Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ochorenie hlasiviek - " spevácke uzlíky "

denisocka
16. jún 2012
Ahojte ,
chcela by som poprosit o radu ohladne zachrípnutia . Syn uz dobrý rok,ak nie viac je jemne zachrípnuty . Ja ako rodič som si to nejak neuvedomovala,kedze ho pocuvam denne - stale spieva - teda skor tlaci na pílu,kričí,samozrejme večne plače,vrieska a ked mladší spí tak šepká . pred nejakým mesiacom mali v skolke laryngitidu, a zacal tak hmkať,akoby mal niečo v krku , vonku sa aj extremne schladilo a tak som myslela,ze ho skriabe v hrdle a takto už mesiac mu striekam aj tantum verde,aj davam od cibule s medom po calcium , avsak posledný týžden sa to uplne zhoršilo - akoby mutoval . je mu 4,5 roka a kedze sa mi to nejako nezdalo,vzala som ho k lekárke a tam vraj všetko Ok,vzala mu výter a ten tiez dopadol OK. Dnes som ho vzala na ORL a tam ma lekár dost skredo odbil,kde sme boli doteraz - ze má uzliky na hlasivkách,mame ist k foniatričke aby ho naučila normálne rozpravat, Tak neviem,ci hovori nenormálne,alebo ci nevie dobre pracovat s hlasom,ale je pravda,ze ked nepiští tak vrieska ...

mate s tým niekto skusenost , u skolkarov-skolákov ? co som zatial vygooglila su operacie ale u dospelých,lebo je tam potrebne 2 týždne po operacii mlčať a to on nedokaze ani 2 hodiny,obavam sa ze ani 2 minuty :-|

citujem z netu :• hlasivkové uzlíky a polypy: (Benígne nádory hrtana) príčinou býva premáhanie „hlasu“, pri polypoch, ktoré sú veľmi zriedkavé, okrem nadmernej hlasovej záťaže môže byť aj zakrvácanie pod sliznicu hlasivky. Uzlíky bývajú väčšinou na oboch hlasivkách a umiestnené sú väčšinou asi v polovici hlasiviek a to na vnútornom okraji, polyp býva často len na jednej hlasivke a môže byť lokalizovaný ako na vnútornom okraji tak aj na povrchu hlasivky. Hlas detí býva zastretý, s chripotom, tlačený, žily na krku sú pri hovorení zreteľne vystúpené.
Liečba u malých detí spočíva v hlasovej hygiene (nekričať, nespievať, hlasno sa nesmiať, nerecitovať atď.) a hlasovej reedukácii (hlasové cvičenia). U starších detí je možná operácia, ak si to stav vyžaduje.

funkčné poruchy

• detská hyperkinetická dysfónia je veľmi častou poruchou hlasu u detí, niektorí autori udávajú, že až 15 % detí má túto poruchu.
Príčinou je nadmerná hlasová námaha, časté hlasné rozprávanie až krik (dieťa sa chce svojím hlasovým prejavom uplatniť medzi ostatnými deťmi) Chlapci často napodobňujú zvuk motorov, kričia pri športe a pod.
Príznakom je zachrípnutie (dysfónia), hlas je tvorený nadmerným fonačným tlakom, zvýšená náplň krčných žíl a posúvanie hrtana mierne smerom nahor pri rozprávaní.
Diagnostika: pri vyšetrení nemusia byť na hlasivkách žiadne chorobné zmeny, pri rozvinutom náleze sa môžu postupne vyvíjať hlasivkové uzlíky (opísané vyššie).
Pozor! Ak vyšetrujeme dieťa okolo 3 - 4 rokov myslíme vždy aj na možnosť hrtanovej vrodenej vývinovej chyby, prípadne na papilomatózu hrtana. Ak sa nepodarí urobiť vyšetrenie hrtana takzvanou nepriamou laryngoskopiou (u detí je to pre zlú spoluprácu časté), je potrebné dieťa vyšetriť cez nos fibroskopom (tenkým ohybným káblom s optikou), prípadne priamou laryngoskopiou v celkovej anestézii (celkové uspatie ).
Liečba u detí predškolského veku je ťažká, treba sa zamerať na inštruktáž rodičov a vychovávateľov o hlasovej hygiene, možná je aj hlasová reedukácia skúseným hlasovým terapeutom. Šance na úspech nie sú však veľké. Liečebné výsledky v tejto oblasti sa zlepšujú s rastúcim vekom.
Chirurgickú liečbu treba starostlivo zvažovať, pokiaľ nie je odstránená príčina, je veľká možnosť recidívy.
Prognóza býva pri dobrej spolupráci zo strany dieťaťa a jeho rodiny priaznivá.
Pozor! Neplatí názor, že porucha hlasu sa upraví v puberte.

