Opakované narastanie nosnej mandle

rumkolka
25. mar 2013

Ahojte,mate niekto dieta ktoremu opakovane narasta nosna mandla po vybrati? Moja 6 a pol rocna dcera uz mala mandlu vyberanu 2x,teraz ma za sebou dvojmesacne problemy s uskami co lekarku priviedlo k podozreniu ze mandla znova narastla.Aj ja na nej badam skoro vsetky symptomy,len sa mi nezda celkom bezne ze mandla aj po dvoch vybratiach znova dorastla.Mate niektora s tymto skusenosti?

stulli
25. mar 2013

Ahoj,s tym dorastanim sme my problem nemali,ale syn mal tiez operaciu nosnej mandle a casto maval zapalene usi,ale velmi mu pomohlo vyplachovanie nosa slanou vodou,vsetok hnis mu vysiel a od vtedy nema problemy,mozno by vam to tiez pomohlo

sisaha
25. mar 2013

@rumkolka zvykne dorast, ak bola vybrana iba lokalne...Ak bola vybrana v plnej narkoze, tak by narast uz nemala.. Skus zajst na ORL a tam ti povedia ci zase sposobuje problemy

82erika
25. mar 2013

Našej vyberali prvý krát 2,5 ročnej nosné potom 6 ročnej nosné aj krčné a taraz má 8 rokov a vyberali jej zase nosné .Chorá nebýva odkedy jej vybrali krčné ale nádchu a bolenie ušiek máva dokonca sme sledovaní kôli uškám že má v nich vodu ,chceli jej ju vybrať pri výbere nosných mandlí ale polepšilo sa jej tak jej vodu nevyberali.Keď by jej ešte dorástli tak by som išla do Pieštan ževraj tam vyberajú iným sposobom platí sa tam a mandle nedorastú ale neviem zatial sme skoro po výbere mandlí vyberali jej ich teraz vo Februári ale keby zase dorástli ideme tam.Erika

milka1978
25. mar 2013

@82erika ahoj .... môj syn má tie isté problémy ako opisuješ ty. Má 3 roky a v piatok sme boli pri ušnej kde nám povedala, že ak prídeme o mesiac na timpano a krivky bude mať ako doteraz, že budú rovné tak nás pošle na Myringotómiu, že odsajú drobcovi z uška vodu a zavedú mu tam rúrku aby sa mu tam voda už netvorila .... vravela tiež aj o nosnej mandli, že je veľá a trebalo by ju vyberať .... no teraz neviem či nám urobia iba tie ušká alebo aj rovno vyberú mandlu .... bude mať už potom drobec pokoj s chorobami? veľmi rád chodí do škôlky a keď je chorý tak musí byť doma .... zlepší sa to potom ... je to vôbec to vyťahovanie vodičky z uška prospešné? čítala som o tom veľa aj to, že ak je tam tá trubička tak deti sú potom častejšie choré pretože to uško je akoby "otvorené" pre bacily

trasko
25. mar 2013

ahojte.je to sice davno,ale kamoske dcera mala takyto problem.u nas v Lc jej vybrali mandle.2x dorastli,tak si vybavila do BB a tam jej tu ranu nejak laserom zacelovali.uz ma pokoj...ale to je tak 10rokov dozadu...mozno vam to pomoze.

82erika
25. mar 2013

Malá keď má nádchu má výsledky na ušká zlé a keď jej prejde má dobré jej chceli tiež dávať tie trubičky do ušiek že keď bude tekutina vodová trubičky nedajú a keď bude hustá dajú ale nijak sa boja to robiť lebo sme boli objednaný na výber mandlí nosných a vybratie tekutiny a vybrali jej len mandle čo mi dosť vadí ale máme isť na kontolu a keď budú výsledky zle tak pojdem miesto na Kramare na Antolsku je tam vemi dobra pani primarka raz sme boli u nej na prekontrolovanie ušiek neviem ako sa už vola ale objednam sa cez kamaratku u nej keby sme mali zle vysledky .Vytahovanie vody z uška podla mna aj pani primarky na Antolskej je nutne voda nezmizne a môže ohluchnuť tak radšej rok trapenia z trubičkou v ušku ako keby malá alebo tvoj malý ohluchol my hlavne na lave prave mame lepšie.Keby jej vodičku vybrali a zaviedli trubičky bola by som rada a mali by sme pokoj konečne by tam nič nemala len chodíme po lekaroch a čakam kedy jej tu vou vyberu...

