Rozšírené subarachnoidálne priestory

pizik
18. júl 2011

Ahojte mamičky. Mám 8 mesačného synčeka, ktorému bolo pri sone hlavičky zistené že má rozšírené subarachnoidálne priestory a podozrením na rachitídu z nedostatku vitamínu D. Boli mu urobené odbery krvi a moču, ktoré boli v poriadku a rachitída sa nepotvrdila. Dnes sme boli na kontrolnom sone s tým, že nález sa zhoršuje. Zatiaľ k tomu nevieme nič bližšie, poslali nás na neurológiu, tak snáď sa tam dozvieme niečo viac. Chcela by som sa preto opýtať či niektorá z Vás nemá s týmto skúsenosti a vedela by mi napísať niečo viac. Lekárka na sone nás totiž vystrašila že môže ísť o už spomínanú rachitídu prípadne to môže mať za následok zmenšovanie mozgu prípadne zadržiavanie tekutiny v hlavičke, takže sme dosť vystrašení... ☹ Ďakujem

flo1
3. sep 2011

Ahoj pizik, moj krpček sa nám ani v 7 mes. nepretáčal, neliezol, hoci inak bol čiperný, tak nás poslali na neurológiu a tiež nám zistili širšie subarachnoid.priestory..:-(( Nariadili vojtovku, vraj by sa mali tie priestory zapĺňať, citujem " rozvetviť bunkový kmeň" a po 2 mesiacoch bolo kontrol. sono, ktorého výsledok bol rovnaký ako prvý krát..Tak nám predpísali injekcie Cerebrolysin, s ktorými som ja ale nebola stotožnená a tak sme to tento týždeň konzultovali s iným neurológom...Síce aj ten nám potvrdil širšie SAP, ale vraj to nie je nič až tak znepokojujúce..Cerebrolysin nám neodporučil, len pohybovú rehabilitáciu..Zatiaľ sme zvládli pretáčanie, pracujeme na lezení,štvornožkovaní a dúfame..O nejakých súvisiacich "diagnózach" nám nikto nevravel..Trošku v tom mám aj ja chaos, ktorému dr. teraz viac veriť..V stredu máme poradňu, tak sa poradím ešte s pediatričkou..
Ako ste na tom vy? Viete už niečo bližšie? Teraz pozerám, naši drobci sú rovnako starý.🙂

pizik
autor
4. sep 2011

@flo1 tak my sme celý august strávili chodením po doktoroch a rehabilitáciách. Boli sme nezáväzne u dvoch neurológov. Jedna lekárka nám povedala že tento nález nestojí za to aby sme sa znepokojovali, že to nie je nič závažné, druhá nás síce nijako nevystrašila ale až tak to nezľahčila. Ale v podstate sa obe lekárky zhodli na tom, že zrejme ide o spomínanú rachitídu, teda nedostatok vitamínu D. Malý je na svoj vek aj dosť veľký, podľa doktoriek má aj väčšiu hlavičku, nevedel sa sám posadiť a mal vo 8-mich mesiacoch LEN 2 zúbky a to bývajú príznaky práve tej rachitídy. Preto nás poslali na metabolickú ambulanciu, kde ideme tento týždeň. Kvôli tomu že sa sám nevedel posadiť sme tiež chodili na rehabilitácie. Cvičenie sa mu ale vôbec nepozdáva, nepáči sa mu keď niekto od neho chce to čoho nebaví 🙂 Ale malý plazí, stavia sa na štyri, už sa stavia aj na nôžky, je čiperný, takže ja to beriem tak že sedieť sa mu zatiaľ veľmi nechce alebo ešte neprišiel na spôsob ako sa posadiť 😉
Ja som bola v začiatkoch veľmi znepokojená a nešťastná z toho čo mu zistili, ale teraz sa som sa trochu ukľudnila. Uspokojujem sa tým, že zrejme mu naozaj chýba vit. D. V prípade že sa to však nepotvrdí, tak neviem čo bude ďalej alebo čo nás čaká. Ani jedna lekárka sa totiž nechcela vyjadriť k tomu aké následky môže mať zhoršovanie nálezu.Uvidíme.... 😒

sylvia20
31. jan 2015

@pizik dobry den...mozem sa opytat, ako ste dopadli ? dakujem

sylvia20
31. jan 2015

@flo1 dobry den....aj vas sa mozem opytat, ako ste dopadli na dalsom sone, kedze prispevok je uz starsieho data? dakujem

pizik
autor
2. feb 2015

@sylvia20 dobry den. Boli sme sledovani na neurologii a na metabolickej ambulancii. Davali sme malemu taky sirup a kedze psychomotoricky vyvoj bol v poriadku a podla sona sa nalez nezhorsoval, tak to uzavreli ze je to v poriadku....

sylvia20
2. feb 2015

@pizik Dakujem pekne za odpoved. A co vlastne riesili na tej metabolickej ambulancii? Lebo aj nam dali take doporucenie. Dakujem pekne

pizik
autor
2. feb 2015

@sylvia20 vzdy sme nosili moc na rozbor a ak si dobre pamatam tak riesili vapnik a fosfor v moci. Asi sme ho mali malo tak sme urcitu dobu uzivali ten sirup...

sylvia20
2. feb 2015

@pizik aha...lebo my mame predcasnika a fosfor a vapnik sme prave douzivali. dakujem pekne za Vas cas a prajem vsetko dobre 🙂

pizik
autor
2. feb 2015

@sylvia20 dakujem aj ja Vam 😉

nanka888
22. júl 2023

@sylvia20 Dobry den, mozem sa opytat ako ste dopadli?