Ročný synček začal po jedle vracať

lusja
6. feb 2013

Ahojte maminy!
Nemate nahodou nejaku radu? Moj drobec zacal po jedle vracat - pekne sa naje, ale ked uz dojeda, odrazu ho napne a cely obed alebo veceru vyvrati. Nevyzera, ze by bol chory, ani ze mu nechuti...jednoducho ho napne a jedlo je vonku. Potom mozem zacat s krmenim od zaciatku ☹ pekne sa napapa - no obcas sa stane, ze pocas vecere sa dovracka aj 2x ☹ a az do tretice jedlo udrzi. Nikdy nemal takyto problem, az teraz posledne cca 2 tyzdne. Zaciname strasne plytvat jedlom, ked krmim aj na 3x ☹
Normalne sa bojim dat mu viac jedla aj ked otvara pekne usta, bo kazdu chvilu cakam, ze to z neho zas vylezie ☹

Este jedna vec - nemozem mu dat po jedle ani keksik alebo roztek - nic - vsetko ho podrazdi a aj po 2-3 hodinach vyhodi cely obed napriklad. ☹

Nemate radu, skusenost alebo daco podobne? Takuto alebo podobnu temu som tu nenasla...
dakujem!

sisaha
6. feb 2013

@lusja nepises jeho vek, pravdepodobne mu davas prilis vela a jeho zaludok to uz nevladze udrzat. Davaj mu radsej mensie porcie a castejsie.

rebroza
6. feb 2013

@lusja ja mam trosku podobny problem, akurat v podstate hned od zaciatku. dcerke musim davat pozor, kolko dam jedla, lebo je schopna sa prejest a tiez potom grcka (stalo sa mi aj v noci, ked sme uz spali). ked ma napr sopliky, tak je este nachylnejsia. piskoty davame po jednej, lebo ked dala dve do ust, naplo a bolo vybavene. rozok je tiez problem, nalepil sa jej na podnebie a ... mozno aj preto mi ich nechce jest.
ako pise sisaha - radsej menej a castejsie.
ale mozno ma aj nejaku "funkcnu" vadu. napr. mojej svokre nefunguje dobre zaklopka na zaludku, co drzi jedlo vnutri. co v praxi znamena, ze je ovela nachylnejsia vracat, ked je jej zle. a ja mam podozrenie, ze mozno mala ma nieco podobne.

zivika
6. feb 2013

@lusja ja by som po dvoch tyzdnoch zasla ku doktorke...suhlasim s tym, co ti baby napisali, mensie porcie, plus ja by som po vygrckani nedavala zase jest, zaludok je podrazdeny...a skusila by som aj nejaku dietnu stravu, aspon na dva, tri dni, bez mlieka a mliecnych vyrobkov, varane len na vode, alebo parene...zemiaciky, ryza, kuracie prsia, mrkva...

lusja
autor
7. feb 2013

@sisaha Ved je nadpise 🙂 ma rok a 2 mesiace.

sisaha
7. feb 2013

@lusja aha, prepac. ja nadpisy iba preletim ocami, lebo niekedy su upravene adminmi 🙂

lusja
autor
22. feb 2013

@rebroza @sisaha hmmm, neviem, cim to je, ze vracia...svokra sa pytala, ci to nemoze byt reflux v neskorsom veku - ale co ja viem...pojdeme k dr. tento tyzden, lebo ako sa to znormalizovalo, tak sa dnes maly dogrnal 2x - raz pred vecerou, vypytal si kusok kolaca, dala som mu - a nedokazal ho prehltnut, povracal sa. druhykrat zas pri veceri - pekne papal - mozno aj z chuti, uz dojedal kasu a odrazu slo vsetko von ☹ tak som ho nakrmila odznova a bolo.
Neviem, ci je to tym, ze chce zjest vela, ale tak mal by asi grgnut a nie vsetko (alebo cast) vyvratit. Netusim, kolko by malo zjest rocne dieta - pekne papa 4-5x denne, uz zacal konecne pozivat aj ine tekutiny ako MM - ale len lyzickou, poharik ani flasku nechce ☹
obcas sa dokonca stane, ze vybrcne caj - ale az po pol hodinke...

