Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

addaa
4. jún 2009

Ahoj teraz máme kúpenú bielu ryžu, nejakú drahšiu. Avšak vyskúšam tú natural. So zeleninkou mi ju papať nechce. Už som mu ju skúšala miešať so zemiakom, ale musí by veľa zemiaku a trošičku ryže.
Skúsim ešte ten recept nasladko. Môžem to robiť takým spôsobom nasladko ako sa pripravuje ryžový nákyp? Ešte som to neskúšala.
Neviem, môžem použiť napr. škoricu alebo hroznový cukor? my malému sladké nedávame, papá radšej ovo alebo špald. tyčinky alebo kukur. nesolené chrumky. Avšak na návšteve mu doprajem aj nezdravé veci. Dnes lomil u našich lupačku s maslom 😉 .

addaa
4. jún 2009

Ozaj maminky a tatino, kedy ste začali dávať deťom surovú zeleninku a čím ste začínali. Ja občas malému nastrúham 2 lyžičky mrkvy a šupnem do jabka. 😉

lalitagopi
8. jún 2009

ahoj ADDAA,...my sme sice trocha mladši od teba a s prikrmamy ešte len fakt začiname a experimentujeme, ale napadlo ma, že ja som robila kašu z ryžovej múky, s kokosovym mliekom a s roztlačeným banánom a dcere to fakt chutilo..asi najviac...
my sme začínali surová mrkva..jablko..hruška...

jaron
9. jún 2009

keby sme si mi už na tú surovú zeleninu pamätali.
U surovej zeleniny ani nie je taký problém, že by to skoro 1,5 ročné dieťa nemohlo kvôli tej zelenine samotnej, ale skôr ako to do toho dieťaťa bezpečne dostať, napr. taký domáci zelený mladučky hrášok z vlastnej záhrady - to by bola paráda, lenže ako s ním dieťa nezadrhnúť (to je ale škaredé slovo), žeby predžuvať? 🙂 neviem...
keby poradili iní

evixa
9. jún 2009

ahojte, nie som vegetarianka. Luuuuubim masino, ale odkedy som chodila na obedy z prace do jednej vegetarianskej restauracie, ma zaujali aj vegetarianske specialitky (rozne veci zo soje, cisto zeleninove jedla a pod.). Moja otazka znie, od kedy by som mohla podavat krpatemu sojove, ryzove alebo kokosove mlieko? Nie na pitie (kojim), len do prikrmov pouzivat. Plati to co pri kravskom? dakujem 🙂

jaron
9. jún 2009

Ahoj Evixa,

od 9 mesiacov sa už postupne môžu pridávať aj strukoviny takže o to skôr to môže byť aj sójové mlieko (je ešte lahšie strávitelné ako strukoviny). To ale platí pre "pravé" tekuté sójové mlieko (napr. Alfa Bio, Alnatura, Provamel...) nie pre práškové (tam treba pozrieť zloženie, ale pochybujem, že sa nájde také, ktoré by bolo vhodné, iba ak tak špeciálny "sunar" na báze sóje 🙂 , ale to už je niečo iné).
Ryžové je tiež bez problémov, ale tiež záleží, aký je to výrobok (podľa zloženia), ryža je v poriadku, treba si len pozrieť to ostatné.
Kokosové neviem, či myslíš - kokos a z neho mlieko (niekedy si ho kúpime, je veľmi dobré), alebo nejaký výrobok z kokosovej drene? Je to síce pre nás trochu nezvyčajné, ale nehovorím, že zlé. Môže sa skúsiť. Lalitagopi ho používa (aké používaš ty, Lalitagopi, - prírodné mlieko z kokosa, alebo nejaký výrobok?)

Vždy však netreba zabudnúť na pravidlo pridávania novej potraviny - pridávať vždy len jeden nový druh, nie veľa naraz a dodržať odstup (asi 5 - 7 dní) od pridania ďalšej potraviny, aby sa mohli vypozorovať prípadne negatívne reakcie (alergie, neznášanlivosť, bolesti bruška...). Ale to už asi poznáš, to ja len tak opakujem.
Alergie na sóju bývajú málokedy, na ryžu ešte menej a na kokos neviem.

lalitagopi
10. jún 2009

hmmm...tak čo sa týka kokosoveho mlieka, tak kupujem v krabici, našla som len jeden jediný druh, ktorý neobsahuje cukor a žiadne sajrajty, vola sa AYOR-d, ja to kupujem tu v ba v takom azijskom obchode POPY...
ale kašu varím normalne vo vode, koksove mlieko pridavam len troška...

jaron
10. jún 2009

Niekedy si kúpime kokos, vyvrtame vývrtkou na otváranie vína aspoň dve diery, postavíme do pohára a necháme vytiecť. Mňam, mne to veľmi chutí, škoda, že je tam toho len tak málo, ale niekedy až viac ako 1 dl. Niekedy však nemá dobrú chuť (nie, že by malo zlú, len nemá žiadnu), ale väčšinou je veľmi dobré.

evixa
10. jún 2009

dakujem za odpovede 🙂 v inej teme mi odpisali, ze soja je alergen, tak urcite nie sojove mlieko do 1,5 roka 🙂 ak tak, tak to skusim len s tym ryzovim pre istotu. Z DMky moze byt?

addaa
10. jún 2009

jaron nedíval si včera náhodu film s T. hanksom, Stroskotanec? 😀

lucia123
autor
11. jún 2009

Podávam ďalej informáciu, krorú som sa dozvedela a mám za to, že by to mohlo pomôcť niekomu, kto o tomto nebezpečenstve ešte nevie:

http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

Prítomnosť ortute v ženských orgánoch sa prejavuje tvrdnutím tkaniva a tvorením cýst a polypov. U tehotných žien ortuť preniká cez placentu, ktorá by mala dieťa chrániť pred skodlivými vplyvmi. Vedci namerali vo fetuse cca. 20% väčšie množstvo ortute ako u jeho matky. Nervový systém tela dieťaťa môže byť teda už od jeho narodenia poškodený (a ak nie je poškodený ortuťou z amalgámu, dorazia ho dávky ortute vo vakcínach. Poznámka KPM). Civilizačná choroba – otrava amalgámom – poškodzuje teda nielen jednú generáciu, ale tieto škody prechádzajú na ďalšie pokolenia. Deti, ktoré už prišli na svet s ortuťou v tele, reagujú veľmi citlivo na založenie dalšieho amalgámu do zubov!

lalitagopi
11. jún 2009

dik lucia za link, ano je to crazy, tolko vela vecí ludia vymyslia, testuju testuju a potom po dvadsiatich rokoch zistia, že to je vlastne zdravotne zavadne, alebo rakovinotvorné...ultrazvuky, hliníkové riady atd atd atd 😠
ale smutnú je, že väčšina ludí je tak v nevedomosti, že vôbec nechcú počuť pravdu 😖 no čo sa da robiť...

lucia123
autor
11. jún 2009

lalitagopi, mas pravdu, mna to tiez zarazilo, ked som o tom citala. Malo ludi sa zaujima o taku "rutinu" ked sa ho pytaju, aku plombu chce a potom to takto do padlo. Hlavne tie problemy (su rozpisane v tom clanku), cloveka ani nenapadne, ze z coho to ma?
Hned som na Vas tu myslela mili moji, ze vam tomusim napisat, nech sa zariadite 🙂

wanda007
12. jún 2009

zdravim osadku temy.
nakolko sme mali nejake zdravotne problemy s opakovanymi zapalmi dych. ciest, tak nejaky cas robim prieskum, ako zmenit zivotny styl. V rámci neho som precitala vasu temu takmer celu. Moje dieta mi maloco zje, ked jej uvarim. Zistila som, ze ked jej tu zeleninu dosolim a dochutim kadejakymi vegetami, tak vtedy aj ma zaujem. inac nie a nie a nie. Proste neslanu polievku do nej nedostanem.

Vyskusala som vase recepty:
Tofu kokteil s jahodami, mne sa zdal trochu "praskovy", to bude asi tou sojou. Dieta mi ho nechcelo jest ani nahodou... tomu neviem, co sa nezdalo 😠
Cervenu omacku na cestoviny som robila vcera, a moje dieta som este takto nevidela jest, doslova sa napchavala, pchala si cestoviny do ust aj vidlickou, aj rukami, cela bola od omacky cervena, ale ja som sa nevedela vynadivat, uplne prestastna, ze mojmu dietatu chuti 😵 😵 😵 (Namiesto sojoveho granulatu som nadrobno pokrajala lahodkove tofu, ale dnes sme kupili uz aj granulat)

wanda007
12. jún 2009

a citam publikacie od Vilmy Partykovej, aj jej kucharku som si nedavno kupila, v ktorej zdoraznuje surovu stravu, ale hlavne zatracuje maso. Zrozumitelne a dopodrobna opisuje ucinok prekyslenia organizmu masovou stravou. Nieco som uz odtial aj varila, ale chutilo to zase len mne. Muz si doniesol masostravu od mamy a dieta sa na neho nalepilo... Takze tak 😖

Dnes som hladala nejake bio vege parky, ale videla som v jednote len take, co neboli bio. Ak viete o nejakych bio, tak dajte vediet.

A dakujem, ze sa tu stretavate a sirite osvetu 🙂

indy
13. jún 2009

wanda tak to je super, ze malej chutilo aj nasmu som nedavno dala celozrnne maslicky a tiez si ich tlacil jednu za druhou. Myslim, ze tofu je omnoho vhodnejsie a vyzivnejsie ako ten granulat, ktory sa vyraba zo sojovej muky. Aspon myslim, ze je to tak citala som to uz davnejsie. Ved uvidime co na to ostatni, hmm?

wanda007
13. jún 2009

jaj, tak mam ostat pri tofu... a neviete, ci to lahodkove tofu je udene? dufam, ze nie je, ale ta jeho cierna farba ma desi 😀

jaron
13. jún 2009

Ahoj Wanda, som sa trochu pobavil, keď si opisovala zážitky so svojou malou - si to tak milo a živo opisovala. 🙂

Sójové "mäso" nie je menej výživné ako tofu, ale je trochu ťažšie strávitelné ako tofu. Má trochu viac železa (tofu asi 3 mg, sój. mäso asi 5 / 100 g), viac sacharidov, viac vlákniny, menej vápnika a oveľa menej tuku ako tofu (údaje sú v hotovom namočenom sój. mäse). Takže sój. "mäso" je tiež dobré, ale samozrejme tofu je právom populárnejšie, originálnejšie, tradičnejšie...

Lahôdkové tofu určite nie je údené, hnedé je preto, lebo je ochutené (sój. omáčka atď.).

indy
14. jún 2009

dik jaron za upresnenie 😉 a je vyrabane zo sojovej muky?
ja inac tiez nemam nic proti sojovemu "masu" ved to bol roky na trhu jediny vyrobok nahradzajuci maso Takze v nasom jedalnicku sa vyskytoval velmi casto, ale je pravda ze tofu je variabilnejsie pri kuchynskej uprave a rychlejsie sa s nim pracuje, takze aj tieto vyhody u nas vytlacilo sojove "maso" A aj pre bezzube deturence je tofu lepsie vyuzitelnejsie 🙂

jaron
14. jún 2009

Samozrejme, že tofu je tofu 🙂 . Predsa len po mnohých stránkach výhodnejšie.
Áno, sójové mäso sa vyrába zo sójovej múky.

jaron
14. jún 2009

Pozývam vás všetkých na zmrzlinu, škoda len, že iba virtuálnu. A tú skutočnú si musíte urobiť sami, zato je ale zdravá a dobrá. Kludne môže byť aj ako ľahká večera (ešte nejaký knackebrod a zopár orieškov k tomu, tá s arašidovým maslom aj bez orieškov 🙂 ).
Už si nepamätám, možno som tu tie recepty už dával, ale ide leto, tak je to znova aktuálne. Tu je nielen recept, ale aj fotky:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

Dobrú chuť. 🙂

wanda007
16. jún 2009

no tak to som zvedava na tu zmrzku, mozno v piatok spravime, dovtedy sa do obchodu nedostanem. ja som inac maniak na zmrzlinu, vcera som si dala obycajny biely nanuk v cokolade, nalamala na tanier a zaliala dobrou davkou rozmixovanych jahod, aaaa mnam. jahodovy mix aj mrazim, v zime akoby som nasla 😀

jaron
17. jún 2009

Ahojte,

dnes na ČT 1 bude v relácii "Pod pokličkou" téma Rodina a vegetariánství
ČT1 17.6. - středa 17:30
repríza ve čtvrtek..18.6..v 5 hod.

Nevadí, ak si to nebudete môcť pozrieť priamo, po odvysielaní to dávajú o nejaký čas do archívu, kde sa to dá pozrieť kedykoľvek na:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/409236100...

lucia123
autor
18. jún 2009

Ahojte, tak sa zase hlasim.

Idem sa vam pochvalit, k vcerajsim narodkam mi osobne prisiel zagratulovat sam MUDr. Igor Bukovsky... 🙂
Zariadil mi to moj priatel a bol to moj darcek k narodeninam 🙂 asi najkrasi, aky som doteraz dostala.
Tak som ho konecne stretla aj osobne, je to velmi mily cloviecik, stale v dobrej naladicke, taky pozitivny a to je fajn 😉 Dozvedela som sa, ze pripravuje vydanie knihy Navod na prezitie pre dieta, ma to byt pokracovanim Vegetarianskeho dietata, kniha vyjde mozno az na konci buduceho roka, pretoze teraz pracuje na knihe Navod na prezitie pre zeny.
Nakrajsie na tom je, ze som si pri nasom stretnuti uvedomila, ze ho vobec ako lekara nepotrebujeme (na rady co mame jest, ako varit, co ma kolko vitaminov, co nejest a pod.), myslim to v dobrom. A to je uzasne, pretoze dovolim si tvrdit, ze teraz sme uz "skuseny" a vieme takmer vsetko a zdravej vyzive. Mame zopar peknych foteciek s nim vsetci spolocne 🙂 Tesim sa 😅

lalitagopi
18. jún 2009

wow! cool! 😎 😎 😎
vdaka za link jaron! super!
ukážem rodinke..bo ked je to v mediach to je "iné", hehe, to má silu 😎

lalitagopi
18. jún 2009

Lucia, super! congratulation 😵

jaron
18. jún 2009

Ahojte,

Lucia, tak to bol naozaj milý darček. Tiež som mal šťastie stretnúť sa s p. Bukovským, raz ma viezol z Lučenca do Z. Moraviec. (Prednášal na jednej akcii, ktorú organizovali moji známi, ktorí sú zároveň jeho známi 🙂. ) Je to sympatický človek. Práve teraz čítam (už som skoro na konci) jeho knihu "Teraz to zíde" o chudnutí. Nie že by som potreboval schudnúť (to skôr naopak 🙂), ale je to ďalšie obohatenie dobrými informáciami.

Lalitagopi, tá relácia už je v archíve, tak sa to dá kedykoľvek pozrieť na tom uvedenom odkaze. My sme si to pozreli dnes. Celkovo sa mi tie relácie páčia, zasmejeme sa vždy na tej rodinke a ludožrútoch... 😀 .

Ozaj Lucka:
Všetko dobré k narodeninám ti želám.

wanda007
19. jún 2009

lucia 😵

lucia123
autor
19. jún 2009

Jaron, lalitagopi, Dakujem velmi pekne 🙂

indy
19. jún 2009

relacia pod poklickou je super supeeer 😵 mam ju aj nahratu 🙂