Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sú detské prehliadky povinné?

lienka707
13. mar 2015

Ahojte mamičky, hľadám info či sú preventívne detské prehliadky zo zákona povinné a ak aj nie sú, či hrozia nejaké problémy s úradmi atd. Myslím tým prehiadky od narodenia a ďalej. Riešili ste to niekto?
Ide mi iba o to, že máme ďalšie bábo a je neuveriteľne otravné vláčiť zdravé dieťa každý mesiac po zakašlaných ambulanciach plných chorých teenagerov, len aby som sa po pol hodinovom čakaní dozvedela koľko dieťa váži a meria. Tá informácia mi je k ničomu, to že je dieťa zdravé a rastie vidím aj sama. Chápem že doktorka zarába na tom že ľudí prezerá a tak naobjednáva na všetky prehliadky ktoré jej preplatí poisťovňa, ale mňa aj deti to iba otravuje. Dieťa je šťastné vo svojej postieľke a nie uplakané na chladnom stole v ambulancii...
Aby bolo jasné, nespochybňujem význam a prácu lekárov, keď ich človek potrebuje, má k ním ísť, ale toto kolektívne stádovité prezeranie bez rozmýšľania či to má význam mi vadí. Absolvujete všetky prehliadky čo vám predpíšu, alebo tie intervaly riešite podľa seba? Môžem sa slobodne rozhodnúť kedy a koľko krát pojdem na prehliadku? (bez nejakého obťažovania zo strany štátu, ktorý mi chce zasa určiť čo je pre mňa najlepšie). Ďakujem za všetky odpovede k mojej otázke.

titkovamiriam
13. mar 2015

tu mas zoznam prehliadok:
http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/...

samozrejme si ich pediater upraví podla poteby,poradna je vzdy len pre ZDRAVE deti tak ti tam urcite neochorie,pri zanedbani zdravotnej starostlivosti ta pediater nahlasi socialke

bonaqa2013
13. mar 2015

@lienka707 ešte som sa stakým názorom nestretla. Chodila som na všetky prehliadky - nerobil mi to až taký problém. Ale ak chceš vedieť tak skús zopár preh. vynechať a uvidíš ako to skončí...

ajana1
13. mar 2015

@lienka707 tie prehliadky maju zmysel v tom aby sa predislo tyraniu deti a podchytili sa mozne zdravotne problemy. Lebo to co je pre teba v norme nemusi byt z lekarskeho hladiska.

stefi76
13. mar 2015

Ja by som nevedela alebo by som sa neopovážila hodnotiť sama zdravotný stav svojho dieťaťa, myslím si, že to patrí do rúk odborníkov, sťažuješ sa na ambulancie plné chorých detí - pediater musí mať vyčlenené z ordinačných hodín čas kedy berie len detí objednané na preventívne prehliadky, väčšinou v popoludňajších hodinách, choré deti tam nemajú čo robiť.

edvelyn
13. mar 2015

@lienka707 fuu..no ja by som urcite neriskovala ze mojmu dietatu nieco ja ale nechce sa mi tahat zo sebou druhe dieta.tak nech ho ta lekarka radsej nepozera a nemusi sa predist nejakym vyvojovum vadam alebo nejakej chorobe.ak budes mat potom ciste svedomie tak ostan doma..

katarinamarkova
13. mar 2015

@lienka707 ak mas normalnu empaticku a deti lubiacu doktorku tak si s nou dohodni presny cas kedy mas prist a napr. aj to, ze prides nie raz za mesiac ale napr. raz za tri. uplne vynechanie prehliadok by som osobne neodporucala.

sissy27
13. mar 2015

@lienka707 prosím ťa, ktorá pediatrička má v rovnaký čas bežnú ambulanciu pre chorých aj poradňu pre zdravé deti?
a možno by stačilo trošku komunikovať s dr. a dohodnúť sa s ňou napr. len raz za 6 týždňov a podobne... aby sa ti nestalo, že ti poisťovňa neuhradí nejakú liečbu alebo zákrok, pretože si ignorovala prevencie, prípadne ťa nejaký "milý" sused nahlási za niečo úplne iné na sociálke a tí zistia, že nechodíš s dieťaťom k lekárovi...