http://www.orl-lfuk.sk/hlasove_poruchy_u_deti.php
renab
17. jún 2012
môj starší syn mal tento problém tiež, zistili sme to až v prvej triede, keď úplne prestal rozprávať. predtým rozprával dosť nahlas a počuť ho spievať ...... to bol des. boli sme u krčnej, povedala nám, že má uzlíky (že je to z námahy hlasiviek) a že ich má aj dosť veľké, ale pri hlasovej hygiene sa u detí väčšinou stratia. dala mu papier do školy, že nesmie nahlas čítať, recitovať a spievať. u foniatričky alebo logopedičky sme neboli. asi dva roky sme chodili na kontroly a uzlíky sa stratili. ale hlasné rozprávanie mu zostalo dodnes. s hlasivkami problémy zatiaľ nemá, ale spevák z neho nikdy nebude. 😃
čo sa týka operácie, tú nám nikto nikdy ani nenavrhol. a v takomto štádiu by som ho asi operovať ani nedala.
denisocka
autor
17. jún 2012
@renab jej,dakujem za odpoved,ani som nevedela,ze sa to vie aj stratit. ja som už z neho nestastna , odkedy siel do školky prestal hovorit a zacal doma kricat. on vlastne ani nevie niečo normálne poprosit,všetko kriči,akoby sme boli od neho kilometer daleko. ked ho napomenieme,ze preco kriči,zacne plakat alebo povie na cele usta - joooooooooooooooj a kým dotiehne to joooj dokonca,uz sa mu hlas straca. teraz pred mesiacom v skolke nacvocovali program na den matiek a vtedy zacal tak viac zatahovat a hlas mu odchadzal a kedze v scenkach aj spievali a nacvicovali to casto,zrejme si to tam uplne nastartoval. na vystupeni bol jediný,ktorý nie ze spieval - ale reval uplne na plnu hubu - "od valašky od zeme,kto mi kozy zazenie .... " a takto spieval ako pavian a ten hlas siel uplne k vode . nakoniec som sla k lekárne, ze asi ma naginu,alebo laryngitidu,vzala nam vyter a aj napisala ze laryng.,ale vyter bol neg a včera som teda sla na pohotovost,lebo som sa uz bala kadečoho a bum,uzliky. dnes ho sledujem a napominam ked hovori,ale on bud tak akoby suskal,alebo proste uplne tlači na pílu aj pri beznej reci,same joooj, nééééé , mamíííí a toto ked jaci cele dni,tak ten hlas je fakt v háji
renab
18. jún 2012
@denisocka väčšinou to asi začne nástupom dieťaťa do kolektívu, lebo tam je väčší krik a dieťa, ak sa chce presadiť, tak automaticky musí zvyšovať hlas.
teraz ho len budeš musieť sále napomínať a upozorniť aj učiteľky v MŠ. mal by len šepkať.
denisocka
autor
18. jún 2012
@renab prave sa chystam do skolky . a potom volat na foniatriu :-|
denisocka
autor
18. jún 2012
@strapco13 ahoj, vies mi niečo poradit ty? terapia ,ake lieky .... na foniatriu a musim objdnat a bude to trochu trvat. malemu davam calcium a od detskej ma flonidan sirup
minewka
18. jún 2012
@denisocka ja ti síce neviem poradiť ohľadom uzlíkov - ale čo sa foniatrie týka - mala som po operácii ochrnutú jednu hlasivku (preseknutý hrtanový nerv, ktorý mi počas operácie pod mikroskopom zošili), hlas som mala totálne zmenený, piskľavý, hlavne veľmi slabý, zachrípnutý, ledva ma bolo počuť. Určite na foniatriu choď - tie cvičenia naozaj pomáhajú pri problémoch s hlasom, veľmi pekné výsledky s tým sú.

