Nemala som ovčie kiahne

slniecko154
14. dec 2012

ahojte, babo sice zatial neplanujem, ale zaujima ma, ci vobec je nejake riesenie napr nejake ockovanie a pod ak som este neprekonala ovcie kiahne. v detstve ked mala kamoska, bola som s nou v kontakte a nenakazila som sa, takisto pred 2 rokmi sestra mala, tiez som bola s nou a tiez som sa nenakazila.. viem ze nahoda je blbec a ak by sa nahodou pritrafilo babo ze vtedy by to dostalo aj mna a toho sa bojim.. boli ste niektora v takejto situacii?

jerryjanka
14. dec 2012

@slniecko154 možno si ich mala bezpriznakove a nevieš o tom, alebo kukni v karte, alebo pridi ku nam my kiahnujeme teraz 😀 😀 😀

slniecko154
autor
14. dec 2012

@jerryjanka to su ake bezpriznakove?

dedenini
14. dec 2012

@slniecko154 toto som nedavno riesila ... ja som ich nemala ani moj priatel a dostali sme strach... bo kamoskin syn ich mal..a preto som sa snou radsej nestretla.. aby ani dcerka nechtila este ...a ani mi..lebo neviem jak dopadneme.. ja zijem v UK..a pytala som sa nato lekara ze ci ma mozu ockovat a aj partnera alebo tak.. lebo sa bojime, tak povedal ze to sa uz tk nerobi..ze ockovany sme boli ako deti, teraz uz nie.. ze nemame sa bat.. ze to zvladneme ..to bola jeho ohromna odpoved..no tiez by ma zaujimalo ak by niekto vedel co nato slovensky lekari..ci daco davaju...

slniecko154
autor
14. dec 2012

@dedenini ako deti? no ved proti ovcim kiahnam sa bezne deti neockuju nie? prave preto ich maju ze su neockovane.. lebo viem ze v dospelosti to je vraj hruza des ich mat a v tehotenstve mozno aj nebezpecne.. na to som sa lekara zatial nepytala kedze to mi len teraz tak napadlo ale asi on bude vediet lepsie odpovedat.. mna len zaujimali skusenosti inych 🙂

bombulka
14. dec 2012

@slniecko154 bezpriznakove znamena, ze prebehli bez priznakov, bez vyrazok, bez teploty atd., ja som napr. takto prekonala mononukleozu, ktoru som chytila od kamosky, ja som sa o tom dozvedela po dvoch rokoch nahodne z krvi, ona ale lezala dva tyzdne v nemocnici a myslela si, ze su to jej posledne dni. ani ja som nemala ovcie kiahne, a to som bola normalne v skolke, skole, tiez som si myslela, ze som ich prekonala bez priznakov alebo len s velmi miernymi. dala som si to zistit z krvi, aby som bola spokojna, ze som ich prekonala, ale bohuzial, nemam protilatky a teda som ich neprekonala 😢 stve ma to, pretoze v dohladnej dobe planujeme druhe babatko a bojim sa, aby to mala nepriniesla zo skolky. existuje ockovanie proti kiahnam aj pre dospelych, ale moja lekarka nejako velmi nebola nadsena, akoze povedala, ze je to samozrejme na mne, ak chcem, bez slova ma zaockuje, ale ze ked som to doteraz nechytila, tak ze by bola skoda natepat ich do mna takto a ze potom mozem mat aj pasovy opar atd., sama neviem, kolegyna tiez tak nemala kiahne, dostala ich az pri detoch a mala par vyrazok, inak nic, ani nevedela, ze jej nieco je. ale moze to mat aj velmi vazny priebeh v dospelosti, aj s nasledkami, takze sa dost bojim a neviem, co by bolo lepsie 😒

erika71
14. dec 2012

Aj my máme teraz , tiež radi pomôžeme 🙂 . Dcérke to začalo minulý pondelok a už má iba suché ranky , ťažko sa hoja, a syn to dostal dnes , po 12 -tich dňoch . A ja či som mala, neviem. Ale doktorka povedala, že to nemusím dostať vôbec ak mám dobrú imunitu. Čo asi mám, lebo tento rok som chorá nebola. 🙂 Vidíš, to ma ani nenapadlo ani počas jedného tehuľkovania, že čo keď to dostanem. 😕 Viem, že priebeh u dospelých je ťažší . Tak viem, že ženu , ktorá plánuje tehotenstvo , vyšetria na sérologické vyšetrenie z krvi a keď sa ukáže že nemala, predpokladám že by tam mali byť protiláky, tak ju zaočkujú dvoma dávkami jednozložkovej vakcíny. Mohla by si ísť za obvodným a žiadať to vyšetrenie krvi. V niektorch štátoch je to už povinné očkovanie, u nás nie.

bombulka
14. dec 2012

@slniecko154 v tehotenstve su najnebezpecnejsie ked si dobre pamatam v 11. az 23. tyzdni a par dni pred a po porode, lebo u deti napadaju aj vnutorne organy a to moze byt nebezpecne 😒 takze strach mam urcite...

katren
14. dec 2012

@slniecko154 deti sa ockuju, ale je to nepovinne ockovanie a kto nevie, ani nedava....takze existuje ockovanie proti ovcim kiahnam urcite....ale to ti nezaruci, ze ich nedostanes...mozes ich dostat aj ked si ockovana....
ja deti ockovat proti kiahnam davam, Dominicka uz bola, Misko dostane teraz v 18mesiacoch....

dedenini
14. dec 2012

@slniecko154 teraz neviem presne a ci je v tom roziel, ci ovcie kiahne, ci osipky... ale tak mi povedal.. tak som to ani neriesila..bo tu s anglickymi lekarmi sa dohadovat na niecom to je jak za trest...

