Obavy o budúcnosť dcéry s Aspergerovým syndrómom

26. okt 2022

Ahojte, je tu mnoho tém o tejto diagnóze, ale mňa by zaujímalo, ako ste sa ako rodičia zmierili s tým, že je vaše dieťa iné a ako zvládate obavy o ich budúcnosť. Mojej dcére 15 r. bol včera diagnostikovaný AS, aj keď znaky tohto syndrómu sa u nej prejavovali od útleho detstva. Má nadpriemerný intelekt, chodí do matematickej triedy na gymnáziu, 1.ročník. Najradšej trávi čas učením, medzi knihami, ktorými je doslova posadnutá a jej najobľúbenejšie miesto je jej domáca knižnica. Čo ma ale najviac trápi, je jej nulová sociálna interakcia. Je v novej škole dva mesiace, ale už sa s ňou zo spolužiakov nikto nebaví, doslova ju ignorujú a jej je to vraj jedno, nepotrebuje ich k životu. Aj tých málo kamarátiek, čo mala, všetkých si od seba svojim správaním odohnala. Na jednej strane sa tvári, že ju to nezaujíma, no na druhej strane stále hodí poznámku, že ten jej už ani nezavolá, tá sa jej už ani nezdraví... Dookola opakuje vetu "všetko je negatívne". Mám obavy o jej budúcnosť, ako to takto sama zvládne, ako zvládne prácu, keď sa bojí ku komukoľvek ozvať, opýtať sa. Pritom doma sa ventiluje hádkami, krikom, ja som jej snáď najväčší nepriateľ.

evkamotka
26. okt 2022

Dodam k tym kamaratkam, ze skola nemusi byt taziskovy zdroj kamaratiek. Nech sa venuje aj po skole tomu, co ju zaujima a tam si najde kamosku - ak teda nejaku chce

autor
26. okt 2022

@evkamotka kamarátov nemá ani mimo školy, snáď jednu, ktorá ju raz za mesiac niekam zavolá a ako sa stále vyjadruje "kamarátov nepotrebuje". Obávam sa, pretože má výhľady do budúcnosti, čo sa práce týka, že s jej správaním bude mať veľké problémy.

lucka_ke
26. okt 2022

ja tiež nemám kamarátky, ale vekom som sa naučila hovoriť s ľuďmi a žiť v kolektíve, to príde neboj, naučí sa

pele
26. okt 2022

Bohuzial socialna interakcia je do istej miery nevyhnutna. Ja by som si s nou casto sadla a vysvetlovala jej, ze sama si v zivote neporadi, kedze nevie vsetko. Bude potrebovat minimalne spolupracovat s druhymi, nemusi sa kamaratit, pokial to nepotrebuje. Vysvetli jej, ze je to taky vymenny obchod, rozlozeny na dlhodobe obdobie. Nech sa uci komunikovat s ludmi, vytvarat si vztahy, co len obmedzene na dve tri vety prehodene a obcasnu pomoc. Davat si male ciele, napr. opytat sa dvoch spoluziakov po jednej otazke za den. Pozdravit kazdeho s usmevom. Pozicat niekomu nieco. Oslovit so ziadostou o pomoc, ked nevie ulohu. Proste jej vysvetli, ze aj ked sa jej do toho nechce, je to ako kazda ina cinnost, nevyhnutna pre zivot, ktoru sa musela ucit, napr. upratovanie. Systematicky sa vam hadam podari dostat to aspon na aku taku uroven. A dalsia moznost je umoznit jej ist na nejake matematicke tabory apod, sustredenia olympiad (ak sa take este kona), kde mozno najde podobne typy a bude si s nimi vediet najst spolocnu temu.

janage
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janage
26. okt 2022

Ak chceš napíš správu. Môžem dať pár tipov. V prvom rade, ale musí pocítiť, že ju prijimas takú aká je. Samotarsku.
A ešte ma málo rokov. Niektoré veci prídu časom.

