Porucha pozornosti. Aká je prognóza?

albao
24. apr 2013

Mam velmi zive batola. Dava nam poriadne zabrat - nielen, ze je extremne svojhlava, ale hlavne jej pozornost vydrzi hrozne kratko. Zaujat ju niecim je zazral ... no mohla by som rozpravat dlho, ale mam podozrenie, ci nebude mat zial nejaku poruchu pozornosti. Pokial viem, da sa to vysetrit az po 3 rokoch? A da sa s tym nieco robit? Ako sa to zvlada v skole? A co potom v dospelosti, aka je prognoza? Dokazu tito ludia normalne fungovat? Neviem si totiz ani zdaleka predstavit, ze moje dieta sedi niekde v kancelarii ci za pokladnou v obchode 8 hodin.
Potrebujem nejake zakladne info, budem vdacna za kazdu infosku! Dakujem!

zeleny_cajik
24. apr 2013

Myslim, ze mas od svojho dietata neprimerane ocakavania vzhladom k veku a riesis zatial neexistujuci problem 😉

albao
autor
24. apr 2013

@zeleny_cajik no rychlo si ma diagnostikovala 😀
Ale nie vazne, mna zaujima tato diagnoza celkovo, nepotrebujem tu riesit svoje dieta, to je o inom. Chcela by som sa dozvediet nieco o tychto diagnozach spadajucich pod tu vseobecnu hlavicku "poruchy pozornosti"

katy1979
24. apr 2013

Mozes mat jednoducho zive dieta. Vysetrit sa to da u neurologa. Alebo pockas kym este vyrastie. Ma 2roky nemozes od nej cakat ze bude niekde poslusne sediet a cusat. A kym nemas potvrdenu diagnozu naco si zatazujes svoju hlavicku rozmyslanim ako sa s takou poruchou zije v dospelosti. Mozno bude vedkyna ci umelkyna preco hned kancel? Svet je velky a kazdy clovek si najde svoje uplatnenie. Ludi s ADD ci ADHD je spusta a casto maju zaujimave zamestnania prave preto ze v kancelarii by zhnili nudou.

albao
autor
24. apr 2013

@katy1979 u neurologa? Nie psychiatra ci psychologa?

zeleny_cajik
24. apr 2013

@albao urcite tu najdes aj temu o tychto poruchach, aj na google najdes kopec informacii. Napisala som ti preto, ze si myslim, ze zatial sa tym nejako extra trapit nemusis. Samozrejme dcerku v ramci normy sleduj, primerane sa jej venuj, ale detom dozrieva nervova sustava dlho. V priemere do dvoch rokov, ale je to individualne, moze to trvat o dost dlhsie. Poznam deti, ktore uplne zmenili povahu a spravanie oproti tomu, ako sa javili v tomto veku.

albao
autor
24. apr 2013

@zeleny_cajik no len sme s muzom tak nad tym uvazovali po serii vycerpavajucich dni, ked nas oboch dokazala odrovnat, ze co ak nas toto caka furt. A teda hlavne ju ... aby sme mali aspon zhruba predstavu, cim taky clovek prechadza.

Takze myslis, ze nervova sustava este dozrieva? Stipka nadeje vo mne splanula 😝 😀

abbie
24. apr 2013

@albao nervova sustava deti dozrieva do 12r..Deti s ADHD sa okolo 7-8 triedy na zakladnej skolke skludnuju ... niektore aj skor, zalezi od stupna zavaznosti.
Aky ma mala spanok, musi stale nieco robit s rukami, horsie reaguje na meno, ako sa chova vonku? Trosku malo si ju opisala na to, aby sa dalo o tom vobec polemizovat 😉
Neurolog velmi tazko zisti tuto poruchu, aj dieta s tazkou poruchou pozornosti ma dobre eeg, neurolog to vie zhodnotit iba z popisu rodica, ale nie je v jeho kompetencii davat tuto diagnozu, na to je detsky klinicky psycholog.