slniecko154
autor
14. dec 2012

@bombulka aha cize najlepsie to zistim z rozboru krvi, to je fajn vediet ak to budem potrebovat 🙂
@erika71 hm mozno by bolo dobre prekonzultovat moznost ockovania s viacerymi lekarmi aky maju na to nazor.. ja som to pred 2 rokmi uz ocakavala lebo som bola so sestrou kazdy den a nic ani naznak ze by mi nieco malo byt, no nechapala som.. hm sice je pravda ze chora byvam malokedy, atb som napr nebrala ani nepamatam ale zasa si nemyslim ze by som mala az taku vybornu imunitu.. no uvidime co bude, radsej byt pripraveny 😀

slniecko154
autor
14. dec 2012

@katren ako dieta som ockovana urcite nebola, takisto ani moja sestra, ktora ich mala ako pubertiacka.. a vlastne ak si dobre spominam ani moj otec ich nikdy nemal 😀

jerryjanka
14. dec 2012

ježin očkovať proti kiahnam - a načo - len bude mať dieťa naprd imunitu a aj tak to nezabezpečí protilatky na viac ako 5 rokov

jerryjanka
14. dec 2012

moj muž už kiahne ako dieťa mal - pred 5 tyždnami ich dostal znova - a zvladol to celkom ok.

slniecko154
autor
14. dec 2012

@jerryjanka dieta by som ja ockovat nedala ale seba mozno aj ano ak by to malo byt nejako nebezpecne prave v tehotenstve...

jerryjanka
14. dec 2012

@slniecko154 tak ja som v tomto nie dobrá vzorka ja po komplikáciách nedavam už očkovať ani deti ani seba - na nič ani na povinné

jajatko
15. dec 2012

ahojte, tak ani ja a môj priateľ sme kiahne nemali a tiež sme sa veľmi báli, že dostaneme a nakazíme aj maličkú. v tom čase ako sa narodila tak bol boom kiahní u brata v škole, tak sme sa s ním radšej nestretli, lebo ľudia, čo sa dostali do kontaktu s chorími, môžu byť nosičmi vírusu. síce u nich to vypuknúť nemusí, no môžu to odovzdať ďalej. a tu som sa pýtala seba samej, že ako je možné, že keď nás očkovali proti kiahňam, tak ich očakávame? v podstate načo nás teda očkovali? to očkovanie je nato, aby sa kiahne dostali alebo nedostali? priebeh kiahní je v dospelom veku veľmi zlý, napríklad moja krstná musela byť v nemocnici tri týždne na infúzkach. viem, že je to ojedinelé, no deti to znášajú lepšie, len ja sa pýtam, k čomu je to očkovanie? a netreba chodiť na preočkovávanie? nevyprchajú vakcíny po nejakom čase? lebo potom sme vlastne nosičmi vírusov všetci, čiže by sme mali nosiť nálepky kto vírus môže mať a kto nie, lebo teoreticky ten, kto je zaočkovaný, by vírus dostať nemal?

jerryjanka
15. dec 2012

@jajatko maš trocha chaos v očkovaní - my sme očkovaní proti kiahnam neboli - maximalne proti osýpkam
očkovanie nie je celoživotné - je to na pár rokov - len si ludia mylne myslia že to na cely život.
očkovanie nemusí chrániť pred nákazou, kiahne môžeš dostať aj napriek tomu
dokonca ich môžeš dostať aj priamo z neho.
ja som tiež o očkovaní vedela málo - až kým... ale to je nadlho - a sme off topic

mami.sk
9. jan 2013

@slniecko154 ak chceš mať 100% istotu, či si ovčie kiahne prekonala tak si môžeš dať urobiť krvné testy 🙂
stačí zájsť za obvodným lekárom , na výsledky čakáš asi 2 týždne.... mám to teraz nedávno vyskúšané...ja som vraj kiahne ako dieťa nemala, no podľa výsledkov som ich prekonala lebo mám protilátky 😉 na infekčnom mi to vysvetlila lekárka, že som ich mohla prekonať bez akýchkoľvek príznakov.podľa toho čo píšeš si bola v kontakte s chorými a keď si sa nenakazila je veľmi veľká pravdepodobnosť, že protilátky máš 🙂

lucinka_luci
7. máj 2013

Ja mám 14,a ked som bola ešte bábo asi tak 1 rok tak som mala pár vyrážok na tele,ale len pár...a nevedela ani lekárka povedať čo to sú kiahne či nie...lebo ked som mala len tak okolo jedného roka..no neviem ale ak to neboli kiahne tak dosť sa bojím keď že v nemonici byť,no neviem,zaočkovaná som bola neviem kedy viem že na osýpky,mumps a ešte na niečo..

lenka23011992
6. nov 2015

@bombulka dobry vecer prosim vas mozte mi dat info ze kto vam robil tie krvne testy na kiahne ci ste prekonala? Lebo potrebujem to tiez zistit:( mali maju v skolke kiahne a bojim sa ze ich chytim aj ja..tak prrto lebo moja obvodna mi povedala ze to sa neda.zistit dakujem

bombulka
6. nov 2015

@lenka23011992 aj mne obvodna povedala, ze sa to neda zistit, ale neverila som jej a patrala sama 🙂 nakoniec mi ho urobili na Regionalnom urade verejneho zdravotnictva, dokonca dvakrat, v inych laboratoriach mi tiez povedali, ze sa nerobi. takze tam skus zavolat, pripadne ak by nahodou bol problem, skus obvolat aj ine laboratoria, mozno je rozdiel medzi mestami. drzim palce, aby protilatky vybehli 🙂