Tichý reflux - vaše rady a skúsenosti

zuzkag2
11. nov 2012

Ahojte maminky, hladala som podobnu temu, ale o samotnom tichom refluxe som tu nic nenasla, tak dufam, ze to admini nezamknu.
Mam mesacneho chlapceka, ktoreho kojim a dokrmujem UM. Asi pred tyzdnom sme mu diagnostikovali tichy reflux, na zaklade roznych priznakov, ktore som nasla kade tade po nete. Boli sme u lekarky, a ta to potvrdila, dala nam ARkove mliecko, mame ho polohovat a to je asi tak vsetko. uz papame to ARkove mliecko 5ty den ja nebadam ziadne zlepsenie. Co je najhrosie, budi sa kazdu hodinu s placom, pyta si papat, je velmi nekludny, zaklana stale hlavicku, bublinkuje slinky, s pusinky je mu citit kyselinu. uz neviem co by sme mu dali. Snazim sa ho prikladat na prska, to zaberie tak na pol hodku, UM mliecko mu nechcem davat castejsie ako kazde 3 hodky, ale takto nevieme kolko vobec spapa, ci sa aj neprejeda, ked je stale na prskach.
Privitala by som rady a skusenosti mamiciek s detickami s tichym refluxom, co robit, ako predlzit cas papania, ako ho utisit, co mu dat, aby nemal kyselinu, a aby sa trosku ukludnil. Dakujem

klaram82
9. dec 2012

@zuffovaeva jej super, tak aspon nieco 🙂 ja rozmyslam ze zacnem uz koncom bud. tyzdna prikrmovat, maly bude mat v nedelu 4 mesiace...dufam ze s tym nic nepokazim.

majka99999
13. dec 2012

Ahojte, ako maximalne dlho moze ten tichy reflux trvat? Moj bol dobre babatko tak prve 3-4 mesiace, potom zacal mrncat, co som pripisovala zubkom, ale postupne sa to zhorsovalo, teraz uz ryci take mmmmmm so stisnutymi perami. Grcne si len trosku, mozno tak 2-3 krat denne. Nutriton zaberal prvy tyzden, potom sa mu to vratilo, este horsie podla mna, dokonca mal nafuknute brusko stale, prestal nam priberat, zacal kakat plastelinu alebo take nieco. Zmenili sme mliecko z beby 1 na hipp 2, prvy den super, druhy den katastrofa... Mrnci, aj ked ho nosim niekedy. Som zufala, ze mu neviem pomoct, obcas sa az do luku prehne. Polohovanie neznasa, vyvyseny matrac neznasa, radsej spi napriec. Gastrocynesine nic, Gastrotuss tiez nic moc, nevidim rozdiel v tych krcoch ked dam a ked nedam.
Da sa mu nejako pomoct? Myslela som, ze mu to tuhou stravou prejde, ale krce ma aj po zeleninovo-masovom, ovoci alebo kasi... ☹
@zuffovaeva @klaram82 zlepsilo sa vam to?

klaram82
14. dec 2012

@majka99999 a boli ste u gastroenterologa?ma urcite reflux? lebo pokial si si neni ista, tak mu nedavaj zbytocne nutriton a gastrotuss (nam to aj tak nepomohlo).podla mna ked 3-4 mesiace bol kludny, tak reflux to nebude lebo sa to ma casom zlepsovat, ako postupne dozrieva pazerakovy zvierac.to je len iba moj nazor.
a nam sa to zatial nezlepsilo, mame 4m.v januari ideme na kontrolu na gastro.

majka99999
14. dec 2012

@klaram82 bola som sa poradit u lekarky, dostali sme taketo odporucanie. Uz mam pocit, ze to je nieco ine... V pondelok mame prehliadku, tak budem trvat na vysetreni. Chudacik maly. ☹ Uz mu davam len mliecko a prikrmy.

klaram82
14. dec 2012

@majka99999 drzim palce aby ho to rychlo preslo!je to hrozne ked sa tak trapia a nevieme im pomoct :(

zuffovaeva
17. dec 2012

@majka99999 uz viete co to je? Reflux, ten novorodenecky by sa mal zlepsovat.. My sme teraz boli chori, mali sme sopliky, lekarka nam odporucila prestat s prikrmami kym uplne nevyzdravie, takze ziadny progres..vcera sme boli prvy krat von v sportiaku. Polhodinu vydrzal kukat a potom sa rozplakal, asi treba este viac pokusov 🙂

