Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Strabizmus, hypermetropia a amblyopia

jasenka
1. júl 2014

Ahojte, dnes môjmu 3,5 ročnému synčekovi diagnostikovali všetky tri poruchy/choroby očiek. Máte niekto rovnako diagnostikované detičky v podobnom veku? Čím viac študujem, tým sa viac zamotávam... Zatiaľ nám predpísali len obyčajné sklá bez cylindrov +2 dioptrie, ale v auguste nám ich určite zvýšia, pridajú pravdepodobne aj cylindre a začneme lepiť očká... Máte podobnú skúsenosť? Nejaké rady, čoho sa vyvarovať, prípadne ako to prežívate VY? Ďakujeeeeeem 🙂

mimla
1. júl 2014

Z vlastnej skúsenosti doporučujem vyhnúť sa ťažkým rámom a priplatiť si za odľahčené sklá. Obzvlášť v lete mi stále padali z nosa. Teraz som už roky bez okuliarov.

jasenka
autor
2. júl 2014

@mimla mala si prosím všetky 3 poruchy? ja som trpela dvomi, teda tupozrakosť mi ostala a strabizmus na oboch očiach mi v 6-tich chirurgicky odoperovali. Od 15 tich som bez okuliarov. Mňa skôr straší ta spojitosť s ďalekozrakosťou... Na pravom má tupozrakosť a na ľavom má namerané horšie hodnoty na ďalekozrakosť... ☹

mabika
2. júl 2014

Mame v rodine a naraz vsetky 3. Dolezite odstranit najprv tupozrakost - lepenim, cvicenim, okuliarmi. . Okuliarebudu korigovat vsetky 3 - ak skulavost nezmizne tak operovat a dalekozrakost sa vekom zlepsuje (deti sa rodia dalekozrake) ale akma silnu tak mu moze zostat a okulky bude nosit stale. Dobra rada - investovat do odlahcenych ramov co sedia a nepadaju lebo potom to nema efekt. A odlahcwnych skiel. Odporucam urcite lahucke neznicitelne ramiky centrostyle - talianske. A poctivo lepit a cvicit.

jasenka
autor
2. júl 2014

@mabika Ďakujem, vážim si každú radu. Zatiaľ nelepíme, má si najskôr zvyknúť na okulariky a od augusta bude mať silnejšie dioptrie a začneme lepiť

mimla
2. júl 2014

@jasenka ja som mala škuľavé ľavé oko, to mi operovali v piatich a následne v dvanástich rokoch. Mám aj slabú ďaleko zrakosť. Na ľavom oku stále tupozrakosť. Keďže liečba nezabrala a problem nie je v oku, už to tak ostane. Mám dvojité videnie, ale keďže tak existujem celý život, nevadí mi to. Akurát filmy v 3D pre mňa nemá zmysel pozerať. Mám aj očné vyšetrenie, bez úplatkov a známostí, ktoré bolo k vodičskému oprávneniu. Vraj mám na svoj vek skvelý zrak.

jaruska8
2. júl 2014

@jasenka Ahoj, mne zabiehalo oko, nosula som oklúzor, postupne sa to upravilo. Ale ja som krátkozraká, silne, až -12. Šošovky to istia. Hlavne treba kvalitný rám a odľahčené sklá.