rebroza
22. feb 2013

@lusja akurat som si vsimla, ze si odpisala prave...
nema maly v tomto obdobi sopliky a kasle? lebo nasa slecna je vtedy nachylnejsia na grckanie. aj vcera mozno pol hodke po jedle zacala kaslat a potom grck ... a potom uz bol zasa klud.
uvidis, co ti povie dr. ono to podla mna moze byt vselico... od nejak tej vady ako som pisala vyssie az po "pazravost" 🙂 v tom zmysle, ze proste chuti mu a papa viac ako sa do neho zmesti, alebo prilis rychlo, prilis vela si da do ust.
tak drzim palce, aby ste z toho vyrastli

aliza
22. feb 2013

@lusja 4-5x denne neje ani moj 2 a pol rocny syn, ani 7 rocna dcera, dokonca ani ja 😒, ....neviem, mne sa to zda vela. A ked sa vyvracia, tak ho znovu nakrmis? fuha, mne sa to nejak nezda. Zrejme je toho jedla vela.

sendy182
22. feb 2013

@lusja no toto určite nie je v poriadku.......dieťa môže aj prekrmením vyvrátiť jedlo.......no môže to byť i reflux......vyskúšaj diétnejšiu stravu...neviem čo ti vie všetko zjesť.......a menšie porcie....medzi jedlom už nič nedávať........určite sa poraď s doki.....a ešte vyzvarcia to prúdom všetko alebo ho napína na viac krát a popritom plače.........ak mu nedáš jesť po zvracaní si jedlo vyžaduje? nebude chcieť pauzu?

hori
22. feb 2013

@lusja ja mam podobny problem s dcerkou 2 a pol rocnou... ale ona ma reflux od mala, prvych 8 mesiacov bolo uplne strasnych... potom sa to upravilo, ale dodnes jej zostalo to, ze ked nahodou dobre nepozuje a zhltne vacsi kusok alebo zje nieco, co v konecnom dosledku vyhodnoti ako ze jej nechutilo, tak ju napne a vygrcka... mava take krizove obdobia, ze tyzden vkuse kazdy den nieco vygrca, ale potom dva mesiace v poriadku, potom sa to zasa vrati... neriesim to zatial nijako... ale tiez si myslim, ze je to reflux v neskorsom veku...

lusja
autor
22. feb 2013

@rebroza uz som rozmyslala, ze je to tym, ze papa rychlo, tak som ho zacala zabavat hrackami a rozpravame sa, a normalne si v hlave ratam sekundy, kedy mu dam zas lyzicku. Dnes som sa pozabudla, videla som, ze mu chuti a asi mu chutilo az moc... citala som tu clanky, ked deti nechceli zut, dali si vacsie susto a podobne a vyvracali sa...tak som sa ukludnila, ze nie som uplne sama...ale k tej dr. aj tak pojdeme. Snad ma uisti, ze je to OK a prejde to same...asi bude chalan na kasickach, rozky a chlebik odmieta... 😒

lusja
autor
22. feb 2013

@aliza myslis, ze 4-5x denne je vela? ved su tam ranajky, obed, olovrant a vecera - desiatu nemavame 🙂 a popri tom este lyzickou cajik a vodu, bo z nicoho pit nechce.

aliza
22. feb 2013

@lusja zavisi, co papa, ake porcie a ako casto. A mlieko pije? ako casto, kolko a kedy?

