Párky na obed v škôlke

scila
1. jún 2017

Ahojte. Syn mi nastupuje od septembra do škôlky podla miesta trvalého pobytu, a v tejto škôlke sú v obedoch bežne zaradené párky ako súčasť obedov. V prívarkoch, v polievkach, v šťave spolu s mäsom...Bežne aj dvakrát do týždňa. Pre mňa sú párky synonymom niečoho nezdravého. Občas mávajú aj údené a slaninu. Je toto bežné aj v iných škôlkach? Som z toho poriadne znechutená ☹

scila
autor
2. jún 2017

@lorela 🙂 No vcera bolo v skolke stretnutie ohladom prijimania atd. Tak som sa ohradila ohladom stravy. Riaditelka sa tvarila nezainteresovane, starostka ma odkazala na veducu jedalne (ta tam uz nebola) tak najblizsie mam v plane ist tam. Aj ked este bude maly problem, ze cele vedenie skolky ovlada lepsie madarsky jazyk ako slovensky, no ale snad sa pochopime.

scila
autor
2. jún 2017

@rawmamka Aj my mame velku spotrebu medu, ktory roky kupujem od vcelara z Hornej Stredy 🙂 Ale kvoli synovmu ekzemu sme museli vypustit vsetky alergeny (aj ja, kedze som kojila), cele tyzdne sme fungovali na brokolici, ryzy, zemiakoch (vlastnych zo zahrady 🙂 a hovädzom a este stale nieje uplne v poriadku tak aj s tym medom pre neho opatrne. Od trstinoveho cukru z Brazilie som uz upustila. Predsa len moja prababka robila v seredskom cukrovare, mam tam korene a dako mi je "nas" cukor blizsii 🙂 Aj ked ma mrzi, ze v bio kvalite sa da kupit len rakusky a nasa cukrova repa je nadopovana pesticidmi a umelym hnojivom ☹
Ja pri mojich dvoch malych vandaloch a mini kuchyni, v ktorej nemozu byt pri mne, toho moc nenapeciem. Ale do buducna to mam v plane. Aj menej buriny v nasej zahrade. Na tu skolku radost pozerat. Klobuk dolu. Ano, bola to reportaz v Zivote.

lorela
2. jún 2017

@scila Ideálne by bolo, ak sa spojíte viacerí rodičia. Aj z vyšších ročníkov, skús si urobiť prieskum, kto sa pridá za zlepšenie stravy. Všetci potom ísť nemusíte, pochopiteľne, ale vybrať si 2 - 3 zástupcov. A zorientujte sa v platných normách, zdá sa, že ani len tie nedodržiavajú.

ostorha
2. jún 2017

@scila Ja este len k tomu medu manzel je silny alergik ,my s dcérou sme co sa tyka alergii v pohode,ale co nam bolo doporucene ako najlepsi med,ktory je najvhodnejsi pre alergikov je medovicovy med ,medzi ludmi znamy ako lesny med,ten ma vraj uplne najmenej alergénov so vsetkych druhov medu.Tiez je nam med uplne najsympatickejsi co sa sladidile tyka lebo vieme od koho nakupujeme a je to valmi krasne a uslachtile remesloA co sa ekzemov tyka tak manzelova babicka pouzivala na liecenie ekzemu v ich rodine vyvar z ovsenych vlociek pridavat do kupela . a co som naposledy citala ,jedna pani sa po 20 rokoch trapenia vyliecila z tazkeho ekzemu pomocou byliniek ,ktre jej na mieru namiesal liecitel a vola sa neviem najst zdroj ale co si matne spominam pan Dedik alebo take nieco myslim ze ho aj tu ma mk zeny spominali ako dobrého liecitela.

mila23
2. jún 2017

No, je to o ludoch. U nas v skolke napriklad davaju detom na olovrant kupovany puding. nech mi nikto netvrdi,ze je to lacnejsie ako keby ho kucharka uvarila. Ale pohodlnejsie prenu urcite. Mne napriklad nevadi puding alebo aj sladky olovrant - ale nech to spravia kucharky cerstve a nie kupeny polotovar. Naco su tam potom? aby to tym detom nalozili a pokecali si?

mateson
2. jún 2017

@mila23 jasné, čo iné . Kuchárky v školských jedálniach sú tam iba preto, aby pokecali.Preto je o túto lahkú a tak velmi dobre platenú prácu taký záujem.Dnes napríklad moje dve kuchárky od 6 rána piekli buchty pre 80 detí, desiata pre MŠ a ZŠ, polievka, vydávať, umývať .... hrnce a plechy lahké ako pierko a o 11 musí byť navarené. To každá matka by aj sama spravila s jednou rukou v r...iti a ešte by aj pokecala. Ale k meritu veci: párky sú v MŠ povolené iba v polievke napr.hrachová s párkom, párok napríklad k prívarku v MŠ neexistuje /až od 1.stupna ZŠ/ detto údené.. v normách vynulované.

