Výber nosnej mandle

nikolal
9. okt 2015

ahojte, tak 26.10 sme objednani na operaciu vyber nosnej mandle, vraj ju ma obrovsku ... boze dufam, ze sme sa rozhodli spravne, bojim sa :( upokojte ma, prosim, ze robime spravne ...

eeffka
9. okt 2015

@nikolal nuz ja som detom vybrat nedala, myslim si ze ta mandla ma dovod preco je tam kde je

petra2012
9. okt 2015

podľa mňa robíš správne, my sme to absolvovali v júni a odvtedy máme pokoj, dokonca sme od septembra v škôlke a zatiaľ je zdravý. Neustále sme mali zelené sople, zápal uší, zápal hrtana a pod. a keď som videla ako sa pri týchto chorobách trápi, hlavne pri ušiach, tak som volila radšej mandľu. Zákrok trval 20 minúť, jasné že sme si potom poplakali, bol v celkovej narkóze, ale na druhý deň už ani nevedel. Tiež som sa toho bála, dokonca som jeden termín aj zrušila, lebo sa mi zdalo, že netreba, ale doktor mi po operácii povedal, že mandľa bola naozaj veľká. Prajem veľa síl a nech už máte po tom 🙂

nikolal
autor
9. okt 2015

@petra2012 ja sa bojim, ze sa nedajboze nepreberie z narkozy ...

marcelatt
9. okt 2015

jasne že robíš dobre ! malému ju vybrali v celkovej narkóze, v nemocnici bol dve noci a máme pokoj, síce máva kašle a soplíky, ale predtým mal strašný priebeh nádchy a vecí s tým spojené, teraz je to ako tak v norme a zbytočne sa v nosnej mandle neusádzajú tie strašné bacily 🙂

nikolal
autor
9. okt 2015

@marcelatt a je chory casto? resp.bol predtym casto? nasa vydrzi byt szrava tak 3 dni a 3 tyzdne chora a tak dookola

petra2012
9. okt 2015

@nikolal aj ja som sa bála, tiež ma také myšlienky prepadávali, ale keď ho doniesli z operačky hneď ma k nemu zavolali, bola tam s nami anesteziologička a po chvíli ho začali prebúdzať, už keď bol zobudený mi padol kameň zo srdca, reval jak tur 🙂 ale nič nekrvácalo, len mal sucho v ústach a veľa musel piť, tuším po hodine mohol jesť piškóty.

mawka
9. okt 2015

nestresuj, nepanikar. doktori sa nerozhoduju len tak mirnix dirnix. ja som taka rada, ze to malej spravili, odvtedy nebola chora, nemala sople ani nic. odvtedy sa jej upravila aj rec. a keby sme nesli na predoperacne, tak by sme ani nevedeli, ze ma obojstrane za bubienkom tekutinu. takze este aj toto jej robili a ja si neviem vynachvalit. okrem toho, ze teda nebyva chora, tak aj konecne chudatko dobre pocuje a tym padom sa aj rec upravila. a rec aj co sa tyka nosa. lebo ju mala taku nosovu, huhnavu. po narkoze bola ok, poplakala si trochu, ale bolela ju zalepena kanyla v ruke, dost napevno jej ju prilepili. potom plakala, ze je hladna. a dokolecka dokola, ze je hladna 😀 deti su uzasne, oni sa velmi rychlo zotavuju. to len my, maminy sme viac vystresovane ako oni 😉 neboooj, vsetko bude ok. preberie sa z narkozy. ved ten zakrok ani netrva dlho. len kym ju na sale pripravia, potom zase kym to spravia a potom si ho nechavaju chvilu po zobudeni a az potom ti ju dovezu..

monika15
9. okt 2015

@nikolal

mi sme presli cez to 8. septembra... bolo to tazke na mna ako rodica ale maly prestal chrapat v noci...
takze asi pomohlo....

drz sa bude dobre.

nikolal
autor
9. okt 2015

@mawka boze uz teraz placem :(

nikolal
autor
9. okt 2015

@monika15 a bol casto chory?

monika15
9. okt 2015

@nikolal vies co mi sme mali problem s uchom a bolo to spojene s nosnymi mandlami... :(
takze nosne museli von ale ti poviem ze maly chrapal strasne =((((

sissy27
9. okt 2015

@eeffka aký je prosím ťa dôvod na to, aby dieťa zle dýchalo, zle sa mu okysličoval organizmus, malo poruchy spánku, problémy s postavením chrupu, častú chorobnosť a ďalšie iné problémy? 🙂 keď ti narastie cysta alebo niečo horšie, tak tiež si povieš, že asi je nejaký dôvod, prečo tam je? lebo jedna vec je nosohltanová mandla, druhá vec je, ak je zväčšená a robí problémy... a žiadny lekár neindikuje zákrok len tak z plezíru...
@nikolal neboj sa, všetko bude ok 😉 po zobudení si trošku poplače, ty mamina asi s ňou, ale na druhý deň už bude všetko ok 😉

mawka
9. okt 2015

@sissy27 presne
a nehovoriac o tych apnoickych pauzach, kedy nevies, ci sa ti dieta nadychne alebo nenadychne..fuj brrr. za toto to stalo. aj za toto.

hamca
9. okt 2015

@nikolal a to malu zoperuju? V tt je to az od troch rokov, takze sme museli cakat dovtedy. No odvtedy je vkuse chora, takze to zatial odkladame na neurcito. Tiez sa velmi bojim narkozy, ale sucasny stav ma presviedca, ze isto to horsie nemoze byt. V skolke zatial bola len 4x lebo nonstop hlieny a kasel. Doma som si ju vyliecila, no stacil jeden den a boli sme tam ako predtym. 😒

eeffka
9. okt 2015

@sissy27 slepe crevo tiez budeme vyberat na pockanie? Mne aj mojej dcere chceli vyberat mandle lebo bola chorlava, v case cca 2,5-5,5r bola od novembra do marca/aprila podla pocasia zahlienena, huhnala a pod
nedovolila som vybrat mandlu a cuduj sa svete hlava jej dorastla k tej mandli, ked som sa u lekarky striktne vyjadrila ze nic sa rezat nebude zrazu sa hladali alternativy, nie len ze rezat a rezat, lebo to mi pride po 3tich ATB ako automaticka volba lekara

+ dalsi dovod bola spackana operacia mojho synovca

nikolal
autor
9. okt 2015

@hamca takze este vam nevyberali?

nikolal
autor
9. okt 2015

@eeffka ako spackana?

sissy27
9. okt 2015

@eeffka ešte raz - ak sa ti slepé črevo zapáli a robí zle, tak tiež povieš, že pre niečo to asi tak má byť?? rovnako je to aj s nosohltanovou (príp. krčnou) mandlou - kým nerobí problémy, tak ju nikto vyberať nebude.... keď tie problémy robiť bude, tak je lepšie ju vybrať rovnako ako to slepé črevo... čo sa týka spackanej operácie tvojho synovca - je to smutné, ale rovnako spackajú pôrody, žlčníky, obličky, plastické operácie, diagnózu v ambulancii a predsa sa tieto zákroky vykonávajú naďalej...
u vás to bola "len" zvýšená chorobnosť, u ďalších detí sú tie akútne problémy horšie a u niektorých, čuduj sa svete, sú aj trvalé následky práve pre zväčšenú nosohltanovú mandlu... jednoducho u niekoho je ten zákrok potrebný a u niekoho nie, u nás mal svoje opodstatnenie a neľutujem.

eeffka
9. okt 2015

@nikolal popravde neviem presne co ne/spravili, ale skoncilo to tak ze po operacii zacal pri rozpravani akoby chrcat, akoby mu unikal vzduch nosom, musel chodit k logopedovi ( 7r chlapec co pred tym hovoril bezchybne), doteraz ked sa rozrecni mu obcas ujde vzduch aj nosom

no a jeho zdravotny stav sa nezmenil, resp je to lepsie ale to suvisi aj s vekom, uz ma 11r ale je chory tak bezne ako ostatne deti, ziaden zazrak sa neudial

hamca
9. okt 2015

@nikolal este nie, v juni mala tri, a dva tyzdne nato chytila laryngitidu, lebo v aute nam zaspala s otvorenou pusou (inak ani nedycha), vonku bolo 38 stupnov, jasne ze sme mali klimu a v noci nas uz viezla zachranka ☹ no a odvtedy sme v jednom kolotoci , uz aj antibiotika brala, lebo mala vdaka mandli velmi zahlieneny organizmus az z toho dostala vysoke teploty.
A dalsi problem u nas je rec, velmi skaredo rozprava, tak pridusene a cez nos, takze u nas pojde urcite von. Len som chcela, aby si aspon trochu navykla na skolku, lebo to ju budeme musiet aspon na mesiac odhlasit zo skolky.
ale ako vravim, tiez sa bojim narkozy, ale som si ista, ze vyber nam pomoze

anega79
9. okt 2015

neboj robis dobre. aj ja som sa bala, ale vidim ze sa to oplatilo. dcera ju mala velku, v noci chrapala, stale bola chora, tiekli jej sliny a potom mala celu tvar vyhadzanu. v noci sa plus k tomu stale budila. operacia trvala polhodinu, zobudila sa po hodine, v ten den bola zla, ale ptoom uz vsetko ok. len mala trochu bolesti v krku a citila som spaleninu z jej dychu. operovali ju sukromne v piestanoch, odporucam

mawka
9. okt 2015

@hamca mala si tym presla, nielen v skolke. cakali sme s vyberom do 5 a pol roka. doslova. lebo sme cakali, ze sa to spravi. prd makovy sa spravilo. ona ako rocna dostala zapal stredneho ucha a plus cca od roka a pol v jednom kuse sople, priedusky - zatekalo jej to. plus potom ako zacala riadne rozpravat, to bolo strasne, blabotala, nosova rec. a takto ako kolotoc sme chodili k lekarom, raz mi ju hospitalizovali, ale nic nenasli a takto dokola. potom teda ORL aj na vyjadrenie logopedicky odporucila odobrat nosnu mandlu. na predoperacnom v nemocnici prisli na to, ze ona nepocuje, lebo obojstrane tu tekutinu ma, co jej odsavali popri vyberani nosnej mandle. a este jej orezali jednu krcnu. hovorila mi potom lekarka, ze nosne, to bolo nieco abnormalne. usi jej poodsavali, krcnu orezali a odvtedy pocuje, pekne rozprava, k logo ideme len na kontroly a hlavne, nechrape, nema pauzy v dychani a nebyva chora. tym cakanim na zazrak sme jej len predlzovali utrpenie. chudatko. ta jej veta, ze: "Maminka ja pocujem"--- "Maminka ja dycham, pozri.." to ma dojalo.

majkamrugi
9. okt 2015

baby, a ked sme boli na vysetreni, povedali, ze mandla je vacsia treba ist s nou von. ale mala bola chora...myslite, ze ak je zdrava, tak ta mandla je tiez zvacsena?

dominika6
9. okt 2015

@nikolal
všetko bude ok,nieje to nič hrozné,robia to na počkanie,ráno operácia,poobede domov

natalym
9. okt 2015

@nikolal Robíš dobre. Ja som sa tiež obávala, ja som nikdy nebola ani v nemocnici, ani na operácii, okrem pôrodov, nebývala chorá. Malá bývala chorá, u nás uši, hotová pohroma, odkedy je nosná madľa von, žiadny problém. Netreba sa báť. Držím palce.

tynamartina
9. okt 2015

Moji majú vybratú obaja a som rada, veď nemohli dýchať, starší zvládal zle narkózu, celý deň vracal ale potom už bolo dobre, mladší bez akýchkoľvek problémov. Každý rodič sa bojí že sa dieta neprebere je to prirodzené. Je to už pár rokov a aj zdravotný stav sa veľmi zlepšil. Držím palce

hamca
9. okt 2015

@mawka super, ze to u vas tak dobre dopadlo. Ja uz sa tiez tesim, kedy budeme mat potom.
@anega79 a kedy ste boli v tych piestanoch? Ja sa neviem rozhodnut, kde ju objednat, jeden den som za piestany a na druhy den si poviem, ze naco vymyslat, ved aj v tt su odbornici. Teraz chodim s mladsou na orl tu do tt, lebo ma zapal stredneho uska a i tu su mili a podla mna skuseni doktori, az na primara, ten ma furt naladu pod psa 😉

stesil
9. okt 2015

Věřím že sa bojíš. My sme to prežívali minulý štvrtok. Malý ma 3 a pol roka. Vyberali mu nosné a orezavali krčné mandle. Štyri dni boli ťažšie ale zvládli sme to na jednotku. Chalanisko môj bol veľmi odvážny. Už teraz vidieť, že krane dýcha, nerozpráva nosom a nechrape. Malo by sa to vyriešiť aj s častými chorobami. Tak uvidíme. 😉
Držím palce

anega79
9. okt 2015

V Medicentre u dr. Mrazika. Ja som nechcela zostavat v nemocnici, takto sme boli o 14 uz prepusteni domov. Ale tak urcite aj v nemocnici vedia operovat

lenkalela
9. okt 2015

Ahojka , mojej dcerke tiez vybrali nosnu mandlu a nemala ani 3 roky,, mala opakovany zapal usi , zvacsena mandla a voda v usiach tak jej narezavali aj bubienky.., vsetko prezila super ,, sice ked sa prebrala trocha grckala , ale potom si dala piskotiky a cajik a na druhy den ani nevedela , ze sa nieco dialo;).deti to znasaju ovela lepsie ako my matky.vsetko bude ok , neboj..nam to robili rano o siedmej a o druhej nas pustili domov na jednodnovej chirurgii na kramaroch