darina1952
13. mar 2015

nie že by som súhlasila s týmto názorom, ale lienka707 má najskôr na mysli to, že aj keď ide k pediatrovi na preventívnu mesačnú prehliadku s dieťaťom v stanovených hodinách poradne, tak lekárka nevie zabezpečiť aby v čakárni vedľajších ambulancií neboli v čase ordinačných hodín ostatných pediatrov choré deti... síce pred čakárňou jej lekárky sú len deti na poradňu ale napríklad ďalšie dve lekárky v ambulanciách vedľa majú klasické ordinačné hod. a ošetrujú chorých pacientov a tak je možnosť vyhnúť sa naakumulovaným bacilom vo vzduchu minimálna 😉
Ja osobne som s preventívkami nemala nikdy problém a vždy som sa tešila na poradňu... hlavne u svojho predčasniatka 🙂

babulina
13. mar 2015

pokial dobre viem tak pediatri a "obvodaci" nie su plateni za vykon ale za duse, kolko pacientov ma tolko prachov jej/mu pride, takze nahananie kvoli vykonu to nebude, skor ze to je povinnost zo zakona

inak co sa tyka prehliadky a chori pacienti tak to sa u nas nekona, lebo v rovnakom case vsetky lekarky na chodbe maju bud prehliadky alebo chorych pacientov, je to cele o rozumnej dohode

siska53
13. mar 2015

@lienka707 absolvujeme vsetky prehliadky. Tato a aj byvala doktorka mala vzdy cas vyhradeny len pre poradne t.j.vtedy sa tam ziadne chore deti nenachadzali. Doktorka vzdy skontroluje prirastky na vahe,plus aj motoricky vyvoj dietata. Da dalsie odporucania.
Ci je na to zakon netusim. To je ako PP pre dospelych no ti na nu vacsinou nechodia. Zial..

jaja018
13. mar 2015

@babulina aaano aj u nas je to takto ale ja plne chapem zakladatelku 🙂 aj pre mna to bol velky problen tie prve 3 mesiace sa trepat kazdu chvíľu s novorodencom a 1 a1/2 rocnou ku dr. A malinka mala potom rozhodeny cely rezim a dva dni po poradni len plakala a nevedela sa nahodit na svoj rezim. A darmo mali vsetky dr. na chodbe poradne vzdy sa tam dovliekol niekto chori. (najmä nasa tmavsia menšina) Darmo im sestricka vynadala ale nakoniec ich zobrala dokonca hned aby tam necakali so zdravimi miminkami. Vzdy, vzdy, vzdy sa na poradni vyskitol niekto chorý.
Mi sme si takto v 8. mesiacoch doniesli z poradne kiahne....
Ale vynechat prehliadky ma nenapadlo, ale vzdy som si zanadavala

meusicka
13. mar 2015

@jaja018
@lienka707

baby u nas to bolo rovnake. sice lekarka mala terminy na poradne ale doobeda boli normalne ordinacne hodiny a nech mi nikto netvrdi, ze aj ked tam chori neboli, ze sa jej podarilo vypoklonkovat aj vsetky virusy a bacily, ktore tam doobeda nanosili chori. a ani ze vsetko v cakarni bolo vydenzinfikovane lebo tam mala pobede poradnu. moje baby tiez vacsinou ochoreli po tom, co sme s nimi absolvovali preventivku. moj manzel sa so mnou aj hadal, najradsej by sa bol na ne tiez vykaslal. mali sme doma starsiu 3 rocnu a dve mensie, dvojicky, takze o nocnom spanku bolo malo co hovorit a este ken nam 1-2 dni po PP zacali soplikovat a pod, tak sme toho mali fakt plne zuby. a celkovo budova zdravotnickeho zariadenia je otvorena aj pre ine ambulanice, a vsetko to sa miesa vo vstupnom vestibule, takze kludne moze babo daco schytat aj tam. najlpesie je male dieta nikam zbytocne netahat. ale samozrejme maminy musia, aje to dolezite aby bolo podchytene ako deticky rastu, aj ked mna by osobne zaujimalo ako to v zdravotnej dokumentacii vyzera, lebo ked sme menili nasu prvu Dr. mali sme uzasne vyplnene ockovacie preukazy... dokopy tam nebolo nic zapisane, akurat len meno dietata na zaciatku knizky.

katulienkax
13. mar 2015

Naša doktorka ma poradne len poobede a tam nikdy neberie choré deti podobne ako aj ďalšie dve doktorky z chodby všetky berú v tom čase len poradne. Ak sa ti da nájdi takú doktorku ktorá to ma len takto.

lajlilinka
13. mar 2015

Z praxe viem, že pokiaľ sa matka na vyzvania nedostavila, tak Dr. túto skutočnosť hlási na UPSVaR, odd. socialnopravnej ochrany detí, ktorá podnet musí preveriť. Že z akého dôvodu tak rodičia konajú a či nie je ohrozený vývin, zdravie a život dieťaťa. Osobne som sa s týmto problémom stretla hlavne u sociálne slabších, kde sme väčšinou problém aj zistili a museli sme pristúpiť k opatreniam...
Ja osobne by som to neriskovala, nie si odborník na detskú medicínu, úrady by to len tak nenechali, predsa len je to pre nich 'jednou nohou v base'...

