Strata pigmentu - vitiligo u detí

mariasalome111
20. aug 2021

Mamičky som smutná a je mi do plaču. Asi vo veku 2 rokoch sa môjmu drobcovi objavila biela škvrna na nožičke - na stehne. Teraz má 3 roky, jeto o niečo väčšie. Bola som na kožnom, že čo to je a vraj strata pigmentu - vitiligo 😢😢😢
Ako čo mám čakať ďalej ? Máte s týmto niekto skúsenosť? V rodine to nikto nemá.
Malý sa mi narodil s bielymi vláskami, je veľký blonďak. Vraj to postihuje viac blonďakoch 😢 Je nádej, že sa to obnoví ? Alebo to bude pribúdať ?
Ďakujem pekne za každú radu ..

sarinka2012
20. aug 2021

@mariasalome111 nemám velké skusenosti, ale čo viem je že že ťažko niečo očakávať, u každého je to iné, može mu ostat jedna škvrnka ale može sa objaviť viacej, ked ich je vela pri sebe zvyknu sa spojit do velkej. Drvivá väčšina ludi ma len pár škvrniek na tele, malokedy je to v takom štadiu že su aj na tvári a vo velkom množstve.Obnoviť sa to už žial neobnoví, može len pribúdať - ale nemusí. Existuju gely a vyživové doplnky ako Vitistop ale to je myslim že až 12-13 rokov. Netráp sa nad tým, nezmeníš čo bude a naozaj v drvivej väšine pripadov ide len o pár škvrniek 🙂 len treba dávať pozor na slniečko, nakolko toto mieste nie je vobec chranene pigmentom.

simsalabim
20. aug 2021

@mariasalome111 mne v puberte urcili tuto diagnozu. Flaky sa mi robili postupne, max velkosti 2€. Niektore zmizli, ine sa objavili. Postupne prestali pribudat a v dospelosti mi ostlal jeden flak velkosti asi 20centovky. Ja osobne si myslim, ze to vitiligo nebolo.

dada0902
20. aug 2021

Môj muž to ma a jemu sa to začalo objavovať až po dvaciatke keď robil po zahraničí a samé nočné v tedy vraj to bol taky spúšťač u neho má toho čím ďalej tým viac nemyzne mu to a stále pribúda aj chodil pod lampu aj mu kožná barz co predpísala ale nič nepomohlo možno záleží kedy sa to podchyti u nich v rodine to tiež myslím nikto nemá

mariasalome111
autor
20. aug 2021

@simsalabim aj si niečím mastila, či zmizli sami od seba ? Ďakujem
Ozaj som z toho celkom dole 😫

simsalabim
20. aug 2021

@mariasalome111 nicim. To bol tazky socik, nemyslim, ze na to vtedy daco bolo. Uz mam 51.

mariasalome111
autor
20. aug 2021

@sarinka2012 ide o škvrnku, ale trením, zaškrabnutím sa to zväčšuje.... a moje malé šidlo neobsedí ani minútu ... preto sa obávam, že čo bude ďalej. A jeho stres ... momentálne nemám pod kontrolou 😢 môže to zhoršiť .... + Alergie do toho ...

mariasalome111
autor
20. aug 2021

@simsalabim aha, no super potom 🙂

lydkak82
20. aug 2021

@mariasalome111 mne to diagnostikovali až asi po 30tke..mala som za sebou jeden pôrod v 25ke..tiež má kozna posielala pod lampu ale keďže to mám hlavne okolo očí, tak to nebolo možné..potom sa to začalo objavovať na slabinách a stále sa to zväčšujú,už som čítala že to môže byť aj zo stresu ale u detí??? Mne to neubúda iba pribúda a rastie..ale my to máme v rodine..poznám ľudí, čo sa im to aj stratilo,takže závisí od človeka 🤗

mariasalome111
autor
20. aug 2021

@lydkak82 od keď bol bábätko, asi po mesiaci bol celý červený od exemoch, a to som ho kojila a dodržiavala čo môžem zjesť, ale keďže ja som bola v tom čase silný alergik, asi to mal pomne .... Našťastie do 1,5 roka chodenia, mastenia ... je to ok, pod kontrolou. A prerástlo to do alergií zrejme. Drobec má dosť vysoké hodnoty - budúci alergik. Aj keď on už od narodenia brával tie antihistaminiká na telíčko, exemiky...
Neviem, či za týmto nebude práve to, poškodenie pokožky v rannom detstve. Neviem ozaj, len som čítala....