zuzulik280
2. júl 2014

Ahoj, jw to pre mňa aktuálna tema, moj syn ma strabizmus začalo to slabou odchylkou v jeho 13 mesiacoch na pravom oku, nasledne sme isli na očne, kazali lepit, na pol dna a mal predpisane1+. Odvtedy chodime na očne, po roku mu dali2+.Lenze tym ze sme to zdrave oko lepili začalo skulit i to. Lenze podla lekarov je prave to dobry stav, ked uz skuli na obe oči . Teraz po vyse roku na kontrole nam povedali, že ma idealny stav na operaciu toho strabizmu. Vidi perfektne, všetko u dr. prečital. Vlastne tu operaciu nam spominala stale, ze sa jej nevyhneme. Vraj čim skor sa da dieta operovat, tym lepšie. Koli vyvinu 3D videnia. V septembri ideme na konzultaciu do BA , asi nam uz aj daju termin. To je moj pribeh.
Ako je mozne, že ste zistili že skuli až v 3,5 rokoch? To odrazu začal?Nas maly to mal vtedy po roku minimalne, ale teraz to už ma riadne. V okuliaroch to ale nevidno.Ale keby som mu to nezačala hned prelepovat tak tiez by bol tupozraky. Akej chodite Dr.? My sme od ZM a chodime do Serede Mudr. Klobušickej, ona sa specializuje na deti a na strabizmus....nebyt jej asi nas ani nikto na tu operaciu neodošlo, dufam, že robime dobre. A Vam operaciu nespominali? Tym by sa vlastne jedna diagnoza vyriešila, a z hypermetropii by mal vyrast. KAždopadne držim palce.....a hlavne aby si maly zvykol na okluzor 😢

jasenka
autor
2. júl 2014

@zuzulik280 Ono je to tak, že Oliverko jeden deň škúlil a mesiac nie... toto bolo v dvoch rôčkoch, do 3 rokov a 3 mesiacov neškúlil, ani neboli žiadne príznaky... až zo dňa na deň sa to začalo zhoršovať a tak sme to začali riešiť, lenže zohnať v PD poriadneho očného nám zabralo nejaký čas... škúli len na pravé očko aj to nepravidelne... je naň tupozraký do takej miery, že neprečíta ani prvý riadok, ale horšie dioptrie bude mať na ľavom očku... neviem čo všetko nás čaká, lebo konečný verdikt viem len od včera... Ja osobne som nosila od 3 rokov okuliare kvôli strabizmu, v 6tich ma naň operovali na obe oči, potom mi na striedačku oči prelepovali a od 15 tich som bez okuliarov, ale tupozraká na ľavé oko som stále... A z toho, že som si zatiaľ poprečítavala, tak tupozrakosť môže byť aj dedičná... Pridávam aktuálnu fotku, prvý krát brýlky na nose 🙂

zuzulik280
4. júl 2014

je krasny, zlatunký. Takže ich má prvy raz? a chce ich nosit?Ja mam inak obavy, ked pojde moj maly do školky, či sa mu nebudu smiat za okluzor, bude jediny. Asi mu ho ani davat do skolky nebudem. Inak ja vobec nevidim, že by Vaš maly škulil, ved to oko ma uplne rovno. Ci to skorej vidno bez okuliarikov? A ako sa Vam vyjadrili k tej tupozrakosti? Lebo to sa uz vraj liecit neda, ked to je . Tak neviem. Takze ako dvojročny začal len obcas skulit? A okuliariky ma az teraz? Teda ak som to spravne pochopila.Ale je fakt krasny.

jasenka
autor
13. júl 2014

@zuzulik280 Ahoj, ono to bolo tak, že 2-ročnému mu občas očko zabiehalo (niekedy, dá sa povedať, že málokedy), potom skoro nič a teraz cca 3 mesiace do zadu začal opäť škúliť, ale už tak, že sa mu to deň čo deň zhoršovalo. Tak sme to začali riešiť dá sa povedať, len kým sa dostaneš na termín, čas uteká.... Ale on aj teraz škúlil jeden deň strašne a potom 3-4 dni neškúlil, to jeho škúlenie je veľmi divné.
Oliverko škúli len ne pravé očko, ale okuliarmi sa mu to úplne stráca. Keď ich dá dole, hneď mu očko letí k nošteku. ☹ Nosiť ich chce, za 5 minút pochopil, že mu pomáhajú... Až mám zimomriavky, keď si na to pomyslím, že vlastne sa trápil, keď ich nemal ☹ ☹ Ráno otvorí oči a hneď má okuliare na nose a nezloží ich do večera, resp. len keď ide spať, aj to sa dosť často stane, že zaspí s nimi a dávam mu ich dole ja.
Tupozrakosť sa nedá operovať, dá sa liečiť iba poctivým cvičením a lepením... Zatiaľ nemáme nastavené, žedne cvičenie ani lepenie. Ideme 22.8. na kontrolu a tam nám zvýší dr. aj dioptrie aj nám vysvetlí ako to bude s tým lepením 🙂 Lepenia sa obávam veľmi, lebo Oliverko je straaaaaaaaaaaaašne tvrdohlavý a bude to veľký boj.
Nemaj obavy zo škôlky, Oliver je hrdina v triede, lebo brylky nemá nikto a on vie kvetnato o nich rozprávať, tak ho všetky detičky žerú... Chcú ich nosiť aj oni.. Lepenie zatiaľ neviem ako bude znášať, v auguste bude určite doma, tak to zatiaľ budeme riešiť dama, od septebra uvidím ako to bude znášať, či mu budem lepiť oči do škôlky alebo doma... všetko chce čas...
Myslím si, že sa nemusíš báť, že sa malému budú deti vysmievať, dnes je už úplne iná doba a deti to berú inak. nalep mu na okuliariky nejakú peknú nálepku, alebo mu kúp okluzor látkový, sú ich mraky a bude zaujímavý, nebude na srandu 🙂 pozri tu http://www.detske-okluzory.sk/
Držím palce...

