Nemocničné izby s presklenými stenami

maca_p
12. dec 2012

zaujima ma vas nazor.

v pripade, ze by ste boli ubytovane v nemocnici ako doprovod dietata, vadilo by vam, ak by ste boli ubytovane v izbe, kde vidite cez presklenenu stenu do susednej izby na spolupacientov? teda namiesto steny je tam okno? podotykam, ze pobyt doprovodnej osoby si platite same a je to 10 eur noc. tiez si platite stravu v plnej sume.

klincek
12. dec 2012

no je to dost zvlastne..by ma zaujimalo, kto taketo priestorove riesenia vymysla. ale asi by som sa nad tym v tej situacii velmi nezamyslala. chcela by som odtial cim skor vypadnut so zdravym dietatom.

cerez
12. dec 2012

Je fakt pravda, že je narušené súkromie, intimita. Mne to príde dosť divné. No najviac ma zamŕza neinformovanosť zdravotného personálu, neustále sa dožadovať informácií stave vlastného dieťaťa.

mummy01
12. dec 2012

@maca_p no ja som tak bola s dcerou hospitalizovana 2x a vzdy sme boli preskleny so sesterňou kde sa celu noc svietilo 😠 spat sa tam proste nedalo ☹ mne to vadilo,dcera zaspavala az okolo polnoci...bolo to neprijemne a pobyt tam mi to este viac stazovalo.

maca_p
autor
12. dec 2012

jasne, ze ked je hospitalizacia potrebna, tak ju clovek neodmietne, ale je nuteny zobrat doslova co ponukaju zdr. zariadenia... ale kde je nasa dostojnost? ved clovek chce predsa prezit v klude a nie aby sa pozeral proti svojej voli na to, co sa deje v izbach odvedla.
preco nemaju hotely a byty taketo stupidne riesenia?

hradnapani
12. dec 2012

@maca_p myslim, ze ked sa projektovali tieto detske oddelenia, tak to muselo byt v case, kedy bolo nepredstavitelne, aby bol rodic s dietatom v nemocnici. Odvtedy tam snad mohli nahodit aspon nejaky zaves. Ale k otazke: zrejme by mi to nevadilo nejako zasadne, pokial by som tam mala zabezpecene aspon ake take "pohodlie", ked uz nie sukromie. Predsa len, nie je to hotel, v nemocniciach platia vlastne pravidla, aj ked obcas na hlavu postavene... ale podstatne je,aby dieta odtial odislo zdrave. Na druhej strane, pokial sa rodicia neozvu, zostane to tak aj nadalej. Sami od seba to nezmenia.

sissy27
12. dec 2012

@maca_p @klincek @cerez a zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo to tak je? pretože nie vždy mohli byť deti v sprievode niekoho v nemocnici, a aj dnes sú v nemocniciach deti, s ktorými tam nemá kto byť, je to na to, aby sestra nemusela obiehať izby celé dni, či je všetko v poriadku, takto vidí do viacerých izieb a má aký-taký prehľad... úprimne, čo sa týka nášho zdravotníctva, tak nejaká strata súkromia pri pobyte s dieťaťom v nemocnici, ma trápi najmenej...

maca_p
autor
12. dec 2012

@hradnapani dnes som sa ozvala, vraj to este nikto nikdy neriesil a vraj to este nikdy nikomu nevadilo.
odmietam sa pridat do typicky slovenskeho stada a zmierit sa so stavom, ktory bol naprojektovany kedysi pred 40 rokmi... tiez sme uvazovali, ze tie nestastne okna su tam odvtedy, co postavili kramare... lenze odvtedy sa zmenilo aj spolocenske zriadenie aj spolufinancovanie liecebneho pobytu.

cerez
12. dec 2012

To som pochopila hneď. Ale vieš, keď máš trápenie so svojim dieťaťom a 3 týždne po pôrode so mnou lomcovali hormóny, bola som plačlivá a to všetko okolo na teba padalo. Chcela som doslova utiecť. Mať chvíľu súkromie a nie cudzie pohľady a kukali na teba, ako na blázna.
@sissy27

sisaha
12. dec 2012

@maca_p mna by skor zaujimalo co financuju z penazi, ktore vyzbieraju od ubytovanych rodicov... Pretoze rekonstrukcie izieb tomu nezodpovedaju.. Za oktober sme tam iba my nechali 80 eur..