didi2102
20. aug 2021

@mariasalome111 mojej mame sa cca 4m dozadu objavili tie škvrny na ruke, bola u koznej a že vyššie dávky betakaroténu a opaľovať,za mňa to opaľovanie je blbosť skúšala a Max jej tie skvrny scervenali a po lete sú rovnaké,neviem či mala túto chorobu lebo ma 60r a už ju nik extra nerieši , že je to vekom alebo po prekonaní covidu

lydkak82
20. aug 2021

@didi2102 mne jeden fiziotereput spomenul svojho kamaráta športovca, ktorému to zmyzlo lebo chodil do solária..ja som to zatiaľ neskúšala 😉

kika831
20. aug 2021

@mariasalome111 aj nas mladsi syncek to ma. Ma 4 roky a ako postupne rastie tak sa mu to zvacsuje. Ale na moje pocudovanie tento rok sa mu to prvy krat jemne opalilo od slniecka a clovek by to za normalnych okolnosti ani nezbadal. Ja osobne to vobec neriesim. Je to aspon u neho len esteticka chyba. Takze nie je dovod sa stres ci plac.

mariasalome111
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
didi2102
20. aug 2021

@lydkak82 tak možné to potom je ona to má na takých blbych miestach kde to bežné neopali a možno má aj niečo iné 🙄

oli18
20. aug 2021

Moja vnučka v min. roku ako 5 ročná spadla z bicykla na ústa. Po nejakom čase sa jej fliačik objavil na narte. Za rok sa jej zväčšil. Má ešte aj na zadku, medzi polovičkami. Je to vitiligo a dostala to zo šoku, ktorý utrpela pri páde z bicykla. Má na to mastičku od kožnej, ale namyslíme si, že to pomôže. Mám len túto jedinú vnučku a snažím sa to brať z tej lepšej stránky. Toto je len kozmetická vada a sú v živote horšie veci. Dnes už to má viac ľudí, aj deti, snáď sa jej bude s tým ľahšie žiť, že nie je jediná. Aj tu baby píšu, že to majú a našli si svoje miesto v živote a sú šťastné.

zuzubb007
20. aug 2021

Mam v rodine dvoch dospelych zacalo to malinkym fliacikom a postupom to pribuda vo velkom a vsade, nieje to liecitelne, a masticky ziadne na to nepomahaju, mam dalsiu kamosku co to ma kompletne cez cele nohy a ruky a zije s tym v pohode nema z toho komplex chapem je to mega tazke ale na toto neexistuje nic ak je to potvrdene vitiligo, inac predavaju v draciku barbiny s vitiligom pre deti aby vedeli, ze niesu v tom same

mandmsm
20. aug 2021

ja mám vitiligo od 6. rokov (teraz 38). Liečiť sa to zatiaľ nedá. Ja už mám flaky po celom tele a najviac sa mi to zhoršuje pri strese ☹

kika831
20. aug 2021

@mariasalome111 nas maly to ma po celom stehne.

mariasalome111
autor
20. aug 2021

@oli18 on keď bol menší dostal nejaký vírus, strašné vracal ... Nedalo sa to zastaviť, tak sme museli ísť do nemocnice, kde nás hospitalizovali. Tam ho násilím napojili na infúziu, mňa poslali na izbu a s ním prišli tuším za 40 minút, zviazaný bol plienkou a celý spotený od plaču a strachu 😢 a pokračovalo to na izbe, silou mocou si chcel tu infúziu vytiahnúť - kanilu. A dostával ich 4 dní. A ja som mu vtedy nevedela pomôcť 😢😢😢 plakali sme spolu.

mariasalome111
autor
20. aug 2021

@kika831 a od akého veku asi ? Zhoršuje sa to ? to mi je ľúto ..

mariamagdalena212
20. aug 2021

Dievcata moj maly na stratu pigmentu vo vlasoch. Ked bol malicky tak mal uplne biele vlasy , az mu svietili. Dala som ho ostrihat na kratko vlasy mu stmavli na spinavy blond az hnede ale vzadu ostal flak uplne biely ... kozna mi vravela ze to nic nie je ale flak mu pribudol dalsi hned vedla tiez bledy. Aj tu moze ist o vitiligo ?🥲

kika831
21. aug 2021

@mariasalome111 ked sa narodil mal to len take male a ako rastie tak sa mu to zvacsuje. Ma aj hemangiomy - chuda male. Tie sa nastastie trocha zmensuju a nie su uz take krvavo cervene. Tak snad to bude casom lepsie.

monikusa
11. sep 2023

@mariamagdalena212 ahoj, našla som tuto diskusiu už trochu staršieho dáta, ale riešim tento problém pri synčekovi ;( … ak sa môžem opýtať - u vás to zmizlo alebo to má väčšie? Mali ste nejakú liečbu… a tak skusenosti ma zaujímajú… Môžeš aj ss… ďakujem 🙏

mariasalome111
autor
11. sep 2023

@monikusa jeto rovnaké, o kúsok väčšie, ale iba mierne. Nič s tým nerobíme.