horana
13. mar 2015

Aj pre mna to bola otrava. Lekarka pozerla natolko zbezne (+ vazenie a meranie) ze ked by neslo o fakt velke tyranie ci zanedbavanie asi nic prevratne nezisti. Ale je to zo zakona, musi sa. Vzdy ked som mala problem musela som prijst alebo upozornit sama na to.
Tiez sa v cakarni casto primiesali aj pubertaci, alebo nakukli chori a zakaslali, alebo bola poradne tesne po odchode posledneho choreho, reps. naopak, a tak uplna bez bacilovost isto nebola.
Stadovite a nasilne vyzliekanie babetka a pokladanie na tvrdu vahu este nekludne po zobudneni co natahovanie do meraca, mi doslo ze ich vyznam sa precenuje. Ale kvoli matkam co by snad mohli nieco uplne evidentne zanedbat ci nepostrehnut je tato tortura asi tak schvalena. Som kazdop. rada ze uz je to za nami a s vacsimi detmi je to uz len raz za par rokov..

maciatkolulu
13. mar 2015

@lienka707 Neviem ako to je zakona, ale plne ta chapem, ja som tiez chytala zachvaty zurivosti, ked sme boli objednani na poradnu, maly mal tusim pol roka a cakali sme skoro tristvrte hodinu a vnutri bolo CHORE dieta a to chodime do procaru na Betliarsku, odvtedy som si doslova vynutila, aby mal poradnu iba v case ked su tam male deti, prd platne, ked vedlajsia lekarska mala akurat chore deti.... a to nehovorim, ze nas napr, teraz na 1,5rocnu prehliadku chcela objednat na 12, ked je dost logicke, ze sa tak stare dieta chysta akurat jest a do postele, takze sme to posunuli o skoro dva mesiace a je mi fuk co poistovna, inak hradi sa vykon a nie duse, lebo nas vzdy upozornovala, ze musime prist do ukonceneho dajme tomu roka atd, nuz teraz neviem a je mi to fuk, lebo je to aj z ich strany posunute, dr.bola chora a vyslovene sme sa pytali, pri preobjednavani, ci to nevadi, ze nie, tak celkom som nepochopila, ze raz to musi byt do ukonceneho toho daneho mesiaca a zrazu nie, ale nevadi. Podla mna su tie prehliadky tiez strasne nasekane a nemyslim, zeby si normalna matka nevsimla na svojom dietati, ze nieco nie je ok, tie prehliadky co robi dr na beznych poradniach sa mi nezdaju az take hlbkove, zeby si vsimli nieco, co matka nie.... skor si myslim, ze vyplasene matky bezia s kazdou drobnostou k dr aj mimo povinnych prehliadok, nikoho za to neodsudzujem, tiez by som velakrat bezala aj pre blbost, len muz ma haltuje 😉 Ja by som to riesila teraz uz tak, zeby som sa normalne lekarky opytala ci je nutna poradna najma v chripkovom obdobi. A tiez mi mimochodom maly vsetky poradne prereval a vraj mam rozmaznane dieta, neviem, ci babatko vie byt rozmaznane... A to som si akurat spomenula, ze sa ma pytala, ci sme boli na jadierkach tusim v osmych mesiacoch, ja ze nie, lebo nas tam vobec neposlala a fakt som netusila, ze ked mal ok jadierka v troch mesiacoch preco ist znova, pri strasich to tak nebolo. Takze podla mna zase peniaze pre poistovnu.

loxa
13. mar 2015

Prosim ta to co je za primitivny nazor ze lekarn ma prachy za prehliadky??? Dostuduj si medzery...okrem toho hodnoti sa aj psychomotoricky vyvin a ine veci..to ako matka nemas sancu sama posudit...nespekuluj

maciatkolulu
13. mar 2015

@lajlilinka u nas to tak zjavne nebolo, pretoze sme meskali u strasej vyse dvoch rokov s preockovanim a ikto nas nikde nehlasil. V tom case som bola tehotna a stahovali sme sa a dr posielala predvolania na staru adresu a nic sa nedialo, takze si myslim, ze je to od pripadu k pripadu

maciatkolulu
13. mar 2015

@loxa ak sa pytas mna, tak priamo od lekarky...