zuzulik280
13. júl 2014

chceLA SOM SEM DAT FOTKU AJ MOJHO MALEHO bez bryliek, ale nejako to nešlo, asi bola velka, moj bez okuliarov škuli brutalne, totalne ma tie oči rozhadzane všetkymi smermi , v okuliaroch to prakticky ani nevidno. Ja som zo začiatku oči lepila tymi jednorazovymi okluzormi na kožu, chudak moj zvykol si aj na ne, ale muselo mu to byt neprijemne. Ale uz davam len latkovy, ten je ovela lepši, mi sme kupili normalne v optike....taky kusok latky a 7eur:C uvidime čo nam povedia v Blave, ale my sa už operacii nevyhneme asi, kiež by mu to aspon pomohlo....inak vraj najlepšia odbornička na titto poruchy je Mudr. Fischerova, lenze neviem či este operuje, ako ju vybavit, v Bratislave na Kramaroch uz mame termin, a ked si predstavim zasa cakat na termin u nej:C a Vam zatial operaciu nespominali?a ako Vas maly čita na dialku obrazky?

zuzulik280
13. júl 2014

@jasenka chceLA SOM SEM DAT FOTKU AJ MOJHO MALEHO bez bryliek, ale nejako to nešlo, asi bola velka, moj bez okuliarov škuli brutalne, totalne ma tie oči rozhadzane všetkymi smermi , v okuliaroch to prakticky ani nevidno. Ja som zo začiatku oči lepila tymi jednorazovymi okluzormi na kožu, chudak moj zvykol si aj na ne, ale muselo mu to byt neprijemne. Ale uz davam len latkovy, ten je ovela lepši, mi sme kupili normalne v optike....taky kusok latky a 7eur:C uvidime čo nam povedia v Blave, ale my sa už operacii nevyhneme asi, kiež by mu to aspon pomohlo....inak vraj najlepšia odbornička na titto poruchy je Mudr. Fischerova, lenze neviem či este operuje, ako ju vybavit, v Bratislave na Kramaroch uz mame termin, a ked si predstavim zasa cakat na termin u nej:C a Vam zatial operaciu nespominali?a ako Vas maly čita na dialku obrazky?

jasenka
autor
13. júl 2014

@zuzulik280 Náš zatiaľ čítal len prvý krát tie Ečka, ľavým očkom prečítal všetky riadky a pravý, ani to najväčšie. Ak som dobre pochopila, tak pravým očkom vidí len na 8% ☹ ☹ ☹ A to škúlenie zatiaľ neviem, či to bude nutné operovať. Okuliariky mám cca 10 dní, takže asi pomaly postupne...

subbinka
11. nov 2017

@jasenka dobry den prosim vas je to davno co ste pisali tento prispevok ale zaujima ma ako pokracujete.ake ste mali dioptrie vtedy a ake ma teraz.mne dcerke zistili +10na oboch ockach .zatial neskuli

Tu začni písať odpoveď...

Odošli