canany
26. okt 2022

Ako pise @lucka_ke zivot ju casom naucia, ked nieco bude chciet, prisposobi sa. Mna nastastie nikto nediagnostikoval ako dieta, proste povedali, ze som uz taka a nikto neriesil. Teraz kebyze nemam deti, som zavreta doma, daleko od ludi, niekde na samote. Mam lepsie dni a horsie dni, kedy sa neviem dokopat ist medzi ludi ani na nakup rohlikov. Ale obcas ako pises, to dolahne na nu a ma potrebu sa vykecavat, vtedy prizna, ze jej nikto nezavola, nenapise. ale o jej buducnost sa bat nemusis. Praca pre takych ludi vzdy bude, ja mozem robit z domu a mne to najviac vyhovuje, deti uz pouzivam ako vyhovorku, lebo ja ludi nemusim. Viac jej doveruj

autor
26. okt 2022

@janage áno, prijímam ju takú, aj keď ma mrzí, že okolie ju takú neprijíma a samozrejme pár múdrych ľudí mi často hovorilo, že je to nezvládnutá výchova ...

autor
26. okt 2022

@pele áno, naše debaty končia stále na tom isto bode, že ona to nezvládne ... keď sedíme niekde v reštaurácii a má si objednať trebárs džús, tak nahodí hlások, ako malé dievčatko, a s ustráchaným tónom si objedná, o pár hodín neskôr nemá problém sa na nás doma vykričať, akí sme všetci hrozní ... akýkoľvek pokus o vysvetľovanie končí hádkou

petik22
26. okt 2022

Mozem sa spytat ako sa spravala k spoluziakom,ked sa jej strania? ja mam 6r. dceru AS a tiez z tej so socializacie mam obavy.

autor
26. okt 2022

@canany mám aj obavy, či si bude vedieť nájsť partnera, ktorý ju príjme takú, aká je, či si bude vedieť, chcieť založiť rodinu ...

autor
26. okt 2022

@petik22 stále mi tvrdila, že normálne, ale ja najlepšie poznám jej správanie a viem, že vie byť veľmi drzá, sebecká, nepríjemná a jednoducho, bezdôvodne sa s človekom prestať baviť, lebo jej pripadá sprostý

lucka_ke
26. okt 2022

nechaj ju nech hovorí sama za seba všade - musí to trénovať v obchode, v reštaurácii, ospravedlniť sa v škole, vypýtať si úlohy... len tréningom získa prax a prestane sa báť, ja keď som bola doma na materskej som mala problém si v obchode vypýtať šunku 🙂 keď chodím do práce komunikujem s ľuďmi nemám absolútne problém komunikovať, a aj partnera som si našla, neboj príroda si to zariadi

janulla1
26. okt 2022

ja mám skoro 15 ročnéhosyna s AS, ale moj ma k tomu aj ADHD a vsetky DYSky, je to s nim velmi tazke, kamaratov tiez nema ziadnych, on sa ani nema problem ozvat,ale rozprava strasne odveci (stale rozprava len o tom svojom, co ho zaujima) - potom sa mu smeju, bojim sa, kde na strednu - kedze v skole ma asistentku, a co bude dalej, my sme uz s manzelom zmiereni, ze bude s nami asi stale, ale aspon keby si pracu vedel najst - ale kvoli tej jeho "povahe" a soc.spravaniu ....

akvi
26. okt 2022

Iba tolko - mam doma jeden AS exemplar a mozem vas potesit, ze pri hladani prace a pod. AS vyuzije svoje velmi silne stranky a to je vytrvalost a cielavedomost. Nepoznam ziadneho AS, ktory by tieto vlastnosti nemal (aj ked sa nie vzdy prejavuju v tej podobe, ako by sme si my rodicia predstavovali, moze to byt v tom negativnom slova zmysle).. Moj ked sa raz rozhodol najst si pracu, tak si ju proste nasiel. Ja netusim, ako sa spraval na pohovoroch, cim zaujal, resp. ako zvladol "zdvorilostne kecy", ale zvladol. To iste napr. autoskola - vsetko si vybavil sam, vsetko spravil lavou zadnou. Myslim, ze hlavny rozdiel medzi tym, co nas denne vie u AS vytocit a tym, ze ked chce, tak to da, je ZMYSEL. AS ked vidi zmysel, spravi aj nemozne. Mozno kriva v komunikacii, ale dokaze predat to, co vie a ak je pre zamestnavatela podstatne to, co clovek vie, tak AS to ma vyhrate, lebo dokaze byt velmi presvedcivy, zanieteny, a "v prude.."

