Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
17. feb 2010

😀 😀 😀 tak preto ja som tanečné drevo 😀. ale nie. Ja mám veľmi rada slnečnicové semienka do cestovín na akýkoľvek spôsob...aj s olivami
a prosím ťa jaron, ako meliete tie slneč. semienka vy?

jaron
17. feb 2010

teraz už na el. kávovom mlynčeku, predtým na ručnom makovom

zitaje
17. feb 2010

Jej, domaca chalva, to musim vyskusat!
Vdaka za napad! A drzi to tak pekne pokope, ako klasicka chalva?

jaron
18. feb 2010

no ono to nie je také pekné odlupujúce sa ako na tej kupovanej chalve, neviem, čím to docielia, či nejako cukrom alebo ako. ideálne je podľa mňa pri tej domácej čo najmenej vody, aby to bolo takmer iba slnečnica (alebo sezam) a napr. med. a vody iba minimálne nevyhnutné množstvo, aby sa to dalo rozmiešať na "cesto", takmer bez vody (alebo sa to dá iba s medom?, neviem)

rancuzkaf
19. feb 2010

Ahojte,

mam jeden super rychly recept pre milovnikov sezamu:

1. uvarit akekolvek cestoviny
2. zmiesat 1 caj. lyz. tahini
3 pol. lyz. sojovej smotany v krabicke typu Provamel
1 caj. lyz. sojovej omacky
1 pol. lyz. bieleho sezamu
3. zamiesat do horucich cestovin
4. zbastit a vylizat tanier 😉

dobru chut 😝

rancuzkaf
19. feb 2010

...este som zabudla, ze to uvedene mnozstvo je pre dve osoby.........ja mam rada vela omacky, takze som to mala len pre seba 😀

palomka
19. feb 2010

ahojte. dlho som tu nebola ale poctivo si vas citam 😅
a urobili ste mi chutky na chalvu, mnam mnam. mam rada ukrajinsku chalvu, jedla som aj bulharsku ale ta nebola taa dobra 😖
no my pijeme pekne to mlieko, trvalo 2dni kym si zvykla na tu chut ale teraz je to ok.
niekedy vas pridem este pozriet. drzte sa,pa pa 😉

babulina
20. feb 2010

ahojte, zistila som ze dcere nerobi dobre maso - ma bolesti bruska, bolest pri kakani a hned zacervenany zadocek akonahle ju neprebalim do dvoch minut
s vegetarianstvom nemam ziadne skusenosti, mohol by mi niekto poradit ako na zaciatku - na co davat najviac pozor, ide o maleho drobca (v aprili bude mat2r) este k tomu slabeho jedaka plus s intolerenaciou laktozy
idem to tu postupne poluskat co ste vsetko napisali ale je toho mnoho mnoho

miri.b
20. feb 2010

ahojte, neviete mi prosim poradit, kde bz som zohnala knihu od Romana Uhrina: Zdrava kuchyna v praxi alebo nejaku inu dobru vegetariansku kucharku s receptami, kt. budem moct aj vyskušať 🙂

jaron
20. feb 2010

Ahojte,

Miri.b, na tú knihu Zdravá kuchyňa v praxi, Kuchárska kniha s 250 vegetariánskymi receptami, Autor: Roman Uhrin zoženieš napr. tu:

http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=1&info=10

Jaandy tuším písala, že ju už odtiaľ má.

jaron
20. feb 2010

Babulina

nemám teraz čas, ale aspoň sem niečo prekopírujem, aby sa ti to lahšie našlo:
napr. tu:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
(9. máj 2009 o 22:55)

a trochu o železe:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

a toto som tiež prekopíroval, čo som už skôr písal, nie je to vyslovene k tvojmu prípadu, ale dá sa snáď z toho niečo vybrať:

Dobrou náhradou mäsa (ak vôbec môžem povedať taký dehonestujúce označenie týchto výborných potravín, že "náhrady mäsa", to si nevšímaj, to je iba taká moja poznámka 😀 ), takže dobrou náhradou mäsa sú samozrejme:

strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer, hrach...), v 1 roku sa už s týmito potravinami môže kludne pomáli začať, napr. je vhodná červená šošovica, ktorá je relatívne ľahšie stráviteľná, zelený hrášok (je to skôr ešte zelenina)
tofu - taktiež má už vek na jeho zaradenie do jedálnička (môže sa aj rozmixovať so sójovým mliekom, alebo vodou, alebo jablkom - v prípade tvojej maličkej vareným atď.)

neskôr budú dôležitým zdrojom bielkovín, minerálov a vitamínov rôzne druhy orechov a semien, teraz by mohla opatrne skúsiť sezam (pomletý a zamiešaný napr. do ovsenej kaše)

rôzne obilniny (ryža Natural, pšeno, pohanka, ovsené vločky...) - obilniny síce nie sú takým koncentrovaným zdrojom bielkovín ako napr. mäso, tofu, strukoviny, mlieko a pod., ale sú rovnako ich dôležitým zdrojom, dopĺňajú určité aminokyseliny (z ktorých sa skladajú bielkoviny), ktorých je menej v strukovinách, spolu tvoria výborný a dokonalý zdroj bielkovín vyrovnajúci sa svojou kvalitou tým z mäsa alebo mlieka.

Ak ma dieťa dostatok jedla a kvalitných potravín (bez mäsa a mlieka), je takmer nemožné, aby mu chýbali bielkoviny. Nedostatkom trpia skôr deti z krajín, kde deti naozaj hladujú, u nás je to skôr zriedkavé a máme skôr nadbytok bielkovín.

Samozrejme k vyššie uvedeným potravinám je nutné pridať ovocie a zeleninu, ktorá maličkej nerobí problémy.
Potom trochu rastlinného oleja - olivový a ľanový alebo repkový.
Tiež rôzne rastlinné mlieka - sójový nápoj a pod.

Pokiaľ neje mlieko mliečne výrobky a takmer vôbec mäso (ani vajcia), potrebuje ešte dobrý zdroj vitamínu B 12, to môže byť sójový nápoj obohatený o B 12, rastlinné maslo napr. Flora (ale radšej až v neskoršom veku, keď bude papať sama už chlebík), niektoré cereálie (pre ňu teraz tiež ešte nevhodné) alebo tabletky B 12 - s tými nie je žiaden problém - stačí aj štvrtka 100 mikrogramovej každý druhý, tretí deň.
Tiež by bol vhodný obzvlášť v tomto období (jednak vek, keď sa ešte veľmi neslní a jednak obdobie s nedostatkom slnka) nejaký doplnok s vitamínom D (čo možno aj užíva, ak nie poraď sa s lekárkou prípadne v lekárni).

havino
20. feb 2010

Ahojte,
kúpila som si sójový nápoj v prášku zn. ZAJÍC, je to český výrobca a prvý krát som sa stretla s nápisom, že je toto mlieko nevhodné pre deti do 3 rokov! 😕
Viete mi niekto povedať, prečo? Je to kvôli všeobecnému názoru, že sója pre malé deti = ee, alebo kvôli jeho zloženiu - emulgátor, protihrudkujúca látka, regulátor kyslosti atď.

babulina
20. feb 2010

havino, nam povedala gastro lekarka ze soja je silny a casty alergen u deti, tak odporuca do troch rokov radsej nedavat

babulina
20. feb 2010

jaton, dakujem za info idem studovat postupne

havino
20. feb 2010

babulina, viem, že sója je alergén, ale my ju jedávame od roka a znášame v pohode (vl. orechy tiež OK ale mandle napr. nie). Mňa skôr zaujímalo, prečo na tom práškovom bolo napísané ako nevhodné, lebo som sa s tým na inom sušenom mlieku ešte nestretla, iba na tomto.

palomka
20. feb 2010

babulina ja som ta vcera nieked nasla v inej teme a tam som pisala, ze aj moja dcera ma take iste potiaze s masom, tak skus si precitat par stran dozadu.
pri intolerancii laktozy nie su vhodne masa ako kuracie a bravcove. skor morcacie, kralik a jahnacina. ja som este neskusala.
a este ma napadlo, ze ked sme boli na gastre (a tam nam povedala doktorka, ze nema dcera intoleranciu ale alergiu na BKM) tak sa hned pytala, ci nema aj zacervenany zadocek.
takze vyhni sa masu aspon na dlhise obdobie a aj vyvarom z masa 😉

palomka
20. feb 2010

a este som zabudla, ze som dnes v obchode narazila na susene sojove mlieko, tak som vzala, ze vyskusame.
je to znacka ASP (asi nejako tak) a na krabici pise, ze Sojova nahradka mlieka. a nie je tam nic o tom, ze by to deti nemohli do 3rokov, este je tam aj napisane, ze je to alternativa suseneho mlieka. tak som jej dala vypit 150ml a vypila bez problemov, zatial ziadna kozna reakcia a uvidime co bude v plienke 😀

rancuzkaf
20. feb 2010

ja chapem nevhodnost sojoveho napoja v prasku v tom, ze do troch rokov sa neodporuca pit ani obycajne kravske mlieko, len tie obohatene vitaminmi formule......a to tento napoj nie je

ked zacala era suseneho soj, mlieka na slovensku, tiez sme to kupovali a pokial sa dobre pamatam na zlozenie tohto napoja, bol v tom asi len soj. olej alebo lecitin? ostatok akesi podivne veci...ved aj chut nema nic spolocne so sojou ☹

myslim, ze je 100x vhodnejsi sojovy napoj v krabici!!!

to by bolo super, keby aj pre deti od 1 do 3 rokov vyrabali krabicove soj, mlieko obohatene vitaminmi.... ak mate niekto v alfa bio kamarata, skuste navrhnut, da sa to, mozem poslat francuzsku vzorku 😅

jaron
20. feb 2010

Ahojte,

výrobky ako to suš. mlieko a pod. sú niečo iné ako tekuté "pravé" sójové mlieko. Možno preto ten nápis pre deti od 3 rokov. (Inak sója, tofu a sójové výrobky sú pre deti od 1 roka, tofu i od 8. mesiacov, alergén - a pravdepodobne ešte silnejší - je aj kravské mlieko a neviem, že by nejaká lekárka hovorila o kravskom mlieku, že až od 3 rokov 🙂 ).

Tekuté sójové mlieko je robené skoro ako doma: varená sója vo vode, rozmixovaná a z toho tá voda + trochu nejaké ochutidlo (veľmi zjednodušene napísané). Je to niečo ako prírodný domáci výrobok. Ale práškové mlieka sú už dosť priemyslená záležitosť a väčšinou s malým podielom sójovej bielkoviny, práve tá je dôležitá pre výživnú hodnotu i zdravotné pozitíva mlieka.

Nehovorím, že tie sušené nemajú žiaden význam, ale ako výživa dieťaťa vhodné nie sú. Skôr ako ochutidlo. Napr. sme si robili "čokoládový" krém typu nutela či nugeta zo slnečnice a carobu, kde sme pridali trochu sušeného sójového mlieka pre chuť. Alebo sušené obohatené o vápnik môže byť ako ochutidlo plus výživový doplnok (vápnik).

jaron
20. feb 2010

Alfa Bio je s B12, Alnatura alebo Provamel s vápnikom. V Alfa Bio sa pripravujú nové výrobky, nové príchute (neviem, či aj s vápnikom).

palomka
20. feb 2010

jasne ze je ine karbicove a susene, len mne to teraz takto vyhovuje jej dat raz za cas sojove mlieko a ked kupim krabicove tak mi to cele nevypije a susene mozem pouzit ako nahradu mlieka do jedla kedykolvek bez toho aby som musela otvorit litrove mlieko...ale potom vyskusame aj krabicove, len ja sa tej alergie bojim ked sama gastro lekarka povedala, ze je uz rodeny alergik ako lusk, tak velmi ma nepotesila 😒
tak my zatial ostaneme na tomto.
ja viem, vy to beriete inak lebo sa takto stravujete 😀 a pijete a jete len to najlepsie z najlepsich surovin 😉

