Neustály kašeľ u syna - ako ďalej postupovať?

leskovael
10. feb 2020

Ahojte, prosím Vás, syn odkedy chodí do škôlky tj 1,5roka neustále kašle. Min šk rok to bolo viac menej na striedačku 2tyzdne v škôlke 2tyzdne doma (90% vždy koli kašlu) cez prázdniny bolo dobre...tak som to prikladala čisto iba škôlke... Tento rok zase vkuse kašle, teraz sa intenzita podľa mňa zhoršila, kašle takmer vkuse. Kašeľ taky nijaký, žiadny chorobný, skôr mierne dusivy ale zase nie príliš... Do toho má veľmi často upchaty nos (tam už vysetrenia na alergiu robíme cez orl...) mna ale zaujíma ten kašel. Nieje normálne aby vkuse kašľal (max ak je kľud tak par dni..) ked prídeme pediatričke tá popočúva, ze dýcha čisto a hotovo... A už mi to nedá a chcem to riešiť, lebo nieje normálne aby mi dieťa skoro stále kašľalo..Na akých vyšetreniach by ste u dr trvali aby boli urobené? Pripadne kam by nás mala poslať ďalej? Myslíte že ak by bola preukázaná alergia na niečo, môže to byť z toho? Ďakujem za každú radu k danej téme.

evka_s
10. feb 2020

@leskovael i kašel může být alergický. Mají ve školce koberce? Záclony? Klidně alergie na roztoče, ta je celoroční. I náš syn to tak měl, na roztoče má silnou alergii a v původí školce všude koberce, chodil domů ukašlaný, s oteklýma očkama. Doma (jen plovoučka) ok, v nové školce bez koberců taky ok.

stanulienkat
10. feb 2020

Toto prekonava 80% skolkarov. V skolke sa to lahko prenasa,duplom,ked rodicia nechaju v skolke chore dieta. Lahko sa to roznesie. Nech mu dr. urobi vytery. Nemusi to byt nic vazne.

kittykat22
10. feb 2020

@leskovael mozes skusit imunologiu. To je tvoja posledna nadej. Mozno ma syn nejaky imunologicky problem. Alebo ako pisu vyssie, tak to moze byt skolkarsky kasel ktory deti maju. Aj ja som to mala so synom. Na imuno a alergo mi povedali ze je super zdravy, testy vyborne, a ako zacal chodit do skoly, tak sa to upravilo. To je preto, lebo je vela deti v triede, maminky casto davaju chore dieta do skoly a potom sa ten kasel siri ako ohen. Inak nam imunologicka doporucila Imunoglukan sirup - ze je velmi dobry, a synovi sa po nom polepsilo. Ak si ho kupis - treba ho skladovat v chladnicke. Berie sa 3 mesiace. Prvych 7 dni sme davali dvojitu davku.

leskovael
autor
10. feb 2020

@stanulienkat no to mi je jasne že to ku škôlke patrí, keď to bolo aspoň na striedačku každý druhy týždeň tak to beriem, prikladala som to škôlke a bol to prvý rok... Ale nieje normálne aby mi dieťa vkuse kašľalo... Vyter sa robil, mal bacila, ten je uz preliečený.. Kašeľ ale stále neprestal.

leskovael
autor
10. feb 2020

@kittykat22 boli sme u orl ma bledsiu sliznicu, pôjde na endoskop.vysetrenie takže bude sa potvrdí alebo vyvrati alergia.. Uvidím. No ešte možno tu imunológiimu asi skúsim. Ja chápem že choroby v škôlke sa šíria ale on kašle naozaj stále, to už nieje normálne.

leskovael
autor
10. feb 2020

@kittykat22 a aj imunoglukan sme už mali a nič, nevidela som žiadnu veľkú úľavu.

kittykat22
10. feb 2020

@leskovael ja som mala choreho syna od nastupu do skolky az po jej ukoncenie. Mne to pisat nemusis. A nemal len kasel, mal k tomu 40.ky horucky. Doktora spravila CRP, oznamila, ze dietatu nic nie je, a sup domov. Takze som si s tym zazila svoje. A davala si ten imunoglukan do chladnicky?

leskovael
autor
10. feb 2020

@evka_s áno majú, ale aj doma mame aj záclony, koberec síce iba jeden.. Ale napr december /január bol dokopy v škôlke 2tyzdne a kašľal aj tak stále..Kašeľ týždeň, 1-2-3dni nič ,potom zase🤷🏽‍♀️

leskovael
autor
10. feb 2020

@kittykat22 aj môj už máva občas aj teploty, aj upchaty nos, to už beriem samozrejme že je chorý... Čo je normálne aj ked nie tak často ale to prispejem škôlke.. Ale čo ma trápi je čisto len ten kašeľ, ten ma aj ked je zdravý a to mi nepríde v norme vôbec... A to skladovanie neviem už, ale imunoglukan som mala od dr takže skladovala som tak, ako mi bolo povedané, mali sme ho už asi pred 3mes,nepamätám

adrika25
10. feb 2020

na pľúcne mykoplazmy a pľúcne chlamýdie mal zabratú krv?

kittykat22
10. feb 2020

@leskovael ten imunoglukan musis skladovat po otvoreni v chladnicke ked ho podavas - inak to nema zmysel. A kedz nevies, ci si ho tam mala, tak si ho tam nemala. Ja som ho takto davala 1x a nemal ziadny efekt. A v pribalovom som si vsimla niekedy po 6 davkach ze ma byt skladovany v chladnicke po otvoreni. Tak som vyhodila ten otvoreny, kupila novy - dala do chladnicky - a konecne som videla zlepsenie.

janage
10. feb 2020

@adrika25 a este by som som pridala aj cierny kasel. Mojej znamej mali obe deti a to vobec nekaslali tak ze,az do vracania alebo ze sa idu zadusit. Skolkar a skolacka

leskovael
autor
10. feb 2020

@kittykat22 za posledný pol rok sme mali asi 4 sirupy a jedny kvapky.. a jeden zo sirupov sa skladoval v chladničke, ci imunoglukan to už neviem.. Možno aj áno. Ked sa to tak skladovať má, bolo mi to povedané a tak som to aj skladovala

leskovael
autor
10. feb 2020

@janage tak zase ani mne nekasle syn až tak žeby sa dusil, ale ma taky nábeh dusiveho kašľa, bez vykasliavania, bez ničoho.. Krv mu nebrali.. Pôjdeme na endoskop. vyšetrenie uvidím,či mu potvrdia alergiu, len teda chcem uz vedieť a mať istotu, že je to len skolkarsky kašeľ, lebo sa mi to nezdá..

monika2012
10. feb 2020

Skúste požiadať pediatra, aby synovi odobral krv a urobil rozbor na hodnoty vitamínu D v krvi. Predpokladám, že bude mať hlboký deficit. Po určení jeho deficitu treba začať poriadnu suplementáciu D3/K2 na dennej báze, dlhodobo. Môže to poriešiť synov problém. Akurát ten krvný test si budete asi musieť zaplatiť, je to cca 30 euro, ale jeho výsledok je veľmi dôležitý.

eliska13
10. feb 2020

@leskovael určite choď na krv to už mala pediatricka zobrať či nemá chlamýdie, mykoplazmy, keď kašeľ neprestava.

stanulienkat
10. feb 2020

@monika2012 urcite nema kasel od nedostatku vit. D. To tu ma v zime kazdy. Este moze kaslat od refluxu,ktory moze vyustit az do astmy.

janage
10. feb 2020

@leskovael no presne ani jej tak nekaslal strasne len dlho. Z krvi im zistili. Mojej aj mne chlamydie a mykoplazmy

leskovael
autor
10. feb 2020

@eliska13
@janage ďakujem poviem nech vezme krv a uvidíme

leskovael
autor
10. feb 2020

@stanulienkat to by tiež u krvneho obrazu bolo vidieť?

eliska13
10. feb 2020

@leskovael ak sa robi len krvny obraz nie, treba cielene na mykoplazmy ...ak bude všetko v poriadku nás poslal imunoalergolog na spirometriu a tam sa zistila hyperreaktivna priedušnica a berie lieky na astmu, ale nemá ju podchytilo sa to skôr.Kasle pre niečo....netestovali ho ešte na alergiu?

jana7843k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leskovael
autor
10. feb 2020

@eliska13 nie, teraz pôjde na endoskopiu, či nema alergiu, cakame na termín. Moja otázka je vlastne tak popredu, že čo ak tam nič nebude, tak nech viem ďalej, čo a kam.. Aby som bola pripravená a vedela. Mne sa ten kašeľ nezdá, treba prísť nato čo to je, nieže ďalší rok odchodi a v skole to neprestane a bude sa to riešiť až potom. Chápeš.. Ak niečo je nech to vieme čím skor

eliska13
10. feb 2020

@leskovael určite, ale to mala pediatricka hneď spraviť tie chlamýdie a mykoplazmy bývajú často v kolektíve.My sme sa s kašľom tiež dlho natrapili, ešte môžeš skúsiť či nemáte suchý vzduch v byte, kašle aj v škôlke či len doma?spýtaj sa učiteľky.Moze mať dutiny plne bol na sono?sopel môže zo zadu zatekat a to dráždi na kašeľ a pritom nádchu nema

stanulienkat
10. feb 2020

@leskovael nie, nebolo by to v krvi vidiet. Spytaj sa maleho,ci ho neboli,nepali v brusku.

gabulienka623
10. feb 2020

Moja dcéra chodí do škôlky tretí rok a tiež nas stále trápi suchý dusivy kašeľ celoročne. Prvé 2 roky bola viac doma ako v škôlke, tento rok je to trošičku lepšie, aspoň v tom, že neberie ATB. Vždy to začne soplom a dusi sa potom aj 2 týždne. Ten kašeľ jej ani neprejde do vlhkého vykasliavacieho. Teraz mesiac a pol zdravá, od vianoc, ale nebol deň že by aspoň raz-dvakrat nezakaslala. Od piatku je už samozrejme doma s dusivym kašľom. Alergie, astma, mykoplazmy, chlamýdie negatívne, chodíme každé 2m na orl, tam tiež vraj všetko ok, akurát trochu zväčšenu nosná mandla. Tiež si už neviem rady, čo s ňou. Mám pocit že ten kašeľ začal ked mala 3r, dostala laryngitidu a odvtedy sa to s ňou ťahá. No neviem, či to s tym suvisi

kika831
10. feb 2020

@leskovael jednoznacne rieste alergologa- nam velmi pomohli.

leskovael
autor
10. feb 2020

@kika831 ja som chcela, ale povedala že nevodi dôvod zatiaľ, preto nas poslala na orl, tam ho vyšetrila akurát nema na endoskop. dezinfekcie či čo, tak odtiaľ nas zase poslala ku druhému dr. Uvidím aké budú výsledky po endoskopii, ak bude alergický odtiaľ pôjdeme na alergologiu. Ak nebude, budem musieť pátrať po tom kašli.. Tak uvidím čo a ako bude

luckaiza
10. feb 2020

@leskovael nas syn tiez vela kaslal a casto cca asi dva roky sa to tahalo,vsade sme pochodili, krcne, alergologia a nakoniec som dala ziadost do Srobarovho ustavu a zistil sa reflux a to sposobovalo ten kasel..je potrebne len zmenit stravovanie...v tom ustave urobili zopar vysetreni a od vtedy sa syn ma ovela lepsie

leskovael
autor
10. feb 2020

@luckaiza a ako ste zmenili stravovanie? Akože len "to všeobecné"? veľa zeleniny, ovocia a vynechať sladkosti atď?