Vyrážky na nohách dieťatka. Čo to môže byť?

oblivian
29. máj 2017

Ahojte,

môj malý synovec má vyrážky na nohe a nevieme, čo to môže byť. Poraďte, prosím, ak ste sa s podobnými vyrážkami už stretli. Pripájam foto...
Ide o sestrinho 2-ročnného syna. Žijú v Nemecku a jej manžel uznáva iba prírodnú medicínu. Neboli s tým u pediatra ani u kožného, snažia sa to "liečiť" rôznymi odvarmi z bylín a krémikmi, no nič nepomáha. Vlastne ani nevedia, čo to je, a synovec ich má už vyše 5 mesiacov! Vyrážky sa objavujú hlavne na nohe na vonkajšej strane nôh pod kolenami. Časom sa stratia a popritom sa objavia nové fľaky. Má jeden fľak aj nad kolenom zo zadnej strany nohy a na zadku tiež. Vyrážky sú na dotyk suché a drsné, trošilinku vystupujú nad kožu. K V posledných dňoch mu začali svrbieť, predtým sa nikdy nesťažoval a neškrabal sa. Sestre veľmi záleží na zdravom jedálničku malého a pozoruje, či majú vyrážky súvis s jedlom, ale ževraj nie... Oblečenie nosí bavlnené a sestra perie s pracími orechmi...
Ak by ste mi vedeli niečo užitočné poradiť, budem rada!

erika1811
29. máj 2017

Presne toto ma moja mala.ona to ma po rukach a jednu bodku aj zozadu kolienka a presne to ma take ako pisete suche vystupene cervene.zatial si to neskriabe. pojdeme ku koznej zajtra sa objednavam zatial nam dr dala krem kvapky a do kupela parafin.myslim si ze treba ku koznej zajst vysetrit krv.nam povedala obvodna ze to vyzera ako ekzem.tak uvidime...

fibi321
29. máj 2017

My sme mali tiež také suché červené fľaky a bol to atopický ekzém....prvý krát to mala keď mala asi rok...potom dlho nič....a asi v siedmich rokoch sa to znova spustilo....teraz je zase kľud má desať....nám to spustilo telové mlieko Johnson....alle teraz podľa toho čo zje.....najviac sa to objavuje na vnútornej strane lakťoch,kolien,ale aj pod pazuchami a po stehnách....a paradox bol , že keď sme sa objednali ku koženej tak sa nám to stratilo a nemali sme čo ukázať....

oblivian
autor
29. máj 2017

@fibi321 aj u malého sa to zo začiatku bolo tak, že sa objavilo, potom stratilo, ale teraz sa to už nejaký čas stagnuje. ak by to bol ekzém, dá sa to niečim liečiť?

oblivian
autor
29. máj 2017

@erika1811 ak na to nezabudnete, dajte prosím vedieť, ako ste dopadli... a ten ekzém sa teda vyšetruje z krvi?

oblivian
autor
30. máj 2017

@fibi321 pardon, už som bola asi riadne unavená, že som si nevšimla, že píšem "sa" aj kam ho netreba a inde zas chýba... :D

erika1811
30. máj 2017

Dobre snad nezabudnem🙂

juma2
30. máj 2017

Vyzerá to veru ako ekzém, no to by mal posúdiť lekár. Podľa mňa ak mu nezaberá prírodná medicína, nech ju akokoľvek uznávate, mali by ste skúsiť možno aj nejakú tú chémiu a možno by mu to tak prešlo. Nie všetko sa dá liečiť bylinkami

hivanik
30. máj 2017

@oblivian ...najpravdepodobnejsie to bude ekzem a ten by mal liecit odbornik a nie laik....ja som tiez za bylinky a alternativnu liecbu ale nie na ukor zdravia....a pokial viem tak hlavne strava ma vplyv na stav ekzemu...mozu to byt napr.aj niejaka bylinka, kvitnuce travy, citrusy, mlieko a pod. Ak to pretrvava tak dlho tak mu mozu skor poskodit ako pomoct

