USG koxy. Ako má vyzerať správny nález na kĺbikoch?

evkasop
9. dec 2010

Ahojte, vie mi niekto povedat, ako by mal vyzerat spravny nalez na klbikoch?ma s tym niekto skusenost? lebo my sme asi nadabili na zleho ortopeda, od ktoreho vsetko musim tahat ako z chlpatej deky...Dakujem 😒

latvia
9. dec 2010

@evkasop 1a a 1b sa balit nasiroko nemusia oficialne. aky mate vysledok?

evkasop
autor
10. dec 2010

@latvia to je na tom, ze ja take ako 1a alebo 1b na nasej sprave nikde nevidim, my musime balit nasiroko, a +mame perinku Zuzana, ktoru neviem ako pouzivat, pretoze nas ortoped mi povedal, ze pod nu mam davat jednorazovku+2platene plienky+postolky, a navrh perinku, zda sa mi to dost natesno, este ta perinka je aj na traky. Iny ortoped mi povedal, ze pod Perinku sa dava iba jednorazovka, tak ja teraz uz nicomu nerozumiem.

latvia
10. dec 2010

@evkasop mas nieco konkretne napisane v sprave? ak tam nemas to cislovanie, tak aspon nejaky popis?

latvia
10. dec 2010

@evkasop tato tema by ti mohla pomoct, skus si ju prejst alebo sa v nej opytaj
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/perinka-od-ortopeda-poradte/

cikyta
10. dec 2010

@evkasop tiež sme mali tú perinku. (frejkova) a my sme mali jednorazovku,jednu plátenu,poštolky.....na tom overalček,alebo body a tu perinku.

evkasop
autor
10. dec 2010

@cikyta presne tak mi to hovoril iny ortoped a ten nas, pytala som sa ho ci musi mat podtym este 2 platene plienky, ved ju to musi tlacit, on mi povedal, že ak chcem mozem jej dat jednu, ale v nasom pripade by odporucil 2, no chapete to? ja nie, proste teraz neviem.

Tu je nas nalez zo vcerajsieho dna:
Abdukcie volne. Ortolani, Barlov negat. Nalez na chodidlach bpn.

USG: Echo kostenej striesky oble vľavo. Echo chrupavcitej striesky uzsie. Epifyzy nezalozene. Bez decentracie. Krytie adekvatne obojstranne.

Odp. široko baliť - 2 platene plienky, frejk. perinka Zuzna. K o 6 tyždnov.

Vie mi niekto z vas povedat,ci je ten nas nalez az taky zly?

evkasop
autor
10. dec 2010

@latvia Tu je nas nalez zo vcerajsieho dna:
Abdukcie volne. Ortolani, Barlov negat. Nalez na chodidlach bpn.

USG: Echo kostenej striesky oble vľavo. Echo chrupavcitej striesky uzsie. Epifyzy nezalozene. Bez decentracie. Krytie adekvatne obojstranne.

Odp. široko baliť - 2 platene plienky, frejk. perinka Zuzna. K o 6 tyždnov.

Vie mi niekto z vas povedat,ci je ten nas nalez az taky zly?

latvia
10. dec 2010

@evkasop skusim zistit

evkasop
autor
10. dec 2010

@latvia si velmi zlata,dakujem...uz som sa objednala na konzultaciu u ineho ortopeda, ten moj ma uz vazne stve.Dakujem este raz.

cikyta
10. dec 2010

@evkasop neporadím ti. Radčej budem ticho,ako ti napísať kravinu. My sme to mali písané hlavne v čislach ako II.b atd...no boli sme aj na rtg...do 8 mesiaca sme sa trápili,plakali,hádali,až mi tu jedna kočka na modrom koniku odporučila zmenu ortopeda.Aspon počuť názor aj niekoho iného. A tak som zobrala od sestry snímok a išla k inému ortopedovi. Ten nám vysvetlil do podrobna o čo ide. Neplašil nás. Bol kludný. A celkové vyšetrenie bolo príjemné. Ano,nosili sme ešte chvílku ortopedky,no druhý ortoped už pomaly konštatoval,že to bude OK.
Ked sa to dozvedel náš ortoped,dosť na mna nakričal. Bol nahnevaný. Vobec sa mu nepáčilo,že som bola na konzultácii aj inde,ako u neho. Vyhováral sa na to,že poisťovna to vyšetrenie preplatí len jednému a tak má teraz problém.(ten druhý ortoped sa k tomu nevyjadroval,len povedal,že máme právo počuť názor aj iních odborníkov.Ved ide o naše dieťatko!)
No a čuduj sa svete...akonáhle sa moj ortoped dozvedel,že sme boli aj inde...už boli výsledky v poriadku a už som k nemu nemusela chodiť...

