Silné dioptrie u štvorročnej dcérky

ivanka0603
30. máj 2020

Ahojte, v škôlke deťom kontrolovali zrak a dcérke odmerali na jednom oku 5 dioptrií a na druhom 1,5. Išli sme s tým k očnej lekárke a tá jej namerala dokonca 7 na jednom očku a 2,5 na druhom. Vôbec sme si doma nevšimli, že by mala problém. Na nič sa nestažovala. Až teraz keď jej zakryjem to ,,zdravšie,, očko tak mi povie, že ma vidí rozmazane. Som z toho úplne v šoku. Doktorka povedala, že budeme musieť to zdravšie očko prekrývať, aby sa to druhé naučilo pracovať , z čoho mám ešte väčšiu obavu, pretože dcéra je tvrdohlavá a vôbec si neviem predstaviť, ako bude fungovať s okuliarmi a ešte aj s prelepenými okom . Je možné, že sa jej časom očká dajú do normálu? V rodine nenosí nikto okuliare, tak vôbec neviem, čo máme čakať. Ako znášajú vaše detičky okuliare. Museli ste tiez prekrývať jedno očko?

danieli
30. máj 2020

U nás sme rovnako náhodne zistili, že syn potrebuje okuliare, má 3-ky a akonáhle si vyskúšal okuliare a zistil, čo všetko a ako dobre s nimi vidí, mali sme vyhraté, ale celkovo má zodpovednú povahu, uvedomuje si, že mu to pomáha. Ak by som mala tvrdohlavé dievčatko (čo aj mám) nechala by som to na odborníkoch vysvetliť jej, čo ju čaká, aké to má plusy a ako jej to má pomôcť, ak natrafíte na empatického lekára, ochotného s dievčatkom komunikovať mohlo by to pomôcť a navyše rastie, vekom bude múdrejšia bude to jednoduchšie

sono2
30. máj 2020

@ivanka0603 dcéra je pravdepodobne tupozraka a to je dosť problém. Ak nebudete robiť čo dr hovorí bude mať obrovský problém.
4 roky je už dosť musí to pochopiť plus vidí s okuliarmi lepšie nie?
Moja nosí okuliare od 2,5rokov a že to bolo náročné ale chápe to a sama vie, takže to vôbec tak neprežívajte. Okuliare nosiť musí a hotovo. Proste jej to musíš vysvetliť ona pochopí

danka56
30. máj 2020

@ivanka0603 moja dcérka nosí okuliare od ôsmych mesiacov. Teraz ma dva a bez nich ani na krok nejde.
Vytrvalo robte, čo povedal lekár. Nenadavajte dcérke, keď si ich bude dávať dolu. Ono je to zrazu sok keď to mam mat na tvaricke. Chvalte ju aká je šikovná, pekná v okuliaroch. Po čase si zvykne. Sama zisti, že sa jej v nich lepšie funguje.
A dieťa sa stále vyvíja. Tak isto aj oči. Ak bude mať správnu korekciu (okuliare, prelepovanie) tak sa oko bude vyvíjať spravnym smerom. Preto buďte dôsledná v tom, čo povie lekár. Držím palce

sense
30. máj 2020

Mojej prva reakcia v 4rked dostala okuliare 4,5dioptria plus astigmatizmus : mami ja mam.velku peknu.nohu.... odvtedy vedela aj loptu chytit aj ju zacalo.bavit kreslit...tvrdohlsvs je ale s okuliarmi ani najmensi problem.... teraz ma sedem rokov trosku sa jej to zlepsilo... okuliare nosi stale, nikdy ich neznicila ani.nestratila a vzdy sa tesi ked si moze vybrat nove...(raz za rok)

guiseppinka
30. máj 2020

Moja ma 5 a nosi od 2 rokov. Tiez ma dost silne a zatial sme sli vzdy do silnejsich, iny dr jej povedal, ze on by jej dal slabsie, ale aj tieto su dobre... Nema s nimi ziadny problem, ale my sme oko lepit nemuseli. Ja osobne som dostala okuliare v 5 ci 6 rokoch a tiez tupozrakost (okrem ineho). Okuliare nosim uz teda okolo 27 rokov, realne ich nosit nemusim, ale sila zvyku a to, ze na pc je mi s nimi lepsie... Dioptrie sa mi nezmenili. Tvoja dcera uz moze mat tupozrakost tiez a je dost velka pravdepodobnost, ze jej to uz ostane. S nou sa neda nic robit. Mna to v beznom zivote neobmedzuje nijako (teda akurat pri loptovych hrach som trochu mavala problemy, ale zase skor si myslim to, ze je to tym, ze nie som sportovy typ).

andrejka1974
30. máj 2020

Tak mojej dcerke nahodne zistili v 21 mesiacoch ze nevidi do dialky lave ocko - 8 prave - 5 okuliare rada nosi od zaciatku a zistili sme vtedy ze vidi tak ako ma a ocka sme dlho prekryvali raz jedno raz druhe teraz ma lave - 5,a prave - 3ale teraz ma uz 11 rokov a zda sa nam ze sa jej zrak opat zhorsil ale termin mame az v septembri tak uvidime

tulipanicek
30. máj 2020

@ivanka0603 Nemali ste si ako všimnúť že má dieťa problém. Dieťa tak vidí od narodenia a považuje to za prirodzené a prispôsobené je tomuto videniu.
Aj ja som od mala tvrdohlavá a nosila som okuliare v pohode. Rada.. nechať vybrať dieťatko okuliare aké sa mu páčia aj keby sa vám nepáčili (takto to vyriešila aj moja mama) a teraz je super že to očko môže mať zakryté pekným okkuzorom či už farebným alebo so vzorom čo ešte pred 30 rokmi možné nebolo 🙂 Tiez nechajte vybrať malu 🙂 Este bude mať radosť že si môže vybrať sama niečo nové. Dúfam 🙂 Pekny večer