Inak nezda sa vam ze na reflux ma vplyv aj co zjete? V sobotu sa u nas pieklo na vianoce a samozrejme treba ochutnavat ;) takze som pojedla dost sladkeho. Maly chudak to mal vcera a dnes v noci take zle, ako uz davno nie.. Ale moze to byt nahoda, neviem..
@klaram82

majka99999
17. dec 2012

@zuffovaeva ze su to skor koliky. Teraz s novym mlieckom je to lepsie. Hlavne ho netreba prekrmovat, papat dat az ked je hladny, uz nemusi jest kazde tri hodiny, pokial pribera a rastie, tak mu staci aj menej. Napriklad dnes ma dobry den. 🙂 On je taky maly extrem. Pretaca sa a pohybuje sa na svoj vek vyspelejsie, ale fontanela je napr. vacsia, aj ten zaludok trocha zaostava. Podla toho ako si odgrgne, tak viem, ci sa mam obavat alebo nie. Take zblnkotave odgrgnutie je zle.

klaram82
17. dec 2012

@zuffovaeva no ja neviem posudit ci ma vplyv na jeho reflux moje stravovanie, to je velmi tazkde odsledovat, moze to byt aj nahoda. ale uz som aj ja mala viackrat pocit, ze ked zjem vela sladkeho, tak mu je horsie. ale my mame teraz extremne zle obdobie, v podstate celu noc kojim, kazdu hodinu sa budi, a od tretej uz skoro vobec nespi. a cez den nevydrzi nikde, ani na rukach nechce byt. spi jedine v nosici, no skusala som ho dat na chrbat dozadu (lebo vpredu ho uz nevladzem), ale vobec sa mu to nelubilo, len plakal. a satku sme tiez vyskusali, no ziadne zlepsenie.inak, som sa rozhodla ze pockam este s prikrmami, aspon do tych 5m.

zuffovaeva
17. dec 2012

@klaram82 tak to ma mrzi :( rodina nepomoze? a kojenie funguje? Ak ti na tom nieco nesedi, mozes este zavolat laktacnej poradkyni, mne pomohla, ked maly strajkoval a nechcel papat, resp. len s placom.. Nam bolo v 3. mesiaci uplne najhorsie ale od 3,5 mesiaca sa to zacalo zlepsovat.. Tak hadam to bude coskoro aj u vas! Inak ohladom stravy, normalne som rozmyslala ze to otestujem, ze prejdem na antirefluxnu dietu, tzn. Ziadne tuky, cukry a kysle ovocie+zelenina, no nikdy som dlho nevydrzala. A teraz este idu vianoce, to vsetko komplikuje ;)

klaram82
18. dec 2012

@zuffovaeva jasne, rodina vela pomaha, no aj tak je to velmi narocne ☹kojenie funguje nastastie. ale ja normalne mam pocit ze sa mu ten reflux stale zhorsuje, je to mozne? strasne casto mu vybehne kyselina, niekedy aj 2 hodiny po kojeni. .. som myslela ze to bude uz len lepsie stale, ale som sa mylila.
fiiha, takto pred sviatkami zacnes s dietou? ja som tiez dostala od gastroenterologa zoznam potravin ,kt. by som mala vynechat. som to robila asi tyzden, a nejaky rozdiel som si nevsimla. mozno sa to ma robit dlhsie. daj potom vediet, ci to zabralo!

zuffovaeva
21. jan 2013

@klaram82 tak uz ste boli na tom gastre? My uz pekne papame prikrmy, ale niekedy sa mu grga aj z toho, nezda sa mi ze by to pomahalo. Inak ideme pozajtra na prve ockovanie tak dufam ze nebudeme mat komplikacie.

klaram82
22. jan 2013

@zuffovaeva akurat dnes som tam chcela volat aby nas objednali 🙂 a tiez nas zacali trapit tie grgy, ako aj ty si pisala, takze predpokladam ze to suvisi s refluxom...a v poslednej dobe mu pri kojeni vyteka mliecko z nosa, stalo sa to niekedy aj Vam?
prikrmy tiez uz papame, velmi chuti malemu ,ale tiez sa mi nezda ze by to pomohlo na ten reflux.. a spinkanie bohuzial stale rovnake, cez den len na rukach alebo v manduce, a v noci kojim kazdu hodinu...
no my sme mali prvu davku ockovania minuly tyzden, ale nastastie nenastali ziadne komplikacie. neviem povedat ci bol z toho nejaky mrzutejsi, lebo on je dost citlivy aj za normalnych okolnosti 🙂