(to nebolo všetko.Moj slávny ortoped najprv skonštatoval,že snímok rtg je OK a na dalšej kontrole ten istý snímok bol už ZLY.Dalšia vec: kázal isť do prvej lekárne a kupiť frejkovu perinku.Išla som a tam mi povedali,že to objednávaju a možno za 2 mes.by som sa jej dočkala.Povedali mi to vo všetkých lekárnach v okolí MT ! 😠Tak nám ju urýchlene ušili na mieru v jednej ortop.sukromnej dielni 😠 To znamená,že sme ju nosili až po týždni od predpísania! Ked som to hovorila dr.a jeho "užastnej"sestričke,zase sa domna pustili,že to neni pravda a absolutne mi neverili,že je taký problém u nás s týmto.PRETO SOM ISLA K DRUHEMU ORTOPEDOVI.VED TO UZ NEBOLO NORMALNE...)
Držím palce !!! Ver mi,že to bude dobre.Viac plašia,ako je realita.Hlavne bud silná a pýtaj sa,bojuj,nedaj sa !

evkasop
autor
10. dec 2010

@cikyta si milá dakujem ti ozaj...ja si myslim ze ten nas slavny ortoped, by bol nastvany takisto, dokonca on ordinuje sukromne a dokonca je aj jeho lekarne hned vedla, po perinku sme si ani nemuseli do lekarne ist, doniesla ju nam rovno sestra, uz len bolo treba zaplatit. Ja som laik, tym veciam na snimku nerozumiem, ked sa ho pytam ci sa to trosku zlepsuje - tak mi povedal trosku a ked som sa ho znova pytala, ci jej pomaha ta perinka - tak mi odpovedal, ze ak by jej nepomahala tak jej ju neda...takym drzym sposobom so mnou jedna, ze sa mi to nepaci. Konzultovala som cez mail s inym ortopedom, a ten mi povedal, ze klbiky vzhladom na jej vek su v poriadku, dokonca este aj jedna doktorka z BA, teraz fakt neviem o co ide tomu nasmu ortopedovi. V pia som objednana na konzultaciu u ineho, ak nastane taka situacia ako u teba, tak mu poviem svoje. 😠

bay
10. dec 2010

@evkasop Ahoj, no my sme mali tiez stastie na ortopeda. Sice sme nedostali perinku ale predpisal nam pavlikove remence ked mal maly 9 tyzdnov. A podla neho sme ho mali takto vyvezovat aj po kontrole ked uz mal klby 1A+ dalsie 2 mesiace a dlasie a dalsie kontroly 😠 😠 njn. Ujo potreboval preplatit ukony a predpisane pomocky 😢

evkasop
autor
10. dec 2010

@bay tak to by som mu dala, to je sila...takze asi na tom bude nieco pravdy, zneuziju ludi na to aby si privyrabali viac peniazkov. 😠

bay
10. dec 2010

jj. Ved som uz potom k nemu na dalsiu kontrolu nesla 😠 😠 😠 😠 Mala som stastie na jednu super tetu ktora ma v dobrom "zvozila" za moje balenie na siroko a dala mi kopu dobrych rad ako spravne balit a trenovala o so mnou hodinu 😅 😵 Ja som teda bola u statneho ortopeda. Mala som na vyber aj sukromne centrum ale s tym som mala v minulosti osobnu zlu skusenost ale nakoniec to vyslo rovnako alebo este horsie 😔

bay
10. dec 2010

@evkasop Tak som nasla nas papier z usg a mam tam tieto moznosti:

kostne tvarovanie - to v tvojom popise nevidim 😅 (mozno iny nazov...) ale napisem 1-dobre, 2 a 2D-chybne, 3 a 4-zle
kostenny okraj : 1-hrotity, 2-zaobleny, 2D-zaobleny plochy, 3 a 4-plochy
chrupavcity okraj: 1-uzky, 2-siroky, 2D-zatlaceny, 3- zatlaceny anechogenny alebo zatlaceny echogenny, 4-zatlaceny
typ coxy - nejake celkove hodnotenie danej coxy to uz su len cisla s pismenkom.