katy1979
24. apr 2013

@albao kludne aj cez psychologa ale mal by vas poslat na neurologiu. A samozrejme ze nervova sustava dozrieva. Hlavne jej daj cas a moznost dozriet. Mne sa tu mladsi este prevaluje a nespi, daval mi pusinky cez pyzamo, obcas je ako speedy gonzales a viem ze nema ziadnu poruchu. Jednoducho je zivy to je vsetko. Pri starsom ma specialna pedagogicka upozornovala v tom veku ze pozor to vyzera na ADD a nema ju. Sice ma iny problem ale nic tymto smerom.

zeleny_cajik
24. apr 2013

@albao Samozrejme, ze dozrieva. Urobte si s muzom radsej pekny vecer bez zbytocnych a predcasnych starosti 🙂

albao
autor
24. apr 2013

@abbie aha, takze klinicky psycholog, dakujem 😉 Inak zaspavanie je hrozne - mece sebou, doslova jej myka koncatinami a nezaspi nech je aj totalne unavena. Musim ju dlho skludnovat, kym jej to polavi a zaspi, zvycajne tak okolo hodinky. K tomu sa nam pridali nedavno nocne desy, skusame teraz nejake tipy, co sme nasli na internete.
A co sa tyka toho spravania vonku - je to viac menej v poriadku, az na jej svojhlavost, proste sa otoci a ide si za tym, co ju zaujalo (kasle na mna, ci cestu ...)

@katy1979 no mne sa ju uz konecne podarilo ulozit 😅 Uvidime samozrejme, kiez by nic take nemala.

albao
autor
24. apr 2013

@zeleny_cajik 😀 cha, ze pekny vecer 😀 To uz s muzom ani nepozname. 😀 Do desiatej nahanam dcerku naspat do postele, alebo priamo pri nej lezim a snazim sa ju upokojit ... pripadne kojim mladsiu. No rodicovska romantika. 😀

abbie
24. apr 2013

@albao tu ani nejde o samotne zaspavanie, ale o spanok ako taky ... tak zatial to co opisujes je zalostne malo na ADHD 😉 vsetky deti, ktore poznam su taketo v tomto veku, tvrdohlave, v obdobi vzdoru, cesta-necesta ...
Nocne desy tiez prisli tabulkovo u vas, tie proste treba len vydrzat, ako prisli, tak aj odidu
Kolko spi cez obedny spanok?

zeleny_cajik
24. apr 2013

@albao Jaaj, teraz pozerám, koľko má mladšia 😝 Tak to v takom veku ani u nás neboli večery vo dvojici a ak, tak sme ležali ako skapaté muchy. Ale druhý rok je výrazne lepší 😉

albao
autor
24. apr 2013

@abbie kolko spi? Ak sa mi ju podari uspat cez den (proste vynechava obedne spanky), tak spi 1.5 hodinky a vecer potom buntosi do nekonecna ... Ak nezaspi cez den, tak o siedmej ju zvacsa uspim rychlo. Avsak ak ju necham bez obedneho spanku par dni, tak sa je zhorsuju nocne desy.
Ale fakt nechcem riesit jej diagnostiku, skor ma zaujimaju take vseobecne info o tychto poruchach 😉 Kazdopadne dakujem za vsetky komenty 😉

@zeleny_cajik 😝 juuj, tesim sa teda o rok 😝 😵 Pozeram, ze mas tiez maly vekovy rozdiel

abbie
24. apr 2013

@albao tak vseobecneho infa je na nete ako maku 😀 hyperaktivitu fakt neries do 4r. Mas doma zive dieta, ale nie hyperaktivne

slniecko174
24. apr 2013

sa smejem, nepises o mojej dcerke? ja mam 28 mesacne dvojicky a ta jedna je presne taka ista, o nic nejavy zaujem, ma svoju hlavu, ked sa jej snazime nieco vysvetlit, alebo ukazat ako si ma poskladat puzzle alebo ja neviem co, tak ju to jednoducho nezaujima, nesustredi sa na to......druha dcerka je presny opak, je to jednoducho o detoch, kazde je ine

martija
24. apr 2013

@albao my sme boli u psychologicky, lebo som mala podozrenie na poruchu pozornosti. Syn ma osem rokov, psychologicka potvrdila moju obavu, povedala, na zaklade roznych testov (skolskych a pod), je tam vyrazna porucha pozornosti. Ale vraj mu to mozu potvrdit az ako 9 rocnemu. Takze musime pockat kedy bude mat 9. r. a ideme na pretestovanie. Inak neni vobec hyperaktivny, teda tak normalne. Len je straaasne lenivy a ma neskutocnu nechut k uceniu a ku skole....

