Tranzientná koxitída - skúsenosti

pinkypinkus
23. jan 2017

Ahojte. Chcela by som sa spýtať na vaše skúsenosti, spôsoby liečby alebo nejaké "opatrenia" proti opakujúcim sa "zápalom" bedrového púzdra. Môjmu synovi sa od jeho 2,5 r. do teraz (7r.) zopakoval výpotok pri bedrovom kĺbe už 7x (4x na pravej a 3x na ľavej nohe)- väčšinou po nejakej viróze. Podozrenie na Perthes sa nám nepotvrdilo, ani juvenilná artritída zatiaľ... Nevieme, z čoho by to mohlo byť, prečo sa mu to opakuje a ako s tým bojovať... Je možné, aby sa JIA rozvinulo z bedrových kĺbov? Ďakujem. ☹

jajkar
25. jan 2017

@pinkypinkus
ahoj,
my sme už rok aj dva mesiace Perthesáci s mojou 7r dcérkou. Absolvovali sme už 3 mesiace kúpele v Kováčovej, rehabilitácie, cvičíme skoro každý deň aj doma a plávame a bicyklujeme. Na začiatku liečby sme mali výpotok asi 1cm veľký, potom nám diagnostikovali Perthes.
viem že nemáte Perthes, ale ak ti môžem poradiť, snažte sa veľa cvičiť, vtedy dochádza k prekrveniu a tým sa dostáva výživa do hlavice, skúste chodiť plávať, to je na kĺby super rehabilitácia, a celkovo pohyb nôh.
Alebo odporúčam zmeniť ortopéda.
Iba som chcela poradiť 🙂 pekný deň

pinkypinkus
autor
26. jan 2017

@jajkar Ahoj, ďakujem za reakciu. My sme už mali 2x podozrenie na Perthes (aj sme 3 mesiace rehabilitovali). že vraj aj prebehol na jednej nohe ale len na malej plôške. Nález na MR je nešpecifický, takže to nevedia ortopédi jednoznačne určiť. Nám sa tie výpotky stále opakujú a v tom je ten problém a nevieme prísť na to, že prečo ☹ Boli sme u prof. Kokavca (BA), doc. Popluhára (ZA), v Národnom ústave reumatických chorôb (PN) a bežne sme sledovaní na Kramároch u Mudr. Dallosa. Už ani neviem, čo resp. koho by sme mohli skúsiť osloviť... 😢 Samozrejme, preferovaným športom (kvôli nezaťažovaniu kĺbov) a našťastie aj Paťkovým obľúbeným je plávanie a bicyklovanie.

jajkar
29. jan 2017

@pinkypinkus
tak to máte super s tými športami, že ho to tak baví
ešte ak máte možnosť, môžete sa objednať do Prahy, u profesora Dungla, ortopéda ktorý pôsobil aj zahraničí. My sme tam mali ísť teraz pred operáciou, ale nakoľko nám v Žiline dali termín operácie, tak sme to nestihli, ale známa tam bola s Perthesom a bola spokojná.
Tak držím palce, a veľa sil.

anika2013
10. jún 2017

Ahojte. Viete nám poradiť tipy na ulavovu spankovu polohu? Syn 1.5r má vypotok na oboch stranách. Prestal z ničoho nič chodiť a začal kolotoč bolesti. Už je to 6 dní a hlavne noci co nespi a ja s nim. Po 10minústach je hore, plače, nevie si nájsť polohu. Je na nurofen a algifen ale aj tak ho bolia. Stále len na rukách...
Ako dlho to trvá kým bolesti prejdú? Co odporúčate?
Ďakujem moc!

pinkypinkus
autor
14. jún 2017

@anika2013 Ahoj, nám tie bolesti tak dlho netrvali, Nurofen rýchlo zabral. Výpotok nám ale mizol aj 2-3 týždne (boli sme na kľudovom režime bez chôdze, len na rukách), závisí od objemu.... :-/ Držím palce. Myslím, že by ste sa mali ísť dať skontrolovať na ortopédiu. Môj syn to mal 1x ako 2,5 ročný a vtedy nám povedali, že ak sa po 3 dňoch nebude cítiť lepšie, treba ho hospitalizovať a aj sme veru nakoniec aj boli v nemocnici (na ortopédii). Tam mu na nožičku dali závažie, ktoré akoby odťahovalo mierne kĺbik z púzdra a netlačilo to tam...

mmmagnetkaaa
29. apr 2018

Ahojte,chxem sa, spytat pinkypinkus ze kde/ako vam potvrdili,ze nejde o perthes?syn 3roky a 2mes. zacal so synovitidou po viroze,trvalo asi 5tyzdnov kym mu zmizla tekutina,3tyzdne bol ok,a znova ma vypotok a kriva(chory nebol,ale boli sme u rodicov na dedine,tak mal viac pohybu,ale bezna cinnost,ziadne skakanie,mozno parkrat behal)..v pondelok ideme znova na kramare na ortopediu,tak sa chcem spyat,co mam pozadovat,ake vysetrenia...

pinkypinkus
autor
14. máj 2018

@mmmagnetkaaa Nám na Kramároch povedali, že sa jeho stav javí ako Perthes. Potom sme šli na konzultáciu do Žiliny k dr. Popluhárovi a ten nám to vyvrátil. Keďže sme mali protichodné názory 2 popredných slovenských detských ortopédov, boli sme aj v Brne u prof. Poula a ten tiež vravel, že to nie je Perthes.

marianka2585
19. jún 2022

Ahojte, viem že to staršia diskusia snáď mi niektorá ešte odpíšte 🙏 .Syn 3,5r má vypotok v bedrovom klbe 0.6ml cca 0.7cm veľký. Nechodí od piatku. Inak je pohyblivý musím ho krotiť. Od piatku mame nurofen 3x denne. V utorok mame kontrolu lebo v stredu mame letieť na dovolenku. Som zúfalá. Bojím sa že nás nepustia. Samozrejme že jeho zdravie je pre mňa na prvom mieste ale chapte ma 6 rokov sme nikde neboli stavali sme dom šetrili každú korunu a teraz mam nechať prepadnúť 2 tis dovolenku čo je pre mňa obrovský peniaz alebo poslať iba muža s menším synom.. Hrozna situácia.. Myslite že dovtedy by sme mohli byť relatívne okej a odletieť? Keby tam mal kludovy režim samozrejme. Čo si o tom myslite vy?

mmmagnetkaaa
19. jún 2022

@marianka2585 no tak situaciu Vam nezavidim...jedine co Vam vsak viem poradit je absolutne kludovy rezim...stale sediet,lepsie lezat,aj na wc ho noste na rukach,nesmie stat a stupat na tie nohy..pustite telku a nech co najviac lezi...uprimne neviem,ci sa mu to utorka polepsi...nam to trvalo tyzden,kym prestala bolest...

marianka2585
19. jún 2022

@mmmagnetkaaa on vôbec nevykazuje známky že by to bolelo. Jedine čo sa nepostaví na nohu i ak nemá problém jašiť sa skakat na kolenách štvornožkovať... Samozrejme to mu všetko zakazujem ale práve to udržať ho v kľuje je hrozne komplikované.. Stale som pri ňom len aby sedel a nevymýšľal. Ako keby aj sme mali takú dovolenku "v kočíku" mi to nevadi len či ho nemôžem nejako ohrozit :(