Paréza ručičky

preciosa
13. máj 2016

Ahojte nedavno som porodila a mala som tazky porod. Maly sa mi zasekol v porodnych cestach a tazko ho vytahovali ...isiel rucicka a hlavicka.
Na druhy den prisli na to ze ma parezu horny typ.....chcela som sa opytat co vsetko ste absolvovali ake cvicnia ste maly a co povinne ockovanie?? Moj maly cvici Vojtovu metodu zatial len jeden cvik...Dakujem za odpovede

charity
13. máj 2016

@preciosa V prvom rade by som zacala zvazovat zalobu na nemocnicu, aby som mala peniaze na rehabilitacie.

V druhom rade by som dieta zobrala k nezavislemu neurologovi na skontrolovanie, ci ta pareza je jediny problem alebo ci tych neurologickych poskodeni nie je viac.

yoxinka
13. máj 2016

Neviem, či pomožem. Ja som mala ako 19 ročná parézu radiálneho nervu na pravej ruke. Od zápastia som ruku vobec neovládala. Liečba - 2 mesiace ambulantnej rehabilitácie, každý deň (masáže, parafín, elektroliečba). Veľké zlepšenie nenastalo a začalo mi výrazne atrofova svalstvo, tak som bola 3 týždne hospitalizovaná na rehabilitačnom oddelení, tam oveľa intenzívnejšia rehabilitácia a začínali prvé pokroky, po 2 týždňoch som rozhýbala malíček, potom to už pomaly šlo. Po prepustení zase ambulantná rehabilitácia, ale menej často, asi nejaké 4 mesiace. K tomu som brala najprv injekčne (každý deň), potom v tabletkách vitamíny B1a B6 a k tomu lieky, ktorých názov si neviem abi za toho spomenúť 🙂. Učila som sa znovu písať, a ruku používať. Ruka je OK, žiadne následky 🙂.

preciosa
autor
13. máj 2016

@charity nemozes udat..ved ked som isla rodit tak podpisujes papiere ze ked nastanu komplikacie pri porode tak ti ho mozu vytiahnut kliestovim sposobom ....k neurologovi sa chystam ale druhemu....pozrela mi ho znama neurologicka a tiez povedala ze to vidi len v rucicke problem...robili sono hlavicky a tam ziadny problem nieje...nozicky ma v poriadku, oblicky tiez ,ocka a aj uska..problem je len v rucke

charity
13. máj 2016

@preciosa Ciste teoreticky, nehovoriac o Tvojom konkretnom pripade, sa da uvazovat takto: Ale porodnik ma skontrolovat pred porodom rozmery panvy a usudit, ci dieta bezpecne prejde alebo nie. Ked videl, ze ide rucickou, mal zvazit cisarak. Namiesto toho sa dieta zaseklo. Takze mozno k poskodeniu dietata by nedoslo, ak by porodnik zvolil spravny sposob vedenia porodu, ktory by neohrozil matku aj dieta. Rucicka moze byt poskodena vdaka mechanike alebo vdaka poskodeniu mozgu v casti kde je motoricke centrum pre pohyb ruky. A to vobec nemusi suvisiet s Tvojim povolenim na kliestovy porod, ale s tiesnou plodu, nedostatkom kysliku, zvolenim porodu rucickou napred namiesto cisaraku, atd.

charity
13. máj 2016

@preciosa Porodnici radi zdoraznuju, ze su to oni kto nesu zodpovednost za bezpecny priebeh porodu. Tak nech ju teda nesu.

tashenka
13. máj 2016

Ahoj,my sme mali tiež veľmi ťažký pôrod,malý sa taktiež zasekol,bol v inkubátore cca 3 týždne,bolo to veľmi ťažké obdobie,lekári nás pripravovali aj na najhoršie,po prvých vyšetreniach,keď ich mohol absolvovať,nám tiež oznámili,že má parezu ručičky,ako si aj ty spomínala,mozog mal podľa vyšetrení v poriadku,zrak,sluch,taktiež,obličky a srdiečko fungujú spravne, s ručičku nehybal vôbec asi tyzden,postupne začal s prstekami,cvičili sme taktiez vojtovku, ale keď mal malý mesiac už s ňou hybal a to sme vojtovku cvičili len týždeň,do cca troch mesiacov bolo vidieť,že je ta ručička slabšia, ale postupom času už lekári nevideli žiaden rozdiel a ešte sa aj pýtali,ktorá ručička to bola,poprípade označili tu druhu ručičku 🙂 teraz ma 16 mesiacov a s ručičkou nie je žiadny problém :D
Vyšetrenia sme absolvovali u neurologa, na jeho odporúčanie sme absolvovali EMG vysetrenie, lekárka na EMG skonštatovala,že u tak malého dieťaťa je to v podstate zbytočne vyšetrenie,ale vykonala a všetko bolo v poriadku, ešte v nemocnici sme absolvovali EEG a sono mozgu,magnetickú rezonanciu a dodnes chodíme na kontroly na neurológiu,rehabilitáciu a aj na ďalšie,ale to už nesúvisí s ručičkou ;) kontroly boli zo začiatku veľmi intenzívne,teraz už máme ísť až o pol roka a rok :D
Čo sa týka cvičenia,začínali sme jedným a postupne nám pridávali ďalšie cviky,cvičila som s ním poctivo 4x denne,bolo to náročné udržať ho v tých polohách,ale zvládli sme to 🙂
Čo sa týka očkovania,mali sme odklad tri mesiace na hexavakcinu a od neurologa máme doporučenie na odklad živých vakcín,teda osypky,mumps a...
Ak niečo,kľudne napíš správu 🙂
Ospravedlňujem sa ak sú nejaké chyby,prípadne nezrozumiteľné slová,ale píšem cez mobil ;)