autor
26. okt 2022

@akvi čo si vie vybaviť moja dcéra sama, sú knihy ... chodí do knižnice a tam ju pracovníčky obdivujú, aké má vo svojom veku záujmy a aká musím byť na ňu hrdá ... áno som, vo viacerých smeroch, ale dookola stráca doklady, ISIC kartu si nevie vybaviť v škole, lebo sa bojí ísť za učiteľkou .. doteraz som všetko za ňu vybavovala ja, ale už ju nechávam, nech sa sama zariadi .. a ďakujem za pozitívnu správu 🙂

janage
26. okt 2022

Ja mám veľké šťastie, že deti mám 2. Druhé spoločenské až až, úplne inak funguje. Tak mne je jasné, že to nebude vo mne.😉

autor
26. okt 2022

@janage áno aj ja, dve dcéry a o mladšiu sa kamarátky doslova "bijú"

akvi
26. okt 2022

No vidis, to je presne to, o com pisem. Knihy jej davaju zmysel, preto to pre nu nie je problem, ist do kniznice a bavit sa aj s cudzimi a pod.. Takto to proste bude. Bude si riesit to, co dava zmysel, ostatne nezajem. A vlastne, ja v tom nevidim nic zle. Mozno par ludi sa pohorsi nad spravanim, ale AS je vacsinou len prilis uprimny, priamy, cestny, nevie sa pretvarovata a pod.. ..nic zle to nie je.. Pozri si serial Dobry doktor. Ten je sice akoze o autistovi, ale mne ten dr. pride ako AS vo vacsine reakcii, ktore tam vykresluju..

autor
26. okt 2022

@akvi v podstate sa učím pochopiť, že ten jej svet je iný, ale čo ma trápi, je škola... veľmi jej záležalo, od je 12 tich rokov, aby ju prijali na jej vysnívané gymnázium, prijímačky nerobila, lebo monitor zvládla na 100/100 percent aj matiku aj SJ ... no teraz je v triede doslova ignorovaná a obchádzaná ... ani na lyžiarsky výcvik nechce ísť, lebo vraj načo, aj tak sa s ňou nikto nebaví ...

janage
26. okt 2022

Moja si vybavuje sama, tam nemala na výber, život nás naučil 😉 Ona je strašne cieľavedomá a ctižiadostivá tak som išla cestou, chceš? Super! Vybav, zisti daj mi na podpis a úhradu😁 Ako píše baba predomnou, ak jej na tom záleží, vybaví si

autor
26. okt 2022

@janage no ona nevie pochopiť, že ISIC a OP sú naozaj veci, na ktorých by jej malo záležať... proste na to kašle :-/

janage
26. okt 2022

@akvi áno oni napr. nechápu, že ak ich niekto žiada o názor a oni mu ho dajú, prečo sa dotyčný urazí, keď ten názor je iný ako čakal.
Tam učím, že forma podania je tiež dôležitá lebo aj úprimnosť môže byť veľmi zraňujúca.
My ostatní vieme, že to "nemôžeme takto povedať "

autor
26. okt 2022

taktiež neskutočný neporiadok v izbe, ale že hrôza... dr mi povedala, že toto nemám riešiť, je to jej systém ...

akvi
26. okt 2022

To aj u nás, neboj. Mne sa podarilo dosiahnuť aspoň to, že tvoj priestor, tvoj problém, spoločný priestor - väčšinové pravidlá (ešteže sme s mužom v presile 😂😅).

akvi
26. okt 2022

OP a ISIC - nechaj ju vybaviť si to samu, pochopí, že to viac nechce robiť a začne dávať pozor.

autor
26. okt 2022

@akvi áno, nechávam to na ňu, no už dva týždne mi sľubuje, že zajtra to určite pôjde vybaviť ...

akvi
26. okt 2022

No veď zase, ak nevybaví, nesie dôsledky. Ono reálne ak tie doklady k ničomu nepotrebuje, tak nemá prečo vidieť zmysel. Akonáhle bude dosledok, zmysel sa ukáže.

autor
26. okt 2022

kuskujem tu to tak po príspevkoch, čo mi napadne ... platím jej obedy, nechodí na ne...potom si doma varí cestoviny, dookola, každý deň cestoviny, ovocie a zeleninu nedá do úst, lebo tie sú z kvetu a tých sa bojí ... a takých divných vecí je milion ... aj na to mi dr povedala, nech ju nechám variť cestoviny aj dvakrát za deň

prasiatko30
26. okt 2022

Skus si pozriet the big bang theory - sheldon je taky “typicky” asperger - nadpriemerne inteligentny, s malo kamaratmi, neprimeranym spravanim k okoliu, sice to nie je nic odborne a je to sitcom sle proste tbbt pomohlo zmenit pohlad na tychto ludi sirokej verejnosti. A ked vas tu citsm tak mam sheldona pred ocami😅