scila
autor
2. jún 2017

@mila23 Tak to s tym pudingom je dobry odrb. Ja si doteraz pamätam na uzasny cokoladovy puding a skvelu krupicovu kasu co nam varili v skolke a to mam 33 rokov. Kupovany puding... ach jaj ☹

scila
autor
2. jún 2017

@mateson Velmi pekne dakujem za info a tym padom aj za argumenty. Mila23 urcite nechcela urazit tie sikovne kucharky, co robia dobre a so srdcom svoju pracu. V kazdom obore sa najdu aj taky aj taky...😉

registrovana
2. jún 2017

@scila presne tak, kto má zdravé deti, nikdy nepochopi 🙁 aj my máme chorú dcérku a práve kvôli stravovaniu v škôlke nepapa. Každý deň čerstvé navarím a prinesiem. Ťažko to pochopí človek, ktorý nemá choré dieťa 😟

mila23
2. jún 2017

@mateson prepac,ak som sa Ta dotkla,urcite su aj snazive a obetave kucharky. Nevravim,ze je to lahka alebo super platena praca. Ale ked je v jedalnicku napisane ' puding paula'...tak urcite je to kupovany puding a nie vareny kucharkou. A nechapem preco davaju detom kupovany puding,ked je urcite lacnejsie a aj hodnotnejsie uvareny puding.

cecilia68
2. jún 2017

@ave17 A potom jej dieťa bude prstami vyberať párky z polievky iným deťom 😝

moncicatko
2. jún 2017

citam kazde rano,co bude mat syn ako stravu v skolke a nemaju tam nijake (podla mna) hluposti, synovi strava chuti. Ja si myslim,ze ak by aj zjedol 2x za mesiac parok alebo aj neviemco v skolke,tak ked sa doma stravuje zdravo,tak to daleko viac dorovnas. U nas v skolke, vsetky deti,ktore maju nejaky stravovaci problem,tak im nosia jedlo rodicia,skolka zvlast nevari. Iba tak totiz vies na 100%,co tvoje dieta zjedlo.
Moje deti jedia od malicka vsetko, aj ovocie,aj zeleninu, aj maso,(aj piesok uz pojedli,aj hlinu, aj trochu vodovych farieb)....aj spekacky sem tam cez leto, aj slaninku a nic im nie je. A navyse,budme radi,ze sme na svk, lebo tu sa potraviny ozaj kontroluju,takze by som sa az tak nebala. Treba vyskusat stravovanie v inych krajinach, potom budeme radi,ze jeme potraviny podla svk noriem.

scila
autor
3. jún 2017

@moncicatko nie dvakrat za mesiac. Aj dvakrat za tyzden!

scila
autor
3. jún 2017

@moncicatko a podla mna je aj dvakrat do mesiaca pre trojrocne dieta vela. A aj podla nasej detskej lekarky. Ta sa vyjadrila, ze deti (v skole a skolke) by mali mat parky tak raz za rok, a je uplne jedno ake. A ze sa jej rozum zastavuje, ked sa spyta rodicov, co davali jest dietatu s nezlepsujucou sa hnackou a oni povedia ze DIETNE parky. Ze ved su dietne... Preco vsetci porovnavaju SVK zo statmi, kde su na tom horsie? Treba si brat priklad z tych, kde uz prisli ma to, ze "Sme to, co jeme" a nie byt spokojni, pretoze "niekde" je to horsie. Niekde deti nechodia do skolok a skol, a tie väcsie siju v tovarnach oblecenie H&M. A to mam preto poslat syna na pole ked trochu podrastie ci co???

ema234
3. jún 2017

@rawmamka ja si myslim ze deti dostavaju normalne jedlo,len mamicky su rozmaznane. A ak niekto chce luxus nech da do nejakej luxusnej skolky pre rozmaznancov. Deti maju jest vsetko.

ostorha
3. jún 2017

Moja dcera uz tento rok chodi do skoly v skolke udeniny nemavali v skole ich maju len v hrachovej alebo sosovicovej polievke co je viac menej par krat do roka,Platime za stravu tak ako vsade inde na statných skolach a musim opat povedat ze ja som s tym ako ich stravuju spokojna.Varia pestro a aj dost moderne.Polievky ako tekvicovy krem,minestrone,zeleninova s cicerom,Hlavne jedlo minuly tyzden to bol stroganov s ryzou a k tomu zel.salat,Kuracie na prirodno kus-kus óvocny salat,rybie file na zelenine varene omastene zemiaky - skolske ovocie bola hruska.A na bezmasite bola zeleninova pizza so syrom a skolske ovocie bola flasticka ovocného smothie.Ked varia rybu tak vacsinou file z tresky na rozne sposoby ale aj lososa uz mali zopar krat.Kucharky nevaria z polotovarov gomboce,pirohy,halusky ,pizza, kysnute ovocne kolace vsetko je poctivo vyrabane v skolskej kuchyni.Dcere velmi chuti a je zopar receptov ktore sme od kucharok obkukali.Asi mame stastie na kuchyne kde sa prisne dodrzuju normy,alebo sikovny menezment

moncicatko
3. jún 2017

@scila ja hovorim o civilizovanych statoch,ziadne africke,indicke a podobne. Pochodila som co to,aj som tam stravila nejaky cas,tak viem a stale si myslim,ze sme niekde na top urovni v kvalite potravin.

