí kiahne, je dosť pravdepodobné, že budú mať slabší priebeh (pokiaľ budeš aj ty chorá). A teda ak sú to kiahne, tak ich na 90% dostane, lebo sú vysoko nákazlivé. Ale zasa, nič sa nedeje, je už dosť veľké, aby to zvládlo. Moja ich dostala v roku a ani o tom nevedela (fenistil, hypermangán, žiadnu teplotu nemala)
No a ty môžeš mať tie kiahne už aj hneď tiež, a to podľa mňa preto, že ste mohli byť vystavení rovnakému nákazcovi. Takže si sa nemusela nakaziť od svojho synčeka, ale od nejakého spoločného nákazcu.

cristal777
3. júl 2015

Ano, po dvoch týždňoch.