maca_p
autor
12. dec 2012

@sissy27 lneze su tam izby pre deti bez sprievodcov a izby pre deti so sprievodcami. a sakra ked si nieco priplatim, tak nech na to sklo prilepia na tyzden aj noviny, len nech sa nesvieti a nech sa nemusi clovek pozerat na susedov, co prave jedia, co prave robia, ci utieraju zadok, ci sa hraju, alebo co uz robia... alebo nech tam daju zaves, ktory sa da v pripade potreby odsunut, alebo zaluziu.
povedz mi dovod, preco by mna ako mysliacu osobu nemala zaujimat strata sukromia? co som do kelu ovca?

maca_p
autor
12. dec 2012

@sisaha nas to vyjde nad 100 eciek. a takychto pobytov bude viac... 😲

akova
12. dec 2012

zaleží na ktorom oddelení ležíte, každé odd. ma svojho sponzora a potom tak aj vyzera oddelenie. Ja som s malym na Kramároch ako doma, a napr. na urologickom oddelení su tie sklené steny prelepené, takže do susednej izby nevidieť. A to nie su ani nadštandartne izby. A na I.detskej klinike dojč. oddelenie tak tam su presklenné izby pretože je tam vela detí, ktore sú tam bez rodičov aby na ne sestričky videli....

dozilka
12. dec 2012

Po mojej skusenosti, kde moj drobec bol na izbe s velkymi presklennymi oknami a ja som bola ubytovana o 6 poschodi nizsie, by som bola stastna, ze mozem byt s nim v hoc aj takej. Ale je pravda, ze pre pohodlie mamicky a dietata je urcite lepsie mat svoje sukromie.

filomena
12. dec 2012

@maca_p neviem na akom oddeleni ste lezali, ale kde sme boli my, boli komplet vsetky izby presklene, aby sestricky videli na deti. Vela deti tam bolo bez doprovodu tak musia byt pod dozorom....

blavacka
13. dec 2012

ked chces mat sukromie, treba si zaplatit nadstandartku, ale ta stoji 33 eur na noc... a budes sama v izbe s plnymi stenami...

vefi89
13. dec 2012

nemocnica nie je hotel 😀 slúži to na rozhľad sestrám a veru je to veľmi dobrá vec pre ne 😉

dadka75
13. dec 2012

V nemocnici sme boli toľkokrát, že som to už prestala počítať. Sklá mi vôbec nevadili, videla som ostatné mamičky, deti a necítila som sa ako vo väzení. Malý dokonca komunikoval s deťmi cez to plexisklo, keď bol na izbe sám a chýbali mu kamaráti. No.... možno predsa.... niekedy mi to vadilo večer, keď sme boli unavení a okolo sa svietilo, ale dalo sa to vydržať, do tej desiatej každý pozhasínal....

vevinaaa
13. dec 2012

Tento rok som bola v takejto izbe zo syncekom,vadilo mi to kvoli sukromiu,na vedlajsej izbe bola matka ktora nas stale pozorovala,ci bola na svojej izbe,alebo sla naokolo. Bolo to od nej velmi drze,dokonca nas pozorovala aj pocas navstev, ked prisiel nas tatino.... Bolo to dost neprijemne,hlavne ked bolo jasne vidiet ze sa este z izby na nas nakuka...vela ludi sa ato stazuje ale izby su takto robene kvoli doktorom a sestrickam, aby mali dietatko pod dohladom.

silviami
13. dec 2012

neviem ako to pomáha lekárom a sestričkám ale my sme mali presklenú susendú izbu, sklo na dverách, ale bola tam vstavaná kúpeľňa, takže nič nebolo vidieť a do ďaľšej izby bolo tiez sklo na dverách, v hornej časti, takže ak by tam boli malé deti, aj tak by na ne nikto nevidel, a izby sestričiek, ošetrovňa a lekári boli hodne daleko, takže ani náhodou nevideli do izieb, iba my matky sme sa navzájom rušili, mne však skôr vadilo, že na oknách neboli sieťky, boli sme v lete, teploty pomaly 40 a všetky decká na oddelení doštípané od komárov na kožnom odelení, na vizite sa bežne riešilo, či je to nová vyrážka alebo štipanec od komára, ale aj tak som bola vďačná, že som tam mohla vôbec s dcérou byť , už to som považovala za úspech

maca_p
autor
13. dec 2012

@filomena sestra zo sesterne tam vobec nedovidi, takze toto za padny dovod nepovazujem... preco takto potom nie su riesene nemocnice napr. v Gaalante? tam sa nepotrebuju navzajom sledovat susedia a sestricky? zatial som sa stretla s tym iba na kramaroch...
@blavacka na koznom nadstandard nemaju....
@silviami aj moj syn je na koznom s babkou.