jana_eyre
3. jún 2017

Aj u nas v skolke su parky obcas, ale nie 2x do tyzdna.. Myslim, ze nase kucharky varia pestro a dobre, syn si chvali.. Mavaju aj surovu zeleninu a ovocie vela krat dostanu do skrinky a syn to zje na prechadzke spolu s nasim ovocim..

scila
autor
3. jún 2017

@moncicatko Ja ale nemam nic proti kvalite potravin. Roky sa snazim o to, aby si moje okolie uvedomilo, ze treba kupovat slovenske potraviny. Ze su dobre, ze tym davame pracu nasim rodinam, znamym, priatelom a priatelom nasich priatelov... ale naozaj myslis, ze su to parky s 93% -tami mäsa, v prirodnom crievku, zo slovenskeho mäsa? Ved vieme, ze ked sa mäso dovezie odkialkolvek a spravi sa z neho u nas vyrobok, uz je Made in Slovakia. Aj mäsu staci, ze ho dovezu vcelku a naporcuju u nas a uz ma v ovale SK.
Sama musis uznat, ze podla prispevkov v tejto diskusii, si medzi jednotlivymi skolkami obrovske rozdiely, napriek tomu, ze vyvhadzaju z rovnakej legislativy. A ja pojdem do nasej skolky zistit, ako je to mozne.

moncicatko
3. jún 2017

@scila s prvou castou suhlas. Ja neviem,ci su to parky 93%,ale ide o to,ze ak by aj skolka davala detom (pisem o nasej skolke) 2x mesacne pol parku v polievke a neboli by s takym vysokym obsahom masa,tak produkt bol s najvacsou pravdepodobnostou skontrolovany a ak aj je maso dovezene,tak musi splnat svk normy,takze verim,ze sa mi v skolke dieta neotravi. Ja osobne poznam aj jedneho dodavatela,ktori vozi a aj viem,co vozi detom a ze su to svk produkty,takze sa tesim. Cize ak mas pocit,ze vasa skolka v tomto smere zaostava,tak mozno bude lahsie najst inu,nez menit skolsku jedalen v skolke.

scila
autor
3. jún 2017

@ema234 Nie. V dnesnej dobe, ked mnohy vyrabaju potraviny s jedinym cielom-zbohatnut a nahradzaju prirodne veci lacnejsimi chemickymi verziami, ktorych ucinok este nieje dlhodobo overeny, by deti urcite nemali jest vsetko. A ani dospeli. A samozrejme si za to mozeme aj sami. Pretoze ved to je super, ze Rajo smotana vydrzi cele tyzdne. Co na tom, ze je tam stabilizator. A ani nevadi, ze ho tam citit, hlavne, ze neskysne... No ja aj tak kupujem Tami bez stabilizatora...

scila
autor
3. jún 2017

@moncicatko Jednoduchsie urcite nie, kedze su vsetky skolky siroko daleko plne a aj v tejto, kam patrime podla trvaleho pobytu, mi syna minuly rok nevzali kvoli nedostatku miesta. A keby sme si kvoli inej skolke zmenili trvaly pobyt, tym padom vsetky doklady a oni by mi povedali, ze mi ho neprijmu, lebo maju starsich zaujemcov ako je moj syn a tiez deti, ktore uz maju v skolke surodenca, co su dalsie kriteria obplivnujuce prijatie (o znamostiach ani nehovorim) tak by ma piclo.
Ved uz par rokov je dostat sa do skolky väcsie umenie ako dostat sa na vysku!!!

tetapetra
3. jún 2017

@scila gmo sú zakázané v eú

angelheart
3. jún 2017

@tetapetra určite? Však gmo kukurica priamo od Monsanta sa pestuje pri Piešťanoch

https://tech.sme.sk/c/6971572/na-slovensku-pest...

http://www.vsetkoogmo.sk/index.php/slovensko-be...

