Pupok 2-mesačného dieťaťa

nat19
4. jún 2023

Zdravím mamičky, samozrejme sa obraciam na rady a možno trochu, aby ste ma upokojili a ako ste to mali vy.
Môj malý bude mať o 10 dní 2 mesiace a nás pupok vyzerá hrozne. Nie je zatvorený a vykúka na mňa cieva (hernia), ktorá je mäkká a dá sa aj zatlačiť no nie úplne. A neviem čo mám robiť, pretože prelepovanie, ktoré nám doktorka odporučila nefunguje a vždy sa mi to prichytí. Kazala nám dávať gázu, lenže aj tá sa prichytila a malý (pri chvíľke nepozornosti) gázu vzal do ruky a potiahol. Spustila sa krv lebo si to urval.. takže už anilen gaza. Ja už som zúfalá, neviem ako to preliepať všetky pásky mu zanechávajú červené okolo na kozicke a to aj tie decke.. a bojím sa, že ak to nechám nezalepene bude to ešte horšie.. Prosím vás, mali ste to aj vy takto? Čo ste robili?

nikpa
4. jún 2023

@nat19 určite je menší problém červena koža okolo pupka z leukoplastu ako neriešena hernia. Takže mu to normálne prelep a nestresuj. Keď tak popros ešte raz dr nech ti to ukáže alebo popozeraj volake videá na nete, určite niečo nájdeš. Dáš mu cez to ešte aj plienku a tričko takže by si to nemal strhnúť, to bola len blbá náhoda keď to urobil. Moc na výber nemáš, treba to lepiť nech sa mu to dá do poriadku. Pri deťoch prídu ešte všelijaké nepríjemné veci, ktoré budeš musieť ako matka robiť, samozrejme pre jeho dobro...

nat19
autor
4. jún 2023

@nikpa Aj keď niekto píše, že sa to nemá prieliepať len zatlacovat dnu a podobne.. aj na chirurgii nezaliepajte len zatlačte, detská dr. tak zaliepajte aj keď už po novom sa nechava voľné no jedny tak a jedny tak, ale no to by som celý deň nič nerobila len mu to zatlacovala respektíve držala..

nat19
autor
4. jún 2023

@nat19 A aj ja mám čo robiť, aby som mu to z tej cievy dala dole bez jej poškodenia lebo sa to prilepí..

anavixy
4. jún 2023

To kto ti povedal ze mu tam vytrca cieva? Si si ista ze riesis herniu a nie len nezaschnuty pupok? Na obrazku to moc ako hernia nevyzera a hernia da len prikladanim gazy neriesi, preto sa pytam.. no kazdopadne v prvom rade treba vyhojit pupok, teda 3x denne dezinfikovat betadinom, nechat volne susit a hlavne zahnut plienku aby pupok neprekryvala. Potom, ked sa pupok zahoji a nebude mokvat a prieliepat sa nan gaza, tak potom treba riesit pripadnu herniu. Vyhojenie neinfikovaneho pupka je pri spravnej starostlivosti otazka par dni.

nikpa
4. jún 2023

@nat19 mne kázali lepiť, tiež si neviem predstaviť, že by som mu to mala zatlačat, veď by som len pri pupku sedela. Tak rob ako uznáš za vhodné.

anavixy
4. jún 2023

@nat19 vidim teraz, ze pises o chirurgii, tak beriem spat otazku o tom ci skutocne riesis herniu (hernia ale nie je vytrcajuca cieva)… stale podla mna zaklad je vyhojit pupok, pretoze nema zmysel aby si ho stale drazdila a vytvarala branu pre infekciu). Prikladam link, kde mas znazornene a popisane, co robit. Len prikladat gazu na herniu bez preliepania si neviem predstavit aky ma zmysel, ani som sa zatial s takou informaciou nestretla, ale idem teda dalej skumat… pozri urcite tento link
https://detskachirurgia.sk/umbilikalna-hernia-p...

danusskaaa
4. jún 2023

@nat19 ja som so synom chodila 3 mesiace na chirurgiu. Zle sa mu to hojilo a stále to bola akoby otvorená rana. Každé 4 dni sme prišli, oni to vyčistili, zatlačili a "zatvárali " koloidným striebrom. Boli sme tam cca 15krát - pomohlo nakoniec. Žiadne domáce liečenia (lepenie, lieh, repík...)nepomohli

kr058
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jesenzima
5. jún 2023

@nat19 synovi som pupok prelepovala, tiez dostal alergiu na lepidlo, ale v lekárni mi dala nejakú náplasť vhodnú aj na citlivú kožu a bolo to ok. Lepila som ale poctivo niekoľko mesiacov a snažila sa, aby čo najmenej plakal, nevytvárali tlak na brucho ...
Dcéra, keď bola novorodenec, zle sa jej hojil pupok, stále to mala také nezahojene, doktorka jej to natrela niečím čiernym, a ten pupok sa jej zacelil 🤷 vôbec neviem, čo to bolo, ale ono to ako keby "zatavilo" tu ranu...