Podozrenie na autizmus

denisa9494
23. mar 2024

Dobrý deň 🙂 Chcela by som názory mamičiek , ktoré majú deti s autizmom alebo poznajú niekoho z okolia . Ide o môjho syna 2 r. Doteraz povedal tak asi 5 slov ako baba,mama,kaka…má červené autíčko , ktoré každý deň ťahá za sebou tam a spaťˇ a stále rovnakým smerom . Nevie ukázať prstom čo chce , príde kumne , ťahá ma za ruku a použije ju nato , aby ukázal , čo chce . Všetko dáva do úst , bez dôvodu plače , zlosti sa až sa trasie , niekdy chodí po špičkách,často tlieska rukami, nevníma deti . Ten očný kontakt tam je alebo keď ho oslovím menom , nie stále ale otočí sa . Od dvoch pediatrov som už počula , že sa chová divne a že majú podozrenie . Raz som ho počula ale povedať papať a raz prišiel kumne a povedal mi daj . Neviem , neviem je to priskoro ? Robí toto väčšina detí ? Vopred ďakujem 🫶

blondie333
23. mar 2024

@denisa9494 ahoj, pozri si na IG profil mamicky s auti dievcatkom, ma tam pekne spracovane video vo vyberoch o prejavoch jej dcerky. Najlepsie by bolo konzultovat s odbornikom. Ja mam tiez 2rocneho a teda ked to porovnam, je to velky rozdiel. Byt tebou tak uz asi tiez hladam odpovede u odbornika…

https://www.instagram.com/toto_je_nas_svet/

amelia89
23. mar 2024

Určite znaky podla opisu tam su - navyse by ma znepokojovalo keby sa takto vyjadril aj pediater. Takze by bolo vhodne navstivit odbornika- nikto iny to nedokaze zdiagnostikovať.

mamina7070
23. mar 2024

uz by som bola objednana do centra vcasnej intervencie na diagnostiku

zuzuliennka1
23. mar 2024

ako sa hra? ako vyzera jeho hra? a dokaze ho napr. vonku zaujat bager a chce aj od teba interakciu?
urcite sa objednat do cvi (centrum vcasnej intervencie) a ku klinickej psychologicke (Lazikova, trnava) - cakacie doby su velmi dlhe, objednaj sa kludne uz teraz

denisa9494
autor
23. mar 2024

@blondie333 ďakujem , dala som odber 🙂

marsmykkok
23. mar 2024

kedysi som videla také pekné video batolaťa autistu a neautistu v umývadle kde sa púšťala voda z kohútika. Autista skúmal vodu, zaujalo ho to, tešil sa, ale rodiča čo tam s ním bola nejako neregistroval a nezdieľa s ňou radosť. Dieťa neurotypik tiež zaujala voda, ale zdieľalo radosť aj s rodičom. Teda toto mi príde ako hlavné kritérium, zdieľa s tebou radosť, okamihy alebo ho zaujímajú viac predmety ako ty? Ak je nespokojný utíši ho fyzický kontakt s tebou alebo ani nie?

denisa9494
autor
23. mar 2024

@amelia89 Zabudla som uviesť , že doma rozprávame troma jazykmi ( slovenský , holandský a turecky ) Ja som ho sk chcela na to vyšetrenie, testy objednať , aleee môj druh ma k tomu iný postoj . Vraj sa snažím z malého urobiť blázna 🙄

denisa9494
autor
23. mar 2024

Kocky napríklad to mu ide dobre , formy ako kocka , hviezdička hodiť do správneho otvoru . Väčšinou hračky len rozhádže , kolieska tiež často točí na autickach . Napr. v parku ho nič konkrétne nezaujme , len behá a berie deťom naokolo loptu
@zuzuliennka1

brezza
23. mar 2024

Ahoj. Podozrive znaky tam su. Odporucam ti urobit diagnosticky test M-Chat, vygoogli si ho. Je pre deti do 30 mesiacov. Podla vysledku sa riad, je to dobry test. Neviem kde zijes, ale nasledne sa objednaj do CVI alebo ku klinickemu psychologovi na riadnu diagnostiku.
To vkladanie tvarov aj mojmu islo velmi skoro, ale hra na akoze tam chybala, inak len veci rozhadzoval.

amelia89
23. mar 2024

@denisa9494 zhodou okolnosti aj my doma rozpravame 3 jazykmi, podla logopedov by to ale vyrazne nastup reči ovplyvnit nemalo. Ale to ze vie len 5 slov, to je sice v 2 rokoch malo ale to nie je jedina vec ktora by mala poukazovat na autizmus.

kiki68
23. mar 2024

@amelia89 prave moze, nas na to doslova upozornili, vsade to ma zapisane. Ale nastup reci bol u nasho normal. Ale ratali sme s tym. Ale ked uz je tam viac prejavov, tak to nebude iba recova dysfazia. Aj ta zacina az v 2,5/3 rokoch ako diagnoza.