fibi321
30. máj 2017

@oblivian Nepamätám si aby nám brali krv,bolo to už dávno.... doktorka pozrela a povedala atopický ekzém....predpísala nám masť locoid,to si pamätám,lebo nám veľmi rýchlo zabral...je to kortikoid,ale pomohol a nepoužívali sme ho často.Vtedy sme dostali veľa inštrukcií,ako prať ,bavlnené veci nosiť, čokoláda atď,ale vy toto všetko dodržiavaate ,tak je možné , že ho dráždi niečo načo by ste ani nepovedala.....a pri tých maličkych deťoch sa ráta aj s tým , že z toho aj vyrastú(možno)....tak možno by nebolo na škodu zájsť k lekárovi,aby sa to nerozšírilo veľmi...pamätám si ešte , že nám dobre robil aj kúpeľ z ovsených vločiek...tak veľa šťastia

mravvcek
30. máj 2017

@fibi321 ako si robila ten kupel z ovs.vlociek?

oblivian
autor
30. máj 2017

@mravvcek ahoj, kvalitné ovsené vločky treba rozmixovať (nasucho) a nasypať do vody, v ktorej sa dieťa kúpe. aspoň my to tak robievame. množstvo vločiek podľa množstva vody... 🙂
@fibi321 ďakujem za rady ;)

19031983
30. máj 2017

Vyzera to na ekzem..moj maly to mal tiez..prvykrat ked mal 8 mes.boli sme u koznej a dala nam locoid-kortikoid,zabral rychlo ale rychlo sa ekzem aj vratil..pi necelom roku sli sme k inej koznej a ta povedala,ze ak nezabere masticka(v lekarni nam ju namoesavali na predpis)tak az v poslednom rade pridu kortikoidy.(okrem tvaricky to mal uplne vsade)Tiez som davala pozor na jedalnicek.A vylucila som kravske mlieko.Pouzivala tu mast,plus odvar s ovsenych vlociek,stiedany s Oilathum olejom a zacala som pouzivat krem na premastenie Biotherma athoderme (3 x na den) do tyzdna nam ekzem zmizol aj bez kortikoidov.U nas robilo sarapatu kravske mlieko.Uz vyse roka sme bez priznakov.Teraz uz len premastujem Biothermou.

oblivian
autor
31. máj 2017

@mravvcek Dnes som náhodou natrafila na toto:
AK máte vy, alebo vaše dieťa akýkoľvek problém s pokožkou od vyrážok, akné, ekzémy či máte po osýpkach, suchú kožu, spravte si takýto kúpeľ, ktorý vás vyjde pár desiatok centov. Možností je viac.1 spôsob, že si dáme zovrieť 3 litre vody a pridáme k nim 400 gram ovsených vločiek (alebo otrúb, alebo ich mix). Necháme 10 min vylúhovať. Následne scedíme, alebo lepšie prelejeme cez gázu a poriadne vyžmýkame. Tú gazú potom uzavrieme gumičkou a vodu aj gázu pridáme do kúpeľa. Druhý spôsob je, že ovsené vločky pomelieme na prach v elektrickom kávovom mlynčeku a pridáme priamo do kúpeľa. Pri oboch spôsoboch môžete pridať aj sušený nechtík, repík, skorocel, alebo prasličku - všetky pomáhajú pri liečbe kožných problémov. Výborné sú aj silice - protizápalové, do kúpeľa môžete pridať kvapku levandulovej, alebo čajovníkovej. Ak máte takéto problémy s kožou tak samozrejme akúkoľvek chemickú kozmetiku, od mydiel, sprcháčov, krémov vrátane prášku na pranie či aviváže (aj tých akože sensitive) vyhodiť a nahradiť jedným prírodným mydlom a prírodným bylinkovým krémom alebo levanduľovým olejčekom.

oblivian
autor
31. máj 2017

@19031983 ďakujem za odpoveď. prosím ťa, a čím sa dá nahradiť kravské mlieko, aby sa malý dostal ku všetkým potrebným živinám? denne totiž vypije až cca 600-700 ml mlieka! ľúbi to veľmi...

