Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lyby
13. sep 2013

@g0mbicka
Nuz ja mozem vrelo doporucit Sharon K.Yntemova a Christine H.Beardova "Vegetarianstvi a deti" naozaj vybrona-popis roznych druhov vegetarianstva,co je to zdrave dieta,popis vsetkych zloziek stravy,tabulky-ako rozumiet nutric tabulkam ,ako pokryt potreby maleho vegetariana atd.Pan Bukovsky je dobry,ale na mna moc komercny.Jeho navod na prezitie pre bejby je skor pre prvorodicky-aby vedeli vsetko o dietatku a potom je kniha receptov k tomu,na filozofovanie je moc alibista 😀 ja teraz riesim prikrmy pre nas druhy poklad a veru ma to taha viac aj k makrobiotike,aj ked nie sme makrobiotici..tam je viac dobrych titulov,ale mna uz zaujimaju viac tie recepty 😉 ked to nemusi byt zamerane priamo na dieta,tak skus aj "proc nejim maso" od Helmut F. kaplan alebo "Vegetarianska kucharka -trendy pro treti tisicileti" od Sundqvistovà

dorota23
15. sep 2013

Ahojte, minule sa ku mne dostal link na Super mamu, diel Alternativna vychova. Stoji za zhliadnutie. Bola som dost prekvapena, ze take veci, ktore sa mne osobne zdaju byt samozrejme, su stale brane s predsudkami - typu preco by som nemohla dat rocnemu dietatu cukor, fakt prezije tehotna zena vegetarianstvo, fakt moze kojit, atd. Minule som zas narazila na nejakom bulvari na clanok o vegoske, kt. po 10 rokoch zacala jest maso a hned otehornela a porodila tusim trojcata, clanok som si ani neotvorila 😀 Preto osobne na Bukovskeho nedam dopustit, pretoze priemerna vzorka populacie si knihu o vege proste nekupi, on to spracuje tak, ze to citaju davy. A uprimne som mu vdacna za to, ze na Slovensku posobi, robi moj zivot vegosky medzi sklalopevne presvedcenymi nevegosmi jednoduchsi, mozem sa nim ohanat... 😀
Ja som si knihu o baby kupila znova - v ocakavani druheho baba, pretoze nam ju psisko natolko obzral, ze uz ju uz nemozem pouzivat (no vidite, aj moj pes ho "zerie", inak to robi pravidelne, ked je chvilu sam a padli aj ine knihy, ale to uz len tak mimo temy...). Ta kniha bura mnohe zauzivane predsudky v SK - nechaj vyplakat dieta, atd., atd.
@lyby vdaka za tip na knihy, nepoznam ich 😉

jaron
16. sep 2013

@dorota23 @lyby
on možno Bukovský nie je ani taký alibista, ako sa na prvý pohľad v tých knihách zdá, len možno nie je zbytočne radikálny, páči sa mi, ako raz odpovedal, či sa necíti byť extrémista, vravel niečo v tom zmysle, že pokiaľ prichádzajú útoky z oboch strán (na jednej strane ľudia, čo jedia možno už iba špeciálny druh hliny, na druhej strane klasicki "klobaskári), tak je ešte stále asi normálny - toto ponatie sa aj mne páči (a stotožňujem sa s jeho "normálnosťou" 🙂)

a s tým alibizmom, vie byť naozaj dosť otvorený tam, kde je to naozaj potrebné, zopár príkladov:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

a je toho i viac 🙂

demo
16. sep 2013

@jaron Bukovsky napr. uplne odmieta kravske mlieko. V niektorej z jeho knih ma kravskemu mlieku venovanu celu kapitolu. Preco potom ale stale tvrdi, ze dieta do troch rokov ma pit ak nie materske tak umele mlieko? Chapem, ze umele mlieko je pre male dieta lepsie ako kravske, preco ale nepovie jasne, ze zit sa da aj bez umeleho mlieka aj bez kravskeho mlieka? Jeho odporucania pit umele mlieko su v uplnom protiklade k tomu,co pise v tej kapitole. Zakladnou surovinou pre výrobu UM je susene kravske mlieko - ako iste vie. Nie je to alibisticke?

