Reakcia po antibiotikách

hameeda
25. nov 2013

Moja malá má rok, v sobotu a nedeľu teplotovala, čo som pripísovala tomu že jej idú zúbky, pretože sa aj dosť slinila. No v nedeľu večer začala mať aj zachrípnutý hlas, cez víkend neplakala takže z toho to byť nemohlo, tak som s ňou dnes ráno išla k lekárke. Tá ju prezrela a predpísala jej lieky antibiotiká Sumamed 125g, malé modré tabletky. Po podaní tabletky cca 20 minut začala byť v tváry taká pomarančová, a celý deň bola plačliva, nič jej nechutilo jesť čo obyčajne rada papa všetko. A bola taká bez nálady, a tak akoby ju napínalo na vracanie, no nevracala. Teraz k večeru sa to trošku ukľudnilo, no stále je pomarančová v tváry. Chcela by som sa opýtať či je táto reakcia normálna alebo mám isť zajtra znova za lekárkou?
Nemyslite si že som blbá že sa tu také pýtam, no moje deti nebývajú choré chlapci antibiotiká ešte nikdy nebrali, najstaršia asi dvakrát v živote a to už bola staršia, a malá antibiotiká ani iné lieky ešte nebrala. Preto neviem posúdiť či je to normálna reakcia alebo nie. Nechcem aby si lekárka pomyslela že som vadná že za ňou idem s normálnou vecou.
Dík za rady.

sendy182
25. nov 2013

@hameeda ahoj prečo jej nedala atb v sirupovej forme?.......prečo práve sumamed....ak ich ešte nebrala ja ich považujem za silné atb.....ako aj unasyn,klacyd,augmentín....a pod...ak jej nechutí jesť tak možno ju bolí hrdielko.....skôr daj pozor na pitný režim .....ak je chorá väčšinou nechutí jesť.........zajtra sa ohlás radšej u lekárky......neviem či je to práve alergia..... alergie na atb sú vyrážky,opuch....hnačky ... bolesti bruška....a zvracanie....no pre istotu tam zájdi je malinká......

hameeda
autor
25. nov 2013

@sendy182 : no to neviem prečo jej to nedala, ona rano pekne papala, aj všetko, až po podaní tabletky už nič nechcela, vodu aj mliečko vypila, aj keď menej ako obyčajne a až teraz večer, ja nepoznám žiadne antibiotiká tak som sa spoliehala na úsudok lekárky, vravela že dýchanie zo zadu ma čisté, a z predu že má trošku zhoršené, ☹

sendy182
25. nov 2013

@hameeda viem že atb sumamed sa nema v "láske" s mliekom ......ak ich dávaš tak jej ich rozrob v čajíčku na lyžičke a hlavne min. 2 hod. po jedle alebo pozri či sa dá aj nalačno a po 30min. jesť.......asi hrdielko.....

koniarova
25. nov 2013

@hameeda Ak by sa to zhoršovalo, tá farba v tvári. Určite zájdi na pohotovosť. S reakciou na antibiotiká /až to teda je/, nie je žiadna sranda.

koniarova
25. nov 2013

@hameeda Čo píšu v príbalovom letáku?

hameeda
autor
25. nov 2013

@sendy182 : no veď tak som jej to podala mliečko pila rano o siedmej potom zjedla chlebík s maslom a praženicu, potom sme išli k lekárke a to už nejedla nič, prišli sme domov o pol jedenástej, a o jedenástej som jej podala tabletku, na obed som jej ponúkla polievočku nechcela, zemiakovú kašu tiež nechcela, cestoviny suché s maslom tiež nechcela, normálne by zjdela všetky tri chody, a hovorím to už bola strašne pomarančová a každú chvíľku plakala, a teraz neviem či to môže byť normálna reakcia na to že ešte niečo také jej telo nepozná, alebo by to tak byť nemalo

hameeda
autor
25. nov 2013

@koniarova : ako čo píšu myslíš nežiaduce účinky? alebo ako podávať?

