Osypaná tvárička kojeného 7 týždňového bábätka

weroncek
16. sep 2012

Ahojte, chcem sa s vami poradiť. Máme doma 7 týždnové dievčatko. Posledné tri týždne nás trápi vyhadzaná tvarička. Malá je plne kojená, pekne priberá. Ja už sa bojím zjesť asi všetko. Nejem ovocie, zeleninu, čokoládu, nepijem nič iné iba čistú vodu, dojčenský čaj a sem-tam ovocný čaj. Max 2x do týždna. Napriek tomu je malá stále osypaná a na tváričke sa jej to posúva stále na iné miesto. Vyzerá to ako silnejšie potničky. Ale má to po aj po pleciach. Inde na tele to nemá. Od narodenia jej periem oblečenie v tom istom prášku, dovtedy jej nerobil žiadny problem. Kúpeme len v čistej vode. Nepožívam žiadny krém ani olej. Občas jej to líčko natriem indulonou lebo to má velmi suché. Pokožku má až takú popraskanú... ☹ Fakt neviem, už sa bojím aj vodu piť že z čoho to má. Skúšala som jej to potriet repíkom no ani ten nepomohol, zahojil tie staré ale dnes ráno som našla nové vyražky. Inač boli sme už aj na pohotovosti ked to mala 8 dní a tam nám dali fenistil a fucidin. No ani ten nepomáha...

kvetinka211
16. sep 2012

@weroncek kedy jej to zacalo? Mne to podla obrazku pripada ako pretrvavajuce novorodenecke akne ake mal moj syncek ... pises ale o tej suchej pokozke, cize moze to byt aj nieco ine ... suchu kozu vsak mozno sposobili tie kremy 😖
Takto na dialku sa ale tazko radi, nejlepsie by bolo kebyze zajdes pediatricke a pripadne ak vas aj posle tak na kozne ...
Ak by to bolo novorodenecke akne, tak s tym sa nic neda robit, to sa telo cisti od toxinov po porode ... moj syncek ho mal dost dlho, niekolko tyzdnov a potom to same preslo, nic sme na to radsej nemazali, akurat na radu lekarky sme potierali kvalitnym zelenym cajom (podla mna to ale aj tak nepomahalo) ... strava na to nema ziaden vplyv, takze zacni normalne jest zeleninu a ovocie, lebo budes mat malo vitaminov.

mummy01
16. sep 2012

@weroncek a v com peries?

elka74
16. sep 2012

@weroncek moja malá to mala tiež. ja som jej to potierala modrou indulonou. potom sa jej to krásne vyčistilo

weroncek
autor
16. sep 2012

@kvetinka211 začalo jej to koncom 4 tyždňa. kedy to začalo tvojmu synčekovi?ďakujem za radu

zmrzlinka
16. sep 2012

moj to mal tiez a mne doktorka poradila uvarit slaby cierny caj a do to namocit vatovy tampon a potriet tym tvaricku......ja som mu potierala niekolko krar cez den a pomohlo to a nenatierala som nicim inym tvaricku

kvetinka211
16. sep 2012

@weroncek uz si to presne nepamätam, ale zda sa mi ze tiez okolo 3-4 tyzdna to zacalo a po 2 mesiaci to preslo ... tiez som si vycitala ze co som to pojedla (nutelu 🙂 ) Ale ak je to novorodenecke akne, tak mozes jest fakt vsetko zdrave. Ak sa ti to ale nezda, urcite zajdi za lekarkou alebo sa na to aspon popytaj na najblizsej poradni ... moze to byt aj atopicky ekzem, hoci ten sa objavuje vacsinou neskor.

weroncek
autor
16. sep 2012

@mummy01 ahoj, od narodenie jej periem v drefte sensitive. Ale nič jej nerobil a tie vyrážky má len na tvári, par asi 5 ich mala na pleciach ale už ich tam nemá ☹ Tak ja neviem

mummy01
16. sep 2012

@weroncek hmmmm...moje deti to tiez maly ale u maleho to potom preslo do ekzemu a pisala si ze ma velmi suchu pokozku.sice je to trochu nepohodlne ale skus prat v mydlovych vlockach,bez avivaze.A ani na svoje satstvo nepouzivaj avivaz.a tie zapalene miesta potieraj odvarom z dubovej kory,velakrat za den.Ak je to len novorodenecke akne tak do konca tretieho mesiaca by to malo zmiznut.

kikulienka19
16. sep 2012

Rovnaké vyrážky riešim teraz u mojej malej, ktorá má štyri týždne, používa sa na to Excipial U Lipolotio, obsahuje ureu, premastí pokožku. Používala som aj indulonu, len jej to priveľa vysušilo a potom mala drsnú pokožku. Ten Excipial zaberá. Ale každopádne by si s tým mala ísť k doktorke, či to nie je niečo iné, napr. alergia, ekzém a pod.

happy3
16. sep 2012

@weroncek mas maly to mal tiez a rozsirilo sa nam to aj do vlaskou ,boli sme na koznom a tam nam poradili tvaricku umyvat iba prevarenou vodou a pravidelne premastovat modrou indulonou a pomohlo to,Ja byt tebou zajdem k Dr.nech vas posle na kozne 😉 .

reni12
16. sep 2012

@weroncek podľa mňa je to popôrodné čistenie, v tom prípade to prejde samé. Aj našej dcérke to začalo v 4. týždni na tváričke a ramienkach. Kožná nám dala tekutý púder a nejakú masť, ale nič sme nepoužili, prešlo to.

januliku
16. sep 2012

@weroncek Ahoj, aj my sme boli okolo 6.tyzdna vyhadzani, ale hlavne na lickach, az take mokvajuce loziska, na brade mala zasa suche supinate, az chrasticky. Jednoznacne by som ti poradila popytat sa mamiciek v tvojom okoli na dobru dermatologicku, skoro kazde dieta ma nejake problemy s pletou. Nam ciastocne zabral fucidin H, do 2 dni bolo viditelne zlepsenie, zostal nam este jeden suchy fliacik na licku a s tym bojujeme doteraz. Uz sme vyskusali viacero masticiek na predpis aj bez predpisu, ale zatial ziadna nezabrala, podla koznej musi mala z toho jednoducho vyrast. Na upokojenie zacervenania pleti pouzivame biodermu atoderm p.o.zinc, po nej je plet skludnena. Prajem skore uzdravenie.

PS: aj my sme mali presne tuto malu dudku. 🙂

domak2
16. sep 2012

@weroncek ku doktorke mozes zajst nech ta ukludni, ale tiez si myslim, ze je to len to novorodencecke akne. dietatko ma este v tele burku hormonov aj z tehotenstva, z porodu a pomalicky sa to vyplavuje ako sa len da. deticky mozu mat aj zdurene prsniky, dokonca som pocula aj nieco ako menstruaciu, takze nejake akne asi nic moc nebude 😀 😀 😀 mala sa mi tiez tak vyhadzala, mozno trochu menej, ale aj u doktora mi radili nic na to nedavat, pokozka je predsalen este velmi citliva, ono to proste prejde a veru tak aj je, sem tam to este ma ale len minimalne. Kludne papaj vsetko 🙂

stardust
16. sep 2012

moj starsi bol tiez tak podobne vyhadzany, nic sme mu na to nedavali, ako tie vyrazky prisli, tak aj zmizli. Nic sme mu na to nedavali, myslim, ze je zbytocne zatazovat pokozku kopami roznych kremov, hlavne, ak s tym dieta nema ziaden problem.

stardust
16. sep 2012

ah, znova citam svoj prispevok, sorry, uz som strasne unavena 😉

lubenka78
16. sep 2012

pridávam podobnú skúsenosť.Dcérka bola taktiez poriadne vyhádzaná,mala som z toho hrozu.Kozna hned usúdila ,že má atopicky exém,takže predpísala kortikoidnú mast. 😢 ,skoda že som ju vobec použila,pretoze sa to vobec nepotvrdilo.Bolo poterebne pri kojení len dodrziavat stravovanie bez alergénov.Malicku som kúpala len v čistej vode a pridala som Balneum hermal.to sa osvedcilo.