rawmamka
4. jún 2017

@ema234 Pre každého je niečo iné normálne jedlo a luxus 😉 . Zjavne za 1,60 eur na deň dokážu v Štiavnici vyčarovať chutné, zdravé jedlo z lokálnych surovín, ak je to pre teba luxus pre rozmaznané deti a ich rodičov, prosím, neberiem ti to 😀 .... taktiež ten príklad z bežnej štátnej sídliskovej školy v Blave (Tilgnerova ul.), ak je aj to luxus, že vedúci kuchár varí za cenu ako všade inde a pritom tak, aby deťom chutilo a boli nielen sýte, ale aj zdravé, tak prosím, nechaj si svoj názor o luxuse a rozmaznanosti. Každý má právo a povinnosť starať sa o svoje deti ako najlepšie vie, ak to tebe vyhovuje tak, tak sa naďalej správaj a jedz tak, mne je to jedno. Ja sa starám o seba, svoju rodinu a zapojila som sa do diskusie, ktorej zakladateľka rieši problém so stravou v MŠ a zjavne tiež rozmýšľa ako zbytočne do detí nepchať s prepáčením "sajrajty".

scila
autor
4. jún 2017

@tetapetra vitaj v realite. Ako ti ukazala @angelheart GMO su uz na SK par rokov. Bohuzial sme to dovolili. Ale nikdy neni neskoro poslat MONSANTO spat do Amerky aj s ich ROUNDAPom. Na sK je napr. na Babickinych vajciach pisane, ze su bez GMO,t.j., ze sliepky neboli krmene GMO rastlinami a krmivami. Ale neviem o tom, ze by to niekto kontroloval. Takze verit mozme a nemusime. v Rakusku je na vajciach, mase ci sojovych vyrobkov bezne oznacenie bez GMO. na jesen bola na sk peticia za to, aby boli vyrobky s obsahom GMO oznacovane. Zial, nasla som ju neskoro a nemohla som ju uz podpisat. Ked mas na tanieri napr. bravčove, tak nemozes mat istotu, ci soja, ktoru to prasa zjedlo, nebola GMO. Tiez sa GMO nachadza v mnohych pridavnych latkach, tzv. E ckach.
Kto sa chce o GMO nieco dozvediet, odporucam starsi, ale stale a mozno este viac aktualny dokument

http://podstatne.sk/svet-podla-spolocnosti-mons...

A snad vo vasich zahradach nahradi herbicidy zas zdravy rozum a motyka...

tetapetra
4. jún 2017

@angelheart
@scila firma kde pracujem ma na starosti komponenty. Všetky musia mať certifikát, že neobsahuju gmo

ema234
4. jún 2017

@rawmamka myslim ze sa deti stravuju v skolskej jedalni normalne , nepisala som ze je to luxus,pisala som ze treba dat dieta do luxusnej skolky, ked ohrna niekto nos nad normalnou stravou, takze treba poriadne citat ano? Dnesnym mamickam hadam vadi dneska vsetko, jednu taku aj poznam a potom decku zapali cigaretu po pod nos. To by clovek alebo dieta musel jest na kvanta tie parky aby to bolo nezdrave. Uz tu vsetko prehanate. A ked myslim ze dieta ma jest vsetko tak myslim pestru stravu a nie sajrajty. A co navaria v jedalni pre skolkarov ja to nezmenin za tu cenu, jedia to vsetci stravnici co sa tam stravuju a nikto nema problem.

angelheart
4. jún 2017

@tetapetra to je síce pekné, ale nič to nemení na fakte, že sa tu gmo veselo pestuje a nie je teda v eu zakazane, ako si pôvodné tvrdila.

rawmamka
4. jún 2017

@ema234 Ty o koze, ja o voze. Tu ide o to, že pod pojom normálne jedlo si každý predstavuje niečo iné - pre mňa párky z hypermarketu od nejakého veľkovýrobcu v žiadnom prípade nie sú normálne jedlo pre deti v predškolskom veku. Nie, párky nie sú normálne jedlo pre deti v MŠ ani podľa platnej normy - písali tu už žienky, ktoré sú samy zamestnané ako vedúce ŠJ. Pre teba však zjavne áno...... Jednoducho, napriek tomu, že na SK platia isté normy pre stravovanie, tak každý si ich vysvetľuje a najmä praktizuje po svojom - závisí od toho aký štýl udáva vedúca jedálne alebo hlavný kuchár/kuchárka. Aj v štátnych MŠ či ZŠ varia super, zdravo, chutne, pestro, lokálne, kvalitne.... a žiaľ áno, nájdu sa aj také ( a je ich zatiaľ zjavne väčšina), kde sa varí nezdravo, nie príliš chutne a pod. A btw nepoznám vo svojom okolí jeden jediný rodičovský pár, ktorý rozmýšľa nad tým, čo svojmu dieťaťu aj sebe naservíruje na stôl a ktorý by zároveň fajčil alebo žil nezdravým spôsobom života..... ty možno takých poznáš, ale to je zasa len o tom v akej spoločnosti sa pohybuješ. Pekný zvyšok nedele prajem.