lusja
autor
22. feb 2013

@sendy182 on sa povracia na jedno napnutie - ale to ide skoro vsetko. Neplace pri tom (len obcas, ked mu daco cez nos vybehne - cajik a tak). Spapa vsetko rad radom uz, nejako neprotestuje. A dokonca ked sa povracia, tak moze jest kludne dalej - velakrat sa mi stalo, ze potom spapal este viac a bolo mu fajn. len mu musim vsetko mixovat, vacsie kusky ho nadrapuju ☹

lusja
autor
22. feb 2013

@aliza este ho kojim - tak 3x dokopy za den - ale uz moc nepije, preto mu davam cajik - cca 2,5 dl, teraz zacal aj viac pit - normalne vypije skoro 400ml tekutin okrem MM. rano spapa ovsene vlocky s jogurtom a vyzivou - cca 2dl, potom po hodine pije, potom ma obed - obcas zje aj 3dl (polievka aj druhe), po spanku ma zvysok obeda - ak nejaky ostane, alebo jogurt, potom pije a nakoniec vecera - kasa... len medzi tym mu nemozem dat nic, co je vacsie, aby sa nepovracal...u nas nehrozia keksiky, piskoty, rozky ani nic podbne ☹

sendy182
22. feb 2013

@lusja tak sa mi vidí že je dobrý papkáč lyžička ho baví..........a nevie kedy má dosť....... 😉 😉 😉 😉 skús mu dávať menej a nie tak rýchlo.......on ti zje aj knedľu? kapustu......a to ako zmixuješ? 😉 😉 😉 😉

lusja
autor
22. feb 2013

@hori mozno to bude tym, ze papa vacsi kusok... aj tvoja dcerka, aj moj drobec... este nevedia zut... moj maly je kojeny este, vraj take deti neskor prechadzaju na tuhu stravu... da sa reflux nejako liecit? asi ostanem na dlho pri mixovanom jedle... a mini porciach...

lusja
autor
22. feb 2013

@sendy182 pravda je, ze kapustu este nejedol 😉 sosovica ho nenadchla tiez, ale knedlu by kludne zjedol, keby bola v omacke... vsetko musi byt v omacke, aby to zjedol 🙂 ale nesmu tam plavat hraskove alebo kukuricne supky - tie ho skrabu v hrdle... myslis, ze je dobry papkac? doteraz som mala obavy, ze papa malo 😀 vsetky kamosky okolo maju deti, co by aj mrtvemu z ucha zjedli, len ten moj maly sa na tie deturence nechyta - tak rozmyslam, ze chyba je vo mne, snazim sa mu asi dat viac zjest, ako dokaze... ved ma len rok a 2 mesiace...

aliza
22. feb 2013

@lusja moj osobny nazor je, ze je toho nanho vela. Ma len rok. Mne by deti ani teraz, hodinu po takych vydatnych ranajkach, ako pises, nedali uz nic do ust 😀. Aj to zlozenie, jogurt plus vyziva....ja by som dala len jedno. Ono aj zlozenie moze vadit. V takejto podobe je to velmi syte a tak maly organizmus musi vela travit a este ani nedotravi a uz do toho zase mlieko. Je toho vela na objem, jeho zaludok nie je taky velky a ak nema reflux, tak to kludne moze mat z toho mnozstva. A caj by som tiez vylucila, staci MM a voda. 400ml okrem mlieka je tiez dost. neviem, to je moj nazor, moj syn v tom veku jedol asi polovicu toho, co pises ;-. A tiez sa stava, ked ma maly plne brusko, ze sa mu grgne a vrati sa mu jedlo. A napriklad moj maly doteraz nezje dve jedla naraz, cize polievku aj druhe, musi tam byt pauza.

aliza
22. feb 2013

@lusja a tie omacky ako robis? klasicky zahustene? aj to moze byt problem

sendy182
22. feb 2013

@lusja veď určite patríš medzi starostlivé maminy......chutí jesť a preto skús jedlo menej riešiť........a hlavne dávať mu koľko zje určite nie viac.........ono je to aj tým že zmixované zje raz dva......keď sa naučí prežúvať tak bude papať pomalšie......no a čo je najhlavnejšie neporovnávať ho z druhými deťmi.....mňa tiež skoro "šľahlo" keď som videla v lete 6 mesačného valibuka spučiť celý banán do 2 minút. 😕 😕 😕 😕 ......to môje deti doteraz tak rýchlo nezjedia......... 😀 .........ak zvracia príliš často tak pouvažuj nad tým že mu vyskúšaš dať menej jedla.........a medzi raňajkami a obedom nemá nič?

