Podjazyková uzdička a vývoj reči 2,5-ročného synčeka

blackcurrant
4. jún 2023

Môj synček má 2,5 roka a stále nám skoro vôbec nerozpráva. Keď mal cca mesiac, boli sme na ORL kvôli podjazykovej uzdičke, ktorú mal vraj veľmi skrátenú a trošku mu ju nastrihli (vtedy mi to veľmi dobre vyriešilo problém s kojením). Pozerali sme mu do pusinky pri umývaní zubov a zdá sa nám, že je stále kratšia ako by mala byť...
Myslíte si (máte niekto skúsenosti), že by to mohlo ovplyvniť, že nám ešte skoro vôbec nerozpráva?

nique
4. jún 2023

Nemyslím. Môj syn mal prestrihnutu už v pôrodnici, ale stále ju ma dosť skrátenú. V 2r už rozprával, v 3r mal skvelú slovnú zásobu, len zlu výslovnosť. V 5r logopedička povedala, ze mu ju asi budú strihať ešte raz. On si ani nedokázal obliznut hornú peru. 2r logopedickeho cvičenia a už to dokáže.
Ale 2,5r ešte nie je vela. Mnohé deti začnú rozprávať až v 3r v škôlke.

anavixy
4. jún 2023

Moze to ovplyvnit kvalitu reci, spodobit problem s vyslovovanim, ale pokial viem, tak s oneskorenim recoveho prejavu nie. Bud hladajte pricinu inde, alebo mu dajte este cas, drzim palce 🍀

surama
4. jún 2023

@blackcurrant Moj mal uzdicku prirastenu az k spicke jazyka a povedali nam, ze mu ani nemaju, co strihnut (podarilo sa im 1mm) a ze musi ist na operaciu. Avsak ja som odmietla ist dat operovat novorodenca kvoli tomu a pediatricka sa tiez vyjadrila, ze pockajme a uvidime. Teraz ma 1r 8m a blaboce si vkuse. Neviem to porovnat s inymi detmi, ale povie mama, tata, baba, dede, kity (meno psa), ne ne a potom take jeho vyslene gugu a take. Takze ja to beriem tak, ze mu ten jazyk problem nerobi a casom uvidime ci bude mat realne problem s niektorymi pismenami.

pukanec123
4. jún 2023

@blackcurrant uzdicka isto nemá súvis s oneskorením reči. Ona môže spôsobovať max zlu výslovnosť niektorých hlások, pripadne nejaké “zasuslanie”, aj to len v niektorých prípadoch. Môj syn mal aj podjazykovu, aj hornú aj dolnú nad zubami, a normálne mu reč nabehla ako mala.
Treba hľadať príčinu inde, najlepšie skúsiť ísť ku klinickemu logopedovi

radkaradix
5. jún 2023

náš má 4 roky, na ORL odporučili prestrihnúť, vraj ju mal skrátenú a rozprával brblavo a veľmi nečisto, pomohlo, už vie pekne sykavky aj bez logopéda, verím, že nabehne časom aj L a R..

juliavolna
20. jan 2024

@radkaradix robili prosím v narkoze ?

radkaradix
20. jan 2024

@juliavolna nie, len lokalne niecim potrel a strihol, par sekund.. lepsie, ked dieta neviem, do coho ide a neboji sa otvorit usta.. nas vedel a robil cirkus :D

juliavolna
20. jan 2024

@surama ako to dopadlo ? Nesli ste nakoniec strihať?

surama
20. jan 2024

@juliavolna Ahoj, ako som pisala, boli sme strihat este po narodeni, ale nemali mu co strihnut, lebo mal jazyk az po spicku prirasteny, odporucili nam operaciu. Zatial sme operaciu neriesili a momentalne ma 2 r 4 m a dost sa rozrozpraval, takze teraz nad tym ani nepremyslame. Uvidime casom ci bude problem s nejakymi pismenami, zatial je to ok, R,L samozrejme nevie...C nevie..ale tak to si myslim, ze este patri k jeho veku 🙂