Škodí, či neškodí chodítko?

lucia006
21. apr 2013

Ahojte.co myslite chodak naozaj skodi detickam alebo nie je to celkom tak?ja som chcela pre mojho drobca kupit,ale neurologicka ma zastavila,ze chodak NIE. 😨

vierka0
21. apr 2013

@katieg85 my sme spolu v nejakej komunite ? 😀 ano, stojim si za tym, ze dieta sa nema davat sediet, pokial to nedokaze samo, ano stojim si za tym, ze sa ma davat na zem na brusko a nechat ho prirodzene sa pohybovat a ano stojim si za tym, ze ho nemas stavat na nozky ak to nedokaze samo, vlastnymi silami..neviem, kde som co prekrutila

katieg85
21. apr 2013

@bibianka prosim ta to kde si citala ze ked ho nedam do choditka tak mu branim v pohybe.?nevies citat?branit v pohybe som mislela z tym ked sa jej dieta dviha,a o choditku je zas druha vec.

katieg85
21. apr 2013

@vierka0 ona pise ze sa jej dviha na nozky a ty jej nato odpovedas ze mu nema k tomu pomahat,tak potom to znamena ze mu ma v tom branit

dai
21. apr 2013

baby ja nerozumiem tymto temam🙂 ved kazdy tu na koni uz vie ze kazdy neurolog a ortoped choditko odmieta pretoze narusaju prirodzeny vyvoj dietatka plus mozu poskodit jeho chrbatik ak ho tam matky davaju prilis skoro - naco tieto diskusie?
ved ked tam chcete dieta dat tak ho tam aj tak date, naco tieto otazky - akurat hadky zas tu budu

bibianka
21. apr 2013

@katieg85 napísala si toto: "ale ona ma pol rocne a to uz sediet chce a uz sa vie dvihat aj na nohy tak preco mu to ma branit."

vierka0
21. apr 2013

@katieg85 nepomahat sa nerovna branit, ci ty v tom nevidis rozdiel ? inak, neviem do akej miery si konzultovala tieto svoje nazory s odbornikmi, pretoze ja som ich konzultovala, kedze mam doma nedonosenča..a vobec, stale si mi nepovedala, preco by niekto mal choditko pouzivat

katieg85
21. apr 2013

@bibianka ale som nepisala ze ked sa dviha ta ze ho ma dat hned do choditka ale ze ked sa dviha tak naco ho ma dat sadnut ked on chce stat 🙂

vierka0
21. apr 2013

raz mi kamoska hovorila, ze sa jej ktosi pytal, ci jej mala uz sedi, na co ona odpovedala, ze nie, ze si este sama nevie sadnut..a ten ktosi sa opytal, ci teda sedi aspon ked ju oblozi vankusmi, moj muz na to zareagoval takto (velmi sa to hodi na tuto diskusiu): "jasne, aj soferovat vie, ked jej rucky prilepime lepiacou paskou o volant"

bibianka
21. apr 2013

@dai mňa už tieto témy tiež vyslovene iritujú. Po toľkých rokoch sa tu objavujú stále znova a znova. Zrejme by mali ortopédi, neurológovia a pediatri spísať petíciu, nech parlament zakáže predaj chodítok a bol by pokoj. Hoci, človek nikdy nevie...

bibianka
21. apr 2013

@katieg85 nepomáhať do sedu a do stoja predsa neznamená brániť. Moje deti najprv začali liezť a až potom si sadli, z polohy na 4 najprv do bočného sedu a potom dali nohy dopredu . Dovtedy som ich sedieť nedávala. Ani som im nepomáhala vstávať - naučili sa to sami pri nábytku. Jediné, s čím som pomáhala, bolo, že som syna učila zliezať z nábytku, keď mi tu liezol ako opica a nechápal, že nemôže zliezť dole z gauča dolu hlavou.

katieg85
21. apr 2013

@vierka0 no ja orotpedom neverim bo raz rozpravaju tak a raz tak,vtedy sa mohlo a teraz nie?a ich logika?balit dieta na siroko a mat ho v perinke to normalne nie je.ale nato prisli az teraz takze zato ich nepocuvam.a ty kedze si mala nedonosene tak jasne ze si nato citliva a urcite pri takom dietati by som si aj ja dala pozor 🙂

michaelamilan
21. apr 2013

@lucia006 ja si myslím, že by si sa mala riadiť svojim "inštinktom" Tak ako sú za a proti očkovaniu, tak sú mamičky za a proti chodítku......Tu určite správnu odpoveď nedostaneš....100ludí 100 chutí 🙂 Viem že som Ti neporadila, ale podľa mňa ti tu nikto neporadí....každý má pre seba správnu odpoveď tú, ktorú ti on sem napíše 🙂
Verím, že akokoľvek sa rozhodneš, rozhodneš sa správne 🙂

basburianka
21. apr 2013

Ahoj. Viem,ake je ťažké v dnešnej dobe zorientovať sa v informáciách...a este ťažšie je robiť veci po svojom,ked väčšina to robí inak...ja sa čosi napocuvam,ze čo zase vymýšľam a zle som si ich naučila a bla-bla...ale ked nieco robi veľa ľudí,este to neznamená,ze je to múdre alebo dobre. Jednoduche pravidlo-dieťa robi to,co samo zvládne. Bábätká su múdre stvorenia,treba im dožičiť,aby svet objavovali po svojom. A ze sa niekedy zlostia? Je to tá najlepšia hnacia sila. Určite sama najlepšie vies,koľko mozes nechať svojho drobca,nech sa 'trápi' sám a kedy je to na neho uz moc a treba mu pomôcť,nejako ho rozptýliť,on to o chvíľu skúsi znova a znova a raz sa mu to podarí (ci uz ide o lozenie,stavanie alebo hocičo ine...) Je to náročné obdobie,ked dieťa už veľmi túži objavovať svet,ale ruky a nohy ho ešte neposluchaju. Ale rýchlo to uleti a za pár mesiacov ho budeš mat všade,až ťa to bude mrzieť ;) Nenechaj sa okolím zneistit, je to síce náročné,ale možno ti pomôže,keď si pripravis zopár padnych argumentov a tými im zalepis ústa. su takí,s ktorými sa nedá,na ich názor sa môžeš vykaslat,ty si zodpovedná za svoje dieťa,nie oni. Vývoj dieťaťa nie su preteky,každý máme svoje tempo a nie sme preto lepší ani horší. Prajem vela síl a trpezlivosti a hlavne pekných chvíľ s tvojím babatkom.

bibianka
21. apr 2013

@katieg85 Ako matka by si mala intuitívne cítiť, kde je sever. Pediatria ako špecializácia za sebou nemá dlhú históriu a určite si prešla, či prechádza "detskými chorobami". Veď bolo obdobie, keď sa odporúčalo umelé mlieko miesto materského. Veľký český propagátor tejto myšlienky si po rokoch sám sypal popol na hlavu, čo to šíril za bludy. Ale predsa sme už niekde inde, ako sme boli v 1. polovici 20-teho storočia niektoré záležitosti už prešli dlhodobými štúdiami.
Pokiaľ ide o fyziologický vývoj dieťaťa, skutočne mi už len sedliacky rozum hovorí, že chodítko je blbovina a ak mi to potvrdia prakticky všetci odborníci, ani ma tom neprekvapuje. Keď odborníci tápajú, spoľahnem sa na intuíciu - človek tu bol aj pred tým, než nejaká medicína vôbec existovala a celá evolúcia je o tom, že prežije najflexibilnejší, ten čo sa prispôsobuje a má snahu sa prispôsobovať, nie ten, kto dostáva pomocné barličky.
Mmch, ak kvôli chodítku dieťa nelezie, resp. lezie veľmi krátko, matka by nemala byť prekvapená, ak sa po nástupe do školy zistí, že má nejakú dys-poruchu učenia.

katieg85
21. apr 2013

a potom si nato spomente o chvilu uz nebudu rozpravat ani ze mas balit na siroko lebo lebo dietatu sa nozicky upravuju v autosedacke a v lehatku ale nato zas pridu neskoro tak mne je prd co mi rozprava,lebo mojim detom sa nozicky upravili bez toho aby som balila na siroko co si aj doktor mislel ze som balila.

vierka0
21. apr 2013

@katieg85 prirodzeny vyvin je univerzalny, nedonosenym detom (zo zaciatku aj tomu mojmu) je potrebne v tom prirodzenom vyvoji pomoct (zdrave deti to nepotrebuju), ale nie choditkami, ale cvicenim, stimulovanim prirodzeneho pohybu, stale plati to, co som povedala, ze dieta ma robit tie ukony, ktore vlastnymi silami dokaze..a tie choditka - preco by to mal niekto pouzivat ? stale som nepocula jeden rozumny argument 😀
@michaelamilan nie je pravda, ze kazdy ma pre seba svoj spravny nazor..prirodzeny vyvoj je len jeden a choditka tam nepatria

ikke
21. apr 2013

ehm, a keby zrovna aj neskodil, NACO je to dobre? nie je jednoduchsie mat dieta, ktore najdete tam, kde ste ho polozili? (ale to vacsina z nas zisti az ked ma doma maleho nezastavitelneho sarkana...) 😅

bibianka
21. apr 2013

Balenie na široko supluje fyziologickú polohu kĺbov, ktorá sa prirodzene dosahovala, keď nosili matky deti v šatkách, alebo ak pôjdeme do vzdialenejšej minulosti, keď mláďatká našich chlpatých prapredkov objímali matku "rukami aj nohami". Táto poloha je nevyhnutná pre správny vývoj postavenia bedrových kĺbov a v prípade náznak nejakej patológie sa možno vďaka širokému baleniu dokonca vyhnúť neskoršiemu operačnému riešeniu.
Neznamená to, že všetky deti treba baliť naširoko, ale toto by mal zhodnotiť ortopéd. V niektorých krajinách ale deti zaviažu ako kuklu s vyrovnanými nožičkami a toto je teda riadny prúser.

bibianka
21. apr 2013

@michaelamilan Toto mi príde rovnaké, ako "inštinktívne" namáčať decku cumel do medu. Všetci zubári ti povedia, že NIE, ale ty to necháš na inštinkt...

basburianka
21. apr 2013

@vierka0 To s tým volantom je naozaj výstižné! Pobavila som sa ;) Ale nečudujem sa,že toľko rodičov je neistych,žijeme v čudnej dobe. Každý sa ta vypytuje,co uz tvoj dokáže a môj toto uz vie a len porovnávame a už mi to ide na nervy a určite aj zakladatelke témy. Veď keby uz ti ľudia nechali tie bábätká žiť si svojím tempom. Sorry,som sa trochu vyventilovala ;)

michaelamilan
21. apr 2013

@basburianka aj ja sim myslím že je čudná doba.......je choré keď sa matky predháňajú s tým v čom je ich dieťa lepšie, rýchlejšie apd.....
@bibianka
@vierka0 milé mamičky......ja som sem napísala mamičke názor, tak ako to vidím a neprišla som semaby ste mi vy vysvetlovali isté veci a ani preto aby ste mi kázali.....Ona založila tému, lebo je zmatená......a myslím, že teraz je zmatená viac ako pred založením témy 😀

bibianka
21. apr 2013

@michaelamilan No nemá dôvod byť zmetená, keď takmer všetky matky tu sa vyjadrili proti chodítkam.

sympa1
21. apr 2013

@lucia006 moje deti mali . Nic im nieje , sú to kocky s krasnymi nozkami 🙂 žiadna trauma ani spickovanie, vyklbene či ploche nohy sa u nás nekonali ;)

stvura
21. apr 2013

No dobre som sa pobavila, uz som tu davno neprispela kvoli "rotujucim otazkam" ako tato dookola. Treba si precitat pre a proti a rozhodnut sa po svojom. Kazda ma na vsetko iny nazor, treba to respektovat a hotovo. Zakladatelke pevne nervy, nenechat sa vytocit, precitat si a spravit svoje...moj nazor / chodak nekupuj, pozicaj si a uvidis ci ho budes potrebovat alebo nie.

althejka
21. apr 2013

Tiez nechcem choditko, ja sa tesim z kazdeho pokroku ktory maly urobi, lebo aj mala drobnost,ako ked sa pri lahu na brusko zaprie do ruk a vydrzi je pre mna celmi cenna 🙂 ale mam kopec kamosiek,ktore do choditok deti davaju, ja som sa rozhodla, ze nas drobec si to bude musiet "tazko' oddriet sam 😀

bibianka
21. apr 2013

Mne len príde zvláštne, že sa niekto ešte dokáže pýšiť tým, že robil svojmu dieťaťu zle. Bola by som radšej ticho ako voš pod chrastou a nevystatovala by som sa tým. Chodítko je skrátka neobhájiteľné, to nie je vec osobného postoja, to je FAKT. A že chodítkovým deťom nie je nič teraz, ešte neznamená, že nebudú mať karty na ortopédii a neurológii v 30-tke alebo 40-tke, pretože tie patologické zmeny sa môžu prejaviť až starnutím, akurát, že prídu o niekoľko desiatok rokov skôr, ako u zdravo, fyziologicky sa vyvíjajúceho človeka, ktorý si svoje súčiastky nezačal opotrebovávať už v útlom detstve.
Prepáčte, ale obhajovať niečo, o čom je dokázané, ÁNO, dokázané, že je to škodlivé, je pre mňa na tomto mieste nepochopiteľné práve kvôli tomu, že ide o to najcennejšie, čo máme - naše deti. Nech si fajčiar obhajuje fajčenie, keď je blbý, je to jeho zdravie, jeho život. Ale malé dieťatko je vo všetkom odkázané na rodiča a ten by ho mal v prvom rade chrániť!

fuska
21. apr 2013

@lucia006 No ja neviem. Keby kazda mamina, ku ktorej prides na navstevu, davala detom hranolky s tatarkou, das aj Ty? Lebo ved, ostatne davaju? Mas vlastny rozum, vlastnu intuiciu. Ak Ti nestaci nazor Tvojej neurologicky, s ktorym evidentne nesuhlasis, tak si urob po svojom. Ja si ale nemyslim, ze robis dobru vec.

simaha
21. apr 2013

Ja som pri prvom synovi mala choditko a nic mu nieje.Pri druhom som nemala lebo nam ho zakazala Dr.kvoly nozickam lebo maly mal od narodenia chodidlo stiahnute tak sme museli chodit cvicit.Choditko nam vobec nechybalo naucil sa chodit sam asi 11mesacny.Este aj nozicky samu pekne napravili co boli aj v nemocnici prekvapeny lebo na prvej navsteve mi povedali ze sme prisly neskoro a ostane captavy.

katieg85
21. apr 2013

@bibianka na ordopedii sa skor ocitnu ty ludia ktory sa zle stravuju alebo maju nadvahu nie ty ktory pouzivali pavuk.ved to by tam uz boli vsetci,ked to skodi to hovoria vsetci, vsetko skoro uz skodi ale ked ho tam das len nachvilku za den tak to urcite neskodi.ale to uz nech si robi kazdy jak chce. 🙂

molniak
21. apr 2013

@josenka plne s tebou súhlasím ale čo sa týka špičkovania nemusí to byť z chodítka ja som malého nemala ani raz v chodítku a špičkuje a to už má tri roky. Ale som zásadne proti používaniu chodítka veľa mamičiek nepozná ako má nasledovať vývin dieťaťa a s tým veci spojené preto neriešia veci podobné chodítku. Jednoucho ho tam dajú a vytešujú sa ako dieťatko v tom lieta a detom sa to páči je to pre nich niečo nové. Ja som si však prešla aj cvičením Vojtu tak pre mna je samozrejmosť chodítko nie.