koniarova
25. nov 2013

@hameeda Áno, nežiadúce účinky.

janinah
25. nov 2013

@hameeda toto je alergia a nie nežiadúci účinok! švihaj na pohotovosť a liek jej už nedávaj.....minimálne na pohotovosť volaj a raď sa s lekárom....

hameeda
autor
25. nov 2013

@koniarova : no píše tam takto: Tak ako všetky lieky Sumamed môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého, je dobre znášaný s nízkym výskytom nežiadúcich účinkov.
A pod tým že: ochorenia krvy a lymfatického systému, psychiatrické ochorenia a poruchy, poruchy nervového systému, ochorenia ucha a labyrintu, ochorenia srdca, poruchy gastrointestinálneho trakzu, ochorenia pečene a žlčových ciest, poruchy kože a podkožného tkaniva, poruchy kostrovej a svalovej sústavy, poruchy obličiek a močovej sústavy, ochorenia reprodukčného systému a prsníkov,

hameeda
autor
25. nov 2013

@janinah : no liek som už nedávala lebo ho mala brať raz denne, teraz malá zaspala, idem volať na pohotovosť, tak uvidíme

aristka
25. nov 2013

@hameeda je pomarančová farba kože ,tak ako píše hore diskutujúca hneď smer špitál...my to nevidíme ,ale je tam možný problém s pečeňou ,poďla toho čo si napísala ohľadom sfarbenia kože a určite nepodávaj ďalšiu dávku pokiaľ to nebudeš mať vyšetrené čo sa deje....

zita19
25. nov 2013

Mne sa podla popisu zda, ze nejaka reakcia na lieky to je. Aspon na tu pohotovost zavolaj, aj ked lepsie by bolo ist rovno. Akakolvek zmena na pokozke moze napovedat na alergicku reakciu. Alergia nie su len vyrazky, opuch, hnacka a zvracanie.
@sendy182 Videla si dieta, poznas anamneziu, subjektivne aj objektivne priznaky, ze vies spravit diagnozu a nasadit liecbu? Mne tvoj prispevok pripada dost na hrane. Takto by an doktor neliecil.

hameeda
autor
25. nov 2013

@janinah
@aristka : no tak som zavolala na pohotovosť a rozprávala s jednou nie veľmi príjemnou lekárkou, ktorá mi povedala že nemusím chodiť pokiaľ sa stav nezhorší, že mám prísť ak by začala vracať, alebo mala krče, dychavičnosť alebo jej vyskočila vysoká teplota, ale že si mám zájsť ráno k svojej lekárke,,,tak neviem,,,,no dúfam že takéto stavy nám nenastanú a že to vydržíme do rána, pretože tá pani lekárka bola veľmi nepríjemná a kebyže s ňou jednám osobne tak neviem ako by to dopadlo....................som smutná z toho

janinah
25. nov 2013

@hameeda tak v prípade dýchavičnosti či krčov nie že prísť,ale VOLAŤ 155 a rýchlu zdrav.pomoc...ale nechcem ťa strašiť,od podania lieku uplynul nejaký čas a zhoršenie nepredpokladám,ale nikdy nevieš a zvlášť u detí....máš ešte jednu možnosť-si na slovensku? ak si,tak zavolaj do detskej nemocnice vo vašom meste /nie pohotovosť/ a pýtaj si službukonajúceho lekára/to je lekár pre deti na oddelení a pre prípady,ktoré prídu do nemocnice na príjem/..povedz,že nie si spokojná s pohot. lekárom a chceš sa poradiť ešte s nejakým lekárom

