S trojročným k psychológovi

jullyeverest
19. dec 2021

Ženy ja už nevládžem. Syn bude mať 3 roky a má zrejme nejaký problém. Pochybujem že to je ,,obdobie vzdoru,, pretože to čo robí hraničí s totálnymi psychickými záchvatmi. Stále vrieska. Nonstop. Keď má ísť raňajkovať, kúpať sa, spať, alebo neni po jeho, tak sa hodí o zem, začne vrieskať a vykrikovať že to robiť nejde. On sa zobudí, príde sa pomojkať, ale potom príde zvrat a je jak posadnutý. Minule sa išiel kúpať a začal vrieskat, ruky nohy hore a začal sa brutálne triasť. Nie, nestalo sa nič kvôli čo u by sa bál vody či sprchovania. Snažíme sa mu pekne dohovoriť, neskôr na neho vrieskame a občas mu už dáme aj po zadku. Nič z toho však nezaberie. 🤷🏻‍♀️ Máte s týmto skúsenosti? Mali ste doma podobné prípady?

ivangeline
19. dec 2021

Cim viac pritvrdite,tym viac pritvrdi.

zuzkaa1991
19. dec 2021

@jullyeverest ma možno take obdobie u jas tiez bol problém s kupanim od.mala tie iste záchvaty zacala som kupat skor ;) namiesto 6-7 o 5hod. Napr. Ostatne veci našťastie sme.nemali aj ked asi raz za hodila o zem len hned na začiatku jej vsetko zakazem....takze.ak ma nervy ide do izby bud ju odnesiem nech sa tam ukludni alebo ide sama (ked bola.menšia) teraz ma .3,5r. Skusit to ignorovať ak ma záchvaty opodstatnene ze sa mu nieco nepaci tak ignorovať a poslať ho normálnym hlasom do izby ze napr. V obývačke sa kricat nebude ;) zabera u nas

jullyeverest
autor
19. dec 2021

@zuzkaa1991 ako spomínam, nie je to taký bežný vzdor kedy by pomohlo kúpanie skôr či neskôr. Toto nerobil nikdy aj keď protestoval. A keď ho ignorujeme tak má ešte väčšie nervy. Ja už ozaj nevladzem

mamina0078
19. dec 2021

Pricina? Vrieskanie. A pokial si s tym neviete dat rady tak cim skor psycholog.

0silvia0
19. dec 2021

@jullyeverest odkedy robi tieto sceny? Je jedinacik?

jankapepe
19. dec 2021

@jullyeverest robí to aj pri iných? V škôlke sa správa ako?

amelie2017
19. dec 2021

Urcite chodte, aspon pre svoj pokoj. Aj kamaratka si myseli, ze len obdobie vzdoru, ale postupom casu sa tie zachvaty predlzovali, zvysila sa frekvencia. Nakoniec autizmus. Lahsia forma, ale vdaka diagnostike sa s nim naucili pracovat, urobit rezim dna,...vdaka tomu pochopili aj vela veci oni ako rodicia a odkedy to maju potvrdene, funguju omnoho lepsie. Nemusi to byt vas pripad, ale urcite vam navsteva pomoze.

jjanulienka
19. dec 2021

Moj robil presne toto iste nonstop reval ja som bola naozaj na prášky. Ale nevedel rozprávať tak si myslím že to bolo tým. Boli sme s ním aj u psychologicky povedala že to je v poriadku a ja si mám kúpiť homeopatika na nervy a tieto jeho stavy vyslovene ignorovať. Našťastie z toho vyrastol 😅 ale ma 9 a stále sa rozplače aj za úplne blbosti🤦‍♀️

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
henka123123
19. dec 2021

Rozprava?

simsalabim
19. dec 2021

@jullyeverest navsteva pschologa nezaskodi. Mala som podobne temperamentnu dceru a velmi mi pomohli tieto 2 veci:
1) davat na vyber - dieta ma potom pocit, ze riadi situaciu: modre tricko alebo cervene? sprcha alebo vana? chlebik s maslom alebo s natierkou?
2) pripravit na zmenu situacie, aby malo dieta cas ju spracovat: Nas cas na ihrisku sa pomaly krati. Coskoro pojdeme domov. O par minut - O chvilu pojdeme domov. A zas o par minut - Este sa 10 spustis a pojdeme domov. A spolu pocitat...
No a riesenie zachvatov zurivosti -
moja dcera mavala aj vyse hodinove zachvaty zurivosti - pschologicka mi povedala, ze dieta sa dostane do takeho amoku, ze z toho nevie bez pomoci vyjst. Treba na to silny impluz - poradila pistalku alebo studenu vodu. Pistalka bola na dve veci, nebolo ju absolutne v rom reve pocut, ale voda pomohla okamzite. Bolo vidno, ako ju to vytrhlo zo zachvatu, sama bola prekvapena, kde je a co sa deje. Nic si nepamatala. Pouzili sme iba par krat, neskor, ked som videla, ze uz uz startuje, hned som sa pytala, ci mam doniest vodu a ona sa potom zhacila. Kto taketo dieta nemal, nepochopi...

desore
19. dec 2021

@simsalabim Studena voda pomaha nielen ludom. Videla som bojovat dvoch bojovych psov (hrozne to bolo). Pan majitel zobral vedro ladovej vody a bolo po boji.

ivangeline
19. dec 2021

@jullyeverest "Toto nerobil nikdy aj keď protestoval. A keď ho ignorujeme..."

marzuz89
19. dec 2021

@jullyeverest toto citat nechces, ale v prvom rade sa k nemu musite spravat normalne vy ako rodicia. Vrieskate po nom, davate mu po zadku, alebo ho ignorujete. Robite vsetko uspesne pre to, aby ste v nom stupnovali frustraciu a este vacsie amoky. Psycholog nezaskodi, urcite nie, aspon sa vyluci podozrenie na diagnozu, ale s detmi treba v prvom rade spravne pracovat, urcit pevne nemenne hranice, v ramci nich davat dietatu na vyber, podporovat ho, akceptovat pocity, rozpravat sa s nim na urovni, uz davno nie je hlupe dieta, ma 3 roky.. Pozri nevychovu, alebo nieco o psychologii dietata. Alebo psychologa pre seba, lebo vychovu treba v orvom rade zvladat na strane rodica, ak toto nie je splnene, budete sa trapit vsetci

danieladeley
19. dec 2021

mne to zas pride ako uplne normalne obdobie vzdoru...trva to uz dlhsie?

bona_dea
19. dec 2021

@simsalabim psychologicke, ktora poradi na zvladnutie zachvatu studenu vodu treba odobrat diplom, licenciu na vykon povolania, obliat ju kyblom ladovej vody a na zaver tresnut jednu po papuli

panelacikova
19. dec 2021

keď čítam túto diskusiu, normálne som šťastná, že som vyrastala v období, kedy sa ku psychológovi nechodievalo.... ani nejdem písať, čo všetko navystrájala moja do cca 3-4 rokov, lebo sú na koníku ľudia, ktorí to nechutne zneužívajú a rozotierajú po iných témach. bolo to ťažké obdobie, ale ku psychológovi som nešla. načo? pomohli iné metódy, ktoré tu tiež radšej nejdem rozoberať 😀 keby som ju vláčila po psychológoch, ktovie, ako by to dopadlo....? stačí jeden neodborník, pošle ťa za psychiatrom, ten nasadí liečbu a konečná... mala som taký prípad jedného chlapca v škole. roky na liekoch, psychofarmakách, ktoré ho ničili. a pritom stačil úplne iný prístup k nemu, keď bol malý...

simsalabim
19. dec 2021

@bona_dea ako myslis 🤷‍♀️ Faktom je, ze moja dcera mala amoky, ako som pisala, trvajuce aj vyse hodiny a absolutne nezastavitelne. Predvadzala to denne doma i na verejnosti a poviem ti, taky zachvat zurivosti na zemi v potravinach je uplna lahodka. Aj z nich to dieta potom niest na rukach domov a tam potom este dalsiu hodinu sa pozerat na spotene, cervene, na nic nereagujuce nepricetne dieta ako sa hadze ako posadnute. Toto bolo nieco uplne ine ako bezne zurenie - mam 3 deti, viem, o com hovorim. Vies, kolko ludi mi skusalo ukazat, ako ju “spracovat”? Na ulici, v potravinach, v materskom centre i v rodine…. Predpokladam, ze by si bola rovnako “uspesna”. Po mesiacoch skusania vsetkeho mozneho zachvaty do 2 tyzdnov presli (obliata bola asi 3x) a vsetci sme si vydychli. Takze tak. Dcera uz ma 22 a nijako jej to neublizilo. Prave naopak, uz sme dokazali s nou fungovat.

jamatkaroka
19. dec 2021

@jullyeverest Určite choďte za psychológom. Naučí vás ako s ním pracovať. Dieťaťu netreba dohovárať, treba ho počuť a hovoriť s ním. A stále keď to skončí krikom a britkou, bude sa to opakovať a bude to iba horšie. Toto nieje o období vzdoru. Prežíva stres, nevie pracovať so svojimi emóciami. Potrebuje prijatie a keď naňho kričíte, buchate ho alebo ho necháte v izbe samého, prijatie nedostane. Takže v prvom rade musíte zostať pokojní keď ma "záchvat", nič mu nehovoriť, nezakazovat mu kričať, len byť s ním a počkať kým sa upokojí. Keď je v silnej emócií, aj tak by vás nepočul. Keď sa upokojí, môžete s ním hovoriť o Tom čo a stalo. Ak sa napríklad nechce obliecť, nenútiť. Počkať chvíľu, ísť si zatiaľ umyť zuby alebo urobiť niečo iné a hravou formou to skúsiť znova. Hlavne sa nebojte že keď vas neposlúchne, je hneď neposlušný. Práve naopak. Ak prestanete tlačiť bude mať chuť robiť to sám. Ale chce to čas. Neviem čo z toho na vás sedí, neviem o vás veľa, no dúfam že pomôže aspoň niečo. Tiež mám náročného staršieho syna a psychologička nám veľmi pomohla.

mishkamishka
19. dec 2021

Ahoj, my máme niečo podobné, akurát mal malý tri roky. Rád sa hádže o zem a búcha o zem hlavou. Ale vypozorovala som, že keď je extrémne mrzutý, je zároveň hladný alebo unavený alebo oboje. Napríklad ráno vstane v dobrej nálade, povie na raňajky kašičku, sadne si k nej a hodí sa o zem, že kašičku nechce. To už viem, že už je hladný, lebo uvariť kašu mi trvalo cca 10 minút a jednak počkám, kým ho prejde najväčší hnev (frustrácia sa "vsiakne", keď sa zjavia slzy) a potom snažím sa ho niečím zabaviť, napr. hľadá v knižke nejaké obrázky - keď mu človek dá "robotu", akoby nemal čas sa hnevať - a podsuniem mu tú kašu. Zje a odrazu je ako med. Takisto podvečer, od únavy niekedy ani jesť nechce, všetko je nie, všetko je zle, len o zem by sa hádzal aj bez zjavnej príčiny. Takisto musím povedať, že poobede, keď by mal spať, skáče po mne aj po posteli, neľahne si ani na sekundu. On už slušne rozpráva, vie povedať, čo chce, čo nechce, ale keď má amok, vtedy nie je schopný ani nič povedať. Snažím sa predbehnúť chvíle, kedy bude moc hladný a moc unavený, ale nie vždy sa podarí - často o minútku mi to ujde, lebo mám aj staršiu, ktorej sa treba venovať. Takisto hrá sa, nejde mu posadiť panáčik do vláčika, fuk a už búcha hlavu o zem a kričí. To len dobehnem a ukazujem dookola, ako ho tam posadiť... Stále sa nájde dôvod, prečo sa hodiť o zem, akýkoľvek. Čo ho v jednej chvíli irituje, v inej si ani nevšimne, fakt záleží na plnosti žalúdka a únave, prípadne ak je chorý, je tiež extrémne umrnčaný a nervózny, ale tak to je normálne. Občas som tiež na prášky, ale tak dávam si magnezko a dúfam, že z toho vyrastie. Zasa sa to zlepšuje, okolo dvoch rokov sa hodil o zem aj viac ako 10x denne, teraz už je to určite menej.

mishkamishka
19. dec 2021

takisto doplním, že ho neignorujem, nemôžem, leby by si tú hlavu moc obúchal, poprípade niečo zničil, lebo aj hádže veci od nervov napr. do sklených dverí, proste nemôže zostať sám. Kričanie vyvolá len väčšiu frustráciu, to strašne nemá rád, reaguje hneď, keď niekto u nás začne kričať, hoci jeho sa to netýka, takže sa snažíme pokiaľ možno nekričať na nich na oboch.

andrea_prestastna
19. dec 2021

@simsalabim presne voda , staci pofrkat tvar , minule som to tu napisala a matky do mna ze tyram syna a chudacik,,,

zuzkaa1991
19. dec 2021

@jullyeverest ja chapem to mame aj my take stavy aj ked nie Každý den ....ak nezabera nic tak potom sa snazim.zmenit temu a zaujat ju inac...detsky lekar co vam povedal?riešili ste s nim??

marzuz89
19. dec 2021

@mishkamishka trafila si kliniec po hlavicke, hlad a unava, toto je klucove celkom dost. Nas ked sa naje, odchadza od stola a umytia ruk rovno k hrackam, spokojny, ide si sam stavat lego alebo cokolvek, nema este 3. Co sa samostatneho hrania tyka, po ranajkach ci obede je najkreativnejsi v uplne samostatnej hre 😉 ked je hladny, je tiez nervozny. Co sa obedneho spanku tyka, ja nedovolim nespinkat, este je na to maly a spanok potrebuje, takze nestiha byt nervavy, ale ked sa 2x stalo, ze na obed nezaspinkal, a museli sme ist z domu poobede (nebol v ten den priestor ulozit ho neskor), tak pani, po 17 horor. To bolo jediny krat, co sa mi v obchode pleskol o zem. A co som ho domov niesla na rukach, lebo by bol na zemi asi stale. A ked citam, ze tie deti sa tak chovaju skoro kazdy den, je to urcite vela podporene tymto. Zly spankovy rezim, trosku hladne brusko, a uz to ide. To im ani vycitat nemozeme, to je na iba nas, na rodicoch 😉

A sladkosti a telka. To tiez startuje mozog smerom, ktory nie je ok 🙂

mabenn
19. dec 2021

@simsalabim velmi dobre rady ..pouzivam pri synovi hoci az tak temperamentny nie je, stava sa ale ze nevie ukoncit amok

hennyinnsbruck
19. dec 2021

Ja len k tej vode 🤪asi pred 33rokmi vravela lekarka mojej mame alebo budem lieky dostavat alebo studena voda… mama zvolila studenu vodu😂
A je to isto 300x lepsi sposob ako bitky a vrieskanie 🤦🏼‍♀️

damiq
19. dec 2021

Ja mám to isté doma. Ťažko to písať lebo kto nezažil, tak nikdy nepochopí.. my miestami už nevládzeme snim stále bojovať.. toto nieje len obyčajný vzdor… maly ma problém od rana do večera s uuuplne všetkým.. jedenie, obliekanie, kúpanie, umývanie zubov.. no proste so všetkým.. manžel si mysli, že by sme snim mali ísť k psychológovi, no ja osobne si myslím, že chyba je niekde vo výchove, ale neviem kde.. nepomáha ani vysvetľovať, ani vrieskať, ani ignorovať. Nemyslím si, že maly ma nejakú vadu, pretože v škôlke je ako med a nič z toho nerobí.. keby bol ,,iný” tak by si to dávno v škôlke všimli..neviem ale ako sa správa tvoj maly mimo domu.. ku psychologičke by som išla už len preto aby som zistila kde robíme chybu..

danyelia
19. dec 2021

Moja odpoveď sa vám páčiť nebude, no mne sa zdá, že deti sú v dnešnej dobe čím ďalej tým viac rozmaznanejšie, všetko majú, rodičia im všetko dovolia, sú v (dobrej viere) s deťmi kamaráti, boja sa byť prísni, dieťa si s nimi doslova robí čo chce...Poznala som prípad, kde také malé dieťa svoju mamu bilo, ubližovalo súrodencom, robilo všade scény, no mama len plakala a bola nešťastná. Keď bolo trochu staršie o všetkom v rodine rozhodovalo! (dovolenka, nákupy, program dňa...) Dohováranie ani prosby nepomáhali, úprimne si však myslím, že keby v zárodku tohto správania, samozrejme po dohovore, rozprávaní sa, vysvetľovaní a všetkých týchto psychologických radách dostalo poriadnu na zadok, rodičia by mu dali rázne najavo, že takto to nepôjde, dieťa by si to zapamätalo a nabudúce by si dobre rozmyslelo, či sa v obchode hodí na zem alebo kopne malého súrodenca do hlavy, či zničí hračky. Rodičia predsa určujú, čo svojmu dieťaťu dovolia a čo je už cez a ak túto hranicu prekročia, všetko im to prerastie cez hlavu a už je to ťažšie riešiť...

jullyeverest
autor
19. dec 2021

@henka123123 áno rozpráva

jullyeverest
autor
19. dec 2021

@0silvia0 je jedináčik a robil to asi posledné mesiace