abbie
24. apr 2013

@slniecko174 aj moj presne takto a ked sa tie puzzle pokusi poskladat sam a nejde mu to, tak je hysak jak delo 😀

slniecko174
24. apr 2013

@abbie no moja nema ani len zaujem skladat, alebo ukazat kde to mam dat a je to pri vsetkom, dnes som s nou chcela napriklad davat farbu na farbu, aby si triedila, uplny nezaujem

abbie
24. apr 2013

@martija to je nejaka blbost... Toto sa diagnostikuje uz 6 rocnym detom ... a maju to natvrdo cierne na bielom

martija
24. apr 2013

@abbie no to je mozno aj s hyperaktivitou spojena porucha pozornosti. My mame cisto poruchu pozornosti a mam to tiez cerstve na papiery asi 3 dni to mam doma a s psychologickou sme sa dohodli na september,kedy bude mat syn 9 rokov.
Tak mi bolo povedane, ono asi zalezi aka presne je to diagnoza. Ma to asi viacej odnozi a urovni a pod.... ale mne bolo povedane presne toto. V sukromnom centre v Ziline.

albao
autor
25. apr 2013

@martija no ono ten papier vela nezmeni, podla mna vam to v septembri len potvrdi, ked to nazvala "vyraznou" poruchou pozornosti. A aj odporucila nejake metody? Ako na to? Lebo ak ich je v triede 20 ci 30, tak ucitelka nema sancu zaujat taketo dieta.

albao
autor
25. apr 2013

@martija Inak prave mam v tom chaos, ta hlavicka "poruchy pozornosti" zahrna toho tolko, ze sa z toho neviem vysomarit. Ale hlavne sa chceme v tom s muzom zorientovat.
A syn sa ti dokaze doma zahrat s niecim tak povedzme 10-15 minut? Ci ani to?

maznacik007
25. apr 2013

@albao v tak malom veku je to zbytocne riesit ... je take jednoduche pravidlo ze dieta sa ma sustredit na ulohu tolko minut kolko ma rokov.... ale to tiez nemusi splnat kazde...

sustredenie na hru, cinnost 10 az 15 minut je az v predskolskom veku ... resp. pri nastupe do skoly....

ADHD, prip. ADD sa potvrdzuje neurologom vacsinou az v predskolskom veku ... ide to povacsine ruka v ruke s prolemami v grafomotorike... mozu sa pridruzit poruchy spravania atd...

dnes je velka moda oznacit zive dieta alebo dieta s nepevnymi hranicami za hyperakivne s poruchou pozornosti ale toto je diagnoza na podklade poruchy mozgu a ma presne diagnosticke pravidla...

a ze ci sa skludni tak asi len kombinaciou casu, zmeny stravy, lieciv atd... a pevnych hranic, my mame aj bezpodnetny kut v dome, su aj terapie na zmiernenie ... atd... ale netreba zbytocne nalepkovat dieta predcasne

abbie
25. apr 2013

@albao 10-15 min. u dvojrocneho je extra vela, zabudni, ze by mohol mat poruchu pozornosti!!!

albao
autor
25. apr 2013

@abbiejooj, abbie, ja nehovorim u mojej, ale pytala som sa na 8 rocneho chlapceka 😉 Mimochodom - moje dieta sa 10 minut samozrejme nesustredi a ani to po nej neziadam pochopitelne. 😉 Snazim sa len pochopit, co to znamena "porucha pozornosti" u tak velkeho dietata. A tym trochu ziskat prehlad.