zuffovaeva
22. jan 2013

@klaram82 parkrat sa nam to s tym mlieckom stalo, ale z toho si nic nerob, dokonca som citala ze mliecko dobre posobi na sliznice a nostek dezinfikuje. Este som zacala davat zo dve lyzicky ryzovej kase pred kojenim na zahustenie a trocha to pomaha, skuste! Inak podla mojej detskej lek. to moze trvat do jedneho roka kym sa to uplne upravi. Osobne dufam ze to bude skor ;)

klaram82
22. jan 2013

@zuffovaeva tak sme sa objednali na 5.2. na gastro, som zvedava co nam povedia.vy tiez stale tak zle spite?

danielaaa212
22. jan 2013

citam tu vsetko o refluxe a vsetkych tych problemoch... a prave sa nas to tyka.. nam zistili stredne silny reflux a preto pouzivame AR nutrilon, lenze postupne mu enrobil dobre.. a velmi sa nam osvedcilo miesat AR s obycajnym pol na pol. nooo posledny tyzden.. sa cosi zmenilo.. odkedy bol chory a mal hlieniky a kaslal. kasel a sopliky pominuli.. nooo prislo slinenie.. nedobre papanie, ruky stale v puse, zacal grckat mliecko .. namiesto toho aby pil 200 ml, ako sa uz v troch mesiacoch a jeho vahe odporuca , tak z beznej 150tky vypije obcas len 70 .. mrnci, fnuka.. nikde mu posledne tri dni nieje dobre... a tiez mam pocit, ze to skor bude kyselinou a nie refluxom... nooo neviem co robit.. nechcem velmi saskarit u lekarky .. lebo stale mam pocit, ze ked tam pridem nepovie mi extra nic nove.. co by som si sama nevyvodila napriklad tu na MK .. aj to mliecko sme si upravili sami.. lebo lekarka nam povedala len, ze proste to su deti .. a ze len preckat... nooo nezda sa mi... pretoze... potom sa matky mozu zblaznit.. a urcite existuje nieco na ulavenie. myslite ze skusit ten gastrotuss? Inak baby to slinenie je z tej kyseliny ? tiez som uz asi desatkrat pozerala napriek tomu,ze maly ma o tyzden tri mesiace, ci mu nejdu zuby :D

zuffovaeva
24. jan 2013

@danielaaa212 slinenie a strkanie rucok do ust moze mat skor z tych zubkov, my sme slinili tiez zhruba od 3/4 mesiaca a zaciatkom 5. nam vysli zubky a teraz uz neslinime. Daj mu daco na hryzkanie. Ze nevypije vela naraz - my to mame podobne s kojenim. Kedze tvoj pije z flase este mozes skusit nejaku antirefluxnu, mozno hlta vela vzduchu. Gastrotuss by mal pomoct na palenie zahy, ale skus zacat s nizsimi davkami, vsak uvidis ci vam zaberie. A este mi lekarka odporucila SAB simplex kvapky ak je ten reflux skor z toho, ze sa nahlta vzduchu. Vcera sme s nimi zacali, tak uvidim ci to na nieco bude.

@klaram82 cez den je to trocha lepsie - obcas si mozeme dokonca lahnut, teda ja som v polosede a maly lezi bruskom na mne. A samozrejme prso v ustach aby potlacal tie grgiky. Aj som s nim tak uz zaspala 🙂 . V noci bohuzial ziadna zmena, co ma viac mrzi kvoli nemu ze sa poriadne nevyspi. Mne to az tak nevadi, uz som si zvykla ho nakojit poleziacky v polospanku. Hlavne nadranom sa budi chuda aj kazdu polhodinu.

danielaaa212
24. jan 2013

@zuffovaeva dakujem velmi pekne.. vcera sme zacali s gastrotussom aaa co ja viem... co sa tyka slinok.. tak je to lepsie , zjavne ta zaha ustupuje.. ze ta kyselinka tak nevystupi.. lenze nechce ten gastrotuss velmi pit :D .. napriek tomu ze je sladky a dobry . akurat co sa nam momentalne deje je to.. ze od vcera tvrda stolica.. a prdiky silne velmi . co sa tyka simplexu my sme ho vysadili.. lebo nam tvrdla stolica z neho. mys me davali baby calm , ten nam pomahal a riedil stolicu.