hori
22. feb 2013

@lusja no moja mala zubky neskoro az po roku, dlho som jej mixovalalebo bez zubov mi nechcela nic pozut a zial, ani potom dlllho nie, uz bola zvyknuta na popucene, struhane... neviem ci sa reflux u starsich deti nejako lieci, taka tema tu na fore tusim je, ale nikdy som ju nestudovala...
jeeej, a presne ako pises... vsetko musi byt v nejakej omacke alebo stave, aby to zjedla, suche nechce nic... napr. ani na palacinky som ju este nepresvedcila, proste to ani neochutna... a za tym sa ine deti idu potrhat... 😉 suche zje iba hranolceky, ale tie jej moc nedavam... 🙂

rubinka
22. feb 2013

Ja len k tomu poviem jedno potom ako sa vyvracia určite ho netreba znova nakrmiť, ved potom niet divu že sa povracia znova, treba potom dať len trošku piť a počkať kým sa žalúdok spamätá, skús si predstaviť seba že by si zvracala tak asi by ti do jedenia moc nebolo.

pimpulienka
22. feb 2013

V poriadku to určite nie je, už dávno by som to konzultovala s detskou lekarkou, ale to by som robila ja..

lusja
autor
23. feb 2013

@aliza 😉 mlieko pije len rano, ked sa zobudi, na obed malicko pred spanim a vecer tiez len tak, aby sa nepovedalo - to je to najmenej. vyzivu ma k tej ovsenej kasi, nech je trosku chutnejsia... ale je pravda, asi je toho vela. Ked na ranajky vie spapat vela ... polievku mava vacsinou pred obednym spankom - alebo aj vobec si ju neda. ale co sa tyka toho pitia - odo mna si moc necucne som zistila, taha tak minutku - dve a hotovo. Caj/vodu pije po lyzickach - da si denne tak 3 - max. 4 dl. Ale vazne mu skusim davat menej, mozno je to ozaj len tym, ze mu dam viac a potom nestiha travit...

lusja
autor
23. feb 2013

@aliza omacku ma len uvarenu zeleninu vo vode a rozmixovanu, ziadnu zasmazku a podobne 🙂

aliza
23. feb 2013

@lusja skus teda mensie porcie a uvidis, ci bude nejaka zmena. Medzi hlavnymi jedlami ponukaj len ovocie,nedavaj mu jogurty, kase a pod. Ak ma jogurt na ranajky, uz mu poobede netreba. Daj len ovocie. A treba ho dat aj vysetrit. Drzim palce.

lusja
autor
23. feb 2013

@sendy182 🙂 ved to, nechcem porovnavat, ale zo vsetkych stran do mna hustia,, ze ich deti zjedia vsetko a vela, a mne sa zda potom, ze ten moj prdko papa malo, tak mu davam, kym otvara usta...a potom sa obcas dogrcka - aj ked schuti je, obcas sa naje moc rychlo a potom to asi vyvrati...
Dnes som skusila dat menej - dufam, ze v noci nebude hladny 😀 asi mu ozaj davam viac, ako dokaze absorbovat... 😒
medzi ranajkami a obedom nema nic, len cajik - daco cez 1 dcl, obcas si vypyta jablcko... ranajkuje cca 3/4 hodinu po zobudeni (predym si odo mna trosku cucne), po hodine ma caj, a okolo 12 obed - vstava medzi 7-8, tak mu to nejak regulujem. AK by mal aj desiatu, tak neobeduje nic 😖

lusja
autor
23. feb 2013

@rubinka on sa povracia len raz - a potom otvara usta, ze ide dalej jest... pred spanim si predsa musi dat malu veceru - tam sa mu to dari najcastejsie...

sendy182
23. feb 2013

@lusja aspoň taký týždeň mu dávaj menej papať a potom si to porovnáš......pretože pre malé dieťatko je zaťažujúce často vracať.......pri chorobe je to iné............a ostatné mamičky čo sa chvália čo a koľko toho ich deti zjedli ber z rezervou.....hlavné je že tvoje dieťatko ti prospieva je veselé ............. 😉 😉 😉 😉