Z mojej skúsenosti - bude to chvíľu trvať, kým sa naučí rozprávať inak, z inej tóniny, treba sa na to ozaj sústrediť a skúšať, lebo tóninu volíme akoby automaticky, naozaj poctivo cvičiť hlasové cvičenia (neviem, ako pri uzlíkoch - ale ja som mala hlavne také svalové cvičenia - bola som dosť teda prekvapená, len jedno cvičenie bolo spojené s hlasom - teda vydávaním zvuku . 🙂..ale skutočne to fungovalo super.
strapco13
19. jún 2012
@denisocka v podsate liecbu ma dobru..tam treba hlavne hlasovy klud ..hihi pri detoch :-N
operacnu liecbu urcite v tomto veku nie
treba vylucit preco hlasno rozprava..ci je to len zvyk..ale aj ci dobre pocuje..nosna mandla, alergia, nejake loziosko infekcie v hrdle, nosohltane
cize skontrolovat na ORL nosnu mandlu, spravit vytery a RTG prinosovych dutin, ak je vsetko OK tak vylucit alerergiu /nasledkom alergickeho opuchu eustachovej trubice sa moze vpacit blana bubienka a teda neprenasa dobre zvuk..dieta sa nepocuje, preto zvysuje hlas/ a tiez audiometricke vysetrenie to povie ci je alebo nie je problem v strednom ci vnutornom uchu
pokial je toto vsetko v poriadku..tak urcite foniatra a cvicit, naucit spravne rozpravat
ak ma len uzliky a je tam aj loklny zapal, ze tie hlasivky su cervensie, zvazila by som bioparox
pomoct mozu inhalacie vincentky, solux, nepit studene, bublinkate
ako dycha nosom?
denisocka
autor
19. jún 2012
@strapco13 nos ma akoby upchaty,vie ním dychat,ale nie asi tak,ako by to malo byt. v noci prevazne dýcha nosom,ak ustami a pocujem to -zavriem mu usta a on dalej dýcha nosom. na ORL vysetreni mal hlasivky tusim sive,pohyblove , nič tam nemal zapalene ( v zaplave stahovania som včera kdesy tu spravu dala a neviem kde ) . ale ked mu pozriem do hrdla,ma tam na vrchu mandli kus cervene a mal doteraz 2x hore akoby lozisko hnisu.take biele ako tvaroh,ale lekarka vravi,ze to nieje nič,vyter mal negativny a na krcnom povedal to iste doktor -ze tam nema nic,hnis ani cervene.

neviem,kde je u neho problem,lebo pocuje aj to,co by clovek ani netusil,pocuje aj " muchu prdnut" avsak ked hovori,kriči . alebo tak natahuje slova ako - nieeeeeeeee , dáááááááááááááááj mi .... a vela plače,za kazdu somarinu,takze aj ked som o takej diagnoze nepocula,stale som tvrdila,ze na to jeho hlas doplati. myslim,ze bud ma niečo opuchnute kdesi v nose hlboko,lebo pri fukani,alebo cisteni nosa tam nič nema, a tympadom nejak divne hovori,akoby na doraz,alebo sa malo nadychne- neviem o posudit. a rad spieva,ale to on ked zacne,tak uplne az kric jak chce nahlas spievat, proste on musi prekričat kazdeho.

kym nechodil do skolky,tento problem nemal. az tam sa naucil kricat, a ked dojde dmov,tak uz všetko co chce si pýta krikom . musime ho krotit,aby nekričal,ze mi pocujeme -ale ked to ide povedat normálne,tak mu ten hlas nefunguje a akoby mutoval,alebo neviem ako to nazvat
denisocka
autor
19. jún 2012
@strapco13 inac,všetko sa to zacalo pred vyse mesiacom,ked sa po teple vonku ochladilo , vtedy det v skolke pochoreli, niekto mal laryngitdu, on chytil sople a zacal tak hmkať,akoby mal v hrdle niečo,akoby ho skrabalo. a hmkal - davali sme mu aj med,aj sirupy nejake bylinne a oni medzitým v skolke nacvicovali scenky na den matiek. a tam aj vela spievali,vela kričali a už tam ledva spieval,lebo sa vykričal pri ludových piesniach. boli sme u lekarky,ale bol vraj Ok, tak po vystupeni to slo k horšiemu,zas som bola u lekarky,ale nemal teploty,nič-iba zelene sople. už nehmkal,iba mutoval s hlasom, zobrala vyter -negativny a dala ten sirup, calcium som dala už 2 týždne predtým. no a vravim,v sobotu som zastresovala,ze co to asi moze byt,sli sme na pohotovost krcnu a tam ma zdrbkali,ze nevie rozpravat . ze astalavista foniatria.

