Párky na obed v škôlke

scila
1. jún 2017

Ahojte. Syn mi nastupuje od septembra do škôlky podla miesta trvalého pobytu, a v tejto škôlke sú v obedoch bežne zaradené párky ako súčasť obedov. V prívarkoch, v polievkach, v šťave spolu s mäsom...Bežne aj dvakrát do týždňa. Pre mňa sú párky synonymom niečoho nezdravého. Občas mávajú aj údené a slaninu. Je toto bežné aj v iných škôlkach? Som z toho poriadne znechutená ☹

anjelicek26
1. jún 2017

@rawmamka my hovorime u nas o skole s 50 detmi 😂 Vobec si nepochopila pointu a lrn zasa bides vytahovat ze pri nasich platoch.. prosim ta ake tu maju ludia platy? A ake vydavky? Tiez platis 360e skolku a 520 jasle a k tomu 2x strava? Podotykam to sme lacna dedinska skolka. Fakt si presvedcena, ze si lufia s tych platov tak strasne vyskakuju proti slovakom? Skida toto opakovat dokola. Pointa je v strave a nie kazda skolka je ako u nas, islo o iniciativu rodicov.

dominika6
1. jún 2017

65,- e je vela..
vychádza to 3.25 na deň..čo je denné menu niekde v reštike s polievkou...
nehovoriac že tá porcia je v škôlke polovičná a dať na desiatu jablko a na olovrant jogurt...?

simca06022011
1. jún 2017

Bežne áno, často nie. A iba napíšem že ako rodičia máte možnosť sa na tomto podielat. Treba vplývať na vedenie.. u nás to funguje. Ale napr ankretu urobili kvalitnu, tí čo sa stále ohľadom stravy ozývali a sťažovali sa ani neunuvali ju vypísať. Čiže riešenie by chceli všetci, ale len málo ľudí sa ruku k dielu... A aj ohľadom zdravej stravy je to odlišné... Sú ľudia za tofu, a sú taki čo sú proti, každá surovina sa dá otočiť pre aj proti...

anjelicek26
1. jún 2017

@dominika6 jj je to viac ako dost.. ale nemenila by som za nic.. ranajky maju spolocne vo forme svedskych stolov, viacero druhov peciva a sunky a natierok, vzdy vajicka a kopa ovocia.. skolka je 130 deti tak sa im to oplati takto 😂 Obed vzdy zdravy a vzdy dezert ci ovocie podla sezony ale tiez nie 1 kus ale pekne pokrajane tanieriky rozne.. olovrant jogurty ci ovocie ako kedy.. casto im pecu na ranajky vafle ci palacinky öen tak pomimo.. ako vravim nemenila by som (ano nemusim nastastie to je fakt)

jasminet
1. jún 2017

@dominika6 ale je rozdiel 3,25 za obed pre dospeleho a 3,25€ za CELODENNU stravu pre dieta - desiata, plnohodnotny obed, olovrant a pitny rezim... je to ozaj tak vela?

ostorha
1. jún 2017

@rawmamka Suhlasim ,ze vela akrat je to o vedúcej kuchyne.Mala ked chodila do skolky tak udeniny nehrozili ziadne,Natierky na chlebik drozdova,sardinkova,spenatova,sosovicova ale vsetko zarabane bud s jogurtom alebo klasickym maslom ziadna Rama, Veto a podobne sragoroviny.Obedy klasika chude maso na stave,ale bol aj losos obcas co je oproti dajme tomu treske vyraznejsie drahsia ryba, na olovrant vacsinou nejaky ovocny tvaroh alebo pyre al aj kus ovcneho kolaca,jogurt atd.Bola to obycajna statna skolka v Kosiciach ziadna sukromna ale mala to cele pod palcom velmi sikovna,prijemna pani riaditelka,

sardinka336
1. jún 2017

@jasminet ano je to vela ...si vypočitaj čo to vychadza mesačne. Co si myslíš ze zje tam jeden krajček chleba, olovrant ovocie, ok..urobia zdravši obed...a ja dám mesačne cca 100 eur na stravu pre jedno dieta??? Ratala som 31 dnovy mesiac...Mám deti 3...no na naše platy to nie je sa takto stravovat. to mozu lajkovat len tie čo nemaju typycke slovenske platy...ale z 500 euro teda troška luxus...

jasminet
1. jún 2017

@ostorha u nas tiez, kazdy utorok je ryba - losos 2x do mesiaca, aj treska,file, pangasius bol 1x a viac uz nie. natierky rastlinne, aj take tie klasicke skolkarske, cesnakove, cibulove... jogurty mavaju malo kedy, to uznavam, ale za to doma ma kazdy den na ranajky jogurt, tak to mi nevadi. platime 1,74€ za stravu, z toho je myslim 0,4€ "rezia" ktora ide miestnemu uradu... u nas v skolke nie je problem s kvalitou stravy, skor u syna problem s velkostami porcii 😀 jednoducho mu nestaci, kazdy den ma bud duplu, alebo dojeda po detoch - to uz sa mi min. rok ucitelka priznala, ze mu dava, aj tento rok rok dalsia.

a cokolvek sa nam nepaci, riesime to na rodicovskom, treba sa ozvat...

ostorha
1. jún 2017

@sardinka336 Uznavam ,ze pri mnohopocetnej rodine je to zataz na penazenku a kazdy sa moze zakryvat len takou perinou na aku ma,Ja mam jednu opicu tak ja to tak v penazenke nepocitim ,ale kebyze mam 3-4 tak by som musela dost kalkulovat a potom zasa na niecom inom priskrtit. Toto je zial realita co sa tyka minimalne 80 percent slovenskej populácie.

anjelicek26
1. jún 2017

@sardinka336 ved jasne ked sa neda tak sa neda, to nevycarujes. U nas par mamickam, ktorym to nevychadza prave tento rodicovsky fond to stravne preplaca (polku obec).. a skolku ani neplatia.. vsetko je od prijmu zavisle.. ziadne dieta nie je znevyhodnene. Nastastie..

jasminet
1. jún 2017

@sardinka336
neviem ako tvoje deti, ale moje chodia do skoly/skolky 21-22 dni v mesiaci. a co sa mojho syna tyka, tak rozhodne nezje jeden krajcek chleba, ani jeden rohlik - ak rohliky, tak dva, dupluje o 106 - takze minimalne v nasej skolke by to slo na zvacsenie porcii a nie prekopanie jedalnicka. nehovorim, ze rovno 3,25€ je ideal, ale sikovna kucharka aj z 0,5€ navyse vykuzli zazrak...

a tiez mame 3 deti a LEN slovenske platy.

sardinka336
1. jún 2017

@anjelicek26 tu by ti to nikto nepreplatil, jedine ze by som bola ciganka z osady tak tí dostanu aj obedy zadarmo...ja potrebujem denne prestravovat 5 ludi...a denne ešte k tomu varim, lebo starším detom nestači obed v škole (varia dobre naozaj čaruju z toho mala čo majuaj duplu daju ale skratka je im stale malo ) a denne pytaju jest ked pridu ,,z vonka,, vybehany. Denne desiaty, nejake to ovocie, malej UM kupujeme...tak troška drahy špas aby jedno dieta jedlo za ,,stovec,, mesačne.. a ja som momentálne na rodičaku...takze ano, je mi to momentalne vela a nehanbím sa za to. Máme aj ine vydavky ako jedlo.

ostorha
1. jún 2017

@jasminet Jemine to so synom to akoby si o mojej opicke malej hovorila.Ona bola najslavnejsia dupliarka v skolke ,Kucharky ju milovali ,lebo ona ked jej chutilo tak vykrikovala a mnamkala a od malinka bola velmi rafinovana ma vrodeny dar diplomacie ona vie tak pochvalit ci uz pani upratovacku,ci pani ucitelku alebo kucharku ze je vsade varena ,pecena a duplu jej vsade daju s úsmevom a radostou,no a ona si to patricne uziva. opica mala mazana.

jasminet
1. jún 2017

@ostorha moj vraj doje ako prvy a smutne pozera, tak ak maju, tak kucharky daju. ucitelky vraj hned ako davaju na stol detom a vedia ze nikdy to dieta nezje obed, ze len poprple, tak vraj preseknu maso na polovicu, ze toto zjedz a ked ostane ta druha polka nedotknuta, tak davaju mojmu dojedat 😀 a kucharky mu pravidelne kolace co zostanu z olovrantov balia domov, nikedy sa ako socka citim ked idem s vysluzkou zo skolky 😀 aj som rozmyslala, ze mu necham zvysit tu stravnu jednotku, nech to tak blbo nevyzera 😀 co si musia mysliet rodicia ked to nahodou doma deti povedia, ze kubo mi zjedol obed....

sardinka336
1. jún 2017

@jasminet tak nech kuzlia....70 eur mesačne je vela.Pre tri deti mesačne 70 ....za predpokladu ze 500 eur je taky bezny ,,čisty,, plat....ok, kazdy ma aj ine priority, niekto dáva jedla viac ako na ine veci.
Mojej skolkarke by boli na nič velke porcie...dva rozky mi nezje. Takze to budem platit sviniam na pomyje alebo si to poberu kucharky. Ano, školakom by som priplatila...ale mozno ani to nie, nakolko varim doma, takze stravu musim mat tak či tak.

anjelicek26
1. jún 2017

@sardinka336 to mas 60 centov na ranajky a olovrant dokopi to urcute doma tiez tolko prejedia a obedy sa mne pod 2.2€/ porciu tiez nepodari vzdy vykuzlit.. nas je 6 a na jedlo a to neratam tu skolku nam ide 1/3 rozpoctu. Je to hodne ale ako vravis prioroty a vdaka bohu uz par rokov splatena hypoteka. Isteze by to ked by treba slo lacnejsie.

bona_dea
1. jún 2017

ja sa nestíham čudovať nad niektorými názormi

ostorha
1. jún 2017

@jasminet Jej tak oni su si velmi podobny,moja teraz v skole ked ma na obed buchty pecene alebo kysnutý slivkovy kolac tak tiez si zabali do servitky a berie to domov aj od iných deti ked nechcu,minule vytiahla z aktovky 3 pecene buchty s makom ,no podarene su tie deti.Moja je taka gazdina ona ,, pre pierko aj cez plot preskoci,,.Ona aj povie ze by jej bolo luto kebyze to pani kucharky mali vyhodit no taka mala vylevka to je a recyklator,Ona aj na ulici ked zbada hoci len centik na zemi tak je jej ,ale nebojim sa onu nestrati sa v zivote je sikovna aj v skole domácich pracach .Nosi nam s tatinom v nedelu ranajky do postele co sama naserviruje aj obrusky prilozi gazdinka jak vysita..

dominika6
1. jún 2017

@jasminet mne to príde vela

maciatkolulu
1. jún 2017

@scila za mna, ze uz je to trochu trapne ako sa vkuse dnesne matky rypu v tom, vo je skolkach na jedenie nezdrave a tam maju sirupcek, tam maju parocky, tam maju hento jedovate, tam ono, zjavne ti zobrali dieta do statnej skolky, ine matky by sa veeelmi tesili a zacali sa snazit riesit teda to "nezdrave"stravovanie vtedy, ked to dieta uz realne zacne navstevovat skolku, su rodicka a ine moznosti, ale nieeee, vkuse sa nieco hlada a dieta tam este ani nechodi, moja rada je, daj dieta do sukromnej a budes mat "vystarano" skolky podliehaju normam, ktore urcuje niekto asi, vsakze, takze to nie je tak, ze veducej sa zachcelo, trochu udenej zaradit detom....

anickaaa6aaa
1. jún 2017

Ja podľa toho čo čítam jedálny lístok a pýtam sa syna či mu chutí (vraj ano, občas nie) tak som spokoná. Strava za 1,24€ nadeň. Majú rôzne natierky, makovky, aj puding či krupicu - to však môj nemá rad. Obedy 1-2x bezmesite, teda sladke a nejaký prívarok s vajíčkom. nevidela som tam žiadne párky ani udeniny. Ale párky doma bežne jeme aj špekačku či slaninku. takže ja sa nesťažujem.

rawmamka
1. jún 2017

@marse Ale veď ty si doslova prototyp BIO matky 😀 , to je presne o tom, že vieš, čo svojim deťom dávaš jesť a že sa v maximálne možnej miere vyhýbaš priemyselne spracovaným "potravinám", ktoré prinášajú viac škody ako osohu pre zdravie. Stačí na to iba zdravý sedliacky rozum a nekupovať potraviny len preto, že majú nálepku BIO a stoja 3x viac ako bežné potraviny.... Ja už roky nechodím do Lidlu, Billy, Kauflandu, Tesca a pod. , pretože tam by som našla len minimum základných potravín v tej kvalite, ktorú požadujem. Ja som si radšej vybudovala svoj okruh dodávateľov, miestnych chovateľov a pestovateľov, o ktorých viem ako sa správajú k pôde, k svojim zvieratám (či sú zavreté celý život v klietke, bez slnka, na zmeskách... alebo behajú po dvore, jedia zrno a "zelené", ..), k vode. Zároveň je to pre moje deti vždy príjemný výlet a vidia ako sa čo dorába, ako sa chová, pestuje, pečie, varí, zavára. Deti to neskutočne baví a myslím, že nepotrvá dlho a ľudia pochopia, že samostatnosť a sebestačnosť či už v bývaní, energiách alebo potravinách bude nevyhnutnosťou. Mne takýto životný štýl absolútne vyhovuje a som rada, že to môžem ponúknuť svojim deťom, takisto ako aj ty 🙂.

siska53
1. jún 2017

@scila co som si vsimla,tak obcas to maju. Ale ja to neriesim,doma obcas tiez kupime,snazim sa kvalitnejsie.
Ostatne sa snazim co najviac zdraveho..sem-tam.nie.
Skolku mozes ovplyvnit jedine tak,ze das maleho do sukromnej.

