Šelest na srdiečku u 9 mesačného bábätka

bielavila
23. okt 2015

baby prosim ukludnite ma, dnes malemu zistili selest na srdiecku, lekarka povedala, ze to nic nie je a ze to budeme sledovat, poslala nas na sono srdiecka,ale termin nam dali az na december, vraj je to u malinkych deticieke bezne a vraj to aj samo zmizne a budeme to iba kazdy mesiac sledovat, vazne sa nemam obavat? lebo nejak mi neni z tej info moc dobre a pravdu povediac panikarim a bojim sa ☹

miskaska
23. okt 2015

Nemas sa coho bat, aj syn ma selest....je to iny selest ako u dospelych, prip. starsich deti. Z tohto deti vyrastu. Nevyplyvaju z neho ziadne obmedzenia 🙂 .

prego81
23. okt 2015

@bielavila
nepanikar a neboj sa 🙂 Aj nas to mal ked mal asi 6m a na dalsej prehliadke uz nebolo nic pocut. Je to bezne a vascinou to odide tak ako prislo: z nicoho nic 😉
Ved aj lekarka ti povedala ze to nic nie je 🙂

simca06022011
23. okt 2015

Netrap sa, budu to sledovat..nam sa to upravilo velmi rychlo (ak vobec nieco bolo), malej lekarka pocula "nieco" ako selest, ale nakoniec to nebolo nic. Niekedy selest pocut len pri niektorej polohe ako mi neskor vysvetlili, alebo staci nejaky infekt a uplne to zmizne 🙂

sojorez
23. okt 2015

Je viac druhov selestu,v zaklade sa delia na funkcny (bez vrod.srdc.chyby) a chorobny,kde je pritomna aj srdcova vada... moze z neho vyrast alebo ostane na cely zivot... ja mam funkcny,melodickeho charakteru 🙂 do 18 tky som bola sledovana kardiologom,bez sportovych obmedzeni,dva prirodz. porody,teraz kardio vysetrenie absolvujem vzdy v ramci preventivy... neviem,ci ste sledovani v kardio ambulancii alebo len u pediatricky,mali by ti dat viac info o druhu selestu...

piacere
23. okt 2015

@bielavila môj malý má napr. od narodenia v jednej komore tzv. "tendo". Je to vraj nejaká šľacha, ktorá nerobí srdcu žiadne problémy, akurát vibruje a to vibrovanie mnohí lekári pri počúvaní dieťatka vyhodnotia ako šelest.

ervenka
23. okt 2015

@miskaska vyrastu ako vyrastu... Ja mam od narodenia selest na 2/3 tak je to zapisane v karte. @bielavila moj selest ma nijako neobmedzuje.

andrema
23. okt 2015

no nasej malej to zistili uz v porodnici, velmi som sa zlakla...poslali nas na 4 ty den hned ku kardiologovi, a ze to nic, ze to zmizne...po polroku sme boli znova a po dalsom pol roku znova a ze uz tam nic nepocuju..nemal zrastenu prepazku a to robilo ten selest...no kardiolog povedal, ze tam uz nic nie je, no pri teplotach,ked je chora, tak jej nieco pocut,ale ze to ma vela deti...a prepazka sa jej zrasta...takze neboj, urcite z toho vyrastie...ak vam vyslovene nemodrie,tak to urcite nic nebude

liebling98
23. okt 2015

@bielavila hlavne kľud. Aj môjmu najmladšiemu zistila Dr šelest, boli sme na echo. Diagnóza to isté, čo @piacere "tendo loco typico" je to šľacha, ktorá drží chlopňu a je trochu posunutý jej úpon, takže keď prúdi krv v srdci, naráža viac do tej šľachy a vydáva zvuk. Môže sa zosilnieť počas námahy, horúčky. Ako dieťa rastie, rastie aj srdce a šľacha sa posúva, čiže do dospelosti šelest môže úplne zmiznúť. Kardiológ mi povedal, že to má veľká väčšina bábätiek, ktoré vyšetruje kvôli šelestu. Takže predpokladám, že to bude aj u vás niečo podobné.
Hlavne sa neboj, určite to nebude nič vážne. VäčšinaVäčšina závažných srdcových chýb sa prejavuje dosť skoro po narodení, dieťatko zvykne napr pri plakaní zmodrať. Bola si počas tehotenstva na veľkom morfologickom ultrazvuku? Ak áno, lekár by na niečo vážne prišiel už počas tohto vyšetrenia. Takže sa neboj, všetko bude OK.

jamajka881
23. dec 2015

@piacere To tendo vam aj sleduju lebo aj nam to dnes povedala doktorka a tiez ma to nastrasilo