vies,ja sa len bojim,ci moze nejako prist uplne o hlas , neejak ze bude nemí,alebo ako sa to povie
dafnea
19. jún 2012
Sepkanie velmi zatazuje hlasivky. Vyborny homeopaticky liek je Homevox. Som spevacka takze to mam odskusane. Je to dobre aj pri uplnej strate hlasu no v tvojom pripade by som to urcie vzala mozu to jest aj deti. A ked je niekto chory nesmiesmie nikdy spievat to je zaklad spevackej hygieny. Hlasivky su sval a pri akejkolvek choroby su vsetky svaly oslabene a hlasivky sa pri spievani potom prepinaju. To je ako ked sa namakas v posilke a na druhy den mas svalovku a ledva vstanes.
gabinap12
19. jún 2012
@denisocka ahoj keď čítam o vašich problémoch akoby som videla môjho syna, tiež mám pocit akoby miestami strácal úplne hlas, tiež je jeden z tých čo vyslovene hučia a revú, tiež stále plače a vtedy vyslovene hlas odchádza...lekárka tiež nevidí žiadny problém, len povedala že má zastretý hlas, skúšali sme calciový sirup nič, cmúľacie tabletky na zachrípnutie tiež nepomohli, aj Homeovox nič...vôbec ma nenapadlo že sa to dá liečiť na foniatrii, zatiaľ chodíme na logopédiu lebo v škôlke začal so zajakávaním opakuje prvé hlásky kým niečo povie, sú obdobia kedy to nerobí vôbec a inokedy mi je z toho do plaču...keď má nejaký stres tak vtedy je to hrozné...
fiallinka
19. jún 2012
Ahoj Deni, já jsem měla jako malá uzlíky a moje teta taky - časem to přešlo samo...
denisocka
autor
19. jún 2012
@dafnea homeovoxu sa už ojedol a prd 😞
@gabinap12 my chceme ist zajtra na foniatriu,ale ako zazrakom som kdesi zalozila spravu z krcneho
@fiallinka ja mam strach,ze to neprejde,uz mesiac nehovori normálne, akoby mutoval
strapco13
19. jún 2012
@denisocka nech spravia vyter z nosohltanu na ORL a nosnu mandlu kontrolovali?
skus dokladny preplach nosa, inhalacie
fiallinka
19. jún 2012
@denisocka já jsem takhle mluvila taky, bylo to někdy na prvním stupni základky, i později jsem ztratila hlas třeba na tři týdny... i ta teta... teď sice taky občas ochraptím, jsem na tom náchylná, ale už jen minimálně... já myslím, že u tak malého děcka je nejtěžší zařídit, aby byl v klidu, nemluvil... takže to tak dlouho trvá. Tak držím palce - moc o tom nevím, jen jsem chtěla povzbudit 🙂. Ještě mne napadlo zkusit dlouhodobou inhalaci i pití vincentky.
fiallinka
19. jún 2012
@fiallinka jo, Deni - a jinak mám docela čistý hlas, i celkem hezky zpívám, prostě jen být v absolutním klidu, když to přišlo....
weronyca
29. júl 2012
Ahojte mamicky uz dlhsie je tato tema neobnovena, ale tada by som sa s vami potadila.. Nas maly ma 2,5 roka este nam nerozprava/ je lenivy.. Take zak
Takee, ze mama tata dede,... To povie ale inak si vsetko sam posunkuje vlastnymi posunkami..
Odjakziva ma ale zastrety - zachripnuty hlas.. Nikdy som si to nejak neuvedomila, az raz u usnej sa ma to lekarka pytala.. Zajtra ideme na logopediu Tam nas poslali z ORL a foniatrie.. Maly len krici, vrci a ked aj rozprava strasne huci.. Aj sa mu snazime dohovorit ze sepkáme alebo nech hovori tichsie ale nic.. Neviem si predstavit ked nerozprava co tam s nim bude robit.. Ako ho ucit tichsie rozpravat ked nerozprava.. Vraj mu hrozia tie spevacke uzliky ]-(
annika
29. júl 2014
Ahojte, náhodou som vás našla, a som veľmi zvedavá po tých dvoch rokoch, ako sa majú vaše detičky. Môj syn má tiež diagnózu -detská hyperkinetická dysfónia-, minulý týždeň som bola s ním na foniatrii, poslali nás za logopédom, dnes tam budem volať kvôli termínu. Dúfam, že mu pomôže už niekto, lebo lieky nezaberú, tiež sme vypili calcium, stopangins kloktaním a všetko možné.... a stále nič... 😞
denisocka
autor
17. sep 2014