uvedomte si ludia, ze ani väzni nemaju presklene cely!!! bavi vas to neustale sa pred niekym ponizovat a byt ponizovany? je to absolutne nedostojne, aby dospely ludia na seba cumeli cez sklo...
povazujete za normalne, aby ako doprovod bol otec odmietnuty prave kvoli tymto trapnym sklam??? mm bol kvoli tomuto odmietnuty a preto musela ist babka. no poslali by ste 3,5 rocne dieta bez doprovodu?? - len kvoli debilnym sklam??

ako je mi jasne, ze typicka slovenka sa ponizi a uspokoji sa s tym, co je v ponuke... co je to s vami??

miskakyska
13. dec 2012

@maca_p to majú asi všetky nemocnice na detskom take steny 😠 o ničom to je ja viem,žiadne súkromie,nič...už tá stena čo je z chodby nepoviem,ale sklené steny medzi izbami,aký ma toto vyznam neviem 😒

maca_p
autor
13. dec 2012

tak prvy telefonat na oddelenie technickej údržby budov vykonany.
bojujem za prava nas pacientov a ich rodinnych prislusnikov, nie pre svoj rozmar. vzdy sa drzim co v srdci to na jazyku
🙂

snad babka nedostane sadu papiera formatu A4 a kotuc lepiacej pasky, aby si tu mozajku na skle vyskladala sama... 😀

hajajanka
13. dec 2012

Ja som bola hospitalizovana s dietatom v takejto izbe na Kramaroch. V celej detskej nemocnici su taketo izby.
Mamicky, nie ste v hoteli, ale v nemocnici!!! Tie skla su tam preto, aby sestricky mali prehlad o detickach, ked su v jednej izbe a vidia dalsie deticky. Volakedy tam nemali deti rodicov, takze takto boli lahsie kontrolvatelne. Nie je to nic, co by vas malo ponizit, nebodaj ponizit vase dieta. Ja som v zivote nestretla take vztahovacne matky ako tu na MK. 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
Napr. na patologickych novorodencoch na Kramaroch mohla takto sestricka vidiet, ako si dietatko vo vedlajsej izbe v inkubatore vytrhlo kanylu z hlavicky a vdaka tej pre vas neprijatelnej stene mohla konat rychlo a nestracat cas. Steny tam nie su pre to, aby vas niekto spehoval, ale pre dobro deti. Ja som v nemocnici neriesila taku sprostost ako presklene steny. Pre mna je podstatne, ako sa tam starali o moje dieta a to, ze ho dostali z problemov a je zdrave a vedie plnohodnotny zivot.
A este ako by ste sa citili vy, keby ste mali tak 5 rokov, lezali by ste na izolacke medzi styrmi stenami a mesiac by ste okrem sestriciek a lekarov nevideli zivu dusu??? Cez sklo mozu deti aspon komunikovat, prejde im cas (lebo nie kazda mamicka moze byt so svojim dietatom, ked ma napr. male babatko alebo je tehotna).

silviami
13. dec 2012

@hajajanka na kožnom na troch presklených izbách sme boli mamičky s deťmi, podotýkam, sestrička ani lekár tam nič nemohli vidieť, lebo ich miestnosti boli na opačnej strane chodby a izby, kde boli deti samé, tie staršie, presklené neboli. A inak neviem si dobre predstavviť, že by tam boli decká v puberte, jedna izba bola chlapčenská a jedna dievčenská a boli by v presklených priestoroch, pri malom dieťati to až také hrozné nie je, ale 12-ročné alebo 16-ročné dieťa sa už hanbí. A ani mne nebolo príjemné, keď som potrebovala rozsvietiť a za sklom pod svetlom spala mamička s bábätkom, cítila som sa veľmi nepríjemne, že ich ruším. Malá jej tam nákúkala z postele na bábo, očumovala ju keď kojila, a ja som mala zbytočný problém ako ju odlákať.

atuska
13. dec 2012

Moj muz bol so synom na kramaroch na infekcnom tiez v takom akvarku...Nejak to neriesili. Na druhej strane v inych nemocniciach je viac pacientov na jednej izbe.. v podstate to iste co sa tyka sukromia, nie??