evkasop
autor
11. dec 2010

@bay a aké rady ti teta davala pri baleni? môžeš mi ich prezradiť? 😉

bay
11. dec 2010

@evkasop U nas islo o balenie 2 plienok a postoliek.
Prve bolo ako spravne zlozit plienky. Toto asi opisat nezvladnem. Druhe bolo k postolkam ze mam kupit vacsie tak aby ich mal maly na sirku vyslovene po kolienka a na bruchu az pri pupku prip vyssie. Tymto sme dosiahli bez akychkolvek dalsich pomocok, ze mal maly nohy fakt v 90° uhloch 😅

mirka907
11. dec 2010

@evkasop
@bay my sme pod Zuzanu davali len pampersku, nic ine...Ortoped jasne povedal, ze Zuzana supluje 3x platenu plienku a postolky. Takze mi pride divne davat este 2 latkovky pod nu, to ked si prepocitam, tak akoby mala 5 latkovych. Ja som vzdy zatiahla tie remene poriadne a nebol problem s abdukcnou polohou. Tiez sme pri kazdom prebalovani cvicili.

evkasop
autor
11. dec 2010

@mirka907 tak moj ortoped je potom na hlavu mirka, mne kazal davat pod perinku, jednorazovku, 2 platene plienky, postolky, bodaj by nasa mala potom nemala problem s bruskom ☹ teraz neviem...a pritom ked sme balili na 3 plienky, mesiac, teraz pri poslednej kontrole vo stvrtok som sa ho pytala ci sa to trosku zlepsila - povedal trosku...tak neviem ci ma chcel ukludnit alebo co...som z toho jelen.

mirka907
11. dec 2010

a nechces skusit ineho ortopeda?ak by si chcela, mozem ti zohnat cislo na mojho, nemas to do KE az tak daleko. Ja som s nim bola velmi spokojna.
@evkasop

evkasop
autor
11. dec 2010

@mirka907 uz mam na piatok dohodnuteho jedneho z PO, ktory mi aj napisal mail, a tiez mi spominal, ze ten isty ucel splnaju aj 3 plienky, tak ako si aj ty spominala. Uvidim co mi ten povie, ale pre istotu daj mi kontakt, mozno aj tretieho budem potrebovat, clovek nikdy nevie. 😉

mirka907
11. dec 2010

@evkasop dam ti vediet v pondelok , musim zistit

durka1
2. dec 2011

viete mi niekto poradit kde sa da kupit frejkova perinka ale ta bez tych popruhov?lebo ked ich zatiahnem malu to taha a ked ich uvolnim tak jej to zase pada .dakujem

durka1
2. dec 2011

@bay ahoj mohla by si aj mne poradit prosim.moja dcera ma takyto nalez a neviem ci je to dobre ci zle :
kostenny okraj zaobleny
chrupavčity okraj široky
kostne tvarovanie dostatočne
uhol alfa najskor P 55 teraz72 Ľ 56teraz 57
uhol beta najskor P 60 teraz 48+ Ľ 60 teraz60+
typ koxy najskor P 2a+ teraz1a+ Ľ2a+ teraz 2b+

iwet9
29. máj 2016

@evkasop ahoooj smiem vediet ku ktoremu chodis ortopedovi a bola si zmenit ? dakujeem

kniha24
23. sep 2016

@cikyta citam tvoj prispevok a stalo sa mi presne to iste. Mozes mi napisat ktory doktor ti predpisal tu perinku a poradit mi nejakeho ortopeda? S nami zametaju mam pocit ze si len dohadzuju ksefty,.....

cikyta
23. sep 2016

@kniha24 v IP 😉

iva123a
9. mar 2017

Prosím o pomoc AK sa niekto vyzná.syn v 5mesiacoch zlý klbik na lavej nozke. Popis llb llc+.při kontrole o mesiac :vraj nastalo zlepšení.už nemusím dávat remence na 24hodin denně ale len 23.ale v karte som si precitala popis llc lld-.....věd ale to je horsie nie??? Věd by SME se mali dostat na la la nie? Som z toho zaskočena a nervozna.o mesiac kontrola.už bude mat malý 7mesiacov..zda sa mi to divné ten popis...ma niekto skusenost?prosím poradte

kniha24
10. mar 2017

My uz chvalabohu nozicky v pol roku ok,nic sme nedodrziavali lebo vsetci nam hovorili inak,a vsetko sa dalo dokopy same,chcelo to len cas. Akurat co nas a dceru doktori poriadne stresovali a predpisovali kadejake pomocky,len aby protetika zarobila a oni mali body....

mirulka231
20. aug 2018

@durka1 ahoj my máme taký istý výsledol môžme sa opýtať ako ste dopadli vy dakuj