sono2
30. máj 2020

@tulipanicek presne. Ale akonáhle mala dcéra čítať obrázky už bol problém

ivanka0603
autor
31. máj 2020

Naša práveže aj rada kreslí, aj korálky sme prednedávnom navliekli....To ju strašne bavilo. A vôbec sa nestažovala, ani som si nevšimla, že by nejako inak pozerala. Ešte raz máme ísť ku očnej, teraz jej merali dioptrie, týždeň sme kvapkali atropim, z toho má rozšírené zreničky. A že musíme čakať cca 10 dní pokým sa jej opäť zúžia a že potom máme prísť doskúšať okuliare. A to jej hneď dajú také silné dioptrie, či budú postupne zvyšovať? Ja som v tom šoku nevedela, čo sa mám opýtať. No už ju pripravujem na to, že si vyberie tie najkrajšie okuliare, aj keď s tým okluzorom fakt neviem ako budeme fungovať. Snáď ma milo prekvapí tá naša palica tvrdohlavá a nebude mať problém.

laurikagab
31. máj 2020

@ivanka0603 mojmu to tiez zistili v skolke, od 1.rocnika nosi okuliare a kazdym rokom to ide vyssie- on ma minusky,cize jemu sa to bude len zhorsovat. Bez okuliarov uz nevie fungovat, vidi nas zevraj rozmazane. Tvojej dcerke nedaju hned take silne, budete chodit na kontroly a menit cca kazdeho polrokaz .Moj syn ma 9 rokov.

ivanka0603
autor
31. máj 2020

@laurikagab a keď má napísané + je možné, že sa jej to zlepší?

danka56
31. máj 2020
laurikagab
31. máj 2020

@ivanka0603 ano, + sa vekom zlepsuju, moja neter v 17 stke nepotrebuje uz okuliare.

ivanka0603
autor
31. máj 2020

Ďakujem dievčatá, aspoň trochu ste ma ukľudnili. Ešte sa popýtam lekárky, keď pôjdeme tie okuliare dať predpísať. Lebo minule som sa nezmohla z toho šoku na slovo.

straka17
1. jún 2020

Fungovali sme tak s bratom od zhruba dvoch rokov. Okuliare sú dobré s gumovým rámom a vzadu takou strunkou, takže mu ostali na očiach. Najskôr ich mal 5 minút denne, potom 10 a postupne sme zvyšovali. Tiež sme očká zakrývali takými záslepkami - u nás fungovalo predtým zahrať sa na obchod a nech si malý vyberie aký obrázok tam chce.
Začínali sme na 4 dioptriách sa mi zdá, teraz má 2.5 a 3 ak sa nemýlim. Uňho ale ide o neoperovateľnú očnú vadu (teda konkrétne 5), takže je to veľmi individuálne.
Zarazil ma ten skok medzi dvoma meraniami. Neodporučila vám očná ešte iné vyšetrenia? Môže mať vysoký vnútroočný tlak - cukrovka alebo dokonca až cysta na mozgu.

ivanka0603
autor
1. jún 2020

@straka17 nič nám neodporučili, len že máme prísť ešte doskúšať okuliare. Akurát detská dr. mi povedala, že čo chodia robiť tie merania do škôlok, že sú dosť nepresné. Neviem ani čím im tie očká tam merali, len sme dostali papier s výsledkom.

monka1109
25. aug 2022

Dobry den, toto som pisala aj do inej diskusie ale dam to aj sem ak nevadi ;) Moj takmer 3rocny syncek ma +10,5 dioptrie na obe ocka a prave je navyse aj tupozrake. Bez okuliarkov velmi skuli. Zacali sme to riesit ked mal 7mesiacov a ocka mu zachadzali.Zo zaciatku mu ocna lekarka nenamerala ziadnu dioptriu takze sme len striedavo lepisli oci co velmi zle znasal. Ked mal rok opat mu nenamerala ziadne dioptrie ale kedze sa mu skulenie zhorsovalo dala nam na skusku okuliare s 1 dioptriou, ktore vobec nechcel. Zmenila som lekarku a ta mu ihned namerala takmer +7 dioptrii. Dostal okuliare na 6 a 4,5 , az sme sa dostali na +6 na obe oci a mame striedavo prelepovat oko. Tieto uz akceptoval pomerne rychlo. Teraz som vyskusala ineho odbornika az v PP, ktory ma fantasticky pristup k syncekovi, krasne s nim spolupracoval na vysetreni a velmi dokladne ho zmeral. Vysledok po 2,5roku je 10,5+ na obe oci a zaroven silna tupozrakost na prave ocko (vidi len na 50%). Predchadzajuca pani lekarka nechcela ist do vyssich ako 6tkovych dioptrii ale tento lekar odporucil navysenie dioprii na realny stav a prekryvanie laveho oka. Tiez v rodine nemame ziaden ocny problem, lekar vravel ze ide o vrodenu vadu (tak ako sa niekto narodi s kratsou nohou tak sa syncek narodil so slabsimi ockami). Je mi to strasne luto ale na druhej strane som rada ze sa to da riesit okuliarmi, nastastie mu velmi pristanu 🙂 Ak by tu mal niekto skusenost s tym ako sa takyto stav vyvinul neskorsom veku, budem velmi vdacna ak mi napise,lekari mi nevedia nic predpovedat.