hameeda
autor
25. nov 2013

@janinah : som na SK, no veď ja som volala na detskú pohotovosť ktorá je v nemocnici na detskom oddelení, inú tu ani nemáme, no som z toho fakt zmätená, nemám žiadnu skúsenosť s liekmi u detí, nechápem prečo jej hneď tresla také silné antibiotiká, alebo také hnusné alebo neviem čo, má rok a tri mesiace v živote nebrala lieky, tak maximálne čípku panadolu keď jej idú zubky, inak nič 😠 , neviem čo si o tom myslieť tá lekárka na pohotovosti mi ešte povedala že na pohotovosť sa chodí s vážnymi prípadmi a nie s takými ako máme my

janinah
25. nov 2013

@hameeda napíš,čo ti zajtra povie lekárka...a možno treba uvažovať o zmene lekára,capnúť ako prvé atb v živote práce Summamed je minimálne netypické,opýtaj sa jej prečo práve tieto?...dieťa sleduj ,ak by niečo tak volaj 155,držte sa

hameeda
autor
25. nov 2013

@janinah : no napíšem, nemáme tu v našom meste moc navýber lekárov detských a mi chodíme veľmi málo k lekárom tak sme doteraz nemali problém, opýtam sa jej zajtra

sendy182
25. nov 2013

@zita19 nerozumiem prečo?......fakt sa mi nezdá možno je to alergia ......sumamed sme užívali fakt na ťažké infekcie.....ja som radila určite k doki ak je to alergia........asi sa ma neporozumela.....
@hameeda ozvi sa zajtra ako si dopadla...držím palce.... 🙂 🙂 🙂 a pokojnú noc vám

zita19
25. nov 2013

Mna prekvapilo, ze si zacala vymenovavat ATB co ste mali vy, a ze tie co dostali su silne... Proste ja by som toto bez medicinskeho vzdelania (co nemam) nenapisala. Mne sa jezia aj tie chlpy so uz nemam, ked pocuvam, citam taketo amaterske diagnosticka - terapeuticke litanie.
Ten doktor bol spravny. Aj vyrazky, vracanie... ale aj zmena farby koze je prejav, ktory napoveda, ze nejaka nedobra reakcia je na lieky. Kozne prejavy mozu byt aj bez vyrazky, len naraz zacne svrbiet cely clovek. Aj to je neprimerana reakcia.
Len tolko som chcela povedat. To na hrane, som myslala ako dost odvazne na taketo forum.

sendy182
25. nov 2013

@zita19 prečo dedukuješ že sú silnejšie atb ako tie čo som spomenula a slabšie ?....veď to mám od lekárov....často sa stáva že práve prvý raz ak sa nasadia atb sa dajú neprimerane silné...........mali sme žiaľ tú skúsenosť.....zmenili sme ihneď lekárku.......a ja som za rozhovor ako ti povedia že napr. zinat je lepší na priedušky a menej účinný pri zápaloch hrdla....tak je stále voľba atb na lekárov.....a čo keď vôbec atb nepotrebovala......mne je ľúto práve to že dieťatko prvý krát ochorie a dajú sa tak silné atb........ak náhodou ochorie do mesiaca zas čo dajú potom...?..pochopila si ma ale asi nie........tiež nerozumiem prečo neaká lekárka vie dať atb malému dieťaťu Dalacyn....fakt hnus....a sú také práve v sobotu prišla jedna maminka od nás že malému prvý krát atb na pohotovosti a práve tieto...... ☹ ☹ ☹ silná alergia chlapček chlapček je hospitalizovaný .....moje deti majú dobrú dets. lekárku chodíme aj do dol. smokovca takže sa informujem.............ja som za konverzáciu aj pri predpise liekov......... 😉

zita19
25. nov 2013

Nepochopila si ma, skus este raz precitat moju druhu odpoved.
A lem tak k ATB. Nedavaju sa podla "sily" ale podla skupiny bakterii na ktore zaberaju. A kazde ATB su hnus, a cim dalej tym vasci budu, lebo ludia si svojim narozumnym uzivanim a hlavne nedouzivanim vypestovali superodolne bakterie. Na anginu kedysi stacil penicilin, teraz sa davaju sirokospektralne ATB cefalosporinovej rady, lebo mnohe kmene bakterii kolujucich v populacii su odolne na penicilin.

