Tübingenská abdukčná ortéza bedrového kĺbu. Máte skúsenosť?

aylin
7. dec 2008

ahojte. zijeme v rakusku tak neviem ci sa take nieco pouziva aj na sk,ale prosim o kazde info a skusenosti ak ste to pouzivali alebo nieco o tom poculi. mala bude mat 6tyzdnov a ma trosku problem s lavym klbikom. tu sa nasiroko nebali,ale myslim,ze to je to iste ako nasadzovat tübinger-len urcite pohodlnejsie.malu to tlaci a nemoze spinkat a strasne place.nechem jej to dat dole a zacat balit na siroko,lebo sa bojim,aby som si to nemusela raz vycitat.. ale zda sa mi ze je to to iste....dakujem za kazdu odpoved

annag
7. dec 2008

aylin, pozri si tému Pavlíkove remienky,

ja Ti odporúčam, aby ste prešli na remienky - sú najpoužívanejšia pomôcka pri liečbe kĺbikov na svete. Predpokladám, že ich používajú aj v Rakúsku. Tieto tvrdé abdukčné pomôcky sú obdoba Frejkovej perinky, ale s nevýhodou, že nie sú ohybné. V remienkoch i Frejkovej perinke môže bábo "stískať" nôžky spolu a od seba, hoci sú stále v polohe ako "žabka". V takej pevnej pomôcke ako máte Vy, má bábo nôžky stále roztiahnuté. To je nevýhoda, pretože väzy, svalstvo v nich tuhnú, a pri nesprávnom nosení sa môže kĺbik aj poškodiť - ak by boli nôžky dlhodobo veľmi široko roztiahnuté.

Ja aj z osobnej skúsenosti so staršou dcérkou a teraz s mladšou Ti fakt vrele odporúčam remienky. Ak má malá problém s kĺbikom, je nevyhnutné, aby mala nôžky dostatočne fixované v abdukčnej pomôcke.

o problematike kĺbikov pozri napr. sem:
http://64.233.183.132/search?q=cache:jxphTOmJlc...

annag
7. dec 2008

uf, dáko mi zle ten odkaz vložilo, skúsim takto:

http://www.ortoped.sk/docs/atestacie/eva_gerinc...

aylin
autor
9. dec 2008

annag dakujem velmi pekne za odpoved. ty vies poradit asi v kazdej teme 🙂
naozuaj dik. skusime sa informovat a tusim aj k inemu ortopedovi

annag
9. dec 2008

aylin, neviem zďaleka všade poradiť 😀, ale toto som zažila a zažívam aj teraz, tiež som si remence musela zháňať u odborníkov - skutočne detských ortopédov, lebo ortopédi pre dospelých môžu mať v tomto smere rezervy, určite to nenechaj len tak

ešte jedna poznámka,ak si si čítala ten odkaz:

toto bolo v súvislosti s remienkami, ale je to jedno, o aký typ pomôcky ide:

"V prípade nápadného nekľudu, bolestivej reakcie dieťaťa, znížení hybnosti dolných končatín, čo sa označuje ako Hanauskove znamenie (bolestivá kontraktúra bedrového kĺbu), je potrebné strmene zložiť a navštíviť odborníka. "

niekedy aj abdukčná pomôcka môže uškodiť

silvia2406
9. dec 2008

ahoj aylin,
aj my zijeme v rakusku a tiez ma mala zle vyvinute klbiky, nosi spreizhose, neviem, ci je to to iste, co nosi tvoja mala, ale je to na stranke www.spreizhosen.de (fotka malej je v albume ako posledna)
kazdopadne pri ich noseni je viac nervozna, castejsie place, ale zistila som, ze je to hlavne kvoli tomu, ze sa jej tymi nozkami neda poriadne hybat a tak nas trapi naduvanie a bolest bruska, takze vzdy, ked jej ich dam dole, povicime, pomasirujeme brusko a je to lepsie.
kazdopadne, ak mas pocit, ze malu nieco boli, alebo sa ti nieco nezda, zajdi sa ortopedom 😉

aylin
autor
9. dec 2008

ahoj silvia 🙂
mame nasadene celkom ine. sfotim to a pridam do albumu. v ktorom meste zijete? my sme vo viedni. snad aj vy?

aylin
autor
9. dec 2008

tie spreizhosen sa mi zdaju lepsie. aspon takto z fotky. sice tie nase tübinger na pohlad nevyzeraju zle,ale nozinky ma mala ulozene v takych (neviem ako to nazvat) akoby putach z umelej hmoty

aylin
autor
9. dec 2008

anna 🙂 aj my chodime ku detskej ortopedke,ale akosi sa mi velmi nepozdavala. zdala sa mi bezcitna a sama mala trochu problem nasadit malej ten tübinger... a kedze ma vraj len maly problem s lavym klbikom tak sa mi zda brutalne aby bola cely cas zopnuta akoby sedela na hojdacke a urcite ju to na nozicky aj tlaci

silvia2406
9. dec 2008

aylin, aj my sme vo viedni, byvame v 12.-ke 🙂
my ideme zajtra na kontrolu, bude nam lekar robit sono, tak som zvedava, ci sa to lepsi, nosime ich uz 5 tyzdnov a bolo nam povedane, ze je potrebne, aby to mala 3 mesiace 😒

aylin
autor
9. dec 2008

jeeeeee 🙂
my byvame v 20.bez. kolko ma malinka?? nasa bude mat v piatok 6tyzdnov. to tübinger ma este len 1tyzden. na kontrolu ideme az 19.12.,ale celkovo sa mi ta ortopedicka nepozdava. kam chodite vy? musim mat k ortopedovi vzdy odporucenie alebo ma vezmu aj bez neho?

danulik1234
20. jan 2019

@annag
Dobry deň, viem, že je to starší príspevok ale chcela by som opýtať, či máte skúsenosti aj s tübingenskou ortézou a aj s Pavlikovymi remeňami?Mám viac otázok, keby ste mi poprípade poslali do e-mailu poslali číslo a ja by som Vám zavolala. Ďakujem za odpoveď

juliet86
9. sep 2020

@danulik1234 dobry den prosim vas viete teraz mozno poradit vy mne? s tubingen

danulik1234
9. sep 2020

@juliet86 dobry deň s tubingenskou ortezou nemám skúsenosti. Dcéra nosila pavlikove remene.