jeny9999
1. feb 2013

@zuffovaeva
@klaram82 Maminky prosim poradte.. do vcerajsieho vecer nasa malinka spinkala aj 4-6 hodin vkuse a bola uplne kludnucka, pokojna.. no od vcera vecera akoby mi vymenili dieta.. celu noc sa budila nato, ze sa jej vracia mliecko.. nepogrckala sa ani raz ale zakazdym vydala taky zvuk - híknutie- a videla som ako uz ma zasa nieco v puse - musela to prehltnut..to sa opakovalo skoro celu noc.. chudatko moje malinke.. je pravda ze som z toho bola nervozna a vyplakana viac ako ona.. no ona sa po polhodinke budila a potom hodinku nevedela zaspat.. rozmyslam ci moze mat reflux - ale myslim, ze uz by sa to doteraz nejako prejavilo, nie? je pravda, ze vecer bola hore asi 2 hodinky a ja som ju asi 3x kojila - moze byt, ze vypila privela mliecka a z toho to ma? aj teraz to neni uplne super.. sice uz spinka kludnejsie a dlhsie..ale stale obcas hikne..dnes som poslala mm kupit sirup gastrotuss a prave som malu nakojila, dala som jej trosku sirupu a uz polhodinky pekne spinka.. hikla asi len raz..som zvedava ci to vydrzi dlhsie, lebo vacsinou jej pride zle az tak hodku po jedeni.. prosim poradte..
to viazanie satky mozem pouzit aj ked ma mala iba 2 tyzdne?

andrema
1. feb 2013

@jeny9999 ahoj, no mojej malej sa zacal ten reflux tichy prejavovat az ked mala snad mesiac a pol, vtedy som ju prikrmila a vypila naraz vela auz to bolo, a dovtedy na nmne visela cely den, teda na prsniku, asi jej to robilo dobre.... No ja som zacala odsavat a zahustovat jej to nutritonm, gastrotuss sa mi zdal nic moc, len taky rychly ulavovak na kyselin

jeny9999
1. feb 2013

@andrema a to pri kazdom kojeni si musela odsat a zahustit? lebo ja som citala, ze pri tichom refluxe to nepomaha.. lebo moja vobec nevracia a zahustovanie ma obmedzit prave to vracanie.. ale ze palenie zahy zvysuje.. na to je dobry ten sirup..tak uvidime.. dala som si ho kupit..

andrema
1. feb 2013

@jeny9999
@jeny9999 odsavala som si dopredu a potom zohrievala, no nam to trochu pomohlo, teda zahustit

zuffovaeva
1. feb 2013

@jeny9999 my sme si reflux doniesli z porodnice, ale moze sa prejavit aj neskor.. Skus ju polohovat, po kojeni s nou nemanipulovat, kojit castejsie mensie davky, atd. Este si mozes zavolat laktacnu poradkynu, casto to vznika z nespravneho prisatia a pri takomto malinkom sa to prisatie da este lahko opravit.
Ja som ten uvaz viazala od 4 tyzdnov, ale je to naozaj zlozitejsie ked este nedrzi sama hlavku. vtedy je velmi dolezite aby to bolo spravne uviazane, aby si neposkodila chrbticku. Mohla by si este zvazit baby vak, v tom sa take malinke nosi jednoduchsie.

nella27
15. mar 2013

@zuzkag2 ahojcek mam 3tyzdnovu dcerku a tiez prezivame to iste co ty. Je to hrozne hlavne v noci ked mala skoro vobec nespi. uz sme zufali. Robime vsetko pre to aby jej bolo co najlepsie. kojim vo vyvysenej polohe. Snazim sa co najmenej s nou manipulovat. Po kojeni ju drzim aj 45 minut len aby jej to mliecko pekne stekalo. Spinka na vyvysenom. Ale aj tak jej neni dobre. Je v klude mozno 20minut a potom zacne chrcat vypucat sa co sa jej to stale vracia do krku. Casto jej to vbehne az do nosteka. Je to ako zacarovany kruh ☹. Ako ste na tom vy? Uz sa to zlepsilo? Pripadne nemate dake vychytavky ako jej pňoct? A co kocikovanie? Da sa ist vlastne s takymto dietatom aj kocikovat ked ma takyto problem? Dakujem pekne za odpoved.

zuzkag2
autor
15. mar 2013

@nella27 @nella27 ahojky...joj, viem ako ste na tom, bolo to strasne obdobie. ja som vtedy vobec netusila co robit, prosila som doktorku nech poradi, ta neporadila, tak som sliedila a tu na MK som nasla, ze existuje sirup, vola sa Gastrotuss baby, aj som ho tu spominala. opytala som sa doktorky na to, ci to moze brat, povedala ze mu to nemoze uskodit, tak sme mu ho nasadili. najprv bral 2.5 ml po kazdom papani. nevies si predstavit tu ulavu, najprv nam to sice vypluval, ale potom si chudatko nejako zvykol, a asi tak po 2 tyzdnoch to zacalo zaberat, a zacal spinkat normalne, a citila som mu z dychu, ze uz ho ta kyselina nepali. dovtedy sme veru poriadne ani nekocikovali, prebalovala som ho po papani co najmenej, najhorsie bolo ked sa pocas papania pokakal, to som vzdy vedela, ze bude zle...mali sme vsetko podlozene, a na velke stastie sme mali, teda mame taku kolisku, polohovatelnu, kde my vlastne cele dni lezkal, akoby v sede, ale nebol natlaceny vo vajicku.
ja jedine co ti mozem poradit, je kupit ten gastrotuss, a davat ho, nevzdat to, aj ked bude vypluvat...skus striekacku z detskeho panadolu, nurofenu, apod. , je taka tupa, ze neposkriabe pusinku. a treba fakt po kazdom jednom papani davat, aj po cajiku. my sme postupne davku znizovali, az posledny, 3.mesiac, sme mu davali uz len 1.5ml.
simonko ma teraz 5 mesiacov, a uz mesiac a pol neberieme gastrotuss vobec. sice obcas si grcne mliecko, ale nie je citit tu kyselinu, cize ho to nepali, neboli, a ani uz preto neplace.

nella27
15. mar 2013

Zuzka@zuzkag2 ale ked ona dakedy aj hodku dve po kojeni vracka, aj 4 krát po sebe a to jej môžem dávať aj ked ma len 3 týždne? Je to fakthrozné, napapa sa, ledva si odgrgne už mám pocit že aj zaspinka, ale za takých 1minút ju začne dut, a už je zle, chrci, krčí sa a takto to u nás chodí aj celý deň. Spinka možno za celý deň ledva 5 hodín. Bože sak je to malé babo a takto trpí ☹☹.

zuzkag2
autor
18. mar 2013

@nella27 daj jej aj ked ma len 3 tyzdne, aj my sme davali. vies, ono ta kyselina v traviacom systeme, ked sa vracia, nie je velmi prospesna pre tie organy, preto sa ma reflux riesit, a lebo to vplyva na hlasivky, hrtan...ved skus na zaciatok menej, ked je taka malilinka, mozno bude stacit. juj ale presne viem ako sa citis, tiez mi bolo maleho strasne luto, ako strasne krical, a prehybal sa....ja som obcas robila aj tak, ze som dala po papani napr. 1,5ml, a ked nahodou ze sa objavila kyselina znova, tak som dala len taky maly cuc, ono aspon to palenie to stiahlo, ze ho to hrdielko tak velmi nebolelo.

nella27
19. mar 2013

@zuzkag2 tak skusim teda a to aj v nci jej mam davat? Ona ma chudiatkjo aj bruskaj bolenie tak stale tlaci a aj to ju budi. Jaj už aby bolo toto hrozné obdobie za nami. A vy už ste teraz úplne v pohode? V noci ako spinkava? A čo to kocikovanie? Dá sa? Neplacka v kociku?

meggy212
25. mar 2013

Ahojte, ostal mi celý Gastrotuss baby, bol otvorený pred dvoma týždňami, ale nakoniec nepoužitý. Mal by niekto záujem? Pošlem len za cenu poštovného, je mi ho ľúto vyhodiť. Píšte do IP.

dima
28. mar 2013

@zuzkag2 ja som tiež začala dávať ten Gastrotuss,ale malý mi hrozne po ňom plače. Aj váš malý plakal?

zuzkag2
autor
28. mar 2013

@dima joj no on plakal, ale nespajala som to s gastrotussom ale s dojcenskou kolikou. on viac plakal ked sme mu gastrotuss nedali, ked ho palila ta kyselina. ked mu ten gastrotuss das, tak citis, ze tu kyselinu nema? lebo je mozne, ze mu vobec nezabera. ci ked mu ho nedas, tak neplacka?