mami.sk
25. mar 2013

ja som bola s dcérkou na krčnom a dr. odporúčala vybratie nosnej mandle 😔 teraz sa rozhodujeme čo urobiť lebo sa mi zdá zbytočné dať dieťaťu do celkovej anestézy a aj tak tá mandľa narastie??? a nemá až také problémy ako tu čítam, akurát má často soplíky...
keď som sa na opätovné narastenie mandle pýtala krčnej lekárky aj nášho pediatra dostala som od obidvoch rovnakú odpoveď, že kedysi to tak bolo ale teraz sa používajú modernejšie postupy a už by mandľa nemala dorásť 😕

tinki
25. mar 2013

@rumkolka aj mojej už dvakrát vyberali nosnú mandlu..a v narkóze..a stále má nádchy..takže ak neporiešim tie nádchy, tak počítam, že do dvoch rokov, jej znova narastú..Ale rozhodla som sa, že pôjdem cestou homeopatie..Čítala som, že vedia zmenšiť mandle..

rosnicka17
25. mar 2013

@tinki a viete mi poradiť, aké sú homeopatiká na tú mandľu? Tiež máme zväčšenú mandĺu-zajtra sme ju mali isť vyberať-pod celkovou anestézou, ale malá dostala týžden pred tým bacila do hrdielka, takže sa operácia odkladá ☹ Ale keď čítam, že dorastie aj pod tou celkovou anestézou, tak rozmýšlam, či je potrebné ju takto trápiť. Chcela by som vyskúšať najaké iné riešenia.

rumkolka
autor
25. mar 2013

@sisaha bola vyberana v narkoze.Na orl sme samozrejme boli a vsetky indicie ukazuju ze je znova velka.O 3 tyzdne ideme na fibroskopiu.Len by som rada vedela ci po dalsom vybrati mam cakat ze znova narastie ☹

rumkolka
autor
25. mar 2013

@82erika juj,tak s uskami mame stale problem-tekutina,zalahnutie...dokonca tyzden nepocula ☹ mame za sebou aj operaciu uska kvoli tomuto.Vyzera to ze znova treba vybrat,tazko sa jej dycha a stale nieco s uskami riesim.a nevies kolko sa plati v Piestanoch?

rumkolka
autor
25. mar 2013

@milka1978 nieje otvorene,trubicka je len ventilacna a zabezpecuje odtok tekutiny.Mojej dcere sa po zavedeni trubicky ulavilo,len treba davat pozor lebo voda nesmie do uska natiect.Ja by som na tvojom mieste dala rovno aj mandlu vybrat.

billam
25. mar 2013

Nosna mandla by sa mala vyberat v celkovej anesteze, nie v lokalnej. V lokalnej lekár nevidí, či odstranil všetko. V celkovej používajú kameru, ktorá je zavedená v nosnej dierke.

monika153
25. mar 2013

Mojmu synovi vyberali mandle 2 krat v celkovej anesteze v Ba. Teraz mu MuDr zistila,ze ich ma znova dorastene a zvacsene. Maly ( 8 rocny) je nevyspati, zle sa mu dycha a o huhnavom rozpravani ani nehovorim. Takze nas caka do tretice dalsia operacia a skalopevne dufam,ze aj posledna. Takze ak Vam niekto povie,ze po celkovej anesteze uz nenarastie nosna mandla, je to velmi individualne. Na zaciatku nas tak isto ako asi ostatnych ubezpecovali, ze v celkovej anesteze lekar vidi co vybera a ci vybral cele tkanivo a uz mandla isto nedorastie. Asi treba zistit preco mandla znovu dorasta, ale pre laika je to naozaj velmi tazke,ked ani lekari netusia o pricine, resp. o dovodoch,ktore by mohli sposobovat opatovne dorastanie mandli. A hlavne po mojich skusenostiach ani lekarom neverim ,pretoze kazdy povie nieco ine.