katulienkax
1. jún 2017

Mne by tie parky teda nevadili som rada ak vobec nejake maso do nej dostanem 🙂 raz do týždňa je to pre mna OK 🙂

lorela
1. jún 2017

@scila Mimoriadne sa mi páčil tvoj príspevok adresovaný ave, ale teraz k veci:
Tam, kde je vôľa, je aj cesta. Keď budete viesť vy, rodičia, rozumný dialóg s riaditeľkou škôlky a vedúcou jedálne ohľadom stravovania, môžete, a to celkom reálne, dosiahnuť niekoľko ústupkov a kompromisov. Tak, ako sa to podarilo už vo viacerých školských zariadeniach. Áno, aj v štátnych škôlkach či školách sa začína čoraz častejšie diskutovať na túto tému.
A čoraz častejšie sa detičky stretávajú s projektmi o zdravej výžive a celkovo zdravej životospráve, než tomu bolo v nedávnej minulosti, a napríklad na túto skutočnosť by ste mohli tiež nadviazať. Zistiť si nejaké informácie k téme, pripraviť argumenty. Pri troche šťastia možno aj v tej vašej existujú obdobné projekty a osveta, len ešte preniesť, v rámci možností, do praxe 😉.

scila
autor
1. jún 2017

@belllinka Nieje to smutne, ze ked clovek v nasom state chce, aby dieta dostavalo zdravu stravu, musi ho dat do sukromnej skolky za kopu penazi? Nemozem ho dat do sukromnej skolky, pretoze na to popri hypoteke atd. nemame dost penazi. A to, ci su sukromne skolky lepsie ako statne sa da polemizovat. Zabudnut 2 rocne dieta na prechadzke... no ale to uz je pomimo.
A otazka co by som chcela za to euro na den? Lepsia otazka je, co by som chcela pre svoje dieta? Co by sme chceli pre svoje deti, pre svoje zlaticka, pre buducnost tohto statu? V statnej skolke... v skolke statu, ktoremu denno denne odvadzame dane za vsetko, co kupujeme. A moje dieta dostane v skolke dvakrat do tyzdna parky... Takze co chcem? Normalnu stravu primeranu veku mojho dietata. A kazdy, kto si niekedy precital na parkoch ich zlozenie vie, ze tie tou normalnou stravou niesu.

dzjanetta
1. jún 2017

@scila ahoj. V MŠ nesmu mat slaninu ani udene mäso..ani vyprázane veci..robila som hl.kucharku a teraz som ved.ŠJ na gymnáziu..takže nemali by to mat na jedalnom listku podla predpisu..

scila
autor
1. jún 2017

@rawmamka jee tak to akoby ani zo Slovenska neboli. Super. Tisko zavidim. Prednedavnom som citala clanok o skolke, myslym ze niekde v okoli Banskej Stiavnice, kde tiez davali velky doraz na kvalitu potravin, pouzivali regionalne produkty atd. No bodaj by bolo takych skolok viac. Aj ked to je asi extrem, ja by som bez cukru nemohla zit 😀

rawmamka
2. jún 2017

@scila Hej, aj ja som čítala o MŠ Guliver zo Štiavnice http://www.msguliver.sk/ , myslím, že to bola reportáž v Živote .... Stravná jednotka na deň pre škôlkára tam vychádza 1,60 eur a varia veľmi zdravo z lokálnych, kvalitných surovín, veľmi pestro. Takže každý nech si pozrie aká je jeho stravná jednotka v MŠ a nech zváži čo za svoje peniaze v svojej škôlke dostáva, lebo zjavne za tých 1,60 eur sa to DÁ a btw tá škôlka v Štiavnici je skutočne mini, lebo to bol len alternatívny pokus jedných rodičov a dopadlo to nad očakávania, dopyt je oveľa väčší ako ponuka miest v MŠ ..... A ten cukor 😀 , ja používam najmä med (manžel má hobby včely), trstinový do kávy alebo xylitol (brezový cukor), v ovocí je tiež cukor v zdravej forme.... Ale teda ten med sa dá dať do všetkého, môj muž aj najmladšia sú na sladké a stačí im ovocie každý deň a 2x do týždňa pečiem rôzne koláče, bábovky, cookies,... + samozrejme v dennej strave sú raz za čas palacinky, buchty na pare, lievance, nákypy, žemľovky atď., tisíc variant ako uspokojiť chuť na sladké.

rawmamka
2. jún 2017

Pripájam link na článok o MŠ Guliver v Štiavnici, je to o tom ako sa to DÁ ..... https://www.aktuality.sk/clanok/456797/skolka-n...