zigzag
16. sep 2013

@demo moze pit kokosove mlieko, orechove, makove, mandlove mieko, moj nepije mlieko od 8 mesiaca vobec, ked sme presli na nutrilon 4 tak ten nechcel ani cictit, stasne smrdel, tak som sme presli na smotanu kyslu, a niake mlieko,, dala som mu parx ale nechcela ni kravske mlieko, tak neriesim, som rada ze mi nepije mlieko, zahlienuje , a jedine mliecne jedlo co mame je krupica, , inac do varenia do pecenia mlieko nedavam vobec, a kurat, tu kyslu smotanu, ovci yogurt ked je, a mascarpone, sem tam tvaroh, nejeme ani maso, nahradzame cervenou sosovicou a strukovinami, okr soje,,,tu nejeme tiez,

demo
16. sep 2013

@zigzag Mne ide skor o to poukazat na ten rozpor v Bukovskeho odporucaniach. Mozno to nie je priamo alibizmus, ale nedoslednost urcite. Od takeho odporcu kravskeho mlieka by som ocakavala, ze odporuci: kojit co najdlhsie a ked to nejde, tak UM co najkratsie 🙂

zigzag
16. sep 2013

@demo mne mlecko zacalo odchadzat,ked mal 4 mesiace, tak som zacala prikrmvat,lebo maly reval strasne, odmietal prsnik, skusala som aj suplementor, vydrzala som do 6teho mesiaca, a potom bol uz iba na UM do 8meho, nastaste nemal niaky prblem, utrafili sme na 1x , nemal hnacky, ani zapchy, ani nevracal po nom, len uz dalej nechcel ten novy,,,,hej jasne, ved aj um, je z kravskeho, a co je horsie, je este aj umelo spracovane, filtrovane, a kto vie co este, tazko povedat co je vatsia skoda, ci plotucne kravske a riedene, alebo UM praskove,,, keby sa dalo kojim tak dlho kym sa da.... a este deti stracaju casom schopnost travit mlieko, menia sa traviace enzymi,stavy, takze fakt som zastanca toho, ze dospely ludia by vobec pit mlieko nemali... ale zase kazdy ma svoj rozum,,,,

demo
16. sep 2013

@zigzag mandlove mlieko vyrabas alebo kupujes?

zigzag
16. sep 2013

@demo robim doma, v kupovanom kopec ecok mas,,, no kupim osupane mandle, dam ich do prefiltrovenej-prevarenej vody, necham troska odstat, cca 4 hodiny ( aj ked niekde na nete som nasla, ze aj hned sa da, ) pomixujes poriadne, precedis, mozes osladit medom, javorovym sirupom, ale chutovo najlepsie sa pije kokosove, to je rovnako ako pri mandlovom, ale das ho do teplej vody,troska odstat, a mixovat, precedit, je dobre aj bez sladenia, a na vrchu sa ti normalne vrstva kokosoveho oleja urobi, 🙂

demo
16. sep 2013

@zigzag Pretoze ja by som velmi rada dala svojim dvom detom pit mandlove mlieko denne, len je to drahe. Kupujem bio mandle, lebo vsetky orechy,mandle a pod. kupovane v standardnej slovenskej kvalite mi pridu zatuchnute. No a z bio mandli je to strasne drahe. Nemas celkom konkretny tip na dobre a nepredrazene mandle?

demo
16. sep 2013

@zigzag a pomer voda:mandle a voda:kokos je aky prosim ta?

jaron
16. sep 2013

@demo on nie je proti mlieku, iba vyvažuje, je proti nekritickému propagovaniu mlieku ako jedinečnej, nenahraditeľnej potravine, ktorej čím viac jeme tým lepšie, ak proti tomu píše, jasné, že ho môže niekto aj pochopiť tak, že je absolútne proti mlieku (myslím, že napr. občas používa syr).
Aj Loma Linda University - inštitúcia, ktorá školí mňa a našich lektorov propaguje lakto-ovo- veg., čiže aj mlieko (samozrejme pripúšťa aj vegánstvo).

V podstate sa Bukovský drží oficiálnych odporúčaní, nie je zástancom tzv. aletrnatívnej medicíne, ktorá však býva niekedy na hrane extrémizmu, aj ja ako laik, ale školený lektor, tiež by som odporúčal ako ideál materské mlieko a keď to nejde, tak zhruba do 1 - 2 rokov UM, ktoré môže byť na báze kravského mliek, ale i sóje. Príliš by som nemohol zodpovedne odporúčať ako náhradu MM iba domáce rôzne rastlinné mlieka a pod., ak chcem byť seriózny a zodpovedný, myslím, že aj Bukovský, ktorý je navyše odborník a profesionál to vníma takto.

Myslím si, že jeho domnelý alibizmus môže byť skôr vyváženosť a serioznosť. Viď napr. aj jeho kapitolu o očkovaní v knihe Návod na prežitie pre bejby. To je super vyvážený postoj, s ktorým sa len stotožňujem. Aj keď možno pre niekoho alibizmus 🙂 .

zigzag
16. sep 2013

@demo v bille maju dobre, stoja as nieco okolo 3e za vrecko, ale na mlieko je to fakt drahe, , ja davam radsej jest cele malemu, nech zuzitkuje cele 🙂 a na pitie mu urobim makove, to mu pridam do vlociek, raz za cas, ako prirodny zdroj vapnika, je to silne, mak cez noc necha sa odstat, a rano sa mixuje, mne moj mlieko ani nepije, iba vodu, alebo cajik, ovocnu stavu,,,, ja ich dam do velkeho pohara, a tak aby 1cm pod vodou, lepsie sa mixuje, apotom si nariedis tak ako ti je prijemne...,

demo
16. sep 2013

@jaron teraz tu knihu just neviem najst, je to prave ta, co spominas, ale dost podrobne tam pise o skodlivych aspektoch pitia kravskeho mlieka.

demo
16. sep 2013

@zigzag mak pomlety? inak dakujem, za tvoj cas 🙂

demo
16. sep 2013

@zigzag ja som kojila do 17 mesiacov, potom som z cisto egoistickych dovodov kojit prestala. Mlieko nepije ziadne, mandle,orechy a semienka som mixovala do kasi. Teraz ale kase nechce jest, zo dna na den, zacal machrovat a chce jest iba sam a urcite nie kase. Takze neviem ako do neho napratat vsetky mineralne latky z orechov a pod. Ma 19.mesiacov.

zigzag
16. sep 2013

@jaron odbornik urcite je, ale tiez sa boji, lebo sice nieco povie, ale potom doda niec k tomu co vlastne neguje to co uz povedal, ako na druhej strane chapem, chce sa vyhnut neakym zalobam, keby sa niekomu nieco nepacilo, alebo keby sa neaka ta " firma " citila byt poskodena verejnym tvrdenim, aj co sa tyka ockovania a aj mlieka... ale inac mudro rozprava, ci pise...

demo
16. sep 2013

@jaron pohladam tu knihu a este raz si to precitam.mozno vsetko,co som o Bukovskom napisala,odvolam

zigzag
16. sep 2013

@demo my mame vlocky s cerstvym ovocim kazde rano, do toho pridam cerstvo podrvene lanove semienka, to mavame stale k tomu kysla smotana, vareny mame iba obed, a sem tam krupicu na veceru, inac nevarene, ovocie, a tyk, cim viac suroveho-ziveho aby pojedol, oriesky mu davam vatsinou na desiatu, vtedy ze su najlepsie stravitelne,,,, moj mal 27 mesiacov...a ideme stale na kasi rano, kazdy den obmienam, raz jablko so skoricou, hruska medom, alebo broskyna, ked chcem prisladit, tak dam melasu, , na obed neaka zeleniny, rizoto, bulgur kuskus, cervena sosovica , fazulka, zemiaky a i, , a na olovrant avokado banan, konopne semianka, sem tam aj mascarpone, alebo kakao, pre zmenu, a na veceru zase neake ovocie, kysla smotana, , vlocky tiez menim, aj otruby, klicky, snazim sa aby mal v jedalnicku vsetko, ako mls horku cokoladu, alebo mu nieco ukuchtim doma, bezeckove ci raznu pizzu, skoricovnik, cokoladovy kolac,,🙂

jaron
16. sep 2013

@demo asi neodvoláš, lebo v knihe sa ti to môže zdať ako alibizmus, ale v živote nie je alibista
okrem toho je predsa aj slušný človek 🙂, snáď nemá všetko okolo seba strielať, aby nebol alibista 🙂

pozri napr. aj toto:
http://blog.etrend.sk/igor-bukovsky/2010/11/07/...

a pozerala si aj niektorý z tých odkazov vyššie, aspoň zbežne, nemám dojem, že by si bral servítku pred ústa, v rámci normy

a o mlieku nehľadaj, tu je kompletné jeho stanovisko 🙂:
http://www.akv.sk/images/stories/download_files...

dorota23
16. sep 2013

baby ale v tej knihe receptov mlieko nepouziva, obcas jogurt, smotanu sojovu... no nechce sa mi prechadzat recept za receptom - nech sa neseknem, ale mnohe recepty su veganske...

jaron
16. sep 2013

@dorota23 áno, väčšinu receptov má vegánskych, len výnimočne parmezán, jogurt a pod. (mlieko tuším ani raz)

demo
16. sep 2013

@dorota23 ano tie recepty su bezmliecne,mne islo iba o to umele mlieko. Zda sa mi zbytocne davat hoaz dotroch rokov veku, ked ma vyvazenu stravu.

demo
16. sep 2013

@jaron Linky som pozrela a ano, servitku si neberie, ten sef pekarov a ta pani uradnicka su naozaj uplne mimo.
Uvedomila som si ale, ze keby nekojene dieta vo veku dajme tomu 9 mesiacov, ktore jedava nehodnotnu stravu zrazu prislo aj o ten posledny zdroj aspon umelych mineralov a vitaminov (UM), tak to by pre neho mohla byt katastrofa. Cize mozno to ma ten Bukovsky premyslene. Nechce davat plosny navod, ze plnohodnotna strava nahradi (od isteho veku) UM, ked o tom, co je plnohodnotna strava 80 percent rodin mozno ani nevie (ale mozno som to percento prestrelila).

jaron
16. sep 2013

@demo on zrejme aj nechce byť iba "odborník", ktorý vlastne vraví len svoj osobný názor, to sa mi na ňom páči, lebo často je v médiach človek s titulmi, napr. je kardiochirurg, ktorý vraví niečo o strave, všetci to "žerú", pričom väčšina bežných ľudí ani netuší, že vraví len svoj osobný názor a je to úplne inak

napr. v stanovisku Americkej dietetickej asociácie, ktorá združuje niekoľko tisíc odborníkov (a Bukovský je aj jej čelnom) k vegetariánskej strave sa odporúča, ak nemôže byť MM, používať UM do 1 roka. Presnejšie je tam napísané, že behom prvého roka života dieťaťa by nemalo byť používané kravské, kozie ani iné domáce mlieko či sójový alebo ryžový nápoj ako náhrada za MM, či špeciálnu stravu pre kojencov...
Pokiaľ sa nemýlim, tak sú tuším odporúčania odlišné, niektorí aspoň do 1 roka, iní do dvoch, niektorí až do troch.
ja osobne, keby sa ma to týkalo, tak by som asi rešpektoval ten rok, o dvoch rokoch by som už váhal a určite nie do troch. 🙂 ale to je iba môj osobný názor 🙂

demo
17. sep 2013

@jaron dakujem za osobny nazor 🙂. moj je rovnaky. pre istotu doplnim, ze sa tyka deti, ktore dobre a kvalitne jedia -lebo v tomto veku sa casto stava, ze deti velky apetit nemaju.

