Následky po komplikovanejšom pôrode

liliana_el
22. aug 2016

Ahojte. Rada by som sa s Vami podelila o môj príbeh a budem rada, ak mi sem napìšete Vaše skúsenosti a pozorovania.
Celé moje tehotenstvo bolo v poriadku, až na Náš posledný trimester. Z jeho troch mesiacov sme preležali posledné 2 v nemocnici - kvôli konizácii mi hrozil predčasný pôrod. V nemocnici ma dopovali magnéziovými infúziami, magnéziovými tabletkami a gynipralom. Ku koncu tehotenstva mi vyskočil z ničoho nič tlak na 160/110, niekedy to bolo aj viac. Na margo toho, mi nasadili k tomuto všetkému ešte dopegyt. Keďze som ho mala trošku zvýšený aj ostatné dni po dopegyte, dali mi 2 dni pred termínom vyvolávaciu tabletku a v noci som prirodzene porodila. Epiduralku som nechcela. Pôrod trval 5 hodìn, ale maličká išla vonku v poslednú chvìľu. Mala som už odtečenú plodovú vodu a krátky pupočnìk a navyše maličká ho mala okolo krku, čiže ako som ja tlačila von, malú ťahalo zas naspäť dnu. Keď sa Nám skutočne v hodine dvanástej podarilo víjsť vonku, musli jej vdýchnuť kyslìk. Apgar skóre mala 3-5-7. Videla som ju až ráno a dva dni strávila na novorodeneckom. Prekonali sme žltačku ale o týždeň sme boli už domka. Kojila som 2.5 mesiaca, potom som stratila mlieko. Malá mi stále plakávala a spala len na rukách a ja som to uz nezvládala psychicky. Teraz máme 10 mesiacov a ešte si sama nesadla a ani sa nepostavila. Chodíme s ňou cvičiť do detského sanatória. Viem, že každé dieťatko je iné a nedá sa ísť podľa tabuliek, ale chcem sa spýtať, či celkovo nemôže mať nejaké následky na základe tohto všetkého čo sme prekonali. Veľmi sa o ňu bojím, chodíme stále po vyšetreniach k neurológovi, na sono mozgu a na sono obličiek. (Plus Nám ešte zistili zdurenie prsníčkov tak sme boli na sone malej panvy. Tam jej zas zistili cystu na pravom vaječnìku, tak sme stale sledovaní - chcú Nás poslať aj za detským gynekologóm).
Zaujíma ma, či sa mám báť do budúcna kvôli tomu komplikovanejšiemu pôrodu, napríklad či nemáte skúsenosť s poruchou pozornosti, inteligencie a podobne.
Ďakujem za všetky rady, skusenosti a príbehy

zankaj
22. aug 2016

Ahoj moja mala nedychala ked sa narodila a teraz ma uz tri a pol a ke zdrsva , sikovna. Je inteligentna az moc ale zase kazde dietatko je ine to je pravda

8291
22. aug 2016

Pridusené,resuscitované detičky vždy potrebuju čas.No a porucha pozornosti nato je ešte maličká.Do akej mieri bol mozog odkysličený sa prejaví až v školskom veku.

liliana_el
autor
22. aug 2016

@zankaj
Skvele, dufam ze aj my to budeme tak pekne zvladat

liliana_el
autor
22. aug 2016

@8291
Ďakujem za nazor, Nasa sa mi zda az moc hyperaktivna, dufam ze sa to casom napravi...

sardinka335
22. aug 2016

@liliana_el či moze mat nasledky alebo nie ...tak na to ti tu na koniku neda odpoved nikto, zvlášť v tomto veku je velmi skoro davat nejake dalekosiahle prognozy. Ved spolupracuješ s neurologom, rehabilituješ prečo si sa tam neopytala? Tí tvoje dieta videli, prípadne vyšetrili ...a nie tu nejake ,,tetky,, mozno od kasy z Lídla...ako neber to v zlom, proste toto by som ja osobne konzultovala s odbornikmi. Kamaratkin maly sa narodil v 35tt čo ho ratovali a dnes je to maly ,,buco,, a vyzera uplne v pohode. Má 13 mesiacov a ešte nechodi, tak 3 kroky a uz sa hodi o zem a ide po štyroch ale to len koli tomu ze proste je to ,,,buco,, lenivy...vela detičiek lekari ,,ratovali,, a časom sa to spravilo. Vela je aj o tom ako sa rodič dietatku venuje, dava mu podnety a stimuluje. Tieto detičky toho potrebuju viac, ale zvyčajne všetko dobehnu. A v dnešnej dobe uz naozaj nejaka dyslexia, dysgrafia nie je katastrofa - samozrejme nechcem to zlahčovať, ale kolko holywoodskych hercov a uspešných ludi malo problémy a čo všetko dosiahli. Tak prečo by sa to nemalo podarit vam?

