Svrbenie konečníka u 13 ročného dieťaťa

ivapiva11
9. okt 2020

poprosila by som o radu. Moj 13-rocny syn ma uz dlhsiu dobu (niekolko mesiacov) svrbenie konecnika. v marci t.r. bol prelieceny Vermoxom, ale parazity podla vsetko nemal, v maji prekonal operaciu prasknuteho slepeho creva, mal dost komplikovany pooperacny priebeh, lekari nas upozornovali na niekolkomesacnu rekonvalenscenciu creva. Uzival cca 3 mesiace po operacii aj probiotika, pretoze mal 3 velmi silnych atb po operacii. Nasledne sa zacal stazovat na svrbenie konecnika. Skusali sme sudockrem, bepanten, ale nepomohlo. On sa zvykne vzdy po stolici umyvat, tak sme si mysleli , ci to nie je prehnana hygiena a nema vysusenu pokozku z mydla, preto zacal pouzivat iba vlaznu vodu bez mydla, resp. samponu. kedze je alergik, celu pelovu sezonu uzival Zenaro. To som mu vysadila v septembri, na co sa problemy so svrbenim o nieco zvyraznili. Uz sa na svrbenie budil aj v noci, resp. nadranom. Navstivili sme lekarku. Urobilia mu vyter, odber krvi, vzorku stolice. Vsetky vysledky mal negativne (parazity, helicobacter, okultne krvacanie , toxoplazma...). Predpisala nam este Zentel na parazity, ze mame dat preventivne. Zobral 4 dni po 1 tablete a o mesiac este bude 1 tableta. 7 dni sme natierali konecnik Imacortom. Tato masticka mu udajne pomahala zmiernit svrbenie. Udajne po uziti Zentelu a natieranim Imacortu a tiez 1 tabletke Dithiadenu vecer cca 3 dni tvrdil, ze je to neporovnatelne lepsie so svrbenim, ako to bolo predtym, prespal celu noc, nebudil sa... Nevieme presne co zabralo, kedze vysledky na parazity boli negativne, po natierani Imacortom svrbenie uz nebolo take intenzivne, mozno pomohol aj Dithiaden, kedze je to antihistaminikum....ale nechcem ho zbytocne pchat liekmi, pripadne stale niecim natierat konecnik. Napadlo ma tiez ci nemoze mat nejaku alergiu na nieco, ale to by ho asi nesvrbel len konecnik, ale viac miest na tele....Nosi len bavlenene spodne pradlo. Zvyknem aj prezehlit kvoli dezinfekcii.
Niekedy sa stazuje na bolest brucha (tieto stavy zacal mavat po operacii slepecho creva, brali sme to tak, ze creva sa musia dostat do normalu a ze bolest brucha, naduvanie a podobne je este asi normalne), ako nutkanie na stolicu, a ked sa vyprazdni, tak bolest ustupi. Pocas vyprazdnovania sa niekedy stazuje na palenie a po vyprazdneni na spominane svrbenie. Nesvrbi ho non-stop, ale v priebehu dna ho parkrat zasvrbi, aspon co mi povie, ze ho svrbelo , napriklad v skole a pod. Teraz uziva aj probiotika. Pred operaciou nemal ziadne problemy , co sa tyka bolesti brucha , naduvania, mohol zjest hocico, nic mu nebolo...Svrbenie bolo ale aj pred operaciou (to bol prelieceny tym Vermoxom), ale nie az take intenzivne....Dakujem za VAse rady, ak mal niekto podobny problem.

janulkan
9. okt 2020

Na hemeroidy bol vyšetrený?

ivapiva11
autor
9. okt 2020

hemoroidy udajne nema, dr. mu pozerala aj zvonku aj zvnutra prstom , vsetko tam ma vraj ciste, nic...

elizuella
9. okt 2020

@ivapiva11 ahoj, nie som odbornik, ale adi ma daku setriacu dietu, nie? Nesposobuje mu to dake jedlo?

ivapiva11
autor
9. okt 2020

uz nema dietu, uz zje vsetko.....

arabeska
9. okt 2020

@ivapiva11 fuu ..nemôže to byť mykóza?

tatisna
9. okt 2020

@ivapiva11 ja som mala to iste po tom co som brala naraz 2 atb na zlateho stafylokoka na rodidlach, mala som akutnu infekciu s vredmi, horucky. Po dobrati atb ma zacalo svrbiet v konecniku asi ako vasho syna, aj v noci, po stolici, neznesitelne. Nic nepomahalo. Natierala som, riesila, probiotika brala, nic. Nejako som sa s tym musela naucit zit. Teraz po 5 rokoch si myslim ze islo o nejaku kvasinku, lebo som potom mala opakovane kvasinkove posvove infekcie. Zrejme to na konecniku sposobili tie silne atb. Natieranie nepomohlo resp. len ciastocne lebo infekcia bola aj vnutri konecnika. Na posvove kvasinky mi pomohlo ked som na 3 mesiace uplne vynachala akykolvek cukor a sladke. Normalne som jedla, iba som nesladila, ziadne kolace, keksy, iba cerstve ovocie ale nie extremne sladke a nie kvanta. Potom sa to trochu upravilo. Dufam ze syncek si s tym poradi, je to hrozne neprijemne a clovek sa ide z toho zblaznit.

lyci
9. okt 2020

@ivapiva11 ked ide na velku a utrie sa, nema na papieri trochu zlte?

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivapiva11
autor
9. okt 2020

@arabeska neviem, mozno, ked som mu natierala Imacortom , tak hovoril, ze je to lepsise a ten ma v prib.letaku pisane, ze na plesne, bakterie a pod., tak neviem....

ivapiva11
autor
9. okt 2020

@tatisna joj , to mi je luto, ze taketo problemy uz 5 rokov?! Pane Boze...ano, on hovori, ze ho to svrbi ako keby aj vnutri....este sme objednani na gastro, tak uvidime, mozno mu budu robit rektoskopiu? neviem.....dufam, ze ho nebudu nejako trapit....

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivapiva11
autor
9. okt 2020

@lyci neviem, myslim ze nie....to by co znamenalo....? No ako som spominala, on sa velmi neutiera praveze, lebo chodi hned do sprchy sa umyt....

ivapiva11
autor
9. okt 2020

@sandra151 alebo ten Imazol , co tu pisali? ten mam aj doma.

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivapiva11
autor
9. okt 2020

@sandra151 dakujem pekne, skusim to aj to, dufam, ze nebude chudak na mastickach do konca zivota, lebo uz sme z toho zufali....

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lyci
9. okt 2020

@ivapiva11 ze sa zle vstrebavaju naspat zlcove kyseliny. svrbi to na nevydrzanie cim dalej viac. musim si poriadne vyutierat vlhcenou vreckovkou, az potom to prestane. ta kyselina drazdi jemnu kozu okolo konecnika. je to ako zlta tekutina, co zostane na papieri po vyprazdneni
kazdopadne by som a nim sla na gastro a kolonoskopiu. toto, co som spominala moze byt malabsorpcia zlcovych kyselin. casto k tomu dochadza po odstraneni zlcnika. priznak je aj bolest zaludka, ktora ustupi po vyorazdneni. podobne moze byt aj syndrom drazdiveho creva, ulcerozna kolitida a crohnova choroba. ten zapal zo slepaku mohol prejst aj na crevo alebo zo zapaleneho creva sa mohol zapalit slepak. mal by sa zlahka utierat a kontrolovat papier. aj ci nahodou nema krv. alebo najlepsie, ked mu sem tam skontrolujete vy. deti sa hanbia za take veci

ivapiva11
autor
9. okt 2020

@sandra151 no, sladkosti velmi nemusi, ale veru tie mliecne bude asi problem u neho, ma velmi rad jogurty, kakao....tiez som niekde citala, ze na tieto problemy nie je mliecne dobre....

ivapiva11
autor
9. okt 2020

@lyci uff, to ste ma velmi nepotesili, ale dakujem pekne za rady...dufam, ze kolono nebude potrebne ani gastroskopia.....mal mierne zvysene pecenove testy, moze to mat suvis? norma je tam nejakych 0,58 a on mal 0,61

kreatis
9. okt 2020

Skuste od doktorky vypytat krem Lotriderm. Je to sice kortikoid,ale mohlo by pomoct...

ivapiva11
autor
9. okt 2020

@kreatis dakujem pekne, my by sme hlavne potrebovali zistit co je pricina toho svrbenia, lebo vsetky vysledky krvi, rozbor stolice, vyter mal negativne....sme objednani este na gastro, ja len dufam, ze to nie je nic vazne a nebude musiet podstupit gastroskopiu, prip. kolonoskopiu.

lyci
9. okt 2020

@ivapiva11 moze. ja som mala od zlcnika zapalenu pecen. to bolo pred cca 15 rokmi. stolicu som mala tiez testy minuly rok ok a predsa som mala zapalene crevo

ivapiva11
autor
9. okt 2020

@lyci no do kelu

tatisna
9. okt 2020

@ivapiva11 Imacort pomohol preto lebo obsahuje kortikoidy a tie potlacaju zapalovu reakciu. Ale podla mna problem to neodstrani. A aj tak dovnutra to nenatries. Neviem ako to vyriesit, dufam ze na tom gastre nieco zmysluplne poradia. Ja som bola tiez na vysetreni konecnika ale len rukou ma pozrel a ze ini maju ovela horsie hemoroidy. A Imacort som si natierala tiez ale mne nepomohol. Neviem co poradit, ak by ste na nieco prisli tak pls napis ze co pomohlo. Resp. preventivne vynechat sladke a davat si prirod, ene probiotika, tj. bryndza, kysla kapusta, jogurty atd.

ivapiva11
autor
12. okt 2020

Ahojte. Tak sme objednaní na kožné aj gastro. Len mu vyšli zvýšené AST 0,61 , kreatinkinaza 4,17 a laktatdehydrogenaza 5,80. Začínam sa obávať ....