havino
20. feb 2010

Ďakujem pekne za vysvetlenie 🙂

Ja osobne sušené sójové mlieko používam viac-menej pre seba - do kávy alebo obilninovej kaše, len ma zarazila tá veta o nevhodnosti, lebo u slovenských výrobcov som sa s tým nestretla. Jakubovi ho nedávam bežne piť, u neho stále tvorí základ dojčenské mlieko a na varenie sójové tekuté. Ale niekedy mu z toho práškového veru urobím aj kašu, ale pridám do nej tvaroh, aby sa zvýšil obsah bielkovín. Pár krát sa mi stalo, že mi dochádzalo dojčenské mlieko, tak som mu urobila dojčenské + sójové práškové 1:1 aby nám to "vyšlo" kým nekúpim dojčenské. Ale to nie je pravidlo.
Takže som chcela vedieť, či to výrobca neodporučil práve kvôli tým "prísadám". Inak, tento český "Zajíc" je taký chutnejší, má takú plnšiu, mliečnejšiu chuť ako naše slovenské.

A Jarko, bol by si prekvapený, koľko detských doktoriek práveže neodporúča kravské mlieko do tých 3 rokov. Dokonca aj staršie pediatričky 😕 U mňa si detská tiež vždy preveruje, aké mlieko mu dávam 😉

zitaje
20. feb 2010

Caute, mam taku otazocku, vam chuti sojove mlieko? 😅
U nas sojove uz ani neskusam, kedze sa mi mala vyhadzuje po tofu (dokonca - skusala som, aj ked si dam len ja, a ona to ma iba cez materske mlieko, aj tak sa slabucko sice, ale vyhadze), ale mne a ani strasej dcere voooobec nechuti ani to ryzove. (O sojovom ani nehovorim, to je este horsie.) Sladke je a vodove a take nejake bez chuti... mala mi pije ryzove krabicove, kupujem v dm take obohatene o vapnik, ale vypije ten liter mozno za tyzden, takze tak asi. Ja teoreticky nemam nic proti tymto mliekam, prave naopak, ale vobec mi nechutia, a sojovy jogurt je pre mna uplne fuj. 😖 Vam chutilo hned od zaciatku?
Este taka otazka - myslite, ze mozem testovat alergie tak, ze ked sa nevyhadze po kojeni, ked si dam ja, tak jej mozem skusit dat priamo? Myslim teraz na orechy a podobne, ktore ja bezne jedavam a zda sa ze reakcia z jej strany nie je, mozem dat dvojrocnemu dietatu orechy, mandle a pod., alebo radsej este nie?

jaron
21. feb 2010

My mlieko nepijeme, ani kravské, ani sójové, sójové používame na varenie, všade, kde sa dáva kravské (na kašu, na prívarky, krémy a pod.). Ja osobne som mlieko vždy neznášal a nechutí mi nič, čo sa len trochu podobá na mlieko - čo je to tekuté, biele a má to byť ako náhrada mlieka. A čím viac sa to na bežné mlieko podobá, tým pre mňa horšie. 🙂 Ale jogurty, syry a pod. (okrem kravského masla, to neznášam ešte viac ako mlieko) tie mám rád, aj to sójové mlieko vo varení. Tak tým som chcel len povedať, že jeho chuť nerieším, lebo ho nepijem 🙂. A malá občas chce to Alfa Bio s čokoládovou príchuťou.

Zitaje, 2 roky je už čas na vyskúšanie orechov, mandlí a pod. Alergénom sú iba pre ľudí, ktorí sú na ne alergický, ak sa prejaví reakcia, tak samozrejme ich dávať nebudeš, ale ak nie, nie je dôvod vynechávať takéto kvalitné a zdravé potraviny.

Palomka, Alfa Bio môže byť v chladničke 3 dni, keď by si ho použila aj na varenie pre seba (napr. raňajky), tak sa dá minúť, a Alnatura môže byť v chladničke dokonca 5 dní, to je 2 dl na deň, čo už možno by minul aj malý sám. Ale samozrejme urob, ako ti je lepšie, to píšem len ako informáciu 🙂 .

Havino, ja viem, že pediatri povedia všeličo, ale pre mňa je to len ako ich osobný názor, nie ako odborné stanovisko odborníka na výživu. Už len to, že kým jedna ti povie mlieko od 3 rokov, iná od 1 roka, ďalšia od 6 mesiacov. A keby sme sa ich spýtali, či môže byť dieťa od malička vegetarián, čo by asi tak odpovedali? Drvivá väčšina slovenských pediatrov by bola proti. Beriem to ako ich osobný názor, ktorý má pre mňa v niektorých veciach takmer takú váhu, ako názor laika. To je všetko. Tým nechcem povedať, že si nevážim ich odbornosť a prácu, len v určitých veciach nie. (Samozrejme sú výnimky).

rancuzkaf
21. feb 2010

my soj. mlieko pijeme (krabicove), kazdy z nas si nasiel to svoje oblubene, deti v pohode vypiju aj obycajne neochutene, dobre vychladene.....aj do varenia ho casto pouzivam

urcite mi ale od zaciatku nechutilo, kedze som nemala rada kravske, tak som skusala, skusala az mi jedneho dna zachutilo 😉

musim sa vam priznat, ze som kostovala aj alfa bio, aj alnatura, ale vobec mi neslo dolu krkom 😒 ... tak po tejto skusenosti si radsej vozim na svk francuzske mlieka, maju uplne inu chut, lahodnejsiu....keby som mohla, tak vam urobim ochutnavku 😀 aj inych napojov: ryzovych, mandlovych, orieskovych, spaldovych, ovsenych, quinoa-kokosovych...radsej uz nebudem drazdit 🙂

svk sojove jogurty som este nekostovala, tak neviem porovnat 😉

havino
21. feb 2010

Fíha, ja to sójové Alfa Bio mávam v chladničke aj dlhšie ako tri dni 😕 Myslím, že aj 5-6 dní vydrží, ale vždy ho chutnám či je OK. Zatiaľ sa mi iba raz pokazilo, ale to bolo asi viac ako týždeň otvorené 🤐

Rancuzkaf, už si vydráždila 😀 Kedy ideš najbližšie na Slovensko?? Písala si, že si z Martina? No aj keby som sa tam mala doplaziť, tak prídem na tú ochutnávku! 😎

matova
21. feb 2010

ahojte,
pripojím sa . ja používam sójové v prášku,ale len do kávy. Skúsila som Alnatura sójové- chuť bola pre mňa nezvyčajná, ale zvykla by som si. No radšej si dám tofu posypané červenou paprikou, soľou a poliate tekvicovým olejom- len tak k čistému chlebu.
Kravské mlieko som začala neznášať asi v škôlke, keď nás tam nútili vypiť ho aj so šupkou 😕 😀 😝 .
Ale na druhej strane mám rada biele jogurty, kyslé mlieko- acidofilné, kefír....a asi ako každá mlsná ženská mám rada šľahačku -pravú- nie sprayovú 😉

rancuzkaf: pripájam sa k havinovi 😀

jaron
21. feb 2010

Matova, kožku z mlieka mi radšej nepripomínaj 😀 , to je asi jediná vec, z ktorej ma napína už pri predstave na ňu 😀 To myslím vážne, radšej už ale idem myslieť na niečo iné...

ako som už písal napr. jogurty to je mňam. Sójové tiež mám rád, hlavne pravý sójový (zakysaný, nie dezert) tuším firmy Kalma.

Počul som, že tie zahraničné sójové mlieka sú vraj chuťovo lepšie. Ale mňa by aj tak nedostali, museli by sa trochu rozmixovať napr. s tofu na krém, aby to už akože nebolo mlieko 😀 .

Havino, to nevadí, keď ho máš v chladničke 5 dní a je v poriadku, aj nám sa to niekedy stane, ale tie 3 dni sú oficiálne.

jaron
21. feb 2010

ale malá a manželka by si určite na tých Rancuzkafiných mliekach prsty oblízali. To len ja som tak fanaticky proti všetkému, čo len trochu pripomína mlieko aj keď to je sójové. 😀

havino
21. feb 2010

rancuzkaf, ideš 😎
už máš štyroch klientov.....😀 😀 ( u Jarka počítam 2 ks)