Pot vašich detičiek

sisiska
23. nov 2011

mamicky, potia sa vase deticky na slano? ak ano, prosim, skuste to k niecomu prirovnat, ako velmi slano...mozno na stupnici od nula do pat, kam by ste pot vasich deti priradili, ak by patka bola maximalna slanost ako totalne presolene jedlo alebo slanecek......pot malych deti vraj by nemal byt slany (niekde som tu citala), ale moja dcerka ma slany pot, teda nie nejaky extra presoleny, ale urcite na jazyku citim slanost, ked jej olizem cielko alebo spanky...viem, mozno blba otazka, ale sme objednani na potne testy a ja z toho zacinam mat nocnu moru, tak sa snazim zistit, ci len my sa potime slano alebo aj ine deticky a je to normalne....dakujem za odpoved a nezrusenie diskusie adminkom, lebo v starej teme je to vymrete

anjelicek26
23. nov 2011

@sisiska - Max nema slany pot 🤐 Saska ak stupnica do 5, tak by som dala niekde 1-2. Ale oni sa vseobecne malinko potia, aj v lete...

sisiska
autor
23. nov 2011

@anjelicek26 dakujem, tak to my sme na tej stupnici urcite 3-4 a nasa mala sa veeeelmi poti, niekedy ju v noci prezliekam ja dvakrat a ked boli horucavy, tak ani nevravim...

sisiska
autor
23. nov 2011

ine mamicky neviete, ako sa potia vase deticky?

damiankad
23. nov 2011

@sisiska ahoj môj sa občas zobí spotený a tá slanosť je max 2. NAjčastejšie má spotený chrbátik a záhlavie 😉

vejinka
23. nov 2011

velmi divna otazka...ale skusim odpovedat kazde dieta ma slany pot..nie velmi ale ma KAZDE. ty ked sa potis a obliznes si hornu peru co citis?? slany pot..to iste detsky pot je proste slany..keby nebol tak je problem teda podla mna musi byt pot slany lebo obsahuje chloridy(chlorid sodny je kuchynska sol)😉 ja len tak nelizem svoje deti takze neviem ci su slane alebo nie.ale zistim no teraz by som ich zobudila 😉

sisiska
autor
23. nov 2011

@vejinka u dospelakov je to vraj ine, ale pravdupovediac uz stracam triezvy pohlad na tuto problematiku, lebo sa velmi bojim tych testov...a otazka by to este pred nejakym casom prisla cudna aj mne, ale pri tom vsetkom, co som sa dozvedela o cystickej fibroze, sa mi uz ani taka nezda...

mathildica168
23. nov 2011

ahoj, nechcem ta strasit, ale jedna moja znama takto zistila, ze jej dieta ma cysticku fibrozu... zdala sa jej dcerka, ze je slana... ono sa tym detom aj hovori "slane deti". ale ona bola slana vsade nielen na cielku a spankoch ako pises ty... dufam, ze to nie je tvoj pripad, lebo je to dost vazna choroba ☹

anidid
23. nov 2011

Ahoj, ja som tiež niekde čítala že cysticka fibroza sa prejavuje slanou pokozkou, tak keď sa moja mala narodila tak som ju hneď olizala a potom som sa na to pýtala aj detskej lekarky, ona mi potvrdila že je to tak, ale myslím si že sa to týka iba novorodencov. Moja mala sa tiež zvykne poriadne sporiť, ale neviem či má slany pot, zajtra ju oliznem a dám ti vedieť :0))

sisiska
autor
23. nov 2011

@anidid ok, budem rada, ked sa ozves, ci je dcerka slana alebo nie...

sisiska
autor
23. nov 2011

@mathildica168 ja viem, preto mam z toho nervy... a kolko rokov ma teraz dcerka znamej?

xlucia
23. nov 2011

@sisiska bud kludna. kazde dieta ma slany pot, niektore viac niektrore menej. u CF je pot tak slany, ze ked obliznes, ides skoro povracat. je to total presolne.
tie testy sa robia casto u alergikov. pre istotu.
ma maly aj ine problemy? najviac viditelne su u CF dva. a to neprospievanie, viditelne, a pachnuce slizovite kakanie. mate nieco take?
potenie a jeho miera je vecou genetiky. moje deti sa tak brutalne potia, hlavne starsi, ze mu boli robene viacere testy, mimo ine aj stitna zlaza to som vyslovene ziadala, a aj cukrovka. maju to po muzovi
a ked vecer zaspia. tak mladsieho musim prezliect doteraz, lebo by prechladol aky je mokry. total mokre veci, nie vlhke

jana776
23. nov 2011

@sisiska ahoj, moja mala sa nepotieva nejako vyrazne, ale uz sa mi stalo ze ked som jej dala pusu a potom som si olizla pery tak to bolo slane. Nie vzdy, iba par krat sa to stalo, maximum by som tipla tak na 3.

