Pásový opar prenosný na deti, ktoré už prekonali ovčie kiahne

saska.t
17. dec 2014

Kocky,je mozny prenos pasoveho oparu na deti,ktore pred 1 rokom prekonali ovcie kiahne? Ideme na sviatky domov a svokra dnes oznamila,ze dostala pasovy opar,viem,ze samotny opar prenosny nie je,iba tekutina z pluzgierov,skor mi ide o to,ze mladsia mala iba 4 mes.ked kiahne dostala,tym padom si nemusila vytvorit dostatok protilatok a nerada by sme to opät prezivali,alebo este horsie-pasovy opar,s Dr.som volala a jeden mi povedal,ze moznost tu je,druhy,ze absolutne nie,tak si asi mam vybrat,mate niekto popr. osobnu skusenost?

trgypadl
17. dec 2014

@saska.t ahoj pravdepodobnost prenosu nulova,ja som mala pasovy opar v marci a moj syn ma 6 a este kiahne nemal ani ich nedostal.takze v klude absolvujte navstevu

trgypadl
17. dec 2014

@saska.t a este chcem dodat,ze ak uz mali kiahne nie je sa coho bat

margarita
17. dec 2014

@saska.t
ja mam momentalne 7 mesacnu, ktora ovcie kiahne prekonala vdaka starsim surodencom uz ako 6 tyzdnova 😝 a teraz v 6 mesiacoch mala sama pasovy opar. Vdaka tomu, ze ten virus sa jej vtedy az tak nevyburil, mala celkom mierny priebeh kiahni, bez teploty, dokopy asi 30 kiahni po celom telicku.
Vraj to hnusne boli ale ona bola v pohode,
mala to na predlakti, asi 10 puchierikov a lakti z vonkajsej strany, nebola ani placliva ani mrzuta, doki jej na to dala Zovirax 5 dni, a zvysne dni Ichtyol. teraz ma uz po tom, ostali jej stopy na kozi, ale to sa casom strati vraj. ako po kiahnach.

danielita18
17. dec 2014

ja by som to asi u takého babatka neriskovla, je pravda ze nikdy nevies s kym prides do vstyku aj v obchodakoch ale pokial sa môžeš vyhnut tak radsej nie ale ono aj záleží kolko dní to už ma, a viem že aj kiahne sa môžu dosta 2 krat ja to mam na sebe overené,kiahne som mala v skolke aj na základke, ten prvý krat som mala len pár výražiek a ten druhý krat na komplet vysypaná a vela ludí mi to ani nechce verit ze som to mala 2 krat, vacsinou hovoria ze sa urobí ten pásový opar ale že ked si ma človek vybrat tak radsej kiahne 🙂

saska.t
autor
17. dec 2014

@danielita18 tiez som mala 2 x a moja mama ich dostala po 50 rokoch 2 krat od mojich deti

cottoncandy
17. dec 2014

tiež sme pred časom riešili niečo podobné...mali sme ísť k svokrovcom, ale svokra dostala pásový opar...volala som pediatričke, či sa môžu ním nakaziť moje deti, ktoré ešte neprekonali kiahne...povedala, že pásový opar nemôžu dostať, ten človek môže mať až po prekonaní kiahní, ale kiahne áno...neodporúčala nám k svokrovcom cestovať
...najrizikovejší, čo sa prenosu týka, je žiaľ ešte pred výsevom a potom, kým nezaschnú pľuzgiere.

katarinamarkova
18. dec 2014

@saska.t pasovy opar - dostanu len ludia co prekonali kiahne - preco? lebo je to vlastne len akoby zobudenie kiahnoveho virusu, napr. pri oslabenej imunite.
ak niekto kiahne nemal a pride do styku s virusom, dostane kiahne.
ak niekto uz kiahne mal a pride do styku s virusom - nic mu nebude. ale ak ma oslabenu imunitu moze sa to prejavit pasovym oparom.

