Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Problém s rečou 4 ročnej dcérky

nnikuskaa2
13. nov 2012

Ahojte neviete mi poradit moja Dcerka bude mat o 2 tyždne 4 rôčky a nevie spajat slova do viet, spoji maximalne 2 slova ale akonahle chce povedat niečo dlhšie tak si brble svojou hatlaninou,ktorej nikto nerozumie.nerozumiem tomu lebo niektore basničky vie povedat, ale ked jej poviem nech mi porozprava ako bolo v školke tak len brble.

sisaha
13. nov 2012

@nnikuskaa2 navstiv logopeda.....najvyssi cas..

jolinka
13. nov 2012

@nnikuskaa2 v takom veku uz moze ist aj o dysfaziu {naruseny vyvoj reci}...ale to musi posudit odbornik, najlepsie ked sa objednate k dr. Janosikovej tusim v Trnave je.
ma dcera aj ine problemy? trebars s jemnou ci hrubou motorikou, rozoznavanie pravej lavej strany, kreslenie atd?

dalsia vec je ci rozumie primerane veku. vela rodicov si mysli ze dieta im rozumie dobre, lebo reaguje na bezne pokyny typu "pod sem, daj sem, ideme tam a tam"...v tomto veku ale uz dcerka musi rozumiet aj zlozitejsim veciam. Skus taky test...

daj pred nu nejake predmety alebo obrazky , beznych veci...lyzica, varecha, pohar, auticko, hreben, kluce...a pytaj sa jej "Z coho sa pije? Cim sa odomkyna? Cim sa jazdi?...atd. mala by spravne odpovedat a podat ti prislusny predmet, prip. ho pomenovat.

nnikuskaa2
autor
14. nov 2012

dakujem za radu, navštivim odbornika. a pani jolinka aj vam dakujem skusim dnes ten test 🙂

jolinka
14. nov 2012

@nnikuskaa2 este to som ti chcela napisat, ze test je urceny na porozumenie pre cca 2.5 az 3 rocne deti, takze 4rocne by uz malo zvladat i viac...napr. 2-3 zlozkove pokyny typu "chod do spalne a dones knihu o mackovi z hornej police"..., takisto zvladat zlozitejsie pojmy ako hore, dole, najvacsi, najmensij, prvy, posledny atd.

Kedze dcerke uz taha na 4 roky, nevyzera to uz len na obycajny OVR {omeskany vyvoj reci}...kde dieta zacne hovorit neskor ale rychlo dobehne vyvoj a hovori gramaticky spravne aj dobre vyslovuje.

Dysfazia ma viac druhov...
Expresivna, ked dieta dobre rozumie a narusena je len produkcia reci.

Receptivna dysfazia...ked dieta ma narusenu hlavne zlozku porozumenia reci, nerozumie reci, cize problem robia abstraktne vyrazy, dlhsie vety, gramatika vo vete, caste su k tomu poruchy spravania, impulzivnost, neporozumenie socialnych situacii {toto je pripad mojej dcery}

Zmiesana dysfazia ...tam su zasiahnute obe zlozky. Samozrejme u vsetkych typov je dolezite zavaznost, ci ide o lahsiu ci tazsiu poruchu.

Skus vyhladad klinickeho logopeda ktory je ochotny pracovat s mensimi detmi, netreba sa dat odbit ze pridte ked bude predskolacka...posledny rok pred skolou chodit na logopediu je tak pre deti co nevedia vyslovvat nejake hlasky R prip. sykavky a pod, na dysfaziu to ale nestaci. 😒

jolinka
14. nov 2012

@nnikuskaa2
https://www.modrykonik.sk/forum/prozivam-to-ste...

v tejto teme ti baby najlepsie poradia 🙂

nnikuskaa2
autor
14. nov 2012

dakujem

bianka1
14. nov 2012

@nnikuskaa2 neviem odkial sme ja som synčekom na odporúčanie dr.Janošikovej chodím k logopedičke ktorá je tiež v Trnave dr.Butovej ona má tabulky podla čoho vie usudiť ako a kolko je dieťa pozadu 😉

nnikuskaa2
autor
14. nov 2012

no ja som z čadce, ale nejako som ešte neskumala logopedov u nas,každy mi hovori že sa rozhovori,že nech to necham tak ale mne to neda.takže asi začnem patrat po nejakom dobrom logopedovi.musim mat k takemuto doktorovi odporučanie detskeho?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli