Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
28. feb 2012

@oscarka3 síce to nemám vyskúšané, ale myslím, že by som to asi tiež nezbadal, keby som to nepremyl, ten rozdiel

zitaje
28. feb 2012

ja nepremyvam pseno len ak ho davam do polievky, na kasu ci nakyp premyvam vriacou vodou.

luba41
28. feb 2012

ja som pšeno prvýkrát nepremyla a bolo 😝 , tak už to bez toho neskúšam. A dnes som prvýkrát robila pomazánku z avokáda- veľké mňam. Len jedno avokado pre piatich je málo 😵

sima.p
28. feb 2012

@anlu no tak aj v našej škôlke deťom varia čierny čaj ☹

jaron
29. feb 2012

@zitaje @luba41 @oscarka3
tiež záleží aj od druhu pšena (ako je staré, skladované...), raz sme mali pšeno dokonca Bio a to bolo horké tak či tak, ale inak sa nám to bežne nestáva

jaron
29. feb 2012

@luba41 to ti verím, že je to málo, my keď jeme avokádo, máme maximálne 1 na dvoch a aj to je nám málo 🙂, ideál nám je 1 na 1 🙂, dá sa to keď sú zľavy, do 0,50 EUR za kus je celkom dobrá cena, občas býva Tescu

estterka
29. feb 2012

@luba41
@jaron moja 18 mesacna dcera zje sama avokado na posedenie 😅 momentalne z neho nic nepripravujem,kedze jej chuti samotne a nech si da,vzdy lepsie ako sladkosti 😝

jaron
29. feb 2012

@estterka nám chutí čo najjednoduchšie pripravené: chleba, cesnak, citrónová šťava, soľ

pre deti je super, má veľa tuku, relatívne veľa kalórií, ale vynikajúci druh tuku

estterka
29. feb 2012

@jaron a obsahuje aj zelezo 😉 co pre nas je stale dolezite. na sladko ste skusali avokado?

jaron
29. feb 2012

@estterka áno, to železo síce číselne je "iba" okolo 1 mg, to je asi polovica alebo tretina z mäsa, ale celkovo je avokádo výborná protianemická potravina a bez rizika infarktu a iných "prídavkov"

na sladko ešte nie, dá sa, ale keď u nás aj tak nič nemá na tú opisovanú avokádovú klasiku 🙂

radha
29. feb 2012

@estterka moja malá má velmi rada avokado mixnute s bananom, ale napr. včera sme si nakrajali ananas s avokadom a to jej tie kusky avokada nechutili..zato sa dali pekne rozotrieť o stol. 😀 , tak sa tešila.

estterka
29. feb 2012

@radha ja som vcera mixla avokado s bananom a vlasskymi orechmi-to bola mnamka,ale skor pre mna ako pre malu,ona moc na sladke zatial nie je,ochutna par lyziciek a staci jej.tak ja s radostou dojedam 😅

@jaron kazde zelezo je dobre 😉 aspon pre nas,hoc uz anemia za nami,ale zasoby stale musime zvysit.

sima.p
29. feb 2012

zase sa idem pýtať na Tofu - teraz čisté biele - má nejakú vôňu? Totiž v pondelok u nás nebola dlhšie elektrina (plánovaná odstávka) a mala som ho v chladničke. Má záruku do 7.3. Samozrejme bolo nenačaté. Ked som ho dnes otvorila, malo akoby miernu kyslastú vôňu. je to OK?

jaron
29. feb 2012

@sima.p ťažko povedať aká bola tá mierne kyslastá chuť, naozaj mierne kyslastu by mohlo mať. Pokiaľ tofu nebolo prederavené a je v záruke, hoci aj pol dňa výpadku prúdu by ho rozhodne nemalo ohroziť.

Inak práve sa mi stalo niečo podobné, len ešte viac. Predminulú stredu som niesol jednej pani 2 ks bieleho tofu. Ona neprišla, mal som ho v taške, zabudol som a aj s taškou som ho dal do skrinky, kde bola bežná izbová teplota. Bolo tam minimálne 3 dni. Potom som si spomenul, tofu sme otvorili, nemalo žiadne známky toho, že by v ňom nastala nejaká zmena. Akurát, že sme ho už pre istotu použili iba na tepelnú úpravu.
pri takýchto (rastlinných) výrobkoch sme aj po záruke veľa krát výrobok použili bez obáv. Zrejme v lete pri 30 °C a pod. by to mohlo byť horšie.

sima.p
29. feb 2012

@jaron vďaka, no bolo to taká mierna vôňa, obal porušený nebol. Cítila som ju, len ked som si privoňala k nemu, inak ju cítiť nebolo 🙂

luba41
29. feb 2012

ked už spomínate tofu - poradte nejaký receptík na pomazánku z tofu a bežných surovín? 🙂

sima.p
29. feb 2012

@luba41 aj ja by som privítala... príp. nejaký link s overenými receptami z tofu...

jaron
29. feb 2012

@luba41 @sima.p manželka robí úplnú klasiku nátierku z tofu veľmi jednoduchá a veľmi dobrá:

biele tofu
francúzske lahôdkové droždie
olej
soľ

všetko rozmixovať. Svoje alternatívy si urobíte ľahko aj sami (opražené čerstvé droždie, dusená brokolica, olivy...)

jaron
29. feb 2012

a ešte trochu vody ale s vodu opatrne, až nakoniec podľa potreby

sima.p
29. feb 2012

@jaron jaj to som sa chcela spýtať, čo je to za droždie... kde sa to dá kúpiť? Len v obchodoch so zdravou výživou, alebo aj v bežných potravinách? Príp. Kaufland a pod.?

jaron
29. feb 2012

@sima.p pravdepodobne iba v špec. obchodoch, je to jeden z našich najčastejších ochucujúcich pomocníkov, vyzerá takto:

rancuzkaf
29. feb 2012

@luba41
@sima.p akurat idem nascanovat jednu knizocku TOFU- SOJOVY SYR, su tam aj pomazanky 😉 .....zajtra to hodim do mojho blogu

maja22
29. feb 2012

@jaron Idem si po radu. U nás v dedine je v obchode slabý výber surovín, ktoré používajú vegetariáni, môžem si kúpiť napr. tofu do zásoby tak, že si ho dám zamraziť? Do väčších obchodov sa dostanem tak raz za mesiac a tofu má inak trvanlivosť len pár dní.

sima.p
29. feb 2012

@rancuzkaf už sa teším

sima.p
29. feb 2012

@jaron tak skúsim v takom pozrieť ked budem v NR, vďaka...

sima.p
29. feb 2012

inak to Tofu sa mi veľmi páči - z malého kúska sa dá relatívne veľa navariť a hlavne rýchlo... Len mám pocit, že ma nafukuje 😖 , asi môže, že? Dá sa nejako pomocť?

jaron
29. feb 2012

@maja22 mi to nerobíme, ale mám známych, čo tofu mrazia, tak asi je realtívne použiteľné, na tepelnú úpravy podľa mňa kludne, na surovo bude zrejme trochu viac zhoršená kvalita chuti, ale možno ani to nie.

jaron
29. feb 2012

@sima.p bežne je tofu oveľa lepšie stráviteľné ako strukoviny, nezvykne nafukovať, ale stať sa to u niekoho môže, možno ak nie je aj zvyknutý

v Nitre by mali mať to droždie, aj my sme ho tam naposledy kúpili, je tam viac takých obchodov

luciauk
29. feb 2012

ja pridám naše oblúbené tofu recepty, hoci to asi väčšina pozná :

CESNAKOVÁ NÁTIERKA

údené tofu
dva strúčiky cesnaku
grécky jogurt

najemno nastrúhané alebo rozdrvené tofu zmiešame s pretlačeným cesnakom, niekolkými lyžicami jogurtu, aby malo nátierkovú konzistenciu a je to 🙂

PRAŽENICA

biele tofu
cibuľa
olej
soľ
turmeric alebo kurkuma korenie

na panvici opečieme vela cibule, pridáme nadrvené tofu, okoreníme, prípadne pridáme huby, papriku,, paradajku, podla chuti a podusíme 🙂

rancuzkaf
1. mar 2012

recepty z tofu su ulozene 🙂