mathildica168
23. nov 2011

@sisiska je to moja dobra kamaratka a ma uz 21 rokov... jej mamina ju ale od malicka drilovala, nutila starat sa o seba, nesetrila ju, robila s nou dychove cvicenia casto za cenu placu, stale hra na flautu, saxafon, aby si posilnovala pluca a miska vedie teraz plnohodnotny zivot, nikto by nikdy nepovedal, ze je chora... vladze viac a ma viac aktivit ako hociktrory zdravy clovek 🙂 velmi ich obdivujem

sisiska
autor
23. nov 2011

@xlucia a absolvovali ste aj potny test?

xlucia
23. nov 2011

@sisiska ten nie. ten sme boli len s kamoskou

sisiska
autor
24. nov 2011

mamicky, tak my sme dnes boli na plucnom vysetreni a tam sa dr. uplne zhrozil, ked som mu povedala, ze citim u malej slany pot, vraj to vobec nemoze byt, ze on u svojich deti nikdy necitil slanost...tak ma doplasil, ze som odchadzala skoro s placom...hned nam dal urobit RTG hrudnika, ale tam, chvalabohu, nic mimoriadne nevidel, pytal sa, ci mala pribera...a na to, ze sa teraz ma robit novorodenecky screening na CF aj pozabudol...ja neviem, myslite, ze by v 22 mesiacoch uz nieco na tom RTG snimku pri CF videl?

kaselka
24. nov 2011

@sisiska malej robili tie testy (sú bezbolestné toho sa báť nemusíš) a bohužiaľ nevyšli - málo sa spotila. Ale keď sme ležali v nemocnici (pre podozrenie na inú diagnózu) tak mi 1 sestrička povedala, že deti s CF bývajú často choré, usoplené a pod. Tak pokiaľ toto nie je Váš príp. zbytočne nepanikár. Moja malá má tiež slaný pot, ale ťažko mi určiť stupeň slanosti. Ešte som čítala, že CF síce je závažné ochorenie, ale vraj sú aj ľahšie formy, kedy to vôbec nie je také strašné ako sa to väčšinou opisuje a takýto ľudia vedú skoro normálny plnohod. život., len sú viac sledovaní. Tak neviem... Hlavu hore a neboj ver, že to bude dobré

xlucia
24. nov 2011

@sisiska pocuj zena nepanikar. fakt. on u svojich deti necitil slany pot, lebo ho ani nenapadlo ho olizovat. mas zdrave babo neboj sa

berus222
24. nov 2011

nas starsi syn sa strasne poti. po kazdom spani je spoteny. v lete som na poduske musela mat uterak, lebo po nom zostavali biele mapy na poduske po uschnuti. chorlavy nebyva. ale neviem ci ma slany pot, to som si este nevsimla.
@sisiska a vasej malej nerobili testy na CF? nasim to robili obom este v porodnici.

anidid
24. nov 2011

@sisiska Ahoj možno ta trosku upokojim malú som oblizala hneď po prebudeni a slana nebola ale večer keď som jej oblizla cielko pod vlaskami tak som cítila že je trosku slana, myslím že toje normálne... Keby som sa na to nesustredila tak si to ani nevsimnem a možno to je aj prípad toho doktora...pre pokoj duše chod na tie testy však za to nič nedas, držím palce nech je všetko v poriadku

sisiska
autor
25. nov 2011

@kaselka a uz ste ich potom neopakovali?

sisiska
autor
25. nov 2011

@xlucia dakujem za povzbudenie 🙂...ved snazim sa mysliet pozitivne...ale vies, ako to je... vsak sme tu vsetky milujuce mamy a bojime sa o svoje deti...

sisiska
autor
25. nov 2011

@anidid dakujem, dufam, ze bude 🙂

sisiska
autor
25. nov 2011

@berus222 no ved ja som nasla v karte, ze by jej mali robit screening, ale ja uz systemu v nasom zdravotnictve neverim, tak radsej to idem este dnes overit, ze kde a ake su vysledky...

kaselka
25. nov 2011

@sisiska Nie. Lekárka povedala, že len v príp. ak by mala nejaké zdravotné problémy a našťastie zatiaľ nebrala ani 1x ATB tak dúfam, že to potrebné nebude.

adka409
10. feb 2012

@berus222 urcite to museli robit na 4 den to znamena do 72 hodin odoberu vsetkych novorodencom y paticky na odberovy papierik krvicku z paticky a vysetruju sa 4 najviac rozsireme dedicne metabolicke ochorenia.ak Vas potom nekontaktoval lekar ako pediater tak je vsetko v poriadku ak nieco nie je v poriadku s odberom tak sa pyta este jeden odber a tak sa urci bud negativny vysleodk alebo pozitivny🙂)

bibistec
22. jan 2013

ahoj mas na mysli cysticku fibrozu? kamoska sa tiez splasila ale nakoniec im potne testy vysli negativne. vydrz uvidis

araik
13. sep 2016

@sisiska ako to nakoniec dopadlo, z coho bola ta slanost?

sisiska
autor
14. sep 2016

@araik potne testy vysli pozitivne, tesne nad hornu hranicu, tak sme dali hned robit genetiku...najskor zakladne mutacie, potom rozsirene mutacie...to, co sa robi na Slovensku...vysli negativne...ale mala sa stale poti nadmerne

mucuinka
9. aug 2017

@sisiska môžem sa spýtať, čo resp. Koľko je tá horná hranica? Resp. Aký bol váš výsledok?