stellamaris
16. sep 2012

@weroncek mozes s nou ist k detskemu doktorovi,ale skor ti povie nic jej na to nedavat,to jej zmizne po case...niektore mamicky davaju na to akne trochu materskeho mlieka,aj moj syn ma zopar vyrazok,my mu na to nic nedavame,lebo mu to akne zmizne vzdy po par dnoch,...drzim ti palce,aby to tvojej dcerke ry<chlo zmizlo 😉

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
joni
16. sep 2012

ak je to suche tak to bude atopicky ekzem, potnicky nebyvaju suche...syn vyzeral rovnako a pomohlo ked som zo stravy uplne vylucila mlieko a mliecne vyrobky, odvtedy ma plet cistu len ked niekedy zhresim tak to na nom hned vidno...ale urcite zajdi za pediatrickou da ti na to masticky

a nesvrbi ju to? neboli ju brusko? lebo moj bol neskutocne nervozny, krutil sa co ho brusko bolelo a v noci sa tiez nevyspal a ani ja

ducci
18. sep 2012

hm asi by som sla k doktorke, co to moze byt... ak je to detske akne, tak to prejde same. My ked sme mali nejake vyrazocky na tvari tak nam pomohlo umvyvanie prevarenou vodou a natrenie bepanthenom. verim, ze to coskoro prejde 🙂

spalka
18. sep 2012

@weroncek dcerka bola podobne vyhadzana na tvaricke a krku ked mala mesiac (tiez som kojila a kupala ju iba v cistej vode), skusala som na to vselico (vidis zbytky pudru), trosku pomohlo potriet slabym odvarom z cierneho caju, vysadila som si zo stravy mlieko, citrusy, paradajky...nakoniec to do mesiaca preslo a myslim, ze uplne same...dcerka ma dodnes citlivu kozu na brade a okolo pusinky - na to nam pomaha excipial u hydrolotio

livilivi
18. sep 2012

Nam to tiez zacalo minuly tyzden (piaty) a mam pocit, ze je to kazdym dnom horsie :( Ale trosku ma ukludnilo, ze to nie je az take vazne.

livilivi
18. sep 2012

@livilivi
Este dodam, ze nasa mala suchu pokozku nema. Ale citam, ze ste vylucovali aj mlieko
(spalka a joni) zo stravy. Pomaha to? Lebo ja som na jogurtoch, syroch a mlieku stale... :(

yanus
18. sep 2012

@weroncek vyzera to na seboroicku dermatitidu, my sme to mali asi 3 tyzdne po celom tele, presne asi v 6 tyzdnoch to zacalo. Najlepsia rada bola, kazde dve hodinky vyzliect natriet olivovym olejom lekarne od hlavicky az po nozicky obliect....kozicka sa krasne vycistila, zostali iba supinky vo vlaskoch, na tie sme pouzivali sampon BABE na mliecnu chrastu...vela zdaru...PS.: hlavne ziadne masticky s kortikoidmi ...!!!!!

mimka19
9. jan 2013

@weroncek ahoj uz vam to zmizlo ? a ako dlho to trvalo ? a cim ste to mastili ? uz sa to viac neprejavilo ?

mimka19
9. jan 2013

@yanus preco ziadnu mast s kortikoidmi ? nam nieco v lekarni namiesali tak to je asi to .... ja sa bojim , ze nam to nezmizne ... kozna nam na lekar vypis napisala, ze je to vrodene ... a ze akzem

weroncek
autor
9. jan 2013

@mimka19 Ahoj, u nas to bolo novorodenecke akne. Trvalo to 4 týždne, samo to zmizlo. Tvar som urdžovala v čistote a občas som ju len jemnunko natrela modrou indulonou, ked sa jej spravila chrasticka.

mimka19
9. jan 2013

@weroncek mozem ti ukazat foto ci to bolo take ?

mimka19
9. jan 2013

@weroncek a este som sa chcela spytat ci sa mala skrabala a ci to nemala aj v hlavicke ?

weroncek
autor
9. jan 2013

@mimka19 jasne, mozes. Naša mala si to neškrabala, mala to na tvaričke, pod bradou, za uškami, trochu na krku a vzdadu vo vlaskoch