mitinka
25. mar 2013

Našej malej vybrali nosnu mandlu v celkovej anestéze a ,,buchali sa do prs" ,že garantuju,že mandla nedorastie.je to už dva roky a stále býva chorá z mesiaca je aj 3dni v školke.Už bude mat 7rokov a ide do prvej triedy,tak pátram po tom,prečo je stále chorá 😠 a na orl nám povedali,že je opať veľká 😠 😠 😠 😠 Ako je to možné,veď mi to garantovali 😠 😠 😠 Toto je už vrchol,ale vybrať jej ju nedám.Podľa mňa nemá význam to dávať von,ked s garanciou jej opat narastie,.... Aj malý ju má dosť veľkú,ale nedáme im to von.Nemá to zmysel,... Boli sme aj v piešťanoch a tiež to garantuju a ,,buchali sa do prs" a ked som im povedala svoje,prestali mať o nás zaujem,.... takže neverte už nikomu mandla dorastie a ako budu rast tak mandla v puberte by mala začat zanikat.... Podla mna to je iba čisté trápenie detí aj samozrejme aj nás matky a nehovoriac o prázdnych peňaženkách,ktoré necháme aj u súkromníkov,ktorí ,,garantuju" a rok sme spať 😠 Dám ju vybrať,ale až keď bude ,,horieť",....

billam
25. mar 2013

@mitinka vyberal ju dr.Mrazik?

billam
25. mar 2013

@mitinka to fakt? Aj napriek tomu, že ju on vyberal, tak narástla?....lebo chápem zlyhanie ľudského faktora - ked lekár nie je skúsený a neodstrani celé tkanivo a korene...ale Mrazik????

mitinka
25. mar 2013

@billam vyberaná bola v Trnave ale na konzultácii sme boli u lekárky,no jej meno neviem.Odporučila ich vybrat obom... 🙄

mitinka
25. mar 2013

@billam Vieš,nech je lekár už akýkoľvek,... mandla proste dorastie.... Aj kolegyňa s dcerou tam bola zaplatila 80eur a do roka ju mala znova a dosť velkú.... Ich garanciam už nik neverí.... či sa platí alebo neplatí,či je to v Ba alebo v Ke,či je to sukromná alebo obyčajná... Proste lekari povedia iba to,čo im bolo povedané,ale skúšané to je na deťoch,...

billam
25. mar 2013

@mitinka u Buchalovej /tuším tak nejako sa vola/...čo viem, tak Mrazik je naj odborník a má plne termíny na 3 mesiace dopredu...všetko malicke deticky a naozaj podľa neho /mali sme s ním konzultácie a následne vybratie/ sa mu este nestalo, že by mandla narástla - čo operoval on....skôr si myslím, že ide o neodbornost lekára ☹

mitinka
25. mar 2013

@billam Neviem,nerozumiem tejto veci,ale proste nedám deti trápiť,keď neviem,či narastie opať 🙄 Som dosť teraz nahnevaná,lebo bola minulý ťýžden od stredy v školke a dnes je opat doma... Ale to je možno aj tým počasím 😔 Takže uvidíme,ked bude teplejšie.No zatiaľ také akutne to nieje,...

mitinka
25. mar 2013

Ako o prístupe k deťom nemožem nič povedať iba že skvelý prístup ako fakt klobuk dolu,žiadne ,,masiarstvo" 😅

billam
25. mar 2013

@mitinka aj ja mám teraz deti choré...zas hlásia, že je chripka....veď uvidis, počkaj do leta...a ak by si sa rozhodla, že to pôjde von, tak ti naozaj odporúčam Mrazika....ráno odoperuje /20min/ a na obed idete domov.

tinki
26. mar 2013

@rosnicka17 neviem, treba sa spojiť s niekým kto tomu rozumie. Ja som sa rozhodla ísť touto cestou až teraz po druhom zákroku..