maciatkolulu
13. mar 2015

@loxa a dalsia vec psychomotoricky vyvin maju matky /normalne/prestudovany este v tehotenstve a pozoruju ci uz zdviha hlavicku, ci sa otaca, ci len na jednu stranu atd, inak nas sa to lekarka vzdy pytala, lebo moje deti samozrejme nic nerobili na poradni len lezal,jacali a napr hlavu ani za svet nezdvihli, takze keby posudzovala lekarka podla toho, tak sme tazko pozadu so vsetkym. A to uz mam dve stredoskolacky a su ok 🙂

lajlilinka
13. mar 2015

@maciatkolulu tu už to potom závisí aj od lekára...na jeho svedomí. V rámci spolupráce, kt. im vychádza zo zákona, niektoré Dr. nie sú schopné ani reagovať na doziadanie 'socialky'. Btw. Prípad 'Lucky' v BA, sociálna pracovníčka odsudena, ale lekárka, kt. dieťa 3 roky nechýbalo je kde?
Na SK je to proste tak...sociálne zákony, ktoré sociálne nie sú...

mizu89
13. mar 2015

Ja som z casti za co pise autorka.Chapem ze prehliadky su povinne ale tiez mi vadi ze preco neni vycleneny cas len pre novorodencov,ockovania...Mne sa tiez nepaci ze ked ideme na preventivku s 5 mesacnym dietatom tak cakame v chodbe aj s chorymi skolakmi tinedzermi...v jednej miestnosti ☹ Poradnu mame v stredy od 10:00 do 12:00 a v tom case su tam aj chore deti ☹ co by tam podla mna nemali co robit a mali by tam byt len babatka.

mizu89
13. mar 2015

Do kolkeho veku dietata trvaju povinne detske prehliadky?

maciatkolulu
13. mar 2015

@lajlilinka ano to je nieco hrozne, ale ked som tu prispievala do diskusie, ze si myslim, ze az take otravne hlasenie o tom ci chodi dieta v troch rokoch do skolky nie je, ze to fakt aspon trochu pomoze odhalit krkavcich a nenormalnych rodicov, tak sa do mna pustili, ze je to uplne zbytocne a zatazujuce slusne matky a ze to urcite nicomu nepomoze.... ja som za to, aby si lekari plnili svoju povinnost a dosledne, ale si myslim, ze tieto prehliadky su fakt nasekane, hlavne prvy rok. A naozaj si myslim, ze po dohode s dr sa da nejaka ta prehliadka posunut

titkovamiriam
13. mar 2015

@mizu89 hore som dala link od 17 rokov kazde dva roky ako u dospalých a vidis u nas je poradna v case kde tam nik nieje len deticky na poradnu

jasminet
13. mar 2015

baby ale vy sa tu bavite o matkach, ktore ine nerobia iba studuju na nete a v knihach co by ich dieta vediet malo, co by nemalo, co moze, nemoze, ale je obrovske percento zien, ktore nemaju ani knihu, ani internet, ani ziadnu poradkynu.... taka novorodencovi navari krabicove mlieko s mukou na zahustenie (aj take som tu na mk citala), v 4mesiacoch klobasky a pivko na dobry spanok a podobne...tam snad jedine lekar dokaze zasiahnut ked vidi, ze dieta neprospieva, nenapreduje....

a ano, prehliadky su povinne a je jedno ci ta to otravuje, alebo nie... 😉

maciatkolulu
13. mar 2015

@jasminet hej, to je pravda, lenze vacsina takychto matiek si poradit neda...

pink_lady
13. mar 2015

@maciatkolulu daj si spravit online konto a uvidis "kolko" penazi ide doktorovi za prehliadku 😉

magdalenkami
13. mar 2015

ja som sice vzdy absolvovala vsetky prehliadky s detmi,ale prave tento tyzden sme isli na ockovanie s najmladsim a samozrejme aj s o 1r. starsim a hned v noci obaja place ,sopliky,teplotu-v cakarni bolo chore dievcatko-doteraz sme mali vzdy stastie,ale tentokrat som sa hnevala poriadne...dufam,ze nebude mat komplikacie

titkovamiriam
13. mar 2015

@jasminet plný suhlas ,len je smutne že take matky nepridu ani na vyzvy od lekara a musi zasahovat socialka,je to smutne ked matke nezaleží na vlastnom dieťati a aj ked uz k tomu lekarovi aj ide a ten mu doporuci dalsie vysetrenie ho ignoruje.sama som bola svedkom ako lekarka dohovarala matke že syn musi chodit k ocnemu a ortopedovi a ju ani nehlo...a dnes je ten chlapcek uz dosplý a chudak škulavy ,zle chodi a ma kopec inych vecí....a oan uz 9 detí a vsetky asi tak rovnako...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli