Vplyv Vojtovej metody

babusik85
2. jún 2018

Ahojte baby! Zaujima ma nazor zien,ktore cvicili tuto metodu s detickami. Ako znasali deticky? A teraz su aki,mate pocit ze cvicenie mal vplyv aj na mentalny vyvoj?
Moj syncek ma 3,5mes.,este len 3.den cvicime,ale neskutocne place. A co ma najviac znepokojuje,ze poobede uz je taky mrznuty,dost place,aj v spanku ma take 2-3sekundove plakania bez zvuku. Uz ked ho chcem dat na stol,ked cvicime,tak sa boji.
Pocika sa vzdy. Podla fyzioterapeutky,to znamena,ze dobre robime cvik. Ale dnes sa uz pocikal hned,este som ho ani nechytila. A ked som potom utrela zadocek,tak bol mini pidi pokakany,skor len taky mini prd mal. Na chrbatiku nedviha hlavicku. Otaca sa uz dva tyzdne z chrbatika na brusko,takze silny je,len vraj to nerobi dobre,lebo hlavicka mu ide do zaklonu. Ma napnute svaly. Ideme aj na plavanie od dva tyzdne. Neviem ci nepockat aspon mesiac ci to plavanie nepomoze.

mirien22
2. jún 2018

My chodíme na Vojtovku od 3 mesiacov. O pár dni ma 8 mesiacov. Úprimne, keď som prvý raz videla tie “cviky”, mala som chuť zobrať malého a už nikdy tam neprísť. Rozplakala som sa rovno pri cvičení. Rehabilitačná ma chlacholila, že jeho to neboli, ale mala som čo robiť, aby som sa premohla a prišla znova. Mal ako bábätko vytočenú pravú nozicku do vonka, už je to o dosť lepšie, ale s cvičením to nemá nič, lebo cvičia s ním brucho, vraj je hypotonicky... Ja som prestala cvičiť doma, nacvičíme už dobre 2 mesiace. Nechávam ho na zemi s hračkami na brušku, on sa popretaca, pootáča ako potrebuje. Dám mu ruky a nechám ho, nech sa priťahuje. Niekedy len tak skusim jeden-dva cviky, ale akonáhle začne plakať, nechám ho tak. To aké je detstvo, keď si ho musí bábätko a aj mama pretrpieť? Možno nie je “tabuľkový”, ale robí pokroky, ja ich vidím a aj rehabilitačná, konečne teraz posledné 2 týždne plakal iba pri jednom cviku. Ale tie cviky sú vlastne o tom, že priľahnem dieťa a ono ako sa snaží dostať preč, tak tým cvičí. To mi je metóda 👍🏻 Suseda chodila vyše roka so synom, chodili aj na plávanie, vlastne stále chodia a tiež hovorila, že im to nepomohlo, a to ona cvičila poctivo. Nechcem nahovárať na necvicenie, to nie, len keď si zoberiem, že keď sme my boli mali, tak ja vôbec neviem o niekom, čo by takto chodil či cvičiť. A to ja ako decko som začala chodiť v 16 mesiacoch... Takze už by som bola minimálne na tridsiatich cvičeniach 🙈 Ja to beriem cez materskú intuíciu. Cvičila som poctivo 3-4x denne a žiaden extra pokrok. Išlo to normálne. Teraz necvicim a stále je to take iste. S rehabilitacnou mame 2x20-30 minút do týždňa a hotovo. V júli pôjdeme na kontrolu a ja dúfam, že už povie, že stačilo.

pininka
2. jún 2018

Plavanie urcite pomoze. Spevni mu poriadne chrbatik. Na Vojtovku mam svoj nazor, jeden cas bola velmi moderna a kazde druhe dieta ju mala absolvovat. Mam spoluziacku,ktora robi v Brne fyzioterapeutku s babatkami v jednom centre a velmi sa hnevala,ze kolko deti tam maju aj zo slovenska ktore by vobec nemuseli vojtovku cvicit, resp ju cvicili zle, lebo nie kazdy fyzioterapeut to ovlada tak ako ma.

mijunik
2. jún 2018

@babusik85 ahoj, my sme s dcérkou cvičili vojtovku od narodenia zhruba jeden rok, tiež to bol vždy cirkus. Po cvičení bola uplakaná, usoplená, uslintaná, pocikaná, určite občas aj pokakaná... Cvičievali sme trikrát denne. Ona má problém s ľavou rukou, stalo sa to pri pôrode, nemá problém priamo v mozgu, problém bol v nervoch ľavej ruky, po roku sme prešli na cvičenie formou hry. Ľubka má teraz 12 rokov, je primánka na osemročnom gymnáziu, hrá na flautu v ZUŠ aj v DFS, pláva. Najradšej by od rána do večera čumela do mobilu... Plus má reakcie typu "mami, ty ma nechápeš". Takže všetko VEKU PRIMERANÉ. 🤗 Tým chcem povedať, že podľa mňa ju vojtovka nijako negatívne neovplyvnila. Skôr to bol obrovský stres pre nás, prvé cvičenia som odplakala s ňou... 🤗

lilke
2. jún 2018

Moja dcéra cvičila vojtovku od troch mesiacov do šiestich. Plakala, kričala. Ale keď vieš rozlišovať kriky, nie je to bolestný krik. Len dieťatko robí niečo, čo sa mu nepáči, musí používať pohybové vzorce, ktoré sú mu cudzie. Mňa to tiež trápilo, manžel to nemohol počúvať. Cvičili sme 3-4x denne. Ale keď si osvojila pohyb, pokojne ležala, bez kriku. Väčšinou sme prešli potom na nový cvik... Potom sme išli na dvojtýždňový pobyt do Dunajskej Lužnej, nesmierny pokrok vďaka cvičiteľkám, ktoré to naozaj vedeli. Do mesiaca sme aj dovojtovali. O mesiac ako 7-mesačná už chodila. A to sme sa báli, že sa nebude hýbať, v 3 mesiacoch žiaden pohyb, hlavička padala ako novorodeňaťu. V tom čase v Lužnej robila ešte rehabilitačná, ktorá sa učila priamo u Vojtu, zaúčala ostatné.
A dlhodobo? Svaly jej vďaka dobre odvedenej vojtovke spevneli. Dcéra má 9. Vynikajúca športovkyňa. Čo vyskúša, v tom patrí medzi najlepších. Lyžovanie, atletika, gymnastika, plávanie, karate, futbal, florbal. Znie to ako vychvaľovanie, ale chodí na súťaže a vyhráva. 🙂 A psychika? Je nesmierne milá, empatická, veselá, živelná. Extrovert, plno kamarátov, chlapci i dievčatá, štebotalka. Intelektovo tiež výborne. Neovplyvnilo ju to nijak. A kamarátky, ktoré tiež cvičili, taktiež nemajú deti nejak dotknuté. Deti im chodia na gymnáziá, každé z detí sa našlo v nejakom športe. Jedna sa napr. venuje súťažne krasokorčuľovaniu.
Čiže ak je dobrá rehabilitačná, napriek kriku sa neboj. 🙂 My sme kvôli referenciam cestovali 2x týždenne 30km, za dobrou fyzioterapeutkou.

deti95060810
2. jún 2018

dievčatá, my sme vojtovku cvičili veĺmi dlho... rok sme cvičili v Martine, ale výsledok žiadny. Dieťa malo modré nohy, ruky, fyzioterapeutka si na dieťa ĺahla a obzerala sa v zrkadle ktoré bolo pred ňou... Mala som silné pochybnosti o jej vedomostiach vojtovky....Po roku nám odporučili Olomouc. Tam najskôr chceli, aby sme ukázali ako s nami cvičili v Martine. Keď to videli, tak nám povedali že je to len trápenie dieťa´ta a nie vojtovka. A nech si fyziot. spraví kurz a naučí sa vojtovku.... začali sme cvičiť pod ich vedením, dieťa už nemalo žiadne modré ruky, nohy... A po 3 mesiacoch sme sa postavili na nohy....Bolo to krátko pred Vianocami a pre nás to bol asi ten najkrajší darček...
Zo zač. sme cvičili 3 krát denne, ale keď sme nenapredovali tak ako si to predstav. fyzio. v Olomouci, nakázali 4 krát denne cvičiť...za krátko prišli výsledky....
Stálo nás to síce peniaze, ale stálo to zato. Zbytočne sme stratili rok v Martine. ešte nám povedali, že na Sk nevedia cvičiť vojtovku, a do Olomouca chodí veľa Slovákov. a keby len Slovákov, ale aj Rusov, Poliakov, Maďarov.... Cvičenie nebolí, cvičila som to na starších deťoch a oni mali z toho srandu... Po čase dieťa už vôbec neplakalo a presne vedelo čo nasleduje, ako si má dať nožičky....ale bola som rada, že sme sa toho cvičenia zbavili....
Vojtovka je cvičenie dlhodobé, určite neuvidíte výsledky po týždni ani po dvoch. a ak sa necvičí min. 3 krát denne, výsledky sa nedostavia.... necvičí sa len pri niektorých zdr. problémoch - hnačka, očkovanie, horúčka a pod.

uzanka16
2. jún 2018

@babusik85 my sme začali cvičiť keď mal 5 mesiacov,zo začiatku rev riadny ale si zvykol a potom už neplakal,no fyzio mi zrazu zatrepala že keď neplače že to je zle,že necvici riadne,že musí plakať,a ja jej to akože.mam ho ako donútiť že REV keď sa nehnevá tak čo sa mám pokrájať?cvičila som podctivo zo začiatku,začal sa pretáčať z chrbta na bruško,i plazit,stvornozkuje,stavia sa a posúva sa popri posteli,problém máme akurát že keď je na posteli sa pretoci z bruška na chrbát,váľa sudy,sadne si ale keď ho dam na podlahu alebo koberec to neurobí.teraz má 9 mesiacov,už mesiac to s ním necvicim lebo zrazu sa mi začal tak spierat že nemám toľko síl už a mala som pocit že mu väzy zlomím,ani ku fyzio som už nešla,koncom júna ideme na neurologiu na kontrolu tak dúfam že nepovie že musí stále cvičiť,potom neviem čo budem robiť,

deti95060810
2. jún 2018

@lilke my sme cestovali do Olomouca každý druhý týždeň 200 km tam a 200 naspäť. auto sme nemali, preto sme išli vlakom. dieťa v kočíku a prestupovali sme 2 krát.... doma sme nechali 3 deti na krku mojim rodičom.... Len ľutujem, že sme nezačali chodiť do Olomouca skôr....zbytočne sme v Mt stratili čas...

suzie28
2. jún 2018

Plávanie pomôže ... my sme mali ten istý problém tiež veľmi do zaklonu šla ... cvičili sme vojnovou 4x denne ...zo začiatku pri každom cviku plakala ale potom si zvykla . Nakoniec sme to po 3m ukončili na fyzio .. malú zaradili že má už normálny vývoj ..... a tiež nám odporučila aby sme chodili pľuvať že je to veľmi dobre pre bábätka

lindusss2016
2. jún 2018

Moja sestra je po narocnej operacii mozgu a ma rozne nasledky. Nedavno zacala cvicit vojtovku a hovori, ze niektore problemy sa konecne pohli dobrym smerom. Hned som sa jej pytala, ci je to bolestive, ze babatka pri tom strasne placu a vravela, ze nie, len je to aj jej neprijemne. Tak snad to doda trosku kludu mamickam, ktore sa rozhodnu cvicit, ale maju obavy, ci to dietatko neboli.

najk
2. jún 2018

Cvicili sme 4 mesiace. Na zaciatku plakal, ale posledny mesiac sa pri cviceni uz rehotal. Preto viem, ze to deti urcite neboli. Sposob som nezmenila, on zmenil spravanie. Ci to pomohlo neviem, ale bol predcasne narodeny a dobehol v motorickom vyvoji rovesnikov. Ako by to islo bez Vojtovky neviem
Neprenasas na neho svoj strach a stres z cvicenia? Nie je preto mrzuty? Ja som to od zaciatku brala ako fakt, ze cvicit musime a naozaj som v miernom zatlaceni na bod pod hrudnikom a zafixovani hlavy nevidela tyranie dietata. Ziadnu mrzutost mimo cvicenia som na nom nezaznamenala.
Z toho, ze sa pocikal mimo cvicenia tiez robis zbytocnu vedu. Tak sa mu proste chcelo a necakal kym zacnete cvicit. Stacilo, ze si ho rozbalila, mnohe deti to robia. Zbytocne Vas obidvoch stresujes

nela6
2. jún 2018

@babusik85 najhorsie je to pre prvorodicky... Potom casom si uvedomíš, ze vsetko malo zmysel a ovplyvňuje to jeho buduci vyvoj a velmi

babusik85
autor
2. jún 2018

Dakujem za odpovede baby!
Som rozhodnuta s nim cvicit,nechcem to len tak nechat,ze nejako bude.
Ale rozmyslala som,ze pockat na to plavanie. Alebo su rozne baby gymnastiky,cvicenia formou hry,ci by to nebolo lepsie...
Je pravda,ze stresujem. Viem ze to nie je dobre,snazim sa byt kludna. Spievam mu pritom,jemnucko mu rozpravam,ale on sa trasie uz ked ho davam na stol,a nasleduje ten obrovsky rev,ani oci neotvori pritom.
Dost je tvrdohlavy inac,takze hocijakou formou ho vediem na cvicenie,nepomoze.

nela6
2. jún 2018

@babusik85 ja ako pred problém vidím, ze nie som odbornik... Neviem ci ine cviky pomozu k rozvoju, neviem zhodnotiť stav dieťaťa... Moj maly mal len napnuté svaly, a vytacal hlavu len na jednu stranu, cviky na uvoľnenie boli OK len odporúčali vela cvicit, a na hlavičku som si nasla taku fintu, ze som ho zacala dojčiť poleziacky iba z tej strany kde nechcel otočiť hlavu - za cickou siel okamžite...

nela6
2. jún 2018

@babusik85 vojtovku neviem ci obides a ci ti len tak laici poradia

rebeka11
2. jún 2018

Velmi nam pomohla tato metoda, dcera mala tortikolis, bola slabunka.. a teraz ma skoro 7 rokov .. vyborne drzanie tela, sumernu tvaricku, je sikovna v sportoch.. do voza do koca 😅 .. nenechaj sa odradit.. robis to pre dobro dietatka, drzim palce

renatka100
3. jún 2018

@babusik85 ja som cvicila vojtovku s oboma detmi kvoli tortikolisu ale nikdy nebol ziadny rev. Snazila som sa uputat hrackou. Je pravda, ze mala ktora zacala v 5 mesiacoch to tazsie prezivala ako syn, co zacal v dvoch. Mesiacoch. Ma to okamzity vplyv na pohybovy vyvoj. Dieta je ovela viac zrucnejsie a obratnejsie a celkovo sikovnejsie. Mala ma teraz 7 rokov a cvici na bradlach a ruckuje, nic na nej neni vidiet, takze ma to urcite zmysel.

zuzuliennka1
3. jún 2018

@mirien22 tak je dost mozne, ze cviky boli nespravne a fyzio to poriadne nevedela...
ja som sa narodila extremne predcasne,
mamina so mnou poctivo cvicila vojtovku ani neviem ako dlho, a skoncila som ako sportovkyna, robila som karate a mala som cierny pas...
ja so synom (6mes) cvicim teraz tiez, a semtam si poplace ale funguje to.... tiez dg. ako vy, zaklon,... ale ziadne prilahnutie dietata!!! podla mna vam ukazala zle cviky.....

mirien22
3. jún 2018

@zuzuliennka1 ja neviem, chodíme do špecializovaného rehabilitačného centra, kde cvičia aj detičky s postihnutím, tak si myslím, že by mali vedieť, čo robia. Možno som precitlivelá, ale fakt už sa mi tam nechce chodiť, už bolo toho dosť 😔

arawis
3. jún 2018

@mirien22 ako keby si opisala nas pripad a presne moje pocity...nas syn Kubko nezvladal trakcny test..vraj hypotonia..cvicenia zufalo preplace (doma az tak nie, len ked to trva dlho). priznavam ze som to vzdavala...nebolo vidiet vysledky, Kubko na cvicenia doma nereaguje 😓.. ma skoro 11 kg a ja ho nezvladam udrzat pol minuty v urcenej polohe...
Ale vsetko postupne robit zacal, len o dost neskor ako ostatne deti. Bude mat 7 mesiacov, a jeho rovesnici sa vedia postavit v postielke..on ani brusko neodlepi od podlozky.
Ale vidim na nom ze by chcel, vrti sa stale, neposedi.
Trakcny test ani po takmer troch mesiacoch nezlepsil, a je zamerany na jednu stranu. Uz rozmyslam nad zmenou fyzioterapeutky..a modlim sa nech to uz skonci, nech ho nemusim trapit 😓.

@babusik85 ja mam inak tiez pocit, ze to na detoch musi nieco zanechat..minimalne na mne urcite. Este neuvazujeme nad druhym babom, a ja sa uz teraz trasiem, ze s nim budem tiez musiet cvicit vojtovku 😞.

mirien22
3. jún 2018

@arawis keby aspoň výsledok bol zaručený, tak sa zatnem a nejako to pretrpime, ale vravím, pýtala som sa viacerych a vysledok sa nedostavil... Ja už cvičiť s ním nebudem, to už som sa rozhodla, rehabilitacnú mame teraz takú milú, keď už vidí, že je zle, tak ho nechá, dá mi ho na ruky, posranduje s ním. Je mi ľúto, že ho musím trápiť, môj starší tiež išiel pomalšie, ale nechodili sme cvičiť a teraz je sikovny až až. Takze všetko príde časom 🙂 Netreba si robiť ťažkú hlavu. Jedno dieťa sa skôr posadí, iné skôr začne chodiť a niektoré vie skôr rozprávať. Neriešim tabuľky a užívam si každý pokrok malého. Každý deň je šikovnejší a ostatne deti v jeho veku neriešim.

lumikuma
3. jún 2018

Moja dcera tiez plakala este som ju len isla dat na podlozku, po cviceni bola velmi rozdrazdena, strhavala sa, bala som sa epilepsie, ked som prestala cvicit, hned to ustupilo, na kontrole nam dr povedala ze krasne napreduje a ze urcite treba cvicit dalej ( to som s nou uz 2 mesiace necvicila z vlastneho rozhodnutia) ked som sa jej priznala, ako sa veci maju, zahlasila ze tak v tom pripade cvicit uz netreba. Keby bola vojtovka taka super, ccvicila by sa aj v zahranici podla mna a nie len na slovensku a cesku.. pri preukazanych poskodeniach mozgu by som cvicila, inal nie.

uzanka16
3. jún 2018

@najk ja keď som začala cvičiť s malým dívala som sa nato ako vrieska fyzioterapeutke,potom ako vrieska mne,ale neviem volako som sa obrnila a nebrala som to drasticky,vedela som že to deti neboli ale v podstate sa hnevajú a vadí im to že to robia, môj muž,otec,svokra i mama sa nato nemohli pozerať že reve,dokonca manžel nesúhlasil s cvičením že dieťaťu ubližzujem,to bolo hrozne,jedine komu to nevadilo bola moja sestra a podporovala má v Tom, neskor si malý zvykol,neplakal mi a tiež stále ten istý cvik,nemenila som nic.len zrazu som dostala info že keď neplače pri cvičení že to nemá efekt,no ako vysvetliť bábätku nech plače,cvičili sme bez plačú dlho a keď mal 8 mesiacov sa mi začal zas spierat a revat,rev mi nevadil ale toľko mal sily že ja som mu už hlavu nevedela do tej polohy dať pri Tom cviku,tak som prestala cvičiť.akoze to čo dobehol počas cvičenia že vau,neviem či by toto všetko vedel keby sme necvicili,no a tiež dodám neviem či vojtovku mala naňho nejaký negatívny vplyv ako spomína pani že jej dieťatko má,správal sa normálne ako aj keď necvicili,spával rovnako,ja si myslím že keď bude ona v pohode bude aj dieta

zuzuliennka1
3. jún 2018

@mirien22 ja ta presviedcat nejdem, je to tvoje dieta a ked dr. povedala ze ok, tak ok.. ale ja zas nepoznam maminu, ktora cvicila Vojtovku a dietatu to nepomohlo.... ja som prvy priklad - narodena v 33 tyzdni, malilinka, ledva ma bolo vidno, inkubator na dva mesiace a mamina so mnou cvicila a vysledky sa dostavili, u mojho syna tiez, dalsia znama mala komplikovany porod kliestami, tiez extremne predcasne dieta a uz dobehlo vyvoj.... ta metoda existuje niekolko rokov a pomaha, dokonca aj dospelym... nie je to ziadne peklo a nutne zlo pre dieta.. a ani pri tom nutne nemusi dieta silno plakat - to vam dobru blbost povedali... ano, moze sa vzpierat, lebo hmatmi davas do pohybu svalove partie, ktore treba rozhybat a dietatko ich nepouziva, ale ziadne sedenie na hlave, tlacenie nasilu a pod.... moj ani raz pri tom tak nereval a napriek tomu to funguje a su pokroky

uzanka16
3. jún 2018

Chcem sa opýtať da sa zbaviť svalového tonusu na nozkach bez cvičenia?malý má 9 mesiacov,vojtovku uz necvicime,už ho neviem udržať,chcela som to vyriešiť plávaním ale ani po 2 mesiacoch sa nám na plávanie nepodarilo dostat-baby plávanie,buď ja alebo malý ochorel a zakázané sme mali plávať.

lumikuma
3. jún 2018

Este dodam ze keby som z vlastnej iniciativy neprestala cvicit a neukazala dr ako napreduje bez cvicenia, tak by sme cvicili do roka ako nam bolo nakazane, pretoze by som stale pocuvala len vidite ako napreduje ked cvicite, treba pokracovat... tak ako nam to hovorila aj na kontrole kym som sa nepriznala ze je 2 mesiace necvicena... takze toto ma velmi odradza ze doktori vobec nevedia spravne vyselektovat a odhadnut kto tu vojtovku naozaj potrebuje a kto by sa rovnako posuval aj bez nej.. podma mna ju realne potrebuje tak 10% deti ktore ju cvicia..

mirien22
3. jún 2018

@zuzuliennka1 každé dieťa je iné, ja pri tom mojom vidím pokroky, aj keď necvicime doma a to naozaj veľké pokroky. Aj rehabilitačná ho chváli, že ako dobre mu to už ide. Sám sa snaží, robí to, čo ho baví, skúša, čo dokáže a sám skúma svet okolo seba svojim vlastným tempom. To, že to nie je podľa tabuľky ma úplne nezaujíma. Môj starší si sadol prvý raz, keď mal skoro 10 mesiacov. Doktorka už ho tiež chcela posielať cvičiť, ale ukecala som to nejako. Zbytočne by sa trápil, teraz ma 2 roky a pohybovo len kukam, čo všetko dokáže. Začal chodiť ako 13-mesačný. Nehovorím, že to cvičenie uškodí, možno len mame psychicky, keď sa musí pozerať 20 minút na svoje dieťa ako veľmi plače alebo počúva za dverami rev väčších deti, ktoré kričia maminka prosím ta už nieee, už nieee, nemohla som to počúvať, radšej sme išli vonku čakať na naše cvičenie. Neznášam to, áno, ja osobne mám s tým problém, ja si to priznám. Ďalšia vec je, že maly ma 9,5kg a ja ho neudržím. On sa zaprie a ja som skončila, nedokážem ho nejako násilím držať, aby cvičil. Je to hravé a silné dieťatko, zvládol take veci, už keď bol v brušku, že nejaké slabšie svaly nás neodradia, nájdeme si vlastný bezbolestný spôsob ako na to

alenka7777
3. jún 2018

my sme zacali cvicit s dcerou, ked mala 3 mesiace. mala torticolis. po prvej navsteve rehabilitacneho som isla s placom domov. ale potom sme si dako obe zvykli. snazila som sa cvicit poctivo. trosku poplakala, ale vzdy som sa snazila trochu odputat jej pozornost. ja neviem, ja by som sa bala necvicit. potom ak by sa nahodou nieco stalo, by som si to vycitala, ze som to zanedbala. my sme cvicili len nejake 3 mesiace, hned sa jej to upravilo, potom sme chodili uz len na kontroly k primarke, kym nezacala chodit.

sheina1
3. jún 2018

My sme mali hypotoniu, nemala pri narodeni zakladne reflexy, narodila sa po termine silne hypotroficka. A to mi pan primar v slavnej nemenovanej porodnici vravel, ze podla Sono bude vellke babo. Po narodeni som bola zufala. Neurologicka nam automaticky nariadila vojtovku. Po par tyzdnoch placu sme zmenili neurologa v inom krajskom meste a ten nam povedal, ze sice je mensia a hypotonicka, ale inak sa zda byt v poriadku. Tiez bola zastancom toho, ze nie je rozumne kazde druhe dieta posielat na vojta. Vraj je to uzasna metoda, hlavne pre deticky, co maju okrem svalstva najma rozne poruchy mozgu... Odporucila nam plavanie. V 4 m sme zacali plavat, po mesiaci sama plavala na chrbatiku, bolo uzasne ju pozorovat ako napreduje. Po roku sme uz neurologa nenavstevovali. Dnes chodi do triedy pre nadane deti, hra krasne na klaviri... Aj ked ma miernu skoliozu a mensi problem s kolienkom, je to zdrave, sikovne a stastne dieta, ktore lyzuje, korculuje a hlavne strasne rado prakticky od narodenia plava a miluje vodu. Tolko moja skusenost.

veronikasa
3. jún 2018

Ahoj, ja som s mojou malou cvičila vojtovku 4 x denne od narodenia do 6 mesiacov plakavala vzdy, niekedy viac, niekedy menej, my sme mali super rehabilitačnú sestru, tá hovorila, že bábätko sa nemá ľutovať pri cvičení, ale chváliť ako jej to dobre ide ... . Teraz má 3,5 roka a je to taký malý generál, smelá, s ničím a nikým nemá problém, veľmi šikovná aj vo vývoji, takže vojtovka jej určiťe neuškodila v ziadnom smere.

arawis
3. jún 2018

@mirien22 ked neviem ako u Vas...ale nas stale zaklana hlavicku, a preferuje jednu stranu... uz dost dlho. Preto sa bojim ze nemozeme prestat len tak cvicit. Aj ked mame cvik na plazenie..nie na tie vyssie spomenute veci. Tak neviem. Asi len fakt poziadam inu fyzio o nazor 🙄.