lubiduch
22. aug 2016

Mojho syna tiez museli "ozivovat" v sprave ma napisane ze bol chaby bledy po narodeni, odsavana boda z pluc, pouzity aj vak na rozdychanie atd...on uz nemal ani ozvy ako isiel von, voda plodova bola uz kalna atd. Apgar mal lepsi ako pises pri svojej dcere,prvy tusim 6 mal apgar...ale chudacik komplet modry bol a po porode este 3 dni celkom intenzivne grcal plodovu vodu ktorej sa statocne nalogal....celkovo to bolo uzavrete ako komplikovany porod (on sa nenarodil z dobrej polohy preto sa to skomplikovalo)
Dnes ma 4 roky,ziadne nasledky z porodu si ja ani on nenesieme. Je to asi najzdravsie dieta v okoli 🙂) chory byva fakt vynimocne (zatial bral len raz atb pred cca 2 mesiacmi)...s inteligenciou teda problemy tiez nema,praveze nam radia ho dat do zariadenia pre nadpriemerne inteligentne deti atd...takze nie,nemyslim ze by to zanechalo nejake nasledky....
A v 10 mesiacoch inac akurat zacal lozit a v 14 chodit. Dnes ma 4 vie plavat,korculovat, bicyklovat...niektore veci prirodzene robil skor(rozpravat zacal ako 16 mesacny) nieco neskor (chodit ako 14 mesacny) ale ja to beriem ako individualitu toho cloveka....
Ak sa len trochu da skus zmenit seba a svoje nastavenie...pride mi ze si strasne z toho vystresovana ze co ked jej nieco vazne raz najdu. Ano vsetky mamy sa o deticky bojime. Ale nepomozes tomu takto. Tes sa z dcerky a necakaj stale nejaky hrozostrasny scenar 🙂 z toho co pises sa vyvija uplne normalne! 🙂

24dzin24
22. aug 2016

@liliana_el ahoj, ja som mala ukazkove tehu a problem bol az vyvolany porod po termine, malinka bola resuscitovana, apgar mala 4 5 6, dokonca bola 3 dni na JISke v umelom spanku, celkovo na kramaroch skoro mesiac, tiez sme sledovani na neuro aj vojtujeme.. vidim ze je pozadu a nie je taka ako by mala byt... ale treba verit a snazit sa ci najviac dietatku pomoct, a musis byt aj ty kludna a verit, ze to bude okay.. aj ked neskor, neboj, tvoje dietatko vsetko dobehne... ja tiez byvam niekedy psychicky na dne z toho, ale poplacem si, porozpravam sa s muzom a idem dalej, bojujeme. To je prirodzene, ze mas strach o svoje mimi, len sa netreba vzdavat a mysliet len pozitivne.

8291
23. aug 2016

@liliana_el u 10.mesačného dieťatka sa o hyperaktivite nedá vobec hovoriť,fakt je este maličká.Treba sa jej len viac venovať,super že chodite stále cvičiť,takéto detičky to potrebujú,ved je stále tým padom pod kontrolou.Ziadne zavery ti nedá žiadny lekár v tomto veku.Pravda je taká,že každé resuscitovane,pridusene dieťatko ma nasledky,predsa mozog bol odkysličený,to sú bludy ked niekto povie,ze dieťa nemá žiadne nasledky,ono sa to zvykne prejaviť az v školskom veku co sa týka správania.Npr ADHD syndróm majú 90% detičky,ktoré boli resuscitovane,pridusene.Treba sa jej len viac venovať,motivovať ju a podstate vy robite maximum,už len tým ze chodite cvičiť,čiže trenujete kostru,svalstvo