@maznacik007 no vsak prave, ze ADHD sa uz nalepkuje vsetko a aj v beznej reci sa hovor "hyperaktivne" a pritom je len zive. Diky za info, takze skor ide o tu grafomotoriku, pripadne poruchy spravania a tak.
Ked si to tak zhrniem, patria tam dysgrafici, dyslektici, poruchy pozornosti (ludovo to mozem nazvat neschopnost sa sustredit?), hyperaktivita (mozem to ludovo popisat ako "neschopnost sa fyzicky skludnit"?), a este nieco?
A ako sa napriklad upravuje strava, ked to spominas? Obmedzenie jednoduchych cukrov?
Ten bezpodnetny kut je zaujimavy napad!

maznacik007
25. apr 2013

/@albao podla mna to riesis uplne zbytocne ....

ano k ADHD sa mozu pridruzit aj ine poruchy ...kedze ide o problem v mozgu a jeho fungovani...

martija
25. apr 2013

@albao ano ja si myslim tiez ze sa to potvrdi. V triede ich nie je nastastie vela. Syn ma vsak stres, lebo nestiha s ostatnymi detmi, inak je sikovny,ale jeho pomalost a nesustredenost zhorsuje dost vysledky a tak ma neskutocnu nechut k uceniu, ucitelka je prisna, ale dufam,ze ked teraz dostala papier, snad aspon trosku mu pomoze - napirklad necha viac casu na prepis a pod. Lebo to vraj je vyrazne u tychto deti, ze nestihaju nic. Integrovany nebude, ale vyzaduju specialneho pedagoga, tak dufam,ze sa nam v skole zacne trosku darit a hlavne zacne ho to trosku viac bavit,lebo doma to je neskutocny boj a kriky,ked sa ma ucit, a ja mam dve dalsie deti,takze ma to neskutocne vycerpava, priprava neni,taka aka by mala byt a aj vysledky potom su kadejake ☹
A s tou hrou, to bolo take kadejake. Veru nic ho dlho nebavilo okrem teda vymyslanic. Jeho oblubene hry boli napriklad : hra s mixerom, hra s kladivom (strasne rad nici) hra s vrtackou, V lese sme zbierali sisky a on ich rozbijal kladivom, to vydrzal robit dlho,ale cinnost, ktora si vyzadovala sustredenie hned vzdaval, nechcelo sa mu nic, kde by musel pouvazovat. Vedel sa aj strasne jedovat,ked mu nieco neslo. Druheho syna mam ineho takze tam vidim rozdiel.Takze uvidime,ako to pojde dalej, ale dufam,ze sa to zlepsi,lebo mam obavy,ze by to nemuselo dopadnut dobre s tou jeho nechutou k uceniu.

albao
autor
25. apr 2013

@maznacik007 ja sa len informujem, rada patrim k informovanej casti spolocnosti, nie k zadubencom. A kedze sa to tak cato premiela, chcem vediet, o com tie poruchy osobnosti su.

@martija ked to popisujes, hned mi to pripomenulo kamaratku, ktora v UK robi "pomocneho ucitela", ktory sa v triede venuje prave par takymto detom, vlastne doplna ucitela. To by sa veru tymto detom hodilo.
Takze jednoduche hry ho dokazu zaujat, no aspon to, lebo inak to musi byt narocne fungovanie rodiny 😉 Mam na mysli, ze to moze zachadzat az mozno do zanedbavania inych deti? Da sa to zladit nejako?

martija
25. apr 2013

@albao ano aj u nas uz su taki pedagogovia - specialny pedagogovia. Moj syn ma odporucanie,ze taky pedagog by mal s nim pracovat, tak uvidime. Lebo skola na ktorej je, zial nema svojho , ale je to tak,ze je jeden, a ten pendluje medzi viacerymi skolami, uvazujem teda aj o zmene skoly, uvidime.
No a s tym zanedbavanim, nerada to priznavam, velmi ma to mrzi a je mi to casto luto,ale je to tak, zanedbavam hlavne prostredneho,lebo ten sa vie zahrat sam, nechodi este do skoly. TAkze pednost maju ulohy a potom hned najmladsi, ktory je tiez narocny a vyzaduje pozornost, krici jaci, velmi tazko sa aj pracuje v takomto hluku kriku. Neraz pise ulohy pri zapnutej rozpravke, ktoru pozera mladsi, puta to jeho aj tak narusenu pozornost. Nedokazem to vsak nejako zmenit, manzel mi nepomaha, sama to na 100% uricte nezvladam. Ale nechcem sa stazovat, teraz ked mam papier, skusim si najst system a zariadit si to lepsie, tak snad sa nam to podari.