lyby
18. sep 2013

@jaron
Som rada za tvoje postrehy,aj za linky.su prinosne.aj toto forum a je fajn ze si tu ludia posunu vlastne to ,co ich oslovilo alebo im prospelo atd.Moj nazor mi nik nevezme,ale je to vylucne moj osobny nazor 😉 a teda sa predpoklada,ze ini ludia mozu mat iny nazor,podla vlastnych skusenosti a potrieb 🙂
V podstate si myslim,ze je velmi dobre,ze Slovensko ma pana Bukovskeho,lebo tym aku cestu si zvolil,dotiahne vela podstatnych informacii aj k ludom,ku ktorym by sa za inych okolnosti nic take nedostalo 😎 Slovensko ma totiz aj inych,ktori sa venuju kurzom pre ludi,makro vege a inym restauraciam atd ale tych musi clovek "najst" 😉
Tak ako demo,aj mne nevyhovovali niektore jeho tvrdenia (to nemusi byt globalne na vsetky jeho tvrdenia),vobec nezalezi na detailoch a ani to neznamena, ze ho zatracujem 😉 Mame aj jeho knihy a su tiez dobre ! Ale co sa tyka filozofovania,uprednostnujem ine. (jeho nazor nemusi byt jediny smerodatny)
Momentalne moja best je Hanka Zemanova (aj ked ta je skor bio a aj za maso,co my nie) alebo ako som spominala,v Cechach je vela fajnovych ludi -Hofhanzlova,žák a mozem menovat dalsich 5.Podla mna je to o tom,ze od kazdeho si vyberiem to,co je mi sympaticke,co mi vyhovuje a aj nasim rodinym specifikam a situacii atd.Kiezby by bolo aj viac takych ludi,aby bolo z coho vyberat.
Zaujalo ma aj to,comu sa ty venujes -nepoznam vela chlapov,co sa zdravej vyzive tak venuju,ale ak uz,tak poriadne.Prepac,nechce sa mi listovat spatne v prispevkoch,kde ako a co skoli Loma Linda University?dakujem 🙂

jaron
18. sep 2013

@lyby o LLU si môžeš pozrieť tu:
www.zivotazdravie.sk (tam potom v rôznych článkoch, alebo dám aj zopár priamych príkladov)
http://www.zivotazdravie.sk/vzdelvac-systm/
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/kolenie-v...
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-j-sc...

je to vlastne odborný garant lektorov OZ Život a zdravie, lektori sú odborníci, ale aj veľa laikov (dobrovoľníci s iným zamestnaním), ktorých LLU školí v 4 oblastiach: výživa - príprava jedál, výživa teória, pohyb a psychika, v prílohe je napr. certifikát z jedného cyklu.

Mesto Loma Linda je zároveň jedno z miest na našej planéte, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku.
LLU patrí v USA medzi prestížne zariadenia s dobrým menom, ich vedci dostávajú od vlády rôzne granty na výskum dlhovekosti a pod. (vplyv výživy na zdravie atď., známa Adventist Health Studies), univerzitná nemocnica bola v jednom roku vyhlásená za najlepšiu (neviem, či v Kalifornii alebo v USA) sú citovaní (štúdie) v oficiálnych stanoviskách (napr. Stanovisko Am. diet. as. k veg. strave) atď.

mamainprogress
18. sep 2013

Priatelia prosim neviete od kedy mozu deti papat vlasske orechy? Zda sa mi ze u Bukovskeho som citala 3 roky ale nie som si ista a nepozdava sa mi to a neviem to narychlo najst. Moj drobec ich objavil tento tyzden a miluje ich, ma 15 mesiacov. Myslim ze mu to nemoze uskodit...?

jaron
18. sep 2013

@mamainprogress problém môže byť s alergiou, tá vyššia hranica je zrejme hlavne u detí, kde v rodine je výskyt alergií,

z iného hladiska mu nemajú ako uškodiť (že by v nich boli nejaké nebezpečné látky a pod.)

samozrejme musia byť v primeranej forme, aby sa dieťa nezadusilo, ale to asi vieš 🙂, keď ich už papá
a ešte je dôležitá ich kvalita, aby neboli nejaké potuchnuté, zle skladované, staré, čierne a pod., kvôli plesniam
skúsiť môžeš aj napr. mandle (najemno pomleté do kaše a pod.)