latvia
18. dec 2014

@saska.t pokial ti nebude "olizovat " deti, a z oparu jej nevyteka tekutina ako pri kiahnach, tak by nemali chytit opar. ale inac tu pravdepodobnost je. ze nulova pravdepodobnost ? odkial ta istota? 😅 oslabenu imunitu nie je naoko vidiet, ja by som na navstevu aj s detmi sla, ale dbala by som na to, aby svokra nemala osobny kontakt s detmi predtym, nez si poriadne umyje ruky a nebozkavala by som na jej mieste deti. inac v poho

moma80
18. dec 2014

@saska.t
Každý, kto prekonal kiahne, môže pri oslabenej imunite dostať opar - herpes,pretože vírus už ,,drieme" v tele. Určite by som neriskovala.

saska.t
autor
18. dec 2014

@latvia no dnes som konzultovala este raz a uprimne kazdy Dr povedal,ze mame ist,neboli sme Doma na vianoce 7 rokov a dalsie roky zase nebudeme,takze to asi riskneme,musime sa este s muzom dohodnut... Svokra je rozumna,urcite sa ich aj z vlastnej iniciativy bude stranit (vysip ma skoro ziadny,zatial bez podliatia,uvidime co pride,samotni Dr. povedali,ze ak sa nedostanu do kontaktu s postihnutym miestom ci tekutinou,je mozny prenos minimalny,ale je...samozrejme na imunitu sa spoliehat nebudem,svokra je v jej veku maximalne zdravy clovek a uplne bez stresu-zivot si uziva a aj tak ho dostala... my proste mame Pech v januari sme si zaplatili lyzovacku na SK a obe dostali kiahne,takze sme sedeli Doma a teraz toto,niekto asi nechce,aby sme sa dopravili domov 😀 Kazdopadne si s muzom vecer sadneme a preberieme to...

xenicka13
18. dec 2014

Mala som pásový opar, deti to nedostali, kiahne nemali, nedalo sa ich nepusinkovat, aj spolu jest

latvia
18. dec 2014

@saska.t http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/0...
u deti do 10 rokov je vyskyt pasoveho oparu do 5 percent. dobra sprava je, ze tento pasovy opar u deti nejde s bolestami postihnutej oblasti, ako je to u dospelych....takze aj keby to tvoje deti od svokry chytili, nebude ich to boliet, takze v podstate nie je dovod tam neist, aj keby ste mali natolko pech, ze sa na vas zvali aj toto 😅 lebo jedina vec, precoje pasovy opar tak obavany, su su velke bolesti. ja by som tympadom sla

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alami
19. dec 2014

@saska.t syn mal kiahne (v 6 mesiacoch) aj opar (v troch rokoch)

jahodka007
7. feb 2015

@alami ahoj, chcem sa opytat, ako ten opar u vas vyzeral. moj syn ma 3 roky a pred 3 dnami mi ukazal na hrudniku akokeby prasknuty 1 pluzgierik vo velkosti 3 mm. bolo to prasknute, takze ho to bolelo.na druhy den uz sa nestazoval.trosku sa to vysusilo. myslela som si, ze sa v skolke udrel. on tvrdil, ze nie. dnes tam ma chrastu a okolo to ma cervene, zda sa mi , ze tam ma aj male pluzgieriky tesne okolo. je prechladeny a dnes dostal aj teplotu. ako to bolo u vas? ako dlho sa to lieci a co vam na to dal dr.?dakujem

alami
7. feb 2015

@jahodka007 pásový opar sa tiahne v oblastiach nervu - teda ako ide nerv telom, skús pogoogliť, nejak extra veľa o tom neviem. malému to išlo dolu rukou v jednom páse akoby a podobalo sa to na ekzém, teda ja som si najskôr myslela, že je to ekzém, ale taký fakt hnusný 😅 kožný to ale spoznal okamžite, že je to pásový opar a dal nám na to nejakú masť - krém. myslím, že s obsahom striebra, ak sa nemýlim. sú to už 4 roky. nepamätám podrobnosti. Ale ak ti to má jednu nejakú bodku, či fliačik, to nebude opar, toto sa tiahne v pásoch.

jahodka007
7. feb 2015

@alami dakujem velmi pekne za odpoved, pekny vecer.g

marti14
29. nov 2022

@saska.t ahoj, boli ste na tej návšteve? Ako to dopadlo ak ste boli? Chytili ste niečo vy alebo deti? Ďakujem 🙂