Vaše skúsenosti s výberom mandlí u 6 ročných detí

charllotte
3. jún 2013

Ahojte, chcela by som sa poradit a co to nieco blizsie pozistovat, mam 6 rocneho syna a stale sme nahuhnany a akoby prechladnuty ale sople nemame ( nevyfuka nic) , doktorka nam odporucala ist na vyber mandli, pretoze byva casto chory, ale moje okolie ma od toho odhovara, ze netreba hned utekat vyberat mandle, ze sa to upravi??? Jedna kamoska bola s dcerou na vyberani mandli a je spokojna, vraj odvtedy nebola chora, druha hovorila, ze viac by uz nesla, lebo nevidi v tom ziaden rozdiel, chori su tak ako aj predtym, tak radte babyyy prosim Vas, ake mate skusenosti vy???? dakujem 🙂

mummy01
3. jún 2013

@charllotte ja idem s dcerou na vyber po treti raz.Zalezi ake problemy z toho dieta ma lebo ak ti nedycha nosom,v noci chrape tak jednoznacne by som vybrat dala ale v CA.Moja dcera mava v noci apnoe,je unavena takze ideme opet kedze mame to stastie ze dcera patri medzi medzi deti ktorym ta mandla opakovane dorasta.Ale boli ste na fibroskopii? Potvrdili vam ze je mandla velka? Lebo huhnanie moze mat aj z alergie....

charllotte
autor
3. jún 2013

@mummy01 dakujem za odpoved, nie neboli sme na ziadnom vysetreni, pediatricka mi dala cislo, ze sa mame objednat do ZV na vybratie, zatekaju nam sopliky a aj kasleme casto, a uz sme mali kvoli tomu aj zapal stredneho ucha, v noci nechrape, idete uz 3 krat??? ako vam ich vyberali? laserom??? lebo vraj ked sa vyberu laserom tak uz nedorastie...

xenicka13
3. jún 2013

my sme boli ako 5 rocny, prvy rok po vybrati minimalny pokles chorob, druhy rok to uz bolo lepsie, treti nebyva soplavy vobec, ale myslim, ze to je aj imunitou, ta okolo 7-8 roku je ina ako v skolkarskom veku
@charllotte

mummy01
3. jún 2013

@charllotte ako moze lekarka tvrdit ze mandla je velka ked ju nevidela? Ja by som bez fibroskopie vyberat nedala,mozno ma naozaj iba alergiu.No moja dcera patri k tym ojedinelym pripadom kde ta mandla proste dorasta,mame s tym problem uz 4roky,za sebou ma aj operacie usiek....

charllotte
autor
3. jún 2013

@xenicka13 dakujem za prispevok, odporucas este pockat??? dakujem

@mummy01 no pediatricka a vlastne aj na usnom ked sme boli zo zapalom tak sa nas pytala a povedala, ze by bolo dobre ich vybrat, usudili to z toho asi, ze sme casto chori a mali sme 2 krat zapal stredneho ucha, na tej fibroskopii sme neboli, ale opytam sa na to, juj tak to ma mrzi s dcerkou, dufam, ze to bude coskoro vsetko ok 🙂 dakujem za radu 🙂

xenicka13
3. jún 2013

@charllotte mne dr. Povedal, že sú obrovské, odporúča ich dať von, tak sme išli

tinki
4. jún 2013

@charllotte ahoj, moja bola dvakrát vyberať..lebo jej nosné znova narástli. Čo sa chorobnosti týka, tak sa to ani veľmi neovplyvnilo, možno troška. Ide o to, že tie mandle jej už nedovoľovali dýchať a v noci mávala apnoe. Takže tam už nebolo čas čakať.
Tu ide o to, že veľké mandle spôsobujú aj zatekanie hlienov do priedušiek, tým pádom častý kašeľ a čím viac nádch, tým stále väčšie mandle. Lebo mandle sú súčasťou imunitného systému a pri prechladnutí sa zväčšujú. A keď už sú veľmi veľké, tak môže nastávať v noci to apnoe. A to je u detí nebezpečné, lebo v tomto veku deti potrebujú nerušený spánok na vývin mozgu.
Je aj pravda, že po 8.roku sa nosné mandle zmenšujú, ale ako je to s chorými mandlami, to neviem.
Vybratie nosných mandlí detí zvládajú dobre. Zákrok trvá asi 15 minút a zväčša už poobede sú prepustené domov. Treba potom už len dva týždne držať dieťa doma aby nechytilo nejaký infekt.

jakas
4. jún 2013

Ja som bola s malym v januari, este nemal 4 roky, asi rok mal problemy, chrapal, dychal ustami, chory nebol vobec, cakala som, ze sa to zlepsi, traja doktori povedali vybrat, tak sme nakoniec vybrali. Bol v CA, trvalo to asi 45 minut, doniesli mi ho, vyspinkal sa este asi hodinku a kedze sme neboli v mieste bydliska, domov sme isli az rano. Prve, co sa zobudil povedal: "Mamina, pozri, ja viem dychat nosom". Keby som vedela, ze to bude takto v pohode, dala by som ich vybrat skorej a netrapila rok jeho i seba, lebo to, ako dychal ku koncu, uz bolo zle. A pokial su do toho problemy s uskami, urcite som za vyber.

charllotte
autor
4. jún 2013

@tinki
@jakas dakujem vam krasne za vase rady, pojdem sa opytat nasej pediatricky na tu fibroskopiu a objednam radsej synatora, aby sme uz vedeli kde je problem, nechrapeme ani ustami nedycha stale, len ked je nahuhnany ( ale sople asi nema, idu mu tazko vyfukat) tak si budem aspon ista ci su to madle alebo alergia.....