19031983
31. máj 2017

@oblivian my sme ho nahradili ryzovym "mliekom"z DM-ka..skusila som a chuti mu to..tiez bol cuckos na mliecko a toto nam to nahradilo..ono kravske mlieko dnes je uz len atrapa toho co to byvalo..

evinkah
31. máj 2017

@oblivian Pred tym, ako rodicom odporucis vymenu kravskeho mlieka za rastlinne, napr. z DMky, odporucam precitat si zlozenie tych mliek. Ked, tak radsej za kozie, bez stabilizatorov, gumy, umelych farbiv a podobnych chutoviek. Nas maly ma to iste. Je to atopicky ekzem. Mizne a znovu sa objavi pri chorobe, strese, teple, zmene mydla, prasku a podobne. Uprimne, najviac sa mi osvedcilo na to nedavat NIC, ked to premastujem, este viac sa vyrazka zvyrazni a vystupi, ked to vysusujem, praska mu kozicka... velky spustac je najma stres, takze ak to pretrvava dlho, treba sa zamysliet, ci dietatko nepreziva nejake tazsie obdobie (obdobie vzdoru, prip. iny stres v rodine...). A co sa tyka alergie na bielkovinu kravskeho mlieka, da sa zistit jednoducho, krvnymi testami, ale tam by bol pravdepodobnejsi priznak hnacka a bolest bruska 😉 chlapcekovi drzim palceky, v lete byvaju ekzemy kvoli slnku horsie. A pridavam foto nasho.

kacenka255
31. máj 2017

Aj nas maly ma take flaky a zistili sme ze to ma z rasce. Tie loziska ma len na nozkach ked bol malicky robili sa mu aj na tvari az do placu mi bolo ze z coho s ked zacali prikrmy taksme zistili ze z rasce a to uplne nahodou. Ja som pila caj s obsahom pre podporu kojenia a preto mal aj vtedy. Vylucili sme zo stravy a bol cisty ale odkedy chodi do skolky mame tieto flaky stale kedze chlebik popapa a aj tam je rasca. Cez vikend ako tak zmizne a v utorok to ma zas no kedze neskriabe nevadi. U nas perfektne zabera holtov krem 😉

uhnakova
31. máj 2017

@evinkah nic v zlom, ale mam doma dve rastlinne mlieka dmBio a ani jedno neobsahuje ziadne gumy, stabilizatory ani farbiva. Zlozenie ovseneho: voda, celozrnny ovos, slnecnicovy olej, morska sol; zlozenie kokosoveho: voda, odtucnena kokosova duzina, surovy trstinovy cukor, morska sol. Obe moje deti piju rastlinne mlieka od roka.

evinkah
31. máj 2017

@uhnakova Treba citat. Nepisem o DM Bio znacke konkretne, ale o rastlinnych mliekach z DM-ky vseobecne. DM predava napr. aj Alpro rastlinne mlieka a tie by som detom urcite nedavala. Vid foto - mandlove mlieko - 2% mandli, zvysok... 😕 Rovnako aj mnohe ine znacky.

uhnakova
31. máj 2017

@evinkah Alpro je odpad. Ale nie je pravda, ze vela dalsich znaciek je tiez zlych. Mlieka oznacene bio su obvykle kvalitne, mali sme uz rozne, nielen z DM.

evinkah
31. máj 2017

@uhnakova Osobne si Alpro obcas doprajem, aj ked nie zrovna mlieka od nich 🙈 Keby som chcela detom davat rastlinne mlieka, tak ako som napisala v prvom prispevku - davam velky pozor na zlozenie, alebo este lepsie, vyrobim ich doma a mam istotu. Ale rastlinne mlieka obsahuju podstatne menej bielkovin ako zivocisne mlieka, o dost viac sacharidov, takze pre deti nie su "plnohodnotnou" nahradou... ale to je na dlhsiu debatu.
Ja mlieko nepijem ziadne, v ziadnej forme (mam alergiu), moja mala pije kozie mlieko, maly je dojceny. Je na kazdej mamine, co bude davat pit svojim detom. Mlieko ako doplnok inak pestrej stravy urcite moze byt aj rastlinne 😉

