U 20-mesačného syna mám podozrenie na autizmus. Ako postupovať?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

začína mi robiť starosti môj 20-mesačný syn. Aj moje staršie dieťa má diagnostikovaný PAS, ale ľahšiu formu - konkrétne Aspergerov syndróm.

Mladší syn je veľmi milé a usmievavé dieťa. Rád sa túli, mojká, má aj očný kontakt, reaguje na meno. Porozumenie sa mi však zdá slabé. Nesplní jednoduché príkazy ako podaj mi niečo zo stola, zahoď to do koša a pod. Rozumie mi len pár príkazov, že má ísť von z miestnosti, že si má sadnúť. Knižky si nechce prezerať. Nevie ukázať, ktoré zvieratko je ktoré, len tak bez zmyslu ukazuje na obrázky. Rozpráva zatiaľ len dve slová a nejakú svoju hatlaninu. Vie ukázať pápá a zatlieskať. Predtým ukazoval prstom, teraz si všetko pýta tak, že ma chytí za ruku a dovedie k tomu a položí moju ruku na daný predmet. Celý deň sa hrá s autíčkami, ale hlavne sleduje ako sa točia kolieska. Často otočí aj veľký sestrin kočík pre bábiku, aby na ňom mohol točiť kolieskami. Často si ľahne na zem, nabok a pred sebou vozí autíčko. Ešte má vo zvyku sa každý deň točiť na mieste, občas si prezerá rúčku pred očami.

Už som sa o tom zdôverila aj detskej lekárke. Povedala mi, že je ešte primalý na to, aby ho niekto riešil. Vraj to mám znova povedať na 2-ročnej preventívnej prehliadke.

Ako mám postupovať pri podozrení na autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že je priskoro.

Môžete si spraviť jednak tento domáci diagnostický skríning a jednak stiahnuť aplikáciu ASDetect a vyplniť, ďalej postupovať podľa pokynov.

https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas