Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
20. feb 2013

@rolla20 tak ako pise lucka, chce to len cas......ja napr. po 20 rokoch vege, poznamky takeho tipu nepoznam a na tie, co boli na zaciatku, som uz davno zabudla 😉 ....moje zivotne kredo: akceptovat cloveka takeho aky je (ci uz vege alebo nie), nesnazit sa ho zmenit....a to sa mi asi aj vracia v opacnom smere, ze druhi akceptuju mna so vsetkym, co ku mne patri 🙂

jedna_mamina
20. feb 2013

S okolim mam taku skusenost za po rokoch sa ludia zacnu k Tebe pridavat. ako dlho si vege?

Leishmania, mne jasne povedali, ze iba vazny zdravotny dovod ( po telefonate na hygienu, dovtedy vsetko bolo ok...)
asi to zalezi na skolke ale podla mna s nabozenskym dovodom budes mat viac problemov ako so zdravotnym... aj ked si to len myslim.

luciauk
20. feb 2013

@rancuzkaf keď si napísala, že si vege 20r tak sa mi to zdalo strašne veľa a teraz počítam, že ja som od 16r takže tiež už 20 rokov 😅 pamätám si, ako sa mama tvárila, keď som jej to oznámila tesne pred vianocami, varila kapustnicu s klobásou, rezne, rybu a tá otázka v očiach akože " a to nebudeš nič jesť celé vianoce?" musel to byť pre ňu šok ...

rancuzkaf
20. feb 2013

@luciauk no vidis lucka, clovek si to musi najprv "na prstoch" preratat, aby uveril, ze je to uz tolko rokov 😀 ...hlavna vec, ze sa citime ako mladice 😉 ....a to bude z velkej miery aj to nasou stravou, ze?

leishmania
20. feb 2013

@jedna_mamina tak asi bude najlepsie vybavit si dg na alergiu BKM plus zapojit do toho aj nabozensky dovod, co vylucuje v nasom pripade vsetko maso na SK...no uvidime, zreferujem potom ked pochodim skolky a lekarku ci mi da dg

luciauk
20. feb 2013

@rancuzkaf pokiaľ ešte vieme rátať, tak to nie je s nami také zlé 😀

jaron
20. feb 2013

Na českom rozhlase zaznela relácia (článok na www) o "znepokojení pediatrov" kvôli údajnom riziku odmietania mäsa deťmi a veg. strave:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/1...

K článku sa vyjadril JUDr. Jan Šťastný (Česká vegetariánská společnost) ako o zavadzajúcom a žiada o jeho stiahnutie:
http://soucitne.cz/zadost-o-stazeni-zavadejicih...

Určite vám niektoré myšlienky budú zaujímavé a užitočné.

kuratko
21. feb 2013

Ahojte. som v tejto teme nova a vidim ze ju nepreluskam :D ..tak v skratke mam 3 rocneho syna a 1 rocnu dcerku. synatora som sa v minulosti marne snazila presvedcit aby jedol maso. musela som mu ho v jedle "skovavat" drobit na mikrokusky v polievkach a tak.. az sme prisli na to, ze sa k nemu radsej pridame a teraz sme vegetariani vsetci 🙂 co ma vsak trapi je, ze syn zacal chodit do skolky, kde pod tlakom uciteliek, kucharok a pod vplyvom kolektivu zacal maso jest, aj ked nechce. minule mi dokoca povedal, ze "MUSI papat masko, lebo tety kucharky to pre nich cely den varia." :(( to si dieta nevymysli takze mi je smutno z toho ze ho takto psychicky vydieraju a chcela by sompoprosit o radu ako ste to v skolkach riesili vy? my uz sme sa s riaditelkou predtym bavili o tom ze on maso nepapa, najprv bola z toho vyplasena ale potom sme sa dohodli ze bude papat iba prilohy a ostatne. vraj mu ho budu servirovat aby sa necitil odstrceny. lenze teraz ho nasilu zacal jest a deti v nasej skolke maju maso kazdy den. a keby len biele ale bezne vnutornosi, tmave maso a podobne. neviem co s tym. tiez do nich kazdy den leju mlieko co sa mi tiz moc nepaci, kedze my kravske mlieko nepijeme vobec. dakujem za rady.🙂

kuratko
21. feb 2013

btw co je pravdy na tom, ze skolky maju na jedalne lisky smernice, ktore udavaju co a kolko maju deti jest a ze sa s tym neda v podstate nic robit?

jaron
21. feb 2013

@kuratko Ahoj, áno, majú smernice (a tie sú hrozné) a je to preto problém, ale všetko sa dá, keď sa chce, čiže je to aj o ľudskej ochote

kuratko
21. feb 2013

@jaron a vedel by si mi teda v tomto nejako poradit? existuje nejake realne riesenie? :-/

jaron
21. feb 2013

@kuratko určite ti napíše viac žien odtiaľto svoje skúsenosti, ja ti tiež môžem niečo, ale žiaľ, univerzalné riešenie zatiaľ neexistuje.
Existuje iniciatíva za zmenu zastaralých a nepružných zákonov a predpisov, ale to bude ešte asi nadlho (pre zaujimavosť pozri napr. tu http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv?date...
8.3. bude v martine ďalšie stretnutie)

My sme to mali trochu lahšie, pretože do škôlky chodila malá iba doobeda a pred obedom šla domov. V ZŠ mala zo začiatku obed iba pondelok (bezmäsitý), aj keď polievka bola mäsitá, tú nejedla. Aj jej zopár krát tuším dohovárali, ale ona odmietla, tiež manželka upozornila vychovávateľky äalebo koho sa to týklao, že ona mäso nemusí, má dovolené ho nejesť 🙂). Teraz už nechodí na obedy ani pondelok. Školu má 5 minút od domu, väčšinou sme obaja doma (manželka MD, ja SZČO). Takže zatiaľ sme to mali relatívne ľahké. Tiež svoju rolu zohralo šťastie na ľudí. Väčšinou sme nemali s nimi nejaký veľký problém. Napr. v MŠ jej dávali salámu z chleba na desiatu dole, keď niečo nacvičovali a zostala aj cez obed, dovolili jej nejaký chlieb z domu a pod. Čiže vďaka aj všetkým tým učiteľkam za rešpektovanie a toleranciu. Uvidíme, čo nás ešte čaká pri ďalšej dcére, keď pôjde do MŠ.

Vôbec však nemám radu pre teba. Práve pre tú spomínanú rozdielnosť ľudí a okolností. Asi by som trval na svojom, slušne, láskavo, ale jasne. Alebo jasne, priamo, ale slušne a láskavo 🙂. Napríklad aj slušne upozorniť - poprosiť tety, ktoré nútia malého jesť mäso, že ty nechceš, aby jedol mäso, že ti nevadí, keď ho nechá tak.

kuratko
21. feb 2013

@jaron dakujem ti, snad sa s tym bude dat nieco spravit.

jedna_mamina
21. feb 2013

@kuratko Kuratko, aj ked papat iba prilohy - teda, to neviem, ci je najlepsia vyziva. To je podla mna dost rizikove. Nedovolia Ti do skolky doniest mu co navaris? Dufam, ze papate vyvazene a nie iba prilohy 😉
mne to ale skolka nedovolila. tak zatial je plan maleho nosit na obed domov a v skolke nechat len pol dna...

jedna_mamina
21. feb 2013

Inac, zhoda nahod, baby, ja som tiez vege 20 rokov. Vlastne tento oktober to bude 21. ale teraz 20, mali by sme si spravit nejaku hromadnu vege oslavu 😀

luciauk
21. feb 2013

@kuratko ja som vystriedala škôlky, kým sme našli ohľaduplný prístup. podľa mňa nie je žiadna tragédia, keby jedol len prílohy, veď vy mu dáte vyváženú stravu doma. a podusiť rýchlo mrazenú zeleninu mu môžu aj v škôlke, k čomu by ste sa možno dopracovali po čase... pýtaj sa ľudí, skúšaj fóra na nete, my sme sa ústným podaním dozvedeli kde už roky mali vegetariánske deti, ale bolo to verejné tajomstvo, vedúca jedálne bola vegetariánka 🙂 veľa šťastia

toto nechápem, že prečo je na Slovensku taká intolerancia. ked matka povie, že nedávajte dieťaťu toto alebo hento, veď matka je zodpovedná za výchovu a výživu svojho dieťaťa... ☹

kuratko
21. feb 2013

@jedna_mamina
@luciauk dakujem baby.. no samozrejme sa snazim aby sme sa stravovali vyvazene, maso sa snazim nahradit sojovymi kvalitnymi produktami, strukovinami a pod. Inak ma aj napadlo, ze by som im trebars nosila nejake tofu, tempeh alebo sojove susene kusky kazdy tyzden a presvedcila ich aby mu to podavali vzdy miesto masa. no to sa im asi velmi pacit nebude ..my sme este k tomu na dedine teraz.. ale skusit mozem vsetko. minule kucharka hovorila muzovi (poznaju sa) ze to je dobre ze papa maso aspon v skolke ked my ho nejeme ze aspon ma vyvazenu stravu.. :D akoze... oni nepripustia ze by sme mohli mat pravdu my. ale ani nemusia. mne bude stacit ked sa trosicku prisposobia. 🙂

adriana7
21. feb 2013

@jedna_mamina , malá chodí do cirkevnej, je to nová školička, funguje rok

adriana7
21. feb 2013

@kuratko , moje staršie decká majú tento istý problém, raňajky a desiatu majú vyváženú odomňa z domu, obedy sú, žiaľ, prílohové, ale dcéra si nosí v krabičke šalát, syn je lenivec, tomu sa nechce. no a olovrant a večera sú zas doma vege a hlavne veľa surového, väčšinou šalát na x spôsobov, teda šalát ako hlavné jedlo...my s mm to potom ešte pravidelne zalievame resveratrolom na ochranu srdca a pružnosť ciev (červené vínko 😀 )

luciauk
21. feb 2013

@adriana7 😀 😀 😀 😀 dobrá medicínka

kuratko
22. feb 2013

@adriana7
@luciauk baby mohli by ste mi este povedat ako casto pouzivate soju? niesom si ista kolko jej mam pouzivat aby som plne nahradila maso vo vyzive.

jaron
22. feb 2013

@kuratko ahoj, mňa sa priamo nepýtaš, ale snáď môžem tiež napísať 🙂

Ono ani nie je potrebné sa priamo zamerať na náhradu mäsa, ale skôr na zabezpečenie všetkých potrebných živín, minerálov, vitamínov a pod. v správnom množstve a pomere (sachardidy, bielkoviny, tuky, vitamíny, minerály, vláknina, ochranné látky, voda...).
Na to nemusí byť iba sója (tofu...), aj keď samozrejme je dobrá, ale mnoho iných potravín (zelenina, strukoviny, orechy...). Takže, aby dieťa malo dostatok bielkovín, zjednodušene povedané stačí, aby normálne jedlo, aby nebolo hladné, aby malo dostatočný kalorický príjem...

V praxi to máme tak, že síce sóju nemáme každý deň (aj keď tofu jeme často), ale každý deň a každé jedlo (jeme zvyčajne 3 x) obsahuje nejakú "koncentrovanú" "sýtu" potravinu z bielkovinovej skupiny:
- orechy, semená (raňajky na kašu, s rezancami...), strukoviny (obed s cestovinami, s ryžou...), tofu (so zemiakmi), sójové mlieko (kaša na raňajky) atď.
Samozrejme ku každému jedlu surové ovocie alebo zeleninu (šaláty, nakrájané na kaši alebo len tak).

Čo sa týka konkrétne sóje, tak v priemere zjeme na jedneho člena rodiny 40 - 50 g denne (samozrejme nejeme tofu každý deň, ale toto je rozrátaný priemer, je to zhruba 3,5 kg - 4 kg za 3 týždne).
Sójové mlieko používame zhruba 2 l týždenne (priemer 100 ml denne na člena rodiny) - kludne sa môže používať aj častejšie, to len mi ho nepijeme, ale skôr používame v jedle.
Tiež občas používame "sójové mäso" (priemerne 1 x týždenne).

Ostatné strukoviny mávame teraz častejšie ako kedysi, čo je dobre. Možno zhruba 3 - 4 x týždenne (niekedy viac, niekedy menej).

Orechy alebo semená používame takmer každý deň (priemerne 20 - 30 g na jedného, zhruba za hrsť).

Toto som sa teraz zameral na potraviny z bielkovinovej skupiny, ktoré akože "nahrádzajú" mäso (okrem vit. B12, ten prijímame buď z mliečnych výrobkov alebo pri vegánskej strave v obohatených potravinách alebo vo výž. doplnku, v zime a pod. tiež vit. D).

jaron
22. feb 2013

@kuratko
toto je ešte malá pomôcka pre vyvážené stravovanie (skupiny potravín a čo zhruba poskytujú)

Obilniny - základný zdroj energie, zdroj komplexných sacharidov, vláknina, bielkoviny (menšie množstvo), vitamíny B1, B2, B6, železo, magnézium, vápnik, stopové prvky atď. Potraviny: pšenica, raž a výrobky z nich (chlieb, pečivo, cestoviny...), ovsené vločky, jačmenné krúpy, pohánka, pšeno, amarant, quinoa, ryža natural, kukurica a kuk. krupica a pod. (Výrobky by mali prevažovať v celozrnnej forme).

Zelenina - vláknina, draslík, beta karotén, kyselina listová, vitamín C, vápnik, magnézium, lykopén... Potraviny: všetky druhy zeleniny (Ideálne používať veľa rôznych druhov kvôli rozdielnemu obsahu uvedených látok).

Ovocie - Vitamín C, Beta karotén, vláknina, draslík, kyselina listová, magnézium... Potraviny: všetky druhy ovocia (striedať podobne ako zeleninu).

Bielkovinová skupina - bielkoviny, zinok, železo, vláknina (iba rastlinné zdroje), vápnik (rastlinné zdroje), vitamín B12 (iba živočíšne zdroje), vitamín B3 a B6, vitamín E, esenciálne mastné kyseliny (tuky)... Potraviny: mäso, ryby, hydina, vajcia, strukoviny, sója, tofu, sójové a iné rastlinné náhrady mäsa, orechy, semená, arašidy, orechové maslá...

Mliečna skupina - vápnik, bielkoviny, vitamín A a D, vitamín B2 a B12 (z rastlinných zdrojov B12 iba v obohatených výrobkoch)... Potraviny: mlieko, mliečne výrobky, sójové mlieko, iné rastlinné mlieka (obohatené o vápnik, B12, prípadne D).

+ striedmo jodidovaná soľ

jaron
22. feb 2013

Už o deň sa začína 6. Internationale Congres on Vegetarian Nutrition v Loma Linde (USA). Môj známy tam ide. Určite by to boli zaujímavé prednášky:
http://www.vegetariannutrition.org/

tu je program:
http://www.vegetariannutrition.org/2013-program...
(v angličtine)

jaron
22. feb 2013

To je hrozné 🙂, keď som to zbežne pozeral, také témy a ja tam nemôžem byť a aj keby som bol, tak by som tomu nerozumel. Snáď sa k nám niečo z toho dostane, tie témy sú úžasne lákavé, napr.:

- Výživové zásady a dlhovekosť - postačia jednoduché pravidlá?
- Vlašské orechy a bobuľovité ovocie pre mozog
- Omega 3 mastné kyseliny a kognitívne funkcie
- Rastlinné potraviny a Omega 3, osteoporóza a iné ochorenia
- Úloha orechov v prevencii ochorení
- Aktualizácia veľkej "Adventistickej štúdie“
- Vegetariánstvo a obezita, chudnutie a vegetariánstvo - dôkazy z klinických štúdii
- Ochorenie štítnej žľazy v závislosti od typu vegetariánskej stravy
- Vegetariánska strava: Minulosť, prítomnosť a budúcnosť
- Mäso, mliečne výrobky a riziko rakoviny
- Rastlinné potraviny a riziko rakoviny
- Sója a zdravie žien
- Sója a ischemická choroba srdca
- Sója a rakovina prostaty
- Zdravotné výhody rastlinných Omega 3
- Rastlinné verzus morské (ryby) zdroje Omega 3 a kardiovaskulárne ochorenia - aký je verdikt?
- Globálne otepľovanie a potenciál zmierňovania - zdravé vegetariánske návyky
- Zinok a železo vo výžive detí a dospievajúcich.
- Metabolický syndróm, inzulínová rezistencia a diabetes: Môžu mliečne výrobky pomôcť?

A mnoho ďalších príťažlivých tém.

I jedna perlička na záver:
Klady a zápory vegetariánskej výživy v slovenskej populácii - Zora Krivošíková, PhD
🙂

http://www.vegetariannutrition.org/2013-program...

luciauk
22. feb 2013

@kuratko jaron ti to napísal ovela lepšie ako by som ja 😀 ale začala by som jednoznačne tou istou vetou 🙂

jedna_mamina
22. feb 2013

@kuratko ja puzivam na obedy nejaku strukovinu (sosovicu, mungo, tofu, soju, adzuki, blak-eyed peas co ale som na SK nevidela - to posledne, ale zase tam je robi maso, tempeh, a pod..) so zeleninou a prilohou, zemiaky, cestoviny, celozrnna ryza a pod. a na veceru (normalne by to mal mat na ranajky ale rano mu nechuti, tak ma jogurtiky, jeden den sojovy a druhy normalny, 250g spapa) - obilninu s roznymi mletymi orechmi a olejnatymi semenami a cerstvym ovocim, podla kyslosti dosladenu ci nedosladenu prirodymi sladidlami ako agave, medik, ryzovy ci maniokovy sirup a pod.
tiez to neberiem ako nahradu masa ale ako vyvazenu stravu samu o sebe 🙂
desiaty a olovranty tak moc tragicky neberiem - ovocie a nejaky chlebik, akurat idem skusat nove natierky 🙂

ak mas obavu, pozri si normy podla veku dietata, kolko ma spapat bielkovin, kukni vyzivove tabulky, malo by to aspon zhruba sediet. do troch rokov je to 16g denne, dalej si nepamatam. to lahko docielis obininami, orechmi, olejnatymi semenami, mliecnymi vyrobkami a vajickami ak papate - my vajicka nejeme.
samozrejme je najlepsie si kuknut aj hlavne vitaminy a mineraly ale myslim, ze pri vasich salatikoch by nemalo nic chybat - sak asi striedate rozne veci, ze...

este mame celkom radi quorn ale ten tusim na SK neni dostat - lucka vy ho v UK vyrabate opicaci, dovezte nejaky na SLovensko 🙂)

jedna_mamina
22. feb 2013

a zabudla som seitan. to si mozete aj urobit doma

kuratko
22. feb 2013

@jaron este raz moc dakujem. budem musiet asi este popracovat s detmi na niektorych jedlach, totiz mam problem do nich dostat hlavne strukoviny a surovu zeleninu a ovocie. syn takmer kazdy den papa rajciny a papriku, obcas uhorku, (surove) z ovocia mozno mandarinky a banany, uz ani jablka moc nechce. dcera je na tom podobne. ale snad sa to vekom zlepsi.

kuratko
22. feb 2013

@jedna_mamina diky. my sme vege iba pol roka takze sa vsetko iba ucime, zvykame si postupne, a nase okolie na nas este dost tlaci, z kazdej strany ze musime a potrebujeme maso tak som trocha strpla na tom aby im nechybalo cokolvek uzasne co obsahuje maso. :D