sendy182
25. nov 2013

@zita19 áno zua predpokladu že sa urobí výter počkáš si 2 dni tak dá doki podľa toho atb..ak chceš pre istotu čakať 😝 ... a crp.......kedy nedá pri negatívnom nič.....tak prečo jej dali doktorka usúdila.....že ich potrebuje....nemá rtg oči aby videla baktériu ak tam za predpokladu je.....ja si skôr myslím že je to neochotná doktorka.....dieťa prvý krát atb............tak rozmýšľam.....o predpise liekov je mi jasné no i teraz dávajú obyčajné penbene hlavne deťom ktoré ešte neužívali atb....dávajú sa širokospekrálne a je pokoj,,-)))) ..aj zinat je už liek štvrtej generácii a v roku 1994 bol na prvom mieste....... 😉 😉 😉 dobre ukončíme túto debatu......OK? nejdeme spamovať tému 🙂 🙂 🙂

zita19
25. nov 2013

@sendy182 OK. Dobru noc.

aristka
26. nov 2013

@sendy182 prosím ťa a kde na slovensku máš za 2 dni spravenú kultiváciu ,to nemáme ani v špitály ,voláme až na 3 deň od odberu a to voláme ....a vieš čo môžeš dotiaľ ročnému drobcovi ak má baktériu a rozvinie sa ...fúkať a skončí v špitály ..aj crp ráno môže byť v poriadku a do večera nie ,či večer budem utekať na pohotovosť a šup crp a inak nemá ho každý lekár ....a ATB sa dávajú podľa citlivosti na baktérie a sila tj.dávka sa predpisuje podľa váhy dieťatka ,takže napísať silné atb bez toho aby si vedela dávkovanie je je úplná hlúposť a duplom to tu riešiť ,čo mal alebo nemal dr.predpísať bez toho ,že by si dieťa videla a vyšetrila a či si odborník na to ,aby si sa vyjadrila bez toho aby si dieťatko videla ...no neviem ...a nemá rtg oči ,dr.má fonendoskop ,ktorým dieťa vyšetrí posluchom ,jeho dýchanie a aj srdiečkom a ak má skúsenosti ,počuje aj bronchitídu a aj zápal pľúc ,lebo je to počuť a ak je zápal pľúc ,ktorý počuje, RTG jej len ukáže rozsah postihnutia pľúc a potvrdí diagnózu ...a jedno by ma zaujímalo ,čo majú dávať detičkám na napr.angínu ,ak nie penicilín ....a raz má každý prvý krát atb a aj dieťa ak lekár po vyš.usúdi .....takže smola
@zita19 pripájam sa k zite19 z názorom od začiatku .....

hameeda
autor
26. nov 2013

@sendy182
@janinah
@aristka
@zita19 : notak som bola dnes u lekárky, malej už cez noc to prešlo, no keď som lekárke opísala príznaky, tak povedala že to nemuselo byť od liekov a že jej mám dať k tým liekom probiotiká, a že keby mala zasa zlú reakciu tak že mám prísť zajtra že mi predpíše iné lieky...................no tak fakt mi je do plaču z toho, lebo neviem čo teraz, fakt sa mi nechce zasa prežiť to čo včera,,,,tak neviem čo teraz, dať jej ešte raz tu tabletku alebo nie?

zita19
26. nov 2013

@hameeda Daj. Ked ju videla doktorka a povedala, ze pokracovat, tak by som dala. My malu fakt nevidime a nespoliehaj sa na nazory amaterov. Jediny skutocny odbornik s praxou v nemocnici je @aristka a ta to napisala dost jasne.

demo
26. nov 2013

@hameeda robili jej CRP v ambulancii?

hameeda
autor
26. nov 2013

@zita19 : veď viem, len to že doktorka ju nevidela keď mala tie príznaky ☹

hameeda
autor
26. nov 2013

@demo : nie