19031983
31. máj 2017

@evinkah ja som neodporucala za co ma vymenit kravske mlieko,napisala som iba ze nas si oblubil ryzove z Dm..(Alpro nespominam).Je to na uvazeni kazdej maminy.Bol dojceny vyse roka potom sme davali kravske a nasledne sa mu ekzem len zhorsoval.(ked mal 8 mesiacov netusim z coho to mohol mat,dojceny bol do 14 mesiacov).Skusala som vylucovacie metody s potravinami a ano u nas bol problem kravske mlieko..ziadne hnacky,zvracania,prejavilo sa to ekzemom.Odvtedy mame klud.Na kazde dieta zabera nieco ine.Nam pomohlo to co som pisala vyssie.

evinkah
31. máj 2017

@19031983 A to nedavate ani maslo, syry, jogurty a ine mliecne vyrobky, ked kravske mlieko sposobuje problemy? To potom mate tazke, drzim palce, najma skolka, skola, jedalne, restiky....
Inak moj prispevok bol adresovany autorke, aby pred odporucenim toho, co pomohlo vam, dala pozor na zlozenie, lebo rastlinne mlieko je velmi siroky pojem a napr. to Alpro je humac. A vela ludi to zial nevie, lebo marketing maju dobry.

19031983
31. máj 2017

@evinkah syry nejadava nema to rad,jogurty nam uz problem nerobia a ani stravovanie v restike,ale pit mlieko mu zatial nedavam..mozno by uz ani problem nebol.Nam doktorka aj spominala,ze moze byt ze z toho vyrastie..ale v tom akutnom obdobi nam pomohlo len vylucenie kravskeho mlieka,tak ako som uz vyssie spominala.

oblivian
autor
31. máj 2017

@evinkah ďakujem pekne za cenné rady 🙂

doloresmk
31. máj 2017

Moj drobec ma nieco take na nozkach, len na nozkach v lytkovej casti, a aby som bola presna, teraz len na jednej nozke, kozna nam na to predpisala krem na prirodnej baze a v lekarni nam namiesali pastu, vraj to nie je ekzem. No podla fotky netusim, ani si netrufam tvrdit, ci to presne ma aj ten chlapcek, ale je to podobne. Prvy krat, ked sa to objavilo, po uziti masticky namiesanej v lekarni to zmizlo, po case sa to vsak vratilo znova, vyraznejsie je to pri styku s teplou vodou, maleho to nesvrbi, opat to vsak ustupuje, tak som zvedava, ci sa to potom objavi znovu. Nevieme z coho to je, kozna to v podstate tiez nezadefinovala, akurat ze je to nieco, co male deti mavaju, tak neviem. A nejake maste s hormonmi mu nechce davat, ze je malicky a je to zbytocne. Nasa skusenost teda, ale moze aj nemusi to byt to iste.🙄

fibi321
1. jún 2017

@mravvcek ja som ovsené vločky povarila vo väčšom množstve vody,trošku som nechala postáť a precedila cez sitko do vane,aby som ich potom nemusela chytať....a dopustila vody podľa potreby,nie veľa aby to malo účinok,no bolo to trošku pracne,ale pokožka bola krásne vláčna ,ale ekzém všeobecne je problém väčšinou zvnútra, pokožka je len dôsledok.Skuste na chvíľku to mliečko vymeniť a keď sa to ukľudní tak máte po probléme..... ešte keby ste mali v okolí niekoho kto chová kravicky ,a skúsili kupovať naozaj poctivé niekoho,kde kravy vidia aj lúku....ja momentálne dávam deťom kozie mlieko nie z obchodu...ale chápem , že nie každý má takú možnosť,to by bolo úplne ideálne...

mravvcek
2. jún 2017

@fibi321 ja drobcovi davam kozie mliecko z dediny. Len cez zimu nebolo. Ale uz sa doja kozicky 🙂

maykaaa1122
21. jún 2017

ja si myslim, ze je to ekzem, skus natierat bepanthenom, on je specialne na to urceny..a ked nezaberie, vyhladala by som kozneho lekara.

oblivian
autor
18. júl 2017

Ďakujem za odpovede. Prisšli sme na to, že drobec má vyrážky z mlieka. Znížili sme dennú porciu na polovicu a kupujeme Sabi čerstvé plnotučné mlieko, zo všetkých ostatných mliek má vyrážky, z tohto nie. Domáce bohužiaľ nemáme v možnosti odkupovať...