Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

slniecko2
19. mar 2012

@jaron dakujem za nazor

slniecko2
19. mar 2012

@anlu ja som nechcela porovnavat zvierata a ludi-to len ta asociacia,ved je kopec masozravcov ktore umieraju na rakovnu ako aj bylinozravcov ako aj ludi ktori jedia alebo aj ti co nejedia maso. zraloky maju nejaky enzym ci co... mna len zaujimal tvoj postoj. vdaka

slniecko2
19. mar 2012

@leishmania ahoj-som rada ze som ti vylepsila den 🙂 . Nechap ma zle-ja sama som bola isty cas vegetariankou (z ideologickych dovodov). Mna len zaujmalo preco su v tejto dobe ostatni vegetariani a preco ucia svoje deti tomuto stylu. Nepovedala si vsak svoj nazor- ide o to ci si si vybrala veg. pre zdravy zivotny styl alebo ide o nieco viac... preto ta otazka o extremnych zivotnych situaciach- ja len ze ci to mate zodpovedane alebo je to ako ide zivot. Za mojimi otazkami netreba nic hladat- mne je uplne jedno ci je niekto veget. a jeho deti-pokial im vie zabezpecit dostatok vsetkeho coho potrebuju v strave.

slniecko2
19. mar 2012

@mahalo ahoj- dakujem za nazor. a k tym extremnym ziv.podmienkam? vojna, nehostinna krajina,nedostatok jedla? neviem- pises ze zvierata su tvoji priatelia, takze v tej situacii by to islo alebo nie? a keby islo o tvoje deti?

jaron
19. mar 2012

@slniecko2 tie extrémne situácie môžu byť dvoch druhov - keď nie je možnosť pre prežitie si vybrať niečo iné ako zviera, tak sa mi zdá normálne zvoliť si to mäso

a potom také situácie ako vojna, krízy a pod. - je pravdepodobnejšie, že v nich jesť zvieratá by bol prepych, pri všeobecnom nedostatku by bolo oveľa výhodnejšie jesť napr. pšenicu a pod., namiesto toho, aby sa to dávalo zvieratám a potom by sme jedli tie zvieratá.
Počul som o takom prípade v histórii (asi 2. sv. v.), keď ľudia v nejakej oblasti na západe museli jesť "iba" nejaké obilniny, čo mali, mäsa bolo nedostatok, dôsledok bol, že na infarkt alebo niečo podobné vtedy takmer nikto nezomrel, okrem dvoch ľudí - to boli priekupníci s mäsom... 🙂
ale chápem, na čo si sa pýtala, to ja len tak, pre doplnenie 🙂

Čo sa týka vzťahu k zvieratám, pokladám za správne, aby sa človek staral o planétu zodpovedne, aby ju nezneužíval, aby nežil spôsobom, ktorý robí zbytočné utrpenie zvieratám, aby nebol chamtivý a nechcel všetko iba pre seba aj za cenu zdevastovania prírody - živej i "neživej".
Na druhej strane však nie som zástancom radikálnej filozofie dávania hodnoty zvierat na jednu úroveň s človekom. Myslím si, že v konečnom dôsledku by sa takáto filozofia obrátila rovnako proti človekovi ako aj zneužívanie prírody.

jkadankova
19. mar 2012

Vege mamičky a oteckovia 🙂 Mám otázku, ktorá sa na dlhoročnú vegetariánku možno nehodí, ale potrebujem stravovaciu radu.
Mám 2 týždňovú dcérku. Veľmi dávam pozor, čo jesť môžem a čo nie, aby sme sa vyhli problémom s bruškom. No na druhej strane mám obrovskú chuť na strukoviny :( Dajú sa pripraviť nejakým spôsobom, aby nenafukovali? Resp. čím ich nahradiť...

jaron
19. mar 2012

@jkadankova ahoj, skús toto:

Ako zmierniť plynatosť strukovín (Návod na varenie podľa výskumu Amerického ministerstva poľnohospodárstva):
1. Strukoviny premyjeme, vložíme do hrnca s vodou, vodu necháme zovrieť, 3 minúty povaríme, odstavíme z ohňa a necháme 2 hodiny stáť.
2. Vodu zlejeme, strukoviny zalejeme čistou vodou a necháme opäť 2 hodiny (alebo aj cez noc) stáť bez varenia.
3. Vodu opäť zlejeme, nalejeme čistú, v ktorej strukoviny známym spôsobom uvaríme. Ak to nie je nevyhnutné, vodu z varenia nepoužijeme.
- Podľa zistení, strukoviny stratia takýmto spôsobom varenia až polovicu svojej ,,plynofikačnej“ schopnosti.
- Zmierneniu plynatosti môžu pomôcť aj bylinky (koreniny) pridané pri varení (bazalka, fenikel, aníz, koriander, kôpor, majorán, rasca...)

Tento návod znižuje plynatosť, ale vylúčiť sa zrejme nedá. Preto skús iba malé množstvo a dávaj pozor na maličkú, či jej to nebude vadiť.
Z výživového hladiska je namiesto strukovín vhodné napr. tofu, na rozdiel od strukovín je väčšinou ľahšie stráviteľné, chuťou ale strukoviny nenahradí.

pallacinka
19. mar 2012

@jkadankova Ja este doplnim, ze pocas varenia sa odporuca zbierat pena, ak sa vytvori, a bylinky treba pridat az na samy koniec varenia, aby mali ucinok.

luciauk
19. mar 2012

@jkadankova ja som cítila na sebe velký rozdiel aj ked som napr. fazuľu počas varenia iba zo dva razy zliala a dala do novej vody, taká skratka 😉 joj, závidím ti takú princezničkuuuuuu 😀

jkadankova
19. mar 2012

ďakujem 🙂 som tušila, že tu nájdem radu. Budem skúšať. Pekný večer.

didulka85
20. mar 2012

@jkadankova ked mala dcera nejaky ten tyzden, manzel navaril za obrovsky hrniec fazule. Ona z toho nemala narozdiel odo mna ziadne nasledky. 😀
Potom som o dojceni zacala studovat Mamilacke clanky a dozvedela som sa, ze strava matky prechadza do mlieka len minimalne. Su to len stopove mnozstva. Kludne mozes jest co chces. Aj vinko si mozes dat. 😉
Obmedzovanie dojciacej matky v strave nema opodstatnenie. To ci dieta nafukuje, alebo ma ine tazkosti, zavisi skor od toho, kolko vzduchu sa nahlce pri dojceni.
S kravskym mliekom je to vsak trosku ine.

@slniecko2 si spominala, ze koza nema rakovinu? Tak to som si myslela aj ja. MInule prisiel otec z Oravy, tam mu ziju rodicia. Ze babka musela zabit kozu, lebo mala obrovske nadory a trpela.

mahalo
20. mar 2012

@slniecko2 vravim, ze maso by som v extremnych podmienkach keby nebolo ineho vyberu zjedla. Podakovala by som sa mnu za jeho dar ;) vo vojne je inak nedostatok masa..ale chapem co sa pytas 😉

slniecko2
20. mar 2012

@didulka85 fuha-tak to potom ludia klamu-ale nehadam sa to som niekde zacula,ci to je pravda je druha vec. Skoda aspon kozy mohli byt usetrene...

adriana7
20. mar 2012

@slniecko2 , ja už som to tu písala viackrát, prečo som vege a vita (a celá rodina vrátane chlapa), tak sa mi to zas nechce písať, prepáč... východniar by ti povedal, že "bo i tak še da" 😀
...my to máme vyriešené, ale komerční všežravci často ani netušia, v akej potravine nájde najvic organického vápnika, napríklad...klasický konzum je pohodlný ale feeest jednotvárny...mojim deťom napríklad spolužiaci čendžujú desiate, lebo oni majú dokola rožok - bambino - šunka, mne nie je nepohodlné makať v záhrade, klíčiť, pestovať
...a áno, nepáči sa mi, čo ľudia robia zvieratám, myslím, že dnešný chov je rúhanie proti prírode, bohu a všetkému "ušľachtilému", čo na jednej strane deti učíme, ale v praxi vidia úplný opak, my máme doma zvieratá, ktoré žijú s nami, voľne behajú
...je ľahšie odtrhnúť jablko zo stromu ako uloviť zver, už vidím tú vojnovú paniku, ako všetci tí komerční pupkáči behajú po lese a naháňajú si kondičku aj obživu za stádom sŕn, to by bolo vegetariánov 😀
...a prečo ty ješ komerčnú stravu?vieš si to obhájiť? 😉 , lebo mňa už nebaví obhajovať pred inými môj postoj, som už stará baba a slobodný človek v slobodnej zemi, tak som sa tak proste rozhodla

keira
21. mar 2012

@didulka85 ahojky, a kde najdem nejake clanky, ci studiu o tom prechadzani, neprechadzani stravy matky do mlieka? priznam sa, pocujem to 1x, ale zaujalo ma to, kiez by to tak bolo 😀 , le skor citam opak ☹

keira
21. mar 2012
didulka85
21. mar 2012

@keira tato stranka ti moze pomoct...
http://dojcenie.wordpress.com/category/dojcenie...
Dozvies sa, ze vacsina tvrdeni o dojceni su totalne hluposti.
Tu su dojciace matky, chodia sem laktacne poradkyne, kludne sa mozes opytat...
http://forum.dojcenie.eu/index.php?sid=0a3c2bd2...

rancuzkaf
21. mar 2012

@jkadankova
@keira v tejto teme pravidelne pretriasame stravu dojciacich mamiciek 🙂 neviem z akeho dovodu na sk strasia v porodniciach vsetky mamicky, ze nemozu hocico jest 😠 , ale na zapade uz davno vsetci vedia, ze treba jest vsetko, to, co mamicka jedavala aj v tehotenstve, lebo jej babatko je na to zvyknute z bruska.....tak sa nebojte, jednoducho si treba v hlave prepnut inac myslienky a mysliet pozitivne.....samozrejme, ked by som videla, ze nieco fakt nesadlo, tak sa tomu vyhnem az po skusenosti......ja som to tak praktizovala, pekne nas na to v porodnici pripravili, ziadne zakazy, ziadne obmedzenia 🙂

rancuzkaf
21. mar 2012

@slniecko2 ja som si vybrala vegetarianstvo ako zivotny styl a tak mi pride prirodzene, ze budem detom davat jest to, co mam aj ja na tanieri......ked vyrastu, mozu sa sami rozhodnut, ci v tom pokracovat dalej!

keira
21. mar 2012

@rancuzkaf mne by sa ratalo, keby som si to vinko, ci pifko mohla dat 😀, vsak furt abstinovat je hroza 😀

didulka85
21. mar 2012

@keira ja si dam kludne aj vinko, aj pivko.
Muzova sesternica je chemicka, oddojcila 3 deti a vinko si dopriala. Vysvetlovala to tak, ze alkohol je rozpustny v krvi a nie v tukoch. (Teraz dufam, ze som to nepoplietla. 😅 )
Tu to mas aj cierne na ruzovom...
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

keira
21. mar 2012

@didulka85 to ano,t o som citala, ze to ide do krvi .. ale ze vplyva to na dieta ... 😒
nejde mi samozrejme o to, ze by som mala potrebu nebodaj sa ozierat 😀 .. ale tam blizi sa leto, budu opekacky, tak chcem si tiez trosku dopriat 😀

didulka85
21. mar 2012

@keira mne je to jasne. Tiez sa neozieram do nemlatom. Ale dat si obcas 2 deci cerveneho dobre padne. 😀

rancuzkaf
21. mar 2012

ja si myslim, ze alkohol tak ako pre tehotnu zenu aj pre dojciacu matku by mal byt tabu, aka je to nizka hladina, ktora sa dostava do mlieka?....babatku staci aj male mnozstvo, tak toto ja som neriskovala.....netvrdim, ze pijem pivo a alkohol (to mi ani nechuti), ale 3-5 krat za rok si dame s mm kvalitne bio vinko, nasli sme si oblubenu znacku, co nam chuti a ine nehladam..... aj tak na opekacky u nas leti mochito virgin, pina colada a citronada s matou....decka su nadsene a my si radi dame s nimi 🙂

jaron
21. mar 2012

ja nepijem vôbec, takže to nemusím pri dojčení riešiť 😀

ale teraz vážne - celkom sa mi zdalo to vysvetlenie, čo dávala odkaz @didulka85 rozumné, že teda, ak si dá dojčiaca matka 2 dl vína, nemalo by to byť pre dieťatko vážne ohrozenie. Snáď je to tak. Ale neviem, nepočul som aj nejaký fakty proti.

Pri tehotenstve je to však závažnejšie a nemal by sa dať ani len 1 dl vína. Niekedy neublíži ani liter vína, inokedy v nesprávny čas použitý pohárik môže spôsobiť trápenie na celý život. Problém je, že väčšinou nikto nevie, kedý je práve ten čas, keď to dieťa poškodí alebo nie. Videl som zaujímavý dokument o fetálnom alkoholovom syndrome (FAS), výpovede žien s deťmi s FAS a pod. Boli tam prípady nie iba alkoholičiek, ale aj normálnej ženy, ktorá si jednoducho dala za pohárik v nesprávnom čase...

zojec
21. mar 2012

s tym alkoholom suhlasim.. pocas tehu ani dojcenia radsej nic..ale mne teda ani nechutilo, ani pocas dojcenia a ani pocas jedneho tehu. vinko ovoniam rada aj si dam na jazyk, ked mm otvori pre navstevu nejake dobre, ale viac mi nereze 😉 skoda , ze to iste nemozem povedat o sladkom :( :( :(

slniecko2
21. mar 2012

@adriana7 ale tu nejde o obhajovanie sa- ako som uz pisala mne je jedno ci ste alebo nie ste vegetariani- ved kazdy sa snazi ako sa da a chce aj pre svojich najblizsich to najlepsie o com si mysli ze je pre nich najlepsie. Ja som bola vegetarianka z ideologickych dovodov ale v tazkej puberte a ked som zacala mat zdravotne problemy tak ma to rychlo preslo- upozornujem ze ja som vobec nejedla vobec to co bysom mala jest- takze zrejme preto tie problemy. A teraz som vsezravec lebo maso nevnimam ako zdroj vsetkych problemov zdravotnych na svete a okrem toho sa to neprieci mojmu svetonazoru (som katolicka tzn. Boh stvoril zem pre ludi a nie na opak- samo ze vsak nesmieme tu vsetko nicit a pristupovat k tomu ako k darom od Neho). Uvedomujem si vsak ze kazdy den maso nie je ok ale detom sa ho snazim davat, bo vobec nezjedia tolko kolko kazu tabulky a na vege jedla by mi zvysoka kaslali.... starsi syn mi asi tak do roka a pol zil len na mlieku a trocha ovocia denne lebo som do neho nedostala nic ine a to mu bolo pohodlnejsie. Tiez sa snazim dodrziavat odporucania lekarov a ti kazu aj to maso-takze snazim sa im davat co najkvalitnejsie. A ak by som aj chcela byt vege. tak bych na to asi nemala ani financie.

slniecko2
21. mar 2012

@rancuzkaf dakujem za nazor

sima.p
21. mar 2012

kedže som začiatočník, lepšie povedané, nie úplne vege, ale snažím sa tomu aspon priblížiť, tak čo zvyknete pripravovať na Veľkú noc, Vianoce, príp. nejakú rodinnú oslavu? čo je také sviatočnejšie jedlo? a čo si zvyknete opekať? lebo klasickú špekačku a pod. svinstvo už asi do seba nedám....

rancuzkaf
21. mar 2012

@sima.p skus popozerat nejake decembrove strany v tejto teme, najdes nieco na Vianoce 😉....na Velku noc ja nerobim nic take specialne.....nejake salatove taniere, nech sa to poriadne zelenie 😀 ...surovu cviklu s chrenom a mm ma velmi rad syrovu roladu.....z kolacov nejake svieze s ovocim

....ak budes trochu trpezliva, chystam este prefotit par kniziek o Vianociach u vegetarianov a vege speciality na slavnostne prilezitosti 😉

na str.193 som davala nejake tipy na opekacku, okrem ineho mame radi grilovane baklazany, papriky, sampiony ako dezert su dobre plnene grilovane jablka alebo ovocny spiz 🙂 ...

nasla som nejaku fotku z mojej 40-ky: boli to pecene zemiaky s batatmi, salat a satocky z listkoveho cesta s hubovou plnkou......ako polievku zvyknem robit vacsinou zeleninovy vyvar s rezancami, ten nikdy nesklame 🙂