preciosa
autor
24. máj 2016

@tashenka a v kolkych ste absolvovali magneticku??? lebo nasmu robili u neurologa elektorstimulaciu nervov a v dlani mal nervy v lakti slabsie a v ramene ziadne odozvy..☹ tak uvidime tiez ideme na magneticku rezonanciu

tashenka
24. máj 2016

Magnetickú absolvoval keď mal 8 dní...

clementine171
12. jún 2016

@preciosa ako sa vam dari ? Zlepsuje sa malemu ta rucka ? My mame tu istu diagnozu, dnes mame presne mesiac,zajtra nas caka prve cvicenie tak dufam ze cvicenia pomozu.ale nerobili nam tu elektrostimulaciu nervov co si spominala. O tyzdnen ideme na kontrolu k neurologicke tak si to vysetrenie vydobyjem aj keby co bolo... :(

preciosa
autor
12. jún 2016

@clementine171 ahoj maly ma mesiac a nic cvicime tu vojtovu metodu..strasne place ale pisala som si z jednou zenou a ona mi napisala ze to trvalo az 2 m ked jej dieta nieco zacalo robit..tak ma troska upokojila a ja sa idem stretnut z neurologickou v sobotu tak som zvedava co mi povie a na magneticku rezonanciu idemem az 5.7....a tvoj ma tiez po porode??,

myskaza
12. jún 2016

@preciosa ahoj, odporucam cvic poctivo vojtu oplati sa, neurologicka nech vas posle na rehab. Pobyt do dunajskej luznej - specializovana rehab. Nemocnica pre deti -tetis..su tam skvelu, cvici sa, deti rehabilituju..hlavne nezanedbaj vojtu, na parezy je najlepsi

myskaza
12. jún 2016

Pardon za preklepy, dufam ze sa to da citat

preciosa
autor
12. jún 2016

@myskaza prave tam sa chcem popytat aby ma tam neurologicka vypisala lebo tam beru male deticky od narodenia a cvicim poctivo kazdy den tu vojtovu 3-4 krat

clementine171
13. jún 2016

@preciosa ahoj, ano, je to dosledok tazkeho porodu.a aby toho nebolo malo tak ma este aj torticollis.dnes sme dostali prvy cvik tak ideme pictivo cvicit a verim tomu ze vsetko zvladneme

mimulik8
29. nov 2016

@preciosa ahoj, chcem sa spýtať, ako sa vyvíja váš stav? ja mám 4 ročnú dcéru s rovnakým pôrodom aj rovnakou diagnózou, po pôrode asi 4 mesiace ručičkou vôbec nehýbala, našťastie vojtovka pomohla, cvičili sme 5 x denne, celých 12 mesiacov, teraz ten kto nevie nespozná, má malý hendikep, nevyrovná rúčku v lakti a nevie ju úplne pretočiť, ale na to ako to vyzeralo je to super, teraz sa chystáme na rehabilitačný pobyt, tak uvidíme a k tej žalobe, čo niektorí doporučovali, podali sme sťažnosť na úrad pre dohľad a ten skonštatoval, že takéto komplikácie sú pri 1 pôrode z 10 a nedá sa to predvídať, takže zbytočná snaha:(

preciosa
autor
29. nov 2016

@mimulik8 ahoj tak moj ma 3.11. ...sedem m..a na to ako ta rucka vyzerala je to super v ramienku ked sme boli pri neurologicke tak vôbec nemal ziadnu reakciu a to zacal hybat ked mal asi mesiac.....a teraz mi ju zacal ohybat aj v lakti a rucku ma este cudne vytocenu,,,,ja cvicime vojtovku3 krat a este obcas aj fit lopta...maly sa zacina dvyhat na rucky takze super uz posilnuje rucky....chrbticu ma rovnu nema skoliozu...co mu hrozilo aj kratsia rucka a to tiez nema a ideme prvy krat na pobyt do mt..a chcem ist s nim aj na kupalisko....aby s nou cvicil aj vo vode
tak uvidim ako to vsetko dopadne ale dufam ze tu rucku bude mat v poriadku

katarina644
29. nov 2016

@preciosa ahoj v martine su super na rehabkach. ja som tam bola s malym pred piatimi rokmi asi naposledy. my sme mali inu diagnozu, ale velmi pomohli. nemame uz ziadne problemy. drzim velmi palce.

preciosa
autor
29. nov 2016

@katarina644 dakujem...ja sa uz tesim do mt

mimulik8
30. nov 2016

@preciosa určite, len vydrž s tým cvičením, držím palce🙂