OČR a 11-ročné dieťa.

20. mar 2020

Ahojte mamičky, ako v súčasnej situácii (obdobie koronavírusu) riešite Vaše deti, ktoré majú viac ako 11 rokov a vy zároveň chodíte normálne do práce? Môj syn má 11 rokov a Dr. mi odmietla vypísať OČR (keďže je zdravý). Myslela som, že vzhľadom na situáciu sa nepozerá na to, či mám doma dieťa choré alebo zdravé. Jednoducho ho nemôžem celý deň nechať samého. Ako to riešite vy?

benit
20. mar 2020

Neviem ako je na tom tvoj 11 rocny syn, ale moj bol stvrtak a ked bol chory ostaval sam doma. Obed mu prisiel zohriat muz alebo svokra. Ale kebyze mu necham nalozene na taniery v chladnicke, mikrovlnku obsluzi aj sam. Nerob z neho babatko, daj mu pocit, ze mu veris, je zodpovedny a zvladne to. Ved uz musi byt piatak. Ak si to chcela vyuzit len kvoli korone, tak to je ine.

nelca84
20. mar 2020

@benit suhlas, moj syn byval doma sam omnoho skor, 11 rocny to zvladne v pohode, vacsinou je to o rodicoch, ze maju pubertakov za este za babatka

elenajezova
20. mar 2020

Moja ma 13 a tiež už nerieši žiadnu OČR.

elenajezova
20. mar 2020

neriešim

veronikaszabova
20. mar 2020

11r uz vydrzi sam doma. Neboj, zvladne to. Viacej mu ver 🙂

gabrielapatrik
20. mar 2020

Moja lekarka dala na OCR z dôvodu uzavretia školy nakoľko podľa zákona môžeš mať OCR aj v tomto prípade aj v prípade prázdnin nemáš s kým dieťa nechať doma. Máš na to nárok. To ci môže byt sam doma alebo nemoze je na Tebe, každá mame iné dieťa a taktiež každá má iný strach zatiaľ čo iná vôbec sa nebojí.

autor
20. mar 2020

@gabrielapatrik a ake velke dieta mas ty? Neviem preco nie su jednotne pravidla. Moja dr. mi povedala, ze maju taky prikaz nedavat ocr.

marcellka32
20. mar 2020

Ja mám 10 ročného a som na ocr korona, nenechám ho 11 hodín denne samého, ráno o 6.00 odchod (ešte spí), príchod o 17.00 (dochadzam do práce 50 km), ..každá matka si pozná svoje dieťa najlepšie

marcellka32
20. mar 2020

@gabrielapatrik presne, môj vydrží sám v pohode odkedy sa vráti zo školy od 13-17 kým prídem ale toto je iné

lubiss
20. mar 2020

toto zaujima aj mna lenze moj je integrovany co sa tyka skoly musim pri nom so vsetkym sediet taktiez si neviem predstavit zeby si sam ohrial obed a podobne kedze je absolutne nesamostatny aj ked ho ucim samostatnosti no je to onicom....ale zatial mame nariadeny homeoffice uvidime co dalej

matabb73
20. mar 2020

Očr počas korony je len na deti do 11 rokov, 10rokov a 364 dní. Inak len keď bude choré. Aj ja mám 11-ročnú a tiež nemám očr. Našťastie robím z domu, ale aj tak neurobím toľko ako keď chodí do školy. Treba sem tam aj s úlohami pomôcť a navariť.

autor
20. mar 2020

Samozrejme aj môj syn vydrží doma aj viac hodín, aj si prihreje jesť...pohrá sa. Ale myslím, že toto je iné. V istých chvíľach to treba brať asi aj trochu individuálne, nie paušálne, 11 ročné deti - STOP OČR. Kto vie, ako dlho budú tieto deti bez školy. A samé doma? Mesiac možno dva? Veď to je na psychiku....aj pre to dieťa. Napokon keď prídem o 16 tej z práce, treba ísť nakúpiť, navariť (aby si mal čo zohriať na druhý deň 🙂), a potom sa s ním učiť. Verím, že nie sme jediní, ktorým učiteľky posielajú nenormálne veľa úloh a bez rodičov to máloktoré dieťa zvládne. Látku im treba aj vysvetliť, takže my rodičia budeme vlastne suplovať učiteľov. Ale to je na inú debatu. Zároveň som matka - samoživiteľka (rozvedená), takže možno by sa aj to malo zohľadňovať. Ja už neviem...

gabrielapatrik
20. mar 2020

6 ročná dcéra ale OCR mam na syna 12 rokov

zuzkaalzbetka
21. mar 2020

Malá rada pre všetkých: Nesúďte, keď nepoznáte človeka a jeho dôvody! 😉 Každý z nás je iný a platí to aj o deťoch.
Mám 2 dcéry. Staršia má 9,5 r. a mladšia má 2,5 r. Staršiu som mohla nechať samotnú doma cca na 1 hod. už ako 4r.-5roč., lebo od malička bola nenáročné, rozumné a spoľahlivé dieťa, ktoré nič doma nevyvedie. Sedela a čítala a doteraz veľa číta. 🙂 Teraz som na RD s mladšou a tá je taký živel, že každý deň niečo vyvedie, lebo potrebuje všetko sama a hneď preskúmať. Je veľmi múdra, no napriek tomu sa neuspokojí s (podľa mňa) rozumným vysvetlením. Takže, keď má príležitosť, rozsýpa, rozlieva, rozbíja... Nesmie byť sama ani na par sekúnd. Bez problémov zapne elektrickú rúru u kohokoľvek (možno z nej bude malý pyroman 😀). Myslím, že ju nenechám samotnú doma aspoň do 15r. 😀 Na druhej strane je super, že sa vie kompletne sama obliecť už od 2r. (dokonca aj ponožky a pančušky). Ale z toho striehnutia som dosť unavená. A teraz je to o to "zábavnejšie", že naša školáčka je doma a občas potrebuje k novému učivu výklad. Síce väčšinou pracuje samostatne vo svojej izbe, no keď potrebuje pomoc a príde za mnou do kuchyne, malá využije šancu a za krátku chvíľu jej píše do otvoreného zošita večným perom alebo číta z učebníc 😣 Aj ona chce písať poznámky a mať rovnaké zošity a knihy 😉 a žiadny z jej detských zošitov (omaľovanky, doplňovačky s nálepkami, ani úplne rovnaký školský zošit ako má sestra) nie je na to vhodný. 😂

lenka2710
21. mar 2020

@zuzkaalzbetka presne ako píšeš, ja mam 5 ročnú a tiež ju môžem v kľude nechať samu, keď idem napríklad do obchodu, alebo do lekárne a podobne! Zoberie knižku a číta, alebo sa hrá, keď je najhoršie zoberie na chvíľu tablet!
Ale mam švagrinu a ta deti do 15 rokov posielala deti na letné prázdniny k babke, aby niečo nevyviedli alebo aby sa nedaj Boh nepopalili, keď si budú obed prihrievat 😂😂 takže každa matka sa inak boji a každé dieťa je samozrejme iné

miriam11
21. mar 2020

Podľa mňa 11 ročný vie už byť doma sam. OCR je na deti do 10 rokov. Mam dcéru, od 9 rokov, keď bola chorá bola sama, kým sme boli v práci. Vie si spraviť chlieb, praženicu, čaj. Zohriať obed. Nerozumiem, je tvoj nejaký šialený,nezodpovedny? No hold, musí sa naučiť..

miriam11
21. mar 2020

@gabrielapatrik zo zákona je OCR kvôli zavretej škole len pre deti do 10 rokov.

maca02
22. mar 2020

Za prve nie su vsetky deti rovnako vyspele ci uz po stranke inteligencnej alebo psychickej zrelosti, neznamena ked jedno 11 rocne dieta je samostatne a "nepotrebuje" dozor dospeleho, ze je to rovnake u vsetkych..preto nesudme obavy niektorych rodicov starsich deti.. a po druhe je rozdiel ked dieta zostane same doma par dni a rozdiel ktovie kolko dlhu dobu, lebo tu o par dnoch nehovorime...

mondolina
26. mar 2020

@miriam11
Aj v noci vie byť sám?
Mám ten istý problém, som samoživiteľka, robím nočné 12 denné 12, dieťa má 11 rokov. Keď nebola korona tak naňho dávala pozor babka, a teraz čo?
Nie každý robí denné osmičky.

mondolina
26. mar 2020

Niečo si zistila?

miriam11
26. mar 2020

@mondolina a co v noci? Ešte lepšie, ľahne a spi. Aký je to rozdiel? Popis... Strach, zlodeji???

mondolina
26. mar 2020

@miriam11
Tvoje dieťa to má vyskúšané? 11 ročné? Že mama odíde o 18 do práce? A vráti sa rano o 7? Naozaj?

miriam11
26. mar 2020

@mondolina nemá to vyskúšané. Máš pocit, že ja som vymyslela tento zákon? Obráťte sa na príslušné úrady.

autor
26. mar 2020

@miriam11 Asi kazda normalna starostliva a milujuca mama by sa bala o svoje 11 rocne dieta, ktore by nechavala v noci same. A nie jednu noc....ale niekolko desiatok noci....Je az divne, ze sa pytas na popis...strach, zlodej...ako matka by si mala vediet, co su to za pocity. Mne je luto nechavat dieta same cez den, nieto v noci.

mondolina
26. mar 2020

Volala som práve s detskou dr.vypíše mi očr

miriam11
26. mar 2020

Som divná? Píšem niekde, že automaticky je pre mňa normálne nechať samé doma dieťa???? Všeobecne som dala info k 11 ročnym deťom. Lebo poniektore ofukuju svoju ratolesť do 30. Žiadny konkrétny príklad som neuviedla. Len svoj názor. Každý si pozna svoje dieťa, nech kona podľa svojho uváženia. Keď ma pocit, že to nieje dobre vymyslené, nech sa obráti na prezidentku, premiéra... A koná, nech sa zariadi každý podla svojich možností, schopnosti. Ja robím tiež co musím a niekedy ide moja ľútosť bokom. Účty sa platiť musia. Bohužiaľ

simema
28. mar 2020

Samozrejme aj môj má 11rokov, ale je integrovaný a musím sa s ním učiť a robiť úlohy a nie nenechala by som ho 11-12 hodín samého .Nie sú to bábätká ale sú to ešte deti , ktoré vydržia pol dňa doma samé ,ale nie 11 hodín denne

lubiss
8. apr 2020

@simema a maté očr keď je integrovany ? ja som volala doktorovi aj môj je integrovaný a bol taký že poisťovna verejnosti hovorí jedno a im druhe, zatiaľ som bola homeoff ale to nam skoncilo a ja budem musiet teraz nieco vymysliet

ana_mt
23. apr 2020

@miriam11 ocr je podla noveho pre deti do 11 rokov

ana_mt
23. apr 2020

@lubiss ja mam auti dieta a bojim sa ho nehat sameho doma a mam ocr a v decembri bude mat 11