gocrazy
1. júl 2013

@monika153
@rumkolka ahojte dievcata,chcem sa opytat, dali ste potom znova vybrat tie mandle? mojmu synovi vyberali nosne mandle pred 2 rokmi ako 3-rocnemu, je alergik, astmatik a vtedy nam tvrdili ze kvoli tomu ich ma zvacsene, ze mu ich vyberu v celkovej narkoze ale ze nie je zaruka, ze mu uz nenarastu...dnes sme boli znova na krcnom, lebo chrape v noci, aj zle pocuje a tam nam povedali ze ma lahku poruchu sluchu, pretoze ma opat narastenu a zvacsenu nosnu mandlu, ktora mu vytvara podtlak v stredousi, takze sa odporuca opat vyber nosnej mandle....mam z toho zmiesane pocity, stale dycha pusinou, zle sa mu rozprava, vecne je unaveny, ale napriek tomu zle spava, zle sa mu prehlta jedlo, natahuje ho pri zuti vacsich kusov. pritom nestazuje sa na ziadnu bolest, iba to ze nepocuje dobre...clovek sa boji aj googlit, lebo zasa nieco vytiahne z kontextu a uz je len zbytocne naplaseny...ale radsej dat zasa vybrat, ci?

katkalubkova
11. nov 2017

Ahojte, pisem do starej temy, tak dufam, ze nebudete pisat ku zakladatelke temy 😕. Chcem sa poradit, ci ste sa rozhodli pre opakovany vyber nosnej mandly u Vasich deti? Synovi vyberali nosnu mandlu v júni 2015 a mam podozrenie, uz to povedala aj ORL lekarka, ze mandla dorastla. Posledny mesiac je syn casto chory, po dlhej dobe mal antibiotika, Dalacin. Dalacin dobral pred 10timi dnami a je chory opat. Nechcem to zanedbat a odkladat ako prvy raz, vtedy mu museli prepichovat ucho a to bolo strasne 😢.
Nam vybratie nos. mandly prvy krat velmi pomohlo, vtedy mu pri nos. mandl., robili aj miringotomiu praveho ucha. Bol pod celkovou anestezou, lebo mi vraveli, ze sa to dokaze lepsie vybrat, myslim, ze pri tej miringotomii ucha by aj tak musela byt ta anesteza. Mandla vsak dorastla opat a som uz viac menej rozhodnuta, ze v sa pondelok zajdeme poradit ku ORL lekarke. Antibiotika predpisovala obvodna, lebo mal syn anginu. Aj objednanie na operaciu trva dlhsi cas, az sa to pomaly pohne.... A zatial ho,( klop, klop, klop ) nebolia usi, aj preto to chcem zacat riesit.
Este raz k veci 🙂, ci ste davali svojim detickam opakovane vyberat nosnu mandlu, ak ano ci uplnou anestezou, a kolko mali rokov, pripadne casovy odstup od prveho do druheho vybratia?
Ja by som sa opat asi rozhodla dat ju vybrat pri uspani. Syn ma 9 rokov a myslim, ze okolo 12teho roku uz prestava dorastat. Dakujem za Vase skusenosti!

jankara5
6. jan 2018

Dobry den.chcem sa spytat ked mal syn zapal stredneho uska a zostal my tam este hnis a ten sa inak neda vybrat len tie hadicky do ucha?neviete ci nie je nejaky iny sposob?Dakujem

jago25
18. feb 2020

Dobrý deň prajem, má niekto aktuálne skúsenosti s vybraním nosnej mandle? My máme ísť so synom, má 6 rokov. Opätovne mu po roku dorástla. Nešla by som znova do celkovej anestézie ale začal mať nočný problém s dýchaním a tým pádom je počas dňa unavený... Som z toho nešťastná lebo dr. nám tvrdil, že je malá pravdepodobnosť, že dorastie a okrem iného sme mali zavedenú aj ventilačnú trubičku v pravom uchu, lebo slabšie počul.

defulik
6. máj 2021

@jago25 prosim dali ste ju opat vybrat?

jago25
7. máj 2021

@defulik Asi sa dá povedať, že z toho vyrástol...
Dnes ma 7 rokov a žiadne zdravotné problémy, čo sa toho týka. Boli sme aj na kontrolu v ORL, sondou skontrolovali či náhodou nedorástla nosná mandľa. Je to bezbolestné a hlavne všetko v poriadku🙂