my stale zachripnuty, uzliky ma , nic sa nezmenilo .

ssonnykka
30. jún 2015

@denisocka ahoj nepomohla vam ani foniatria? Dnes sme boli na orl, a tiez ze mame uzliky ☹ ja som to tiez brala ako normalne vypravanie, teda vsetci naokolo, aj tym ze on asi od zaciatku tiez krici az logopedicka nas poslala k orl, co som ja asi polrok odkladala ☹ nona tam povedali ze dobra foniatria to odstrani... U nas v PD ale nie su dobre skusenosti, dostala som kontakt do BA. Ale pri dvoch detoch cesta do BA - ☹

sulky
1. júl 2015

ahojte, my mame tiez problem s hlasivkami, usno- nosno-krccny nam odporucil hlasovy klud, inhalovat vincentku a ist logopedovi, aby maleho naucil nekricat. Rada by som nejake referencie na dobreho logopeda v TT ;)

tinad
22. aug 2015

@renab
@denisocka
@minewka
@dafnea
@strapco13
@weronyca
@annika
@ssonnykka
@sulky ahojte, prosim vas vedeli by ste mi poradit nieco ohladom polypu na hlasivkach u dietata? Ideme na vysetrenie, no mam strach

denisocka
autor
22. aug 2015

@tinad co chces poradit? s tým nic neurobíš,iba setriť hlas 😉

tinad
22. aug 2015

@denisocka ci sa to musi operovat? Ci lieky, .. lebo pocas operacie jazyka si anesteziolog vsimol pri intubacii ze ma polyp na hlasivke, neviem ci anesteziolog sa v tom moc vyzna?

denisocka
autor
22. aug 2015

@tinad neoperuje sa,u deti vobec.

tinad
23. aug 2015

@denisocka a polyp sa nemoze zvrhnut? Len sleduju u deti?

denisocka
autor
23. aug 2015

@tinad ja niesom lekár, to si sa mala pýtať v nemocnici . Nestresuj a pockaj,popýtaš sa,vysvetlia ti 🙂

zuzulke
23. aug 2015

Ahoj, ja som mala v detstve a potom ešte v puberte uzliky, prejavovalo sa to ako hovoríš stratou hlasu a podobne (nebola som ani ukricane ani uplakane dieta 🙂 ) proste sa mi vytvorili. Chodila som s tým na ORL, asi 2 roky alebo aj viac sa to snažili preliecit, že sa to niekedy vstrebe samo a tak, ale mne sa stav nemenil by zhoršoval lebo som uz zacinala uplne stracat hlas. Tak ma operovali. prvý krát som mala asi 7 rokov, bola to krátka operácia, vobec tam neplatilo že som musela byt neviem kolko týždnov uplne ticho, normálne som fungovala hned po operácii. Potom som chodila na logopediu aby sme rozcvicili hlasivky... ale bola som ta len niekolko krát... po niekolkých rokoch sa mi to opat vrátilo (vraj je to bežný stav) a tak ma operovali znovu to som mala cca 15 rokov a to už aj medicina pokrocila už sa to operovalo laserom na 1-dnovej chirurgii, po operácii som sa opat bez nicoho myslím PN alebo podobne zaradila do bezneho zivota. Samozrejme bolo hlasový klud - co pre mna nikdy nelatilo nakolko som vzdy bola veeeeeeeeeeelmi ukecana 🙂 , ziadne studene a bublinkove napoje 🙂

jalla
24. nov 2015

@denisocka a k foniatrovi ste prosim chodili? kolko? to nepomohlo?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli