Nevus sebaceous u detičiek a vaše skúsenosti

adel22
7. jan 2013

Moje dieťatko má od narodenia malú ranku nad čelom /vo vlasovej časti/, z ktorej mu vlásky nerastu :(. V zdravotnom zázname má napísané- nevus sebaceous. Chcem sa spýtať, či sa s tým niektorá z vás stretla pri svojich detičkách a čo to pre dieťa znamená...čo je príčinou a ako sa táto ranka meni počas života dieťatka....Ďakujem a pripájam podobný obrázok.

xlucia
7. jan 2013

@adel22 ahoj. vseobecne sa predpoklada ze to ma geneticky zaklad, je to nezvratne.
je to na cely zivot. je tam geneticka porucha mazovych zliazok.
treba na to davat pozor, ci sa nemeni hlavne tvar. postupom casu to zvykne supinatiet. standardne sa to iba pozoruje, je lepsie ked je to zakryte vlaskami. keby sa ti to nahodou nezdalo, odporucam to najlepsie raz za tri mesiace odfotit, treba ist k doktorovi a urobit biopsiu, ci sa to nezvrhlo na rakovinu. je vhodne nosit aj v lete klobucik, aby na to nesvietilo slnko.
pokial to nerobi problemy, netreba s tym nic robit

adel22
autor
7. jan 2013

@xlucia Dakujem za odpoved:(

adel22
autor
7. jan 2013

@adel22 Este sa chcem spýtať, ako sa tento syndróm nazýva po slovensky? Velmi pekne dakujem.

adel22
autor
7. jan 2013

@xlucia Este sa chcem spýtať, ako sa tento syndróm nazýva po slovensky? Velmi pekne dakujem.

xlucia
7. jan 2013

@adel22 ja to poznam ako névus mazovych zliazok, ale hovori sa tomu zriedkavo aj oranzovy flak a potobne

tina9999
22. apr 2013

@xlucia možem sa opýtat či máš s tým nejaké skúsenosti (máš dietatko s týmto znamienkom) alebo si nejaká dr? chcela by som vediet či je veľký problém ak by chceli rodičia chirurgické odstránenie, mne dr.povedala ak by mi to veľmi vadilo tak to možme dať chirurgicky odstrániť ale neviem v akom asi veku dieťatka sa robí operácia ďakujem

xlucia
22. apr 2013

@tina9999 osobne nie, len znama. pokial som si vedoma, ak sa to chrani slnkom nebyva s tym problem

tina9999
22. apr 2013

a známa má aké staré dietatko? a dali to odstranit?

marfuska245
1. okt 2013

@adel22 prosim ta aj sa to znamienko zvacsuje ako rastie hlavicka ? Aj moj maly to ma asi 1 cm no malen 3 Mesiace tak som nepostrehla ci sa zvacsilo..co hovori kozna je to lepsie odstranit? Dakujem

adel22
autor
1. okt 2013

@marfuska245 Nie, zatial sa nam to vobec nemeni, ale moja ma stale malu hlavicku,t akze mozno aj tym...ved my teraz nosime ciapocky co sme nosili na jar🙂

anika44
22. jan 2014

Ahojte moj maly synček ma podobný flak na vrchu hlavičky ale nie je oranžovej farby má farbu ako koža naokolo...mám to považovať,že to je ten nevus? Moja dr. ma neposlala s tým ani na kožné. Flak ma stále rovnaký,nevzedšuje sa.

natty53
22. jan 2014

Moja dcerka to ma hore v strede lebky. Ma to okruhle o priemere asi dva cm. Od narodenia to je take iste,sem tam si to zaskrabla nechtom,na to pozor. Ked mala dva mesiace sme boli na koznom a ze je to geneticke,treba sledovat ci sa nezvacsuje a nic take nepovedala,len ze je dobre to odstranit vo veku ked dieta bude schopne lokalnej anest. Cize az najskor 10r. A ze to nie je dobre “pestovat“.

grinda
11. sep 2014

Moj syn ma rok a pol a tiez ma nevus sebaceus na licku. Robili nam vysetrenia aj vnutorne, ci sa podobne zhluky nevyskytuju v nose, krku. Kozna lekarka navrhla odstranenie, skor nez zacne puberta, ked zacne produkcia hormonov a tieto mazove zliazky zacnu bujniet. Detsky plasticky chirurg navrhol zbrusenie, uz teraz na jesen 2014. Ina moznost je vyrezat, aby sa ostranilo vsetko. Tak uvidime, chirurg povedal, ze okolita koza by to mala zacelit. Nie je to len pre tych, ktori maju v rodine hojenie keloidnymi jazvami

zmp
17. apr 2019

Dobry den, chcela by som sa spytat ako ste tieto problemy doriesili. Nas syn ma 13 mesiacov a tiez to ma na hlavicke, rastie mu to postupne ako sa zväcsuje hlavicka. Chcu mu to chirurgicky odstranit len sa bojime uspania atd. ale zaroven by sme boli radi keby to bolo co najskor prec...nevieme sa rozhodnut, preto budem vdacna za kazdu radu a vase skusenosti

marfuska245
17. apr 2019

@zmp moj syn uz bude mqt 6 rokou.Chodime kazdy rok na kontrolu na kozne .Doktorka sa nas len opyta ci je uz schopny spoluprace pri lokalnej anesytezii.Maly ma z lekarou hrozu takze este mu to nedam odstranit.Zatial mu to nerobi problem ,vlasy to prekryvaju ani to nevidno nejako tak pockam az bude starsi a bude spolupracovat.Chcela som to dat odstranit ked bol mensi no lekarka mi povedala ze v lokalke tak male dieta nevie spolupracovat a davat celkovu narkozu kvoli tomu je neopodstatnene vraj tá ma zbytocne rizika.

zmp
18. apr 2019

@marfuska245 dakujem za odpoved, my sa tiez bojime dat to operovat v tak malom veku, lenze sa aj bojime, ze to velmi narastie...

marfuska245
18. apr 2019

@zmp aj ja som sa bala ze to narastie moc velke,no nejako extremne to nerastie.Syn ma huste vlasi a pekne mu to prekryvaju cize ani to neni vidiet,len ked ma sisate haaro 🙂 Rastie to umerne s hlavickou.Doktorka tiez vravela ze nejako mu to ani nerastie.Skusim zajtra premerat ak si to da kolko mu to za tych 6 rokou narastlo

zmp
19. apr 2019

@marfuska245 OK dakujem, nam to za rok narastlo o 1cm z oboch stran

marfuska245
20. apr 2019

@zmp takze pri narodeni to mal asi 0,5 cm mozno trosku viac,neviem presne....Po 6 rokoch 1,5*1,1 cm takze za 6 rokou narastlo asi 1cm* 0,6....teraz mu uz hlava moc nerastie tak kazdy rok tak 1 mm to narastie...

marfuska245
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marfuska245
20. apr 2019

@zmp mozem poslat foto do spravy ake to ma teraz..

marfuska245
20. apr 2019

@zmp pri nararodeni mal hlavu 36 alebo 37 neviem presne.teraz ma 51cm....cize o nejakych 15 cm mu vyrastla hlava. 15 cm vyrastla hlava a nevus taky 1cm ...Moja hlava ma 57 cm takze jemu uz tiez hlava nejako extremne rast nebude. .tak my z toho vychadza ze maximalnr 1 cm by to este mohlo podrast....do jeho dospelosti.no chcem mu to dat odstranit ale momentalne by nevedel spolupracovat a uplbu narkozu nechcem lebo chodime na logopediu bojimsa ze ho to vreci vrati naspat plus dalsie veci.Takze minimalne za 3_roky....Teraz ideme na kozne na kontrolu som zvedava co povie dr

zmp
20. apr 2019

@marfuska245 my s tym chodime do BA na onko aj kozne a koncom maja ideme na kontrolu a chcu nas poslat aj na chirurgiu, aby sa vyjadrili, ze ake su moznosti, tak sme zvedavi co nam povedia...operacie sa aj my bojime
Tak to vam nenarastlo tak velmi, hadam sa to aj nam spomali

marfuska245
20. apr 2019

@zmp nie vraj to rastie umerne hlavicke...nas ani detska doktorka neposlala na kozne vraj to je neskodne no vypytala som sa tam a sleduju mu to..Daj mi prosim vediet co navrhli,rada sa dozviem ake su moznosti..posiela do spravy foto ake to ma syn teraz

zmp
20. apr 2019

@marfuska245 ozvem sa určite, na kontrolu ideme 31.mája a uvidíme ako sa vyjadria...

selene12
4. nov 2019

Ahojte maminy mňa by zaujímalo ako to u vašich detičiek vyzerá.... Niečo podobné aspoň z toho co tu píšete ma. Aši aj môj malý 2r. Tak by som. Rada porovnala...

marfuska245
4. nov 2019

@selene12 malý má 6 r. Nevus nejako nerastie tak to neriešime zatiaľ.On by totiž nedokázal v lokálke spolupracovať . Jemu to prekrývajú okolité vlasy takže mu to ani veľmi nevidno.Keď bude starší dáme to odstrániť no zatiaľ to nejako nerastie ,nerobí problémi tak neriešime len sledujú to na kožnom

selene12
5. nov 2019

@marfuska245 ďakujem.. Dáme. Sa na sledovacku aj my...

zmp
5. nov 2019

@selene12 My sme mali ist na operaciu v oktobri, lenze maly ochorel, takze sa operacia odlozila...maly ma 19 mesiacov a nam odporucili viaceri lekari vybrat co najskor....

selene12
5. nov 2019

@zmp vážne? A ako to u vás vyzerá prosím? Aké vyšetrenia ste ABS. Ďakujem