zeleny_cajik
13. dec 2012

Tiez som tak bola s detmi hospitalizovana uz 3x. Nie je to nic prijemne. Chapem vsak povodny zamer, ako dieta som bola hospitalizovana na takom oddeleni bez rodicov, vlastne vtedy tam nemalo rodicov ziadne dieta, takze to malo zmysel, sestricky videli skrz sklo az do poslednej izby.
Osobne vsak dufam, ze ak sa nahodou raz dostane DFNsP Kramare k peniazom na nejaku prestavbu, tak aspon cast izieb upravia tak, aby tam bolo trochu sukromia, dnes je ozaj ina doba.
Bola som totiz v situacii, ked bol cez sklo otecko so synom. Obom nam to bolo trapne, mali sem este aj spolocnu kupelnu a zachod medzi izbami, zamknut sa nedalo, ohlasovali sme si prichod aj odchod z kupelne a WC, aby sme sa vyhli trapasu.
A kto Kramare pozna, vie, ze tam nie je ani velmi kde "schovat" sa za skrinu pri prezliekani (kedze tam skrine vacsinou ani nie su 😝 ), tak som mu musela vzdy klopat, aby sa otocil... a opacne.
Moj najhorsi zazitok z hospitalizacii vsak bola jedna kupelka a dva zachody na cele oddelenie. A tie vyzerali tak, ze len sablu tam hodit, ani bandaska plna sava by to nespravila... neverila som vlastnym ociam. Ale to som zazila aj na detskom (dojcenskom) oddeleni aj na "dospelackych" oddeleniach.

maca_p
autor
13. dec 2012

@hajajanka vztahovacna si ty, nie my. my mame svoju uroven 😎 . na koznom oddeleni nejde o zivot 😀 . nie je to JISka, nie je to ARO, nie je to oddelenie patologickych novorodencov....
poriadne citaj a potom sa pustaj do pisania prispevkov!!!
na to je tam snad rodic, alebo v nasom pripade babka, aby dozorovala dieta a vytvarala mu podmienky na uspesnu a rychlu rekonvalescenciu. neviem ci sa mala niekedy moznost mat dieta postihnute akoukolvek formou exemu, ale take dieta sa skrabe ako besne pri najmensej prilezitosti stresu! alebo mas snad pochybnosti, o rodicovskej kompetentnosti dieta vs rodic len preto, ze su ubytovani v nemocke? 😀
neviem, ci si bola niekedy na koznom, ale tam su dve izby spojene sklom a ta tretia priesvitnym sklom na dverach, takze sestra ani doktor by na dieta v tretej izbe nedovidel, takze aj keby si vysklbli pri umelom spanku tracheotomicku trubicu, tak to jednoducho NEUVIDIA!
cize stacilo napisat nie, nevadi mi to, nevadia mi situacie typu: viem, co ste robili cely minuly tyzden...

este jednu vec mam na jazyku. je treba odlisit zdravotnicku starost od toho, co spolufinancujeme... cize 2 m stvorcove nepriehladnej folie nestoja ani z daleka tolko, kolko metrov kubickych tepla DFNsP unika oknami. vcera pri prijme tam mali 27 °C - trenkova teplota. a nehovorte mi, ze exematikom treba teplo, lebo to nie je pravda...

maca_p
autor
13. dec 2012

@atuska mm lezal s tymto synom na detskom v ga a tam su tiez po dve mamicky ubytovane na izbe. tak ich dali na izolacku. v pohode prezili.

chcem povedat, ze male riesenia nie su vobec take drahe ako sa niekomu zda 😉

klincek
13. dec 2012

@sissy27 pravda, v minulosti to bolo inak..ale dnes by tam teda mohli supnut aspon nejaky zaves-ked mamicka chce, zatiahne si, a ked je dieta samo, sestricka si odhrnie a vidi. jedna snura s "handrou" by nemala byt taky problem 😉

sissy27
13. dec 2012

@klincek a potom by sa zas poniektoré ozývali, že aká hrozná handra tam je 😀 pochybujem, že by prešiel záves - z hygienického hľadiska 😝 ale je pravda, že ak by sa chcelo, tak isto by sa dalo niečo vymyslieť... mňa osobne by nerozhodili asi ani presklené podlahy a stropy, keby iné veci boli na úrovni - napr. celkový poriadok (tie chumáče prachu pod posteľou na detskom 😝 ) či prístup poniektorých sestričiek (detské ARO) 😒 ale je už 7 rokov dozadu, dúfam, že sa tam niečo zmenilo k lepšiemu v tomto smere, ale zas verím, že už nikdy sa o tom nebudem musieť presviedčať na vlastnej koži...