amelia89
23. mar 2024

@kiki68 co teraz myslis? ovplyvnit nastup reci? moze ale nie vyrazne, ze napr. 3 rocne dieta hovori na urovni dvojrocneho pretoze je bilingvalne, to nie.

xsuzannex
23. mar 2024

Stiahni si aplikaciu ASdetect, vypln podla veku. uvidis ci su tam tie znaky

katka533
23. mar 2024

@denisa9494 ja mam dieta 2 rocne zdrave a vacsieho autistu. V tych 2 rokoch je to yz velmi poznat ten rozdiel. Hlavne ,co sa týkalo porozumenia. Tie vkladacky a take logicke hry bavili autistu, zdravy syn sa hrava s autami, panáčikmi, dinosaurami atd. Rozprava vo vetach, syn autista nehovoril vtedy, zacal číslami, farbami a vedel len slová, nespajal. Neukazoval, nezdieľal, nevolal do hry, to ten mladsi mi neda pokoj 5 minut. Autista sa hraval sam, nepotreboval nikoho. Nezaujimali ho ine deti, nechapal, ze každý sa nejak vola, nepouzival mena atd mozem este dalej pisat.

zuzuliennka1
23. mar 2024

@denisa9494 aj syn sa viac hraval takto “technicky” - s kockami, vkladackami, ale akoby bez fantazie, nemal proste funkcnu hru, kocky vkladal kam bolo treba, perfektne, aj podla farieb, ale nic ho specialne nezaujalo.
no ja tam tie znaky vidim tiez, a dva roky su take zlomove uz (ze doma rozpravate viacerymi jazykmi, tu nehra podla mna rolu, tie znaky vidno inde - (ne)zdielanie pozornosti, chybajuca funkcna hra

kilauea
25. mar 2024

Mám 2 ročnú dcérku, ktorá takmer vôbec nehovorí len mama, tata, ham, mňam, nerobí zvuky zvierat len leva. Neukazuje prstom. Stojí pred linkou a díva sa na banán no neukáže naň ani nepovie daj alebo nenaznačí, že ho chce papať. Chodí po špičkách. Nie vždy reaguje na meno hlavne keď je zamestnaná niečím. Nedokáže poskladať malokusove puzzle. Inak sa hrá normálne, očný kontakt je v poriadku, hrá sa so sestrou. Jedlo papá všetko bez problémov, nemá rituály. Dobre spí. Nemá záchvaty, neublížuje si ani iným. Čo si o tom myslíte? Sme objednanní na neurologiu a do centra včasnej intervencie. 😔

denisa9494
autor
26. mar 2024

@kilauea https://vm.tiktok.com/ZGe5bRFpE/
Zaujímavé video a je tam toho oveľa viac na tiktoku ohľadom autistov. Môj robí skoro všetko z toho videa , okrem skákania 😐

denisa9494
autor
26. mar 2024

@zuzuliennka1 Dobrý deň , aké znaky ste spozorovali u svojho dieťaťa ? Ako som uviedla , môj väčšinou len ťahá to auto za sebou a stále rovnakým smerom .V novembri nastupuje do škôlky a mám obavy 😐

denisa9494
autor
26. mar 2024

@katka533 u nás prevládajú autíčka ( rozhádže ich , tlači alebo točí kolieska ) tiež sa mi zdá , akoby nechápal kto je mama , ocko .

denisa9494
autor
26. mar 2024

@xsuzannex ďakujem pekne 🫶 Práve teraz som ten dotazník vyplnila a výsledok bol vysoká pravdepodobnosť 😐. Niekedy si poviem , že je ešte malý , že to bude tým , že to chce čas .

zuzuliennka1
26. mar 2024

@denisa9494 nezdielal pozornost, akoby si “vystacil sam”, take to “dieta za odmenu”, funkcnu hru nemal - dokazal sediet v klude na zemi aj 30 min a skladat kocky jednu na druhu, nezaujimali ho knihy, len skladat vezicky, auta vedla seba, rad a vela spal a v kociku neukazoval vonku na auta, zeriavy,… akoby ho to vobec nezaujimalo
na ihrisku neriesil ine deti, sam lozil po preliezke, behal okolo plota,.. a vzdy ho velmi fascinovala voda.
a doma pracka - “hracka” cislo 1. pre syna 🙈
(po spickach ale nikdy nechodil, ani nemaval rucickami, ani nemal taky ten pohlad mimo,…jedine take znaky v 2 rokoch boli uplne chybajuca rec a ziadna funkcna hra)

zuzuliennka1
26. mar 2024

@denisa9494 a ani neukazoval prstom. Ak chcel napr. ovocie z linky - vzal moju ruku a mojou rukou si to jablko “vypytal”

denisa9494
autor
26. mar 2024

@zuzuliennka1 toto presne robí aj môj s tou rukou , neukáže nikdy na dannú vec aj s tým spánkom a sedením v klude kľudne aj 30 min. Aké štádium vám diagnostikovali ?

